Nováčci se představují

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proky
Příspěvky: 2327
Registrován: 01. 02. 2010, 22:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#691

Příspěvek od proky »

Další "stodůlečák", to mám radost. :)
Celestron CGEM-1100, SW ED72, Modifikované Coronado PST, 102/660mm a 150/1200mm, ASI183Mm, ASI290MC, Nikon D90, http://astrofotky.cz/~proky, http://www.astrofoto-prokop.cz
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Nováčci se představují

#692

Příspěvek od iooo »

Ahoj,

jmenuji se Marek, je mi 47 let a bydlím v malé vesničce kousek od Uherského Brodu. Vesmír mě vždycky fascinoval a astronomii jsem se pár let věnoval v dětství. V posledních letech jsem cítil čím dál větší touhu se k tomu vrátit, hlavně při pohledu na fascinující noční oblohu. Asi před dvěma týdny jsem se do toho trochu ponořil, našel toto fórum i jiné zdroje na internetu a začal hltat informace. Zjistil jsem, že jsem za ty roky v podstatě všechno zapomněl, takže jsem vlastně úplný začátečník :-) Po pár večerech pozorování hvězdné oblohy pouhýma očima jsem se na ní trochu zorientoval a začal uvažovat i o nějakém dalekohledu. Nakonec jsem si před pár dny pořídil Sky-Watcher 200/1000 na EQ montáži s GoTo a když jsem první večer z balkónu mezi mraky na chvíli zahlédl Jupiter a Saturn (bez jakéhokoliv ustavení dalekohledu), moje nadšení se skoro proměnilo v posedlost :-) Bohužel, hned na druhý den mě zklamala technika a kvůli poruše elektroniky jsem dalekohled musel reklamovat, takže se nemůžu dočkat, až se mi příští týden vrátí. Ale všechno zlé je k něčemu dobré, aspoň mám víc času do té doby nasát ještě nějaké teoretické znalosti a taky se zaregistrovat na tomto skvělém fóru, případně položit pár "hloupých" dotazů :-)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#693

Příspěvek od nosuh »

Tak vitej, a co se porouchalo na elektornice ze to muselo jit az do reklamace? Z vlastni zkusenosti vim, ze vetsinou je chyba na strane obsluhy :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Petr Kab.
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 10. 2018, 09:30
Bydliště: Hrubčice 300
Věk: 40

Re: Nováčci se představují

#694

Příspěvek od Petr Kab. »

Ahoj
Jmenuji se Petr 35 roků. Na tomto fóru se pohybuji už nějaké měsíce, ale tuhle seznamku jsem asi přehlédl, tak něco o mně. Už od školy mě vesmír fascinuje, mám rád taky všeobecně techniku a technické věci. Až do léta 2018 sem na oblohu koukal jen očima, ale bydlím na vesnici kde sem si s rodinnou postavil dům s velkou terasou orientovanou na jihozápad. Pohled z terasy ve mně vyvolal touhu vidět víc :D . Koupil jsem za pár korun první teleskop, začal jsem pozorovat a aktivně vyhledávat informace, což mě někdy v zimě 2018 dovedlo sem na toto fórum. Koupil jsem zde AZ-eq5, na jaře tohoto roku zwo 385 mc a SW 150/750 newton. Zjistil jsem, že mě to velmi táhne k astrofotografii. Přijde mně to jako takové umění a možnost podělit se s ostatníma o něco co nelze běžně vidět, ale je to tam a je to obrovské ;) . Zatím mám za sebou první fotky měsíce, postupuji ale dál. Pořídil jsem barlowa a ADC korektor a zkouším vykřesat rozumný obrázek nějaké té planety s měsíci. Taky sem se pustil na zahradě do stavby vlastního sloupu na hlavu montáže. Tak věřím, že tu na astrofóru pobudu docela dlouho. 8-)
Sky-Watcher Newton 6" 150/750mm OTA DUAL , ZWO Camera ASI 385 MC Color , Sky-Watcher AZ-EQ5 SynScan GT (sloup)
http://astrofotky.cz/~PetrKab
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Nováčci se představují

#695

Příspěvek od chemix »

Skvele, jsem tu novy. Prvni vec, ktera zasadne chybi ve vlakne "ČTĚTE - První informace pro začátečníky", je ta, ze delsi prispevky je lepsi psat mimo toto forum, a pak je sem jen vlozit. Aneb jak zabit 30 minut casu psanim dotazu, kdyz po kliknuti na "Odeslat" se objevi, ze se mam prihlasit a cely text je v haji.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Nováčci se představují

#696

Příspěvek od hades »

chemix píše:Skvele, jsem tu novy. Prvni vec, ktera zasadne chybi ve vlakne "ČTĚTE - První informace pro začátečníky", je ta, ze delsi prispevky je lepsi psat mimo toto forum, a pak je sem jen vlozit. Aneb jak zabit 30 minut casu psanim dotazu, kdyz po kliknuti na "Odeslat" se objevi, ze se mam prihlasit a cely text je v haji.
Každý moderní prohlížeč si pamatuje obsah editačního pole po kliknutí na tlačítko zpět 8-)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Nováčci se představují

#697

Příspěvek od chemix »

hades píše:
chemix píše:Skvele, jsem tu novy. Prvni vec, ktera zasadne chybi ve vlakne "ČTĚTE - První informace pro začátečníky", je ta, ze delsi prispevky je lepsi psat mimo toto forum, a pak je sem jen vlozit. Aneb jak zabit 30 minut casu psanim dotazu, kdyz po kliknuti na "Odeslat" se objevi, ze se mam prihlasit a cely text je v haji.
Každý moderní prohlížeč si pamatuje obsah editačního pole po kliknutí na tlačítko zpět 8-)
To máš pravdu. Nicméně není od věci dodat, že každé moderní fórum nemá takové rychlé odhlašování :)
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Nováčci se představují

#698

Příspěvek od iooo »

nosuh píše:Tak vitej, a co se porouchalo na elektornice ze to muselo jit az do reklamace? Z vlastni zkusenosti vim, ze vetsinou je chyba na strane obsluhy :)
Dle vyjádření prodejce jde o "elektronickou závadu na řídící desce" - víc nevím :-)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#699

Příspěvek od nosuh »

iooo píše:
nosuh píše:Tak vitej, a co se porouchalo na elektornice ze to muselo jit az do reklamace? Z vlastni zkusenosti vim, ze vetsinou je chyba na strane obsluhy :)
Dle vyjádření prodejce jde o "elektronickou závadu na řídící desce" - víc nevím :-)
Tak to je dobrej start, supr, ze te to neodradilo
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
plandor
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 07. 2019, 10:14
Bydliště: Hutisko-Solanec
Věk: 30

Re: Nováčci se představují

#700

Příspěvek od plandor »

Ahoj,
Jmenuji se Daniel a jemi 25 let. Vždy mně fascinovala noční obloha, a záviděl jsem těm co se na ní vyznají. Vždy jsem se k pozorování chtěl dostat, ale furt né a né se k tomu dokopat. Tuším, že to bylo 16.července, kdy se to zlomilo, když jsme pozorovali částečné zatmění měsíce a já chtěl vidět víc.

Něco málo jsem početl a koupil Binorum Evolution 114/500 a zatím jsem pozoroval spíš planety Saturn,Jupiter, sem tam měsíc. A házel jsem očkem po M31, M92, M13 byl jsem radostí bez sebe když jsem to po dlouhém hledání konečně našel, i když to byl malej mastnej flek :D
Jsem (snad zatím) totální amatér, tak kdybych někde žbleptnul nějakou blbovinu, tak to berte s rezervou. Díky.

Bydlím kousek od Rožnova pod Radhoštěm, kdybyste v okolí něco podnikali, a já měl volnou chvíli, tak bych se mile rád přidal.

Tak tedy Ahoj a přeji čistou oblohu.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1673
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčci se představují

#701

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Zdravím,
momentálně jezdíme do Bílé, sledovat můžeš vlákno Frýdek Místek a okolí, kde se to domlouvá.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
plandor
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 07. 2019, 10:14
Bydliště: Hutisko-Solanec
Věk: 30

Re: Nováčci se představují

#702

Příspěvek od plandor »

Tomáš Grygarčík píše:Zdravím,
momentálně jezdíme do Bílé, sledovat můžeš vlákno Frýdek Místek a okolí, kde se to domlouvá.
Super dal jsem vlákno sledovat. Děkuji moc.
báčik
Příspěvky: 11
Registrován: 25. 11. 2019, 10:34

Re: Nováčci se představují

#703

Příspěvek od báčik »

Čaute, zdravím všetkých. Mám 47 rokov, som z dedinky na severnom slovensku, momentálne pracujem v čechách, a som na tom asi ako iooo, ak ste čítali predošlé príspevky, a dokonca mám tiež problémy s dalekohladom, takže sa tiež celkom teším, až to bude v poriadku. Čo sa týka tej chuti, mali sme kedysi rozťahovací ďalekohĺad, parametre si nepametám, akurát to, že bol ruskej výroby, no a po rokoch som si spomenul, čo na mňa nesmierne vtedy zapuosobilo(), keď som sa ním díval na mesiac, narazil som na toto fórum, a po pár mesiacoch som sa teda rozhodol pre 10" dobsna, mám ho doma na slovensku, je tam lepšia situácia, čo sa týka viditelnosti, než tu v meste, takže to bude zatial len sporadické pozorovanie. Ináč, na nete je kvantum informácií, kto začne teraz, má myslím k dispozícii aj to , čo nepotrebuje :). Chcel by som tu nájsť ludí, čo nemajú GOTO a pokecať, som vážne začiatočník, zaujímajú ma hlavne DSO, takže rada k okulárom, navigácii, a i bude samozrejme vítaná. Trošku ma sklamalo, čo som si doteraz neuvedomoval, že to počasie je vážne vážna prekážka :D To by jedného odviezli, určite to všetci poznáte a ja už tiež :) Tak Vám i sebe prajem čisté nebo a hodne zážitkov.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Nováčci se představují

#704

Příspěvek od Artaban »

báčik: Vítej na AF:
báčik píše:mali sme kedysi rozťahovací ďalekohĺad, parametre si nepametám, akurát to, že bol ruskej výroby,
Jeden takovej jsem v patnácti vlastnil. Byl tuším Jacka Sparrowa :) a optika byla 10x30. Objevil jsem s ním M31 a dvojitou hvězdokupu Chí a h. Od tý doby v tom lítám. Pak se dělal větší 20x50.
báčik píše: Chcel by som tu nájsť ludí, čo nemajú GOTO a pokecať, som vážne začiatočník, zaujímajú ma hlavne DSO, takže rada k okulárom, navigácii
To nebude problém a navigaci se nech do auta ;) Potřebuješ mapu hvězdné oblohy a pak už jen hledat ,co potřebuješ.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
báčik
Příspěvky: 11
Registrován: 25. 11. 2019, 10:34

Re: Nováčci se představují

#705

Příspěvek od báčik »

pohoda, díky. Napadlo ma, že si prilepim nejaký uhlomer na montáž a buzolu s presnou stupnicou, keby som hladal niečo malé...
Odpovědět