Příprava na pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Příprava na pozorování

#1

Příspěvek od petr74 »

Zdravím mám dotaz muže mi někdo poradit jak si naplánovat co a kdy pozorovat
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Příprava na pozorovani

#2

Příspěvek od hades »

Výborná otázka :) Já se sice zabývám fotografováním, ale taky si to musím plánovat. Můj návod se týká DSO, ne planet. Postupuju následovně:
1) Vyberu si nějaký seznam objektů, třeba Karkoshku nebo Messierův katalog
2) Nahážu si ten seznam nebo seznamy do jednoho excelu, případně do google sheet. Mám tam celou řadu sloupců, včetně subjektivního hodnocení (škála 1-5)
3) Vyberu si datum, kdy je v měsíci nejdelší astronomická noc (v lednu 2021 to bude noc 10.-11.)
4) Pro všechny objekty už mám v tabulce zanesen údaj, ve kterém měsíci v roce mají maximální výšku nad obzorem při kulminaci
5) Pro zvolené datum si tedy ve Stellariu nasimuluju půlnoc a přepínám se mezi objekty, které v rozmezí -2 až +2 kalendářní měsíce kulminují. Takže pro letošní leden to bude rozsah listopad 2020 - březen 2021. Ten rozptyl může být i menší.
6) Pro každý objekt si zaznamenám dva údaje: a) výšku, jaké dosáhne o půlnoci, b) v kolik hodin/minut bude kulminovat
Podle toho pak vím, co budu v daném měsíci fotit, případně mi to dá i výhled na další měsíc až dva, pokud se tomu objektu chci věnovat déle a budu sbírat více dat.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Re: Příprava na pozorovani

#3

Příspěvek od petr74 »

To je zajímaví postup dalo by se to použit i z mapou hvězdné oblohy kde jsou vyznačena souhvězdí na každé čtvrtletí z objekty dso
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Příprava na pozorovani

#4

Příspěvek od Pavebo »

Podívej se na stránku https://telescopius.com/, je to velice pěkný plánovací on-line systém.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Příprava na pozorovani

#5

Příspěvek od MilAN »

Plánovat se ale dá dvěma způsoby:
1/ mám vybraný objekt, který chci fotit a hledám, kdy to bude nejvhodnější
2/ je říjen, bude nov a hledám objekt, který v té době bude výhodný k focení = bude v ideální poloze.
.........
jo a zapoměj jsem: mám rád plánování, mám plán na celý rok a postupně si odškrtávám objekty, které nešlo dle plánu vyfotit :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Příprava na pozorovani

#6

Příspěvek od Yarkho »

Fungujem približne takto:

1) Sledujem počasie (ČHMÚ - Aladin oblačnosť, SHMÚ - družice, Meteoblue - predpoveď seeingu)
2) Sledujem fázu Mesiaca (DaffMoon app) a polohu planét. DSO pozorujem, keď je Mesiac okolo novu alebo pod obzorom.
3) polohu objektov sledujem v Stellariu (viditeľnosť z balkóna, resp. iného stanovišťa), tam vyberám i jednotlivé DSO na pozorovanie

A najnovšie si vediem pozorovací denník.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Re: Příprava na pozorování

#7

Příspěvek od petr74 »

Děkuji za odpovědi vyzkousim a uvidím co mi bude vyhovovat
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Příprava na pozorování

#8

Příspěvek od Feon »

petr74 píše:Děkuji za odpovědi vyzkousim a uvidím co mi bude vyhovovat
Pridám ešte alternatívny postup od nováčika, ktorý je prioritne zameraný na voľný čas pre pozorovanie:
1) Keď mám čas a je vhodné počasie pozriem do Hviezdneho atlasu pre malé ďalekohľady (http://www.supra-dalekohledy.cz/publika ... -1959.html) aké súhvezdia sú aktuálne najlepšie pozorovateľné.
2) v publikácii si vyberiem tipy pre pozorovanie v danom súhvezdí (najzaujímavejšie pre začiatočníkov sú zvýraznené) - od DSO, cez premenné hviezdy, dvojhviezdy, farebne kontrastné hviezdy a pod.
3) na stránke http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/index.php si nájdem na čo sa chystám pozerať a poprípade iné súvislosti.
4) pri pozorovaní vyhľadávam pomocou aplikácie "Sky safari" v mobile.

Jedného dňa asi prejdem aj k postupom, uvedeným vyššie (zameraných na cieľavedomé sledovanie vybraných objektov), ale zatiaľ mám pocit, že som ani zďaleka neprešiel notorické známe veci :D a vždy sa nájde niečo čo som ešte nevidel....
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
petr74
Příspěvky: 1091
Registrován: 10. 12. 2016, 17:21
Bydliště: Stribro
Věk: 50

Re: Příprava na pozorování

#9

Příspěvek od petr74 »

Tak jsem našel postup který mi vyhovuje podle aplikace v mobilu si vyhledám objekty které nejsou daleko odsebe do sešitu si nápisu ve kterém souhvězdí se nachází výpisu si jejich označení v Messierově katalogu a po pozorování si zápisu která se mi povedlo pozorovat
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Příprava na pozorování

#10

Příspěvek od kuceraz »

V rámci přípravy se mi pro slabé objekty (typicky slabé galaxie) dost osvědčilo vytisknout si a vzít s sebou na pozorování fotku daného objektu.
V rámci šetření barev tiskárny mívám fotky převedené do černobíla a invertované barvy.
Jakkoliv je fotka na míle vzdálená vizuálnímu pozorování, pomůže mi to rozeznat mnohem víc detailů, protože o věcech, které jsou na hranici viditelnosti, hned s jistotou vím, jestli se mi jen zdají, nebo je skutečně vidím.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava na pozorování

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Já ti to řeknu z pohledu planetární fotografie - takové tipy.

Suchá příprava:

Kouknu na data mojí meteostanice, kouknu se na meteoblue s předpovědí seeingu, prozkoumám sysnoptickou situaci nad Evropou včetně Jetstreamů a oblačnosti. Zkontroluji předpověď počasí na CHMI.

Sleduji předpovědi zatmění a jiných úkazů.

Skoro vždy si vytisknu hledací mapku nebo oblast zájmu danému pozorování.

Ve dne se podívám na Solarham, Soho a GONG kvůli Slunci, zároveň sleduji aktuální elongaci Merkura a Venuše.

Podívám se na fázi Měsíce a jeho výšku nad obzorem. Vyhledám si oblasti mého "výzkumu dómů" a terminátoru na aktuální efemeridě Měsíce. Tedy pro daný okamžik.

Sleduji aktuální detaily na Jupiteru (zákryty, GRS), Saturnu, Uranu a Neptunu (světlá skvrna).

Pokud je vše k ničemu sleduji jasné planetky, komety, nebo Slunce jen tak přes folii (brýle a pokouším se vykoukat něco okem).

Pokud je i tohle vše k ničemu, nebo nemám náladu na planety kvůli seeingu, sleduji mé oblíbené kulové hvězdokupy a hledám mezi nimi rozdíly, nebo si nenechám ujít planetární mlhoviny. Kromě pár vyjímek mě galaxie nezajímají a mlhoviny taky ne.

Ostrá příprava:

Montáž mám permanentně ustavenou na terase, když je hezky nechávám pod plachtou temperovat i dalekohled, případně měním vybavení v průběhu dne, podle druhu pozorování. (Refra, SCT, triedr...).

Podle druhu pozorování uvažuji nad vybavením kamerek, redukcí, barlow členů a filtrů.

Kontroluji připojení k elektřině a vyčistím povrchově montáž.

Dávám si jasný cíl pozorování, případně jeden navíc, pro každou seanci.

Permanentně mám připravený kufr se sestavenými doplňky k focení.

Mám pár okulárů k tomu, abych zkontroloval, jestli je dalekohled a planetární mechanika v pořádku. Tzn. kolimaci držím jak oko v hlavě, abych viděl co chci a jak potřebuji.

Planetám zdar.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Příprava na pozorování

#12

Příspěvek od dvader »

Z předchozího příspěvku bych si dovolil vypíchnout planetární mlhoviny.
Bývají často opomíjené, ale pokud má dalekohled už slušný průměr (8” a výše), tak noc strávená s planetárkami je úžasná! Je jich všude dost a při větším zvětšení jsou krásné a zajímavé - každá je jiná. ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8292
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava na pozorování

#13

Příspěvek od Cztwerec »

Je to tak. A suplují Planety :D
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ibex
Příspěvky: 34
Registrován: 18. 05. 2020, 13:22

Re: Příprava na pozorování

#14

Příspěvek od ibex »

zdravím kolegové(kolegyně)
mohu se zeptat, zda existuje nějaký program / web, kde bych se před pozorováním mohl kouknout, jak vypadá v reálu v daném dalekohledu, zamýšlený objekt pozorování? Používám Stellarium a tam mi to přijde hodně mimo. Občas mám totiž problém zamýšlený objekt pozorování najít a identifikovat - přiznávám, že ještě bojuji se samotným vyhledáváním. Naposledy jsem tento víkend marně bojoval s galaxiemi ve Lvu :oops:
(pokud zde existuje vhodnější vlákno, prosím laskavě adminy o přesun.. děkuji)
Celestron Mak 127/1500 + goto/AZ3, SW Dobson 8, Explore scientific 10, 15, TS Planetary 6, 8, 25, Celestron Skymaster 15x70, Fomei 10x42 DCF Beater FMC
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Příprava na pozorování

#15

Příspěvek od dvader »

Nevím, jestli ti odpovím přesně na to, na co ses chtěl zeptat... ale zkusím to.
Rozdělil bych to na 2 věci:
1. Jak bude vypadat DSO v reálu v okuláru, protože fotky vypadají úplně jinak (to se týká hlavně mlhovin a galaxií).
2. Jak identifikovat hvězdné pole, které vidím v okuláru, a vyznat se v něm.

Na to první jsou pozorovací knihy, kde jsou kresby, a zkušenosti... Někdo tu dělal web nikoliv s fotkami, ale s kresbami. Nemohu najít odkaz - poradí někdo?
Na to druhé já osobně používám SkySafari, kde si zadám typ dalekohledu a přesný okulár a v mapě se mi vykreslí kroužek zorného pole, které bych měl vidět. Mám ale verzi Pro, kterou ovládám dalekohled... Jestli tohle umí i ty „lite“ verze, to netuším.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět