ČTĚTE - jakým dalekohledům se raději vyhnout

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Zamčeno
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

ČTĚTE - jakým dalekohledům se raději vyhnout

#1

Příspěvek od MMys »

Na této ruské stránce http://www.star-hunter.ru/en/black-list/
je seznam dalekohledů, většinou levných, doporučovaných jako začátečnické, při jejichž koupi může dojít ke zklamání, že se v propagačních dokumentech slibované nekoná (to se ostatně nekoná téměř vždy, to co výrobce u dalekohledů, hlavně těch levnějších, uvádí, bývá dost často nadsazené, nebo zavádějící, některé popisy jsou až komické, kdy se o silně podprůměrném začátečnickém dalekohledu píše v superlativech, jako o profesionálním dalekohledu té nejvyšší třídy).

Seznam samozřejmě není vyčerpávající, o některých položkách by se dalo i polemizovat, ale v zásadě dá hrubou představu o tom, co nebrat, pokud chcete mít z pozorování nějaký požitek, a ne spíše řešit nedostatky dalekohledu.

U každého typu je za pomlčkou uveden problém. Některý může být akceptovatelný, pokud se smíříme s jistými omezeními, některé bych považoval za jasné stop při výběru. Pro ty, co nevládnou angličtinou, zde dávám stručný překlad:

fast spherical mirror - světelné sférické zrcadlo. Takovýto přístroj rozhodně nekupovat. Jedná se o nejlevnější kategorii, kde výrobce rezignoval na parabolické zrcadlo. Dalekohled je schopný pouze malých zvětšení, obraz bude velmi měkký a neostrý. Pro větší zvětšení (detaily na měsíci, planety) naprosto nepoužitelné.

corrector - jedná se o optickou soustavu, kde je delší ohniskové vzdálenosti dosaženo korekčním členem v okulárovém výtahu. Obvykle má také sférické zrcadlo, a optické vady se korgují již zmíněným korektorem. To z principu není špatně, ale takováto soustava je značne citlivá na přesnou justáž optických členů, a kvalitu a výrobní tolerance korektoru. Pokud se ale jedná o přístroj nejnižší cenové kategorie, tak mizerné mechanické provedení většinou způsobí to, že dalekohled s takovým optickým členem je jen obtížně seřiditelný, a díky tomu je kvalita obrazu opět nic moc (i když je to rozhodně o poznání lepší, než první varianta se sférickým zrcadlem bez jakékoli korekce optických vad). Závěr - pokud je to jen trochu možné, tak se tomuto optickému systému raději vyhnout.

weak mount
- slabá, pro daný dalekohled nedostatečně tuhá montáž. Takhle to řeší většina výrobců, když je potřeba mít levný dalekohled. Posadí mnohdy i docela slušnou optiku na mizernou, poddimenzovanou a tím velmi levnou montáž. Důsledek - celá sestava se výrazně klepe, jen se jí člověk dotkne, třeba při ostření, nebo od větru. Je dobré to vědět dopředu, a počítat s tím, pokud se už takový dalekohled rozhodujete přesto koupit. Později se dá řešit přesunutá dalekohledu (pokud za něco stojí) na pevnější montáž (ale ta většinou bude stát několikanásobek ceny toho dalekohledu, a proto ji k tomu výrobce nedal). Typické hlavně u těch nejmenších paralaktických montáží, které bez pohonu a pořádných stupnic pro hledání objektu nebo elektronického GO-TO navádění stejně postrádají smysl. Azimutální montáž nebo bytelný fotostativ (pokud ho třeba už máte) udělá pro malý dalekohled lepší službu.

fast achromat - Světelný achromát (obvykle dvoučočkový objektiv se světelností f/5). Dalekohled vyhoví pro malá zvětšení, na pozorování širších hvězdných polí, hvězdokupy a podobně, Měsíc v malém a středním zvětšení také nezklame. Ale je naprosto nevhodný na velká zvětšení, planety sluneční soustavy a detaily na měsíci. Kolem jasných objektů je vidět zbytková barevná vada (modré či fialové lemování), dá se trochu omezit filtrem, který ořezává modrý konec spektra. Ale za tu cenu, že obraz trochu zežloutne. Pokud není v kombinaci s mizernou montáží (což dost často je) tak lze akceptovat jako levný začátečnický dalekohled, pokud vás opravdu tlačí rozpočet, a který se dá později použít třeba jako pointační dalekohled při focení, po nějakých úpravách, nebo jako hledáček k většímu dalekohledu, nebo nouzovka na výlet do batohu. Zázraky ale nečekejte. Méně světelný achromát s delším ohniskem a světelností okolo f/10 udělá lepší službu.

small diameter at high cost
- malý průměr a velká cena. V podstatě předražený malý dalekohled, obvykle v případě, kdy platíme nějakou renomovanou značku výrobce. Fyzikální limity ale žádná značka nezajímá, takže výsledek bude podobný, jako u jiných parametry ekvivalentních, které ono logo nenesou (tedy pokud jsou slušně udělané).

incomplete coating of the objective lens, incomplete coating of optics - objektiv, nebo i další optické členy nemají napařené antireflexní vrstvy na všech plochách. Výrobce prostě šetřil, a na nepravém místě. Ne že by následky byly nějak fatální, vede to k nižšímu kontrastu a menší propustnosti optiky, a pokud je jinak udělaná dobře, nemusí to až tak moc vadit. Jenže to dost vypovídá o výrobci - když už neudělá ani AR vrstvy, tak prostě šetří, kde se dá, a tak nemusí být OK ani další věci. Tomu bych se snad opravdu vyhnul a koupil přístroj podobných parametrů, který má optiku opatřenou AR vrstvami kompletně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Zamčeno