Nevolnost při pozorování binohlavou

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
adun
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 02. 2013, 11:57

Nevolnost při pozorování binohlavou

#1

Příspěvek od adun »

zdravim,

ako zaciatocnik po niekolko hodinovom citani tohto fora som si zakupil binokular olympus 8x40.
dalekohlad ujde ale problem mam vtom ze uz po pol minute pozorovania sa mi zacne tocit z toho hlava a musim si dat pauzu. dalekohlad drzim v rukach cize sa mi aj mierne trasie, je to tym ?

dakujem za rady
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Nevolnost při pozorování binohlavou

#2

Příspěvek od deneb »

Chce to stativ. Při chvění obrazu při zvětšení dostává mozek mnoho rozdílných infotmací a nestačí je zpracovávat. obdobný efekt můžeš docílit na kolotoči. U slabších jedinců může vyvolat nevolnost. Zajímavé, že nevolnost na kolotoči mají především dospělí muži.
Uživatelský avatar
Asellus Borealis
Příspěvky: 71
Registrován: 04. 02. 2011, 14:47

Nevolnost při pozorování binohlavou

#3

Příspěvek od Asellus Borealis »

Mne sa to párkrát stalo pri pozorovaní binarmi, ktoré nemali úplne rovnobežný "smer pohľadu" - každé oko pozeralo trochu inde. Na prvý pohľad to nebolo vidno, ale keď som priložil ďalekohľad k očiam okamžite sa mi začala točiť hlava.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Nevolnost při pozorování binohlavou

#4

Příspěvek od SKLP »

Já bych to vsadil na to rozosení.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Nevolnost při pozorování binohlavou

#5

Příspěvek od vla »

Přesně, nechal bych si udělat kontrolu kolimace obou tubusů, nebo dle návodu, který se zde na foru někde toulá si to zkusil zjistit sám a pak případně reklamoval, je-li přístroj v záruce. Další možností může být nevhodná ergonomie pro tvé oči. U mě je to tak, že většína levných triedrů mi moc nevyhovuje a mám vyzkoušeno, že dalekohled, z kterého mě bolí oči, nebo se točí hlava se u jiného pozorovatele chová bezproblémově. Ze zdejších diskusí mám pocit, že ergonomii nikdo moc neřeší a přitom je to pro pohodlné pozorování jedna z nejdůležitějších věcí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Nevolnost při pozorování binohlavou

#6

Příspěvek od deneb »

Rozosení je velmi pravděpodobné, ale objektivně to posoudí až když to dá na stativ, čímž eliminuje ostatní vlivy. Ty se mohou sčítat. Vnímání jakékoliv chyby je velice subjektivní, co vadí jednomu nevadí druhému.
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Nevolnost při pozorování binohlavou

#7

Příspěvek od psmolly »

Rozosení je pravděpodobné. Nicméně já ať si vezmu jakýkoli binokulár 15x70, je mi blbě taky. Zkoušel jsem tři, přes které ostatní pozorovali v pohodě, ale já prostě nemůžu. Nevím proč, ale u 10x50 se mi to nestalo ani jednou. Jestli to jde, zkus jiný stejný dalekohled ať neutrácíš zbytečně prachy za test.
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Nevolnost při pozorování binohlavou

#8

Příspěvek od Vrána »

Kdysi jsem dostal od dětí takovej ten z pouti za pár kaček.Tuším 7x50 a když jsem do něj kouknul,tak se mi točila hlava.Rozebrat a seřídít nešel,protože to byl jeden umělohmotnej slepenec.Za použití hrubého násílí jsem se do něj ale dostal a zjistil,že má uvolněnej hranol.Nalepil jsem ho vteřiňákem spátky a dalo se tím i koukat.Ani nevím kde mu je konec,triedr od Zeisse je jiná liga.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Nevolnost při pozorování binohlavou

#9

Příspěvek od Rekmarik »

ako zaciatocnik po niekolko hodinovom citani tohto fora som si zakupil binokular olympus 8x40.
dalekohlad ujde ale problem mam vtom ze uz po pol minute pozorovania sa mi zacne tocit z toho hlava a musim si dat pauzu. dalekohlad drzim v rukach cize sa mi aj mierne trasie, je to tym ?

Víc by se dalo možná vyvodit, když napíšeš přesně jaké byly potíže .. rotační závrať ? stranová ? byly nevolnosti ? (tak jako když se třeba jede v autě a je blbě z cesty a pod ?)


Podle toho co popisuješ by se mohlo jednat o optokinetický nystagmus - navozuje se neúměrně rychlou změnou obrazu v zorném poli společně s nesouladem vnímání polohy hlavy a těla ..

zvláště pravděpodobné je to pokud, jsi stál a třeba i zakláněl hlavu a sledoval hvězdičky - každý je na to jinak citlivý a vnímavý .. můžeš si pomoci tím, že zklidníš obraz v zorním poli - aby se pohyb netrhal a byl plynulý (stativ) vhodná pohodlná poloha .. lehátko :)
a samozřejmě dobře seřizený a zaostřený dalekohled ..

Hodně zdaru !
Uživatelský avatar
adun
Příspěvky: 2
Registrován: 12. 02. 2013, 11:57

Nevolnost při pozorování binohlavou

#10

Příspěvek od adun »

da sa povedat ze najskor to bude asi tym trasenim, skusim stativ, aj ked neviem jak lebo to nema srob
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nevolnost při pozorování binohlavou

#11

Příspěvek od MilAN »

1/2 minuta pozorování při zvětšení 8x - tak to bych určitě třesu nepřisuzoval. Stačí špatně nastavit oční rozestup - "rozhodit" trochu oči a je to. Nemusí jít ani o rozhozenou souosost. To se snad dá vyzkoušet ve dne - opřít o něco dalekohled a seřídit. A zaostřit postupně obě oči a to několikrát - aby byly obě oči optimálně zaostřeny. Potom už doostřit vždy jen centrálně
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Nevolnost při pozorování binohlavou

#12

Příspěvek od Rekmarik »

třes pozorovaného obrazu by neměl vyvolat "točení hlavy" to spíše když se ti hvězdy v zorném poli pohybují z jedné strany na druhou pak opustí pole .. a Tvé oči se neustále vracejí "sekaně" do zorného pole když ztratily sledovaný bod ..(vpodstatě se navozují tzv. sekadické pohyby) při neseřízení obrazu obou očí to pak asi může situaci ještě zhoršit nebo akcelerovat.

Následkem rozostření obrazu nebo třesu by byla patrně spíše
bolest hlavy a únavu než závrať ..
Odpovědět