Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4096

Příspěvek od Artaban »

Mipro: Neber to tak, že tě tu chce někdo odradit, nebo tak něco. Tebou vybrané dalekohledy nedokážou, co si od nich slibuješ. Spíš dokážou člověka odradit od pozorování a to je škoda. Trochu problém, je balkón. Jestli je malej, tak se tam solidní dalekohled nevejde, nebo nedá dost dobře používat. Další problém jsou peníze, ale to se dá řešit došetřením a vyplatí se počkat.
Pokud by šlo o pozorování mimo balkón někde dál od města ( ale je třeba auto) tak nejmenší solidní dalekohled, který doporučujeme, je tenhle, nebo stejných rozměrů od jiné značky např. GSO. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html
Ten se ale na balkó asi moc nevejde a hlavně vadí zábradlí. Určitá možnost je refraktor. Už je to ale jistý kompromis. Jednak ten levnější má menší výkon, ale zároveň stojí trochu víc peněz.
Jednalo by se v lepším případě o tenhle http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2023, nebo v tom horším případě ještě použitelném tenhle http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2751
K tomu je třeba montáž alespoň http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 17808.html
Občas jsou jak montáž, tak dalekohledy tady na AF v bazaru za solidní peníz.
Výkon dalekohedů není nijak velký, ale na občasné pozorování především Měsíce a planet není zase tak špatný. Především Měsíc se jen tak neokouká. Na planetách budou taky nějaké podrobnosti, ikdyž nelze čekat planety jak z HST. To nedokáže zdaleka ani opravdu velký dalekohled. Zatím jsou planety nízko a obraz není proto tak pěkný a taky jsou vidět zatím až po půlnoci, ale i tak bych doporučoval si nejdříve zajít třeba na hvězdárnu, nebo nějaké astrosetkání a dalekohledy se podívat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4097

Příspěvek od Bill »

Na ten balkón a jako lehce přenosný by se dal vybrat i ten minidobson, který se tady nedávno diskutoval:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html

Jenom potřebuje podložku - nějaký pevný stůl. Což by asi doma nemusel být problém a pokud jezdíte na stabilní místo, tak by to snad taky nějak šlo...

Zkus se mrknout o 1-2 ztránky zpátky.

Pro dalekohled s klasickou montáží - pokud má balkón masívní kovové zábradlí, tak by se hlava montáže dala možná přes nějaký adaptér přichytit k němu, aby stativ nevadil v už tak malém prostoru...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: sky-watcher AC 70/900 VS ac 80/400 pomoc

#4098

Příspěvek od Bill »

Mipro píše:Mohl by mě prosím někdo lehce nakopnout zda toto třeba vůbec nekupovat nebo zda koupit ten nebo ten a důvod.. Předem děkuji
zde odkaz
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _sk709eq1/
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _sk804az3/
Ono vlastně nezaznělo, proč tyhle ne. Doufal jsem, že jsou přímo v tom seznamu.

1) Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher AC 70/900 Capricorn EQ-1
weak mount - slabá, pro daný dalekohled nedostatečně tuhá montáž. Takhle to řeší většina výrobců, když je potřeba mít levný dalekohled. Posadí mnohdy i docela slušnou optiku na mizernou, poddimenzovanou a tím velmi levnou montáž. Důsledek - celá sestava se výrazně klepe, jen se jí člověk dotkne, třeba při ostření, nebo od větru. Je dobré to vědět dopředu, a počítat s tím, pokud se už takový dalekohled rozhodujete přesto koupit. Později se dá řešit přesunutá dalekohledu (pokud za něco stojí) na pevnější montáž (ale ta většinou bude stát několikanásobek ceny toho dalekohledu, a proto ji k tomu výrobce nedal). Typické hlavně u těch nejmenších paralaktických montáží, které bez pohonu a pořádných stupnic pro hledání objektu nebo elektronického GO-TO navádění stejně postrádají smysl. Azimutální montáž nebo bytelný fotostativ (pokud ho třeba už máte) udělá pro malý dalekohled lepší službu.

2) Hvězdářský dalekohled Sky-Watcher 80/400 AZ-3
fast achromat - Světelný achromát (obvykle dvoučočkový objektiv se světelností f/5). Dalekohled vyhoví pro malá zvětšení, na pozorování širších hvězdných polí, hvězdokupy a podobně, Měsíc v malém a středním zvětšení také nezklame. Ale je naprosto nevhodný na velká zvětšení, planety sluneční soustavy a detaily na měsíci. Kolem jasných objektů je vidět zbytková barevná vada (modré či fialové lemování), dá se trochu omezit filtrem, který ořezává modrý konec spektra. Ale za tu cenu, že obraz trochu zežloutne. Pokud není v kombinaci s mizernou montáží (což dost často je) tak lze akceptovat jako levný začátečnický dalekohled, pokud vás opravdu tlačí rozpočet, a který se dá později použít třeba jako pointační dalekohled při focení, po nějakých úpravách, nebo jako hledáček k většímu dalekohledu, nebo nouzovka na výlet do batohu. Zázraky ale nečekejte. Méně světelný achromát s delším ohniskem a světelností okolo f/10 udělá lepší službu.
M:736 750 113
Mipro
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 06. 2020, 18:14

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4099

Příspěvek od Mipro »

Uff. Tak tohle jsem nečekal :-) nicméně asi zcela určitě víte o čem mluvíte.. Dost mě zaskočilo že na typy na které jsem se ptal tak asi pravděpodobně stojí za prd.. Bránil jsem se cenově těm typům které artaban zmiňoval v odpovědi. . Trochu se mi to rozkládá v hlavě a asi opravdu si raději připlatím. Zamlouvá se mi ta "stolní" montáž. Jak se tak dívám tak přes balkón mi vede pevná konstrukce. Je to dost bytelný a mohl bych prozatím vyrobit montážní destičku pod tento dalekohled..takže děkuji Bille.. Dále jsem zapoměl uvést že bych k tomu rád nějak přimontoval zrcadlovku nebo kompakt a občas něco vyfotil,, ale teď si nejsem jist jestli to u těchto "stolních' vůbec bude možné.. ještě asi budu muset hodně pročíst. Děkuji vám za odpovědi a budu se těšit na další
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4100

Příspěvek od MilAN »

Pokud mám být upřímný, tak ten miniDobson bych v tomhle provedení radši nezmiňoval a rozhodně nikomu moc nedoporučoval. Optika sice bude mít větší výkon, ale ta montáž a trubičková výsuvná konstrukce to výrazně degraduje. Vzít optiku a celé to udělat nově, celkem klasicky, pak by to asi bylo zajímavé. Ale to asi není v tomhle okamžiku a bez zkušeností cílem.
Osobně bych nehanil ten dalekohled 80/400 na AZ3 montáži. Tam je v podstatě optika i montáž vzájemně vyvážená co do provedení a jako dalekohled pro začátečníka umožňuje prakticky všechny druhy pozorování. Pohled při zvětšení do 80x se dá ještě na planety a Měsíc akceptovat, zrovna tak na dvojhvězdyhvězdy. Barevná vada u tohoto dalekohledu ještě není tak rušivá, jako u větších průměrů. Výhodou je naopak velké pole pro seznamování se s oblohou, zrovna tak pro vyhledávání. Dalekohled díky rozměrům jde dobře na balkon a umožňuje i dostatečný komfort při pozorování, což u delších achromátů není tak úplně samozřejmé a jednoduché. Zvláště ve stísněném prostoru. A možná že se bude hodit možnost i pozorování pozemských cílů, letadel , družic. Dalekohled je plně vybaven na všechny druhy pozorování i na fotografické nebo video pokusy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4101

Příspěvek od g »

Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4102

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Pokud mám být upřímný, tak ten miniDobson bych v tomhle provedení radši nezmiňoval a rozhodně nikomu moc nedoporučoval. Optika sice bude mít větší výkon, ale ta montáž a trubičková výsuvná konstrukce to výrazně degraduje.
No je to kompromis - ale to v téhle cenové relaci bude vše. Já bych to nezmiňoval, pokud by k tomu dalekohledu nebyly pozitivní reakce reálných vlastníků... Naposledy třeba tanhle: viewtopic.php?p=425082#p425082
Trošku horší hodnocení: viewtopic.php?p=295571#p295571

Já jsem se díval i do bazaru - na ten balkón by na planety nebyl špatný i nějaký MAK 127 - 150. Ale nic tam není a nový už je docela balík paněz...
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -5730.html

Tohle je cena jenom za optiku bez montáže...
Ale ten poslední refraktor od "g" by mohl být OK
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4103

Příspěvek od MilAN »

Ptroblém M?AKy jev tom, že pro začátečníka je jen na planety a Měsíc. Ale na seznamování s oblohou a hledání je velkým omezením malé pole.To pro zkušeného nemusí být omezením, ale začátečník brzy skončí s tím, že tím nic nenajde .
Jo, ta kombinace refraktoru s montáží od "g" vypadá sympaticky a použitelně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4104

Příspěvek od Artaban »

Především to záleží, jak dalece se chce kolega Mipro pozorování věnovat, plus v tom je ten balkón. Ani přesně nevíme, jak je velký a předpokládáme spíš malej. Já to pochopil tak, že pozorovat se bude příležitostně a častěji na tom balkóně, než někde mimo velkého světelné znečištění.
Tím pádem bude vše kompromis, jen vybrat ten vhodnější. Taky si nemyslím, že po nějaké době bude dalekohled vyměněn za nějaký lepší, ikdyž i to se může stát.
Proto jsem navrhoval buď R 102/1000, nebo alespoň 90/900.Montáž AZ-4. Výhoda je krátká temperace a uzavřený tubus. Oba dalekohledy ještě obstojně zvládají zvětšení asi 150x ( ten větší lépe) a pozorování planet nemusí jen tak hned omrzet, protože dokážou už trochu zobrazit různé změny na kotoučků planet. Dá se přikoupit převracecí hranol na pozorování krajiny atd.
Návrh kolegy g, je téměř stejný, jen ještě levnější a s tím omezené zvětšení řekněme asi 100x a stativ se bude víc třást. Můj názor je a vždy byl, že refraktory jsou vhodnější pro ty, kteří pozorují jen příležitostně. Přeci jen jsou odolnější a nepotřebují kolimaci. Dobsonek 130/650 je levnější s nutností podložit. Tubus otevřený a nutno dát rukáv.
PS: Už aby se vyjasnilo no :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Mipro
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 06. 2020, 18:14

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4105

Příspěvek od Mipro »

tak na základě reakcí zkusím dotaz doplnit. Nedalo mi to a šel balkón proměřit. Měří 180cm na 300cm. Je to balkón v rodinném domě v malé obci s výhledem na severo-východ, východ a částečně jiho-východ.. Jelikož nemáme zahrádku tak zde trávíme večery díváním se po nebi a pitím piva :-D. Takže z tohoto důvodu jsem se rozhodl že to dívání by mohlo být zajímavější s dalekohledem. to by bylo asi 80% času využitelnosti dalekohledu. dalších 20% bych dalekohled naložil do auta a jel do přírody kde bude tma a věnoval se tomu při radioamatérském koníčku.. Co se týče financí. Mohu uvolnit cca 7500Kč.. Jak zde někdo zmiňoval, zaujala mě Dobson montáž... Pochopil jsem to správně že odpadá stativ, a na místo kde je teď ocelové zábradlí bych mohl navařit(přidělat) destičku s otvory pro šrouby a Dobsona na to nasadit? Do přírody by nebyl problém povařit něco stabilního taktéž s podložkou.. Děkuji všem za zájem mi poradit..
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4106

Příspěvek od Bill »

Artaban píše:Návrh kolegy g, je téměř stejný, jen ještě levnější a s tím omezené zvětšení řekněme asi 100x a stativ se bude víc třást.
Ta montáž AZ Nano má udávanou nosnost 4kg a ten dalekohled má okolo 2kg - takže by to nemuselo být nijak hrozné. Navíc dalekohled je kratší a na balkón vhodnější. Ale jak už si řekl - určitě postytne menší zvětšení, takže na planety a Měsíc je horší. Ale zase bude výrazně vhodnější, než ten původní krátký 80/400.

A protože první dalekohled nikdy není úplně dokonalý - možná bych bral ten levnější doporučený "g" a pak se uvidí...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4107

Příspěvek od Bill »

Mipro píše:Jak zde někdo zmiňoval, zaujala mě Dobson montáž... Pochopil jsem to správně že odpadá stativ, a na místo kde je teď ocelové zábradlí bych mohl navařit(přidělat) destičku s otvory pro šrouby a Dobsona na to nasadit?
Klasický Dobson 150/1200 by byl určitě nejlepší a nejuniverzálnější. Ale on se staví na zem a na balkóně není moc praktický:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html

Zase kamkoliv jinam je vhodnější - nepotřebuje nic, stojí přímo na zemi. Ten balkón je dost velký - možná by to i šlo a na nízké objekty by se mohl podložit nějakou nižší kostkou - aby mu nevadilo zábradlí.

Něco podobného používal zbignieww na pohled z okna:
viewtopic.php?t=23186

Nějaké starší povídání o Dobsonech: http://photosphere.asu.cas.cz/michal/te ... 11s14a.pdf
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4108

Příspěvek od MilAN »

to Mipro :
A uvědomuješ si, že při pozorování tím mimni Dobsonem musíš stát vpředu, takže umístění na zábradlí asi nebude to pravé. No a právě to, že tenhle Dobsonek nemůže stát na zemi , je jeho největší nevýhoda. Protože vždy potřebuješ něco, co pod něj musíš postavit ( pokud tedy v přírodě u něho nechceš ležet na zemi ) a bez nějakého "stativu " se neobejdeš. A k těm nevýhodám si přičti nemožnost pozemního pozorování a nemožnost fotografování a nemožnost jemnější manipulace.Ta manipulace při pozorování u klasického , normálně velkého Dobsona ,je jeho největší výhodou, tady v tom provedení polovidlice na 2 šroubech to je velké minus.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Mipro
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 06. 2020, 18:14

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4109

Příspěvek od Mipro »

Jak vypadá spodek toho Dobsona? Jsou tam jen nějaké tři špunty (plastové nožičky? Jsem pro něj rozhodlej víc a víc.. Možná bych pro něj mohl vyrobit taktéž nějaké udělátko a bez problému usadit do popředí balkónu..
Abych si udělal rekapitulaci..
Žádal jsem o posouzení těchto dvou dalekohledů. Bylo mi řečeno že skoro k prdu až na ten druhý 80/400 AZ3
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _sk709eq1/
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _sk804az3/
Bylo mi doporučeno že by lepší byl tento
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html
Takže opravdu by to tak mohlo být? kvalitativně?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4110

Příspěvek od MilAN »

To si opravdu chceš potavit Dobson 150//1200 na balkon? A budeš koukat skrz zábradlí? S těmi radami to bude tak, že ještě lepší je Dobson 200/1200 a ještě lepší 250/1250 a 300/1500 ...
Někde začít musíš, ale pokud platí ten balkon pro začátek, pak je výhodou kratší refraktor na slušné azimutální montáži. Ale je to na tobě, nebo na tom, kým se necháš víc ovlivnit :)
Naposledy upravil(a) MilAN dne 21. 06. 2020, 13:36, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět