Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4216

Příspěvek od MilAN »

Budu mít na to asi jiný názor než Artaban. Dalekohled 90/900 je na planety zrovna tak "málo" jako s průměrem 80. Nehledal bych v tom moć rozdíl. Jenže dalekohled s ohniskem 900mm na téhle montáži bude spíš ke vzteku než na pozorování. Osobně bych dal přednost té kombinaci 80/640 na montáži nano - to je hned ten první. Je kratší, skladnější. Z hlediska barevné vady na tom budou podobně, rozdíl v detailech na planetách je zanedbatelný ( ono moc detailů se stejně takhle nevypozoruje), na Měsíc i Slunce to je jedno. Na obloze se uplatní větší zorné pole, zrovna tak jako na pozemní koukání. Z mnoha důvodů je pro rodinné koukání "přítulnější".
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4217

Příspěvek od gunaroid »

sisa.b: Pozor, dalekohled 90/900 na EQ-2 tady doporučoval pouze MarekEx, ostatní doporučovali jiné přístroje. MarekEx to srovnává s dalekohledem GSO 90/1000, který jsem taky měl a pozorovat se s ním z balkona dalo, pokud člověk přimhouřil oči nad chvěním po dotyku. Chtělo to vždy posunout jemnými pohyby a 3 vteřiny počkat než se obraz přestane klepat jak ratlík. Jenže tenhle dalekohled rozhodně nebyl na montáži srovnatelné s EQ-2, ale na o dost lepší! S montáží EQ-2 by to mohlo být snesitelné snad jen nějakému masochistovi.

Takže bych se taky přiklonil k http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 2&idp=2724
+ k němu nějaký ten okulár pro vyšší zvětšení, např. http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 4&idp=2160

Co se týče focení, přes T2 kroužek s redukcí na bajonet můžeš připojit zrcadlovku a fotit s tím "jako s teleobjektivem"... Ale nedělej si žádné naděje ohledně kvality výsledku, protože achromatický dalekohled nesnese srovnání ani s tím nejlevnějším teleobjektivem na trhu.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1478
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4218

Příspěvek od Yarkho »

Veľkú červenú škvrnu na Jupiteri určite vidno i v odporúčanom Bresseri 80/640mm.

Pri kúpe ďalekohľadu na balkón zvážte i šírku balkónu - ak má 900mm, tak okolo ďalekohľadu s ohniskom 900mm už budete musieť chodiť ako Mr. Bean (proste je príliš dlhý).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
trud
Příspěvky: 12
Registrován: 05. 07. 2020, 23:59
Bydliště: Púchov
Věk: 50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4219

Příspěvek od trud »

Tak som dnes prvykrat vytiahol môj prvý dalekohlad na dvor, dobson 6", ďakujem Artabanovi za navedenie na správny smer. Saturn..Jupiter...krása...Teším sa ako dalekohlad vytiahnem dakde za mesto. Len jedna otázka..preboha ako riešite to zahmlievanie,ten okulár je taký studený že je za minutu zarosený :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4220

Příspěvek od MilAN »

Nedýchat na něj, nedávat oko až na něj a pokud je měkká očnice, nepřitlačit oko na ni tak, aby to těsnilo. A nechávat po chvíli dívání i malou pauzu, aby se vlhkost odvětrala.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
trud
Příspěvky: 12
Registrován: 05. 07. 2020, 23:59
Bydliště: Púchov
Věk: 50

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4221

Příspěvek od trud »

Ja mam to zarosenie z druhej strany, nie zo strany kde je oko. Dal som si okular do vrecka a vzdy na minutku/dve vlozil a zasa ked sa zarosil ohrial vo vrecku. Je to kus skla a kovu...je to studene ako lad po chvilke a už to ide :-(. Cez tu 25 krasny pohlad ta 10 je už nepohodlna a zarosí sa ovela skôr.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4222

Příspěvek od MilAN »

Jasně, jsou stavy, kdy se všechno dostává rychle pod rosný bod. Pak je potřeba ty okuáry zahřívat v kapse,vyměňovat, okamžitě zadeklovávat. Někdy i ohřát fénem nebo i požít topné pásky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
sisa.b
Příspěvky: 5
Registrován: 13. 07. 2020, 13:08

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4223

Příspěvek od sisa.b »

Ďakujem vám veľmi pekne. Terasu máme aj vpredu aj vzadu dosť veľkú, takže sa nebojím, že by sme ho nevmestili. Myslím, že by v pohode vošiel aj ten Dobson 8 - som tu včera zahliadla jeho foto v reáli :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4224

Příspěvek od Artaban »

sisa.b : V tom případě to je velká výhoda. Třeba by se 200mm Dobson opravdu vešel. Pak by se vešel i 250mm :). Je stejně dlouhý, jako 150 a 200mm. Možná by stačilo při pozorování blízko obzoru posadit Dobson na 20-30cm vysokou bedýdnu. I tak se to takto těžko posuzuje. Když popíšete podmínky, jaké na terase máte, tak zkušení zde poradí. Tedy jak je terasa velká, jaký máte výhled. Doufám né směren na sever.
200m Dobson, je dobrý dalekohled i pro náročnějšího amatéra.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
sisa.b
Příspěvky: 5
Registrován: 13. 07. 2020, 13:08

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4225

Příspěvek od sisa.b »

Predná terasa je smer juhozápad, veľkosť asi 8 štvrocov, zadná terasa je smer severovýchod, veľkosť 40 štvorcov.
Dom máme vyššie položený, osvetlená dedina je nižšie pod nami, smer JV. Nad nami je pohorie (Vršatec), to je smer SZ. Z terasy som včera nevidela Neowise, medvedica bola dosť nízko nad kopcom. Predvčerom sme vybehli hore na kopec, aby sme videli kométu.
Nie som si istá, či je Dobson pre nás, hľadáme niečo ľahko manipulovateľné, skladné, prenosné...
Tuuf
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 07. 2020, 23:15

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4226

Příspěvek od Tuuf »

Zdravím všechny, jednoduchý dotaz- mám 9000, doporucil by mi nekdo nejaky pekny teleskop?:)
MateZ
Příspěvky: 10
Registrován: 15. 07. 2020, 15:40
Věk: 34

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4227

Příspěvek od MateZ »

Ahojte, niekoľko rokov ma zaujíma nočná obloha, na hviezdnej oblohe sa asi nestratím, poznám niektoré súhvezdia a planéty si vždy viem nájsť pomocou aplikácie alebo vedomostí. Oblohu pozorujem klasickým poľovníckym ďalekohľadom, a tu sa dostávame na kameň úrazu. Môj ďalekohľad, ktorý mi robí spoločnosť pár rokov mi už na pozorovanie nočnej oblohy nestačí, preto som sa rozhodol, že Vás skúsim poprosiť o pomoc.

Rozpočet: 200€ - 300€ ak by bolo treba doplatiť 30 - 40€ tak pouvažujem, ale rád by som sa zmestil do 300€ (príjmem aj komentáre kde bude odporučenie na 400 - 500€ teleskop, ALE musí tam byť aj niečo do 300€ čo zahrnie moje požiadavky na sledovanie.

Rád by som sledoval: to čo všetci, planéty, DSO a iné objekty na nočnej oblohe a možno aj dennej. Zo začiatku nechcem využívať teleskop na fotografovanie, to by prišlo po čase, keď sa našetrí na techniku.

Veľmi rád by som mal teleskop na "statíve" nerád by som používal typ teleskopu dobson?, ktorý treba položiť na stôl alebo na iné miesto (ak mi vyvrátite moje nižšie tvrdenie, rád na Váš názor dám). Rád by som zobral teleskop na tmavé lúky, polia, záhrady dalej od miest (stredné slovensko, východné slovensko, ale aj Bratislava). Neviem si pri dobson teleskopoch predstaviť ako ho mám položený na zemi a musím sa pri ňom veľmi krčiť, mám si potom so sebou nosiť nejaký stolček (nie na sedenie) ale na položenie teleskopu?

Rád by som teleskop si nastavoval sám, preto montáž AZ / EQ?...

Neskôr by som teleskop chcel vylepšiť filtrami, okulármi, možnosťami fotografovania (motorčeky) atď.

Posledná poznámka, možno s teleskopom budem často cestovať. (váha mi nevadí, som mladý, výšlap na kopce zabezpečím spolu s inými ľudmi.

Viete mi prosím poradiť? VOPRED ĎAKUJEM. Ak som na niečo zabudol, tak mi napíšte budem sa snažiť odpovedať.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4228

Příspěvek od Artaban »

Tuuf: Ahoj a jednoduchá odpověď http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html Tedy tak, když nám k sobě víc neřekneš ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Tuuf
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 07. 2020, 23:15

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4229

Příspěvek od Tuuf »

Artaban píše:Tuuf: Ahoj a jednoduchá odpověď http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html Tedy tak, když nám k sobě víc neřekneš ;)
Prvne jsem premyslel, ze bych chtel pozorovat i z bytu a koupil bych nejaky kompaktnejsi.. Ale vsichni mi radi tohohle dobsona.
Jsem naprosty zacatecnik, takze furt nevim, zda-li bych takhle velky dalekohled dokazal ukocirovat :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4230

Příspěvek od Artaban »

Tuuf: Nic jednoduššího neexistuje. Zvládne to i 8 let staré dítě ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět