Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5176

Příspěvek od Sajri »

"Všechny osobní automobily mají 4 kola."
Porsche: "To prostě není pravda, znám spoustu motorek, které mají dvě kola."

Už nevím, jak víc polopaticky to napsat :-D
Porsche
Příspěvky: 25
Registrován: 09. 04. 2021, 11:43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5177

Příspěvek od Porsche »

Nezucastneny ucastnik diskuse at si vybere kdo z nas ma pravdu.

S Vami, drazi dva diskutujici (MILAN, Sajri), se jiz nehodlam bavit ani se s Vami hadat. A take odmitam osobni utoky. Jsem doktor technickych ved... no a co?
"Gott segne Euch!" "Buh Vam zehnej!" Preji Vam to nejlepsi!

Co se tyce zaplevelovani diskuse... myslim ze to je prave dobry priklad.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5178

Příspěvek od MaG »

Když tu jako moderátor fóra čtu, musím důrazně požádat o ukončení této nevhodné diskuze. Pravidla slušného chování jasně vymezují, jaké výrazy používat a praviodla fóra také vymezují, že v diskuzi se neuchylujeme k osobním útokům. Pokud tu někdo není schopen slušné argumentace, nechť jeho příspěvky skončí, kde mají a to ani nemluvím o dalších sankcích. Takže prosím konec této nevhodné diskuze, hned.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Porsche
Příspěvky: 25
Registrován: 09. 04. 2021, 11:43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5179

Příspěvek od Porsche »

Plne souhlasim a omlouvam se timto vsem, ktere jsem mozna nechtene osobne urazil. To jiste nebylo mym cilem, vazim si vsech diskutujicich, at uz s nimi souhlasim nebo ne. Ocekavam ovsem to same a zadne ironicke narazky na mou osobu.
Slovem "debil" jsem v diskusi oznacil pouze ironicky sam sebe, vuci nikomu jinemu bych si to nedovolil.
Preji vsem krasny den!
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5180

Příspěvek od Kikidixi »

Ahoj. Tak jsem se konečně rozhodl pro N150/750.Po přečtení článků zde na fóru i rad od zkušených, půjdu do montáže eq5. Na Atc jsem našel tuto eq5-M se stativem a polárním hledáčkem. Na polarku z balkónu vidím. Chci se zeptat jaký je rozdíl mezi eq5m a eq5? Jako tubus jsem našel na Novédalekohledy Sky watcher Newton 150/750 crayford 1:10ota.Myslíte, že půjdou spolu zkombinovat dohromady? Je to sice jiná částka než jsem čekal, ale borci tady radí, že stativ je taky základ a tak jsem si řekl že do toho půjdu. Díky za případné rady.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Porsche
Příspěvky: 25
Registrován: 09. 04. 2021, 11:43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5181

Příspěvek od Porsche »

Muj osobni nazor ktery nikomu nevnucuji. 150/750 Newton neni vubec spatny zacatek, za predpokladu ze zrcadlo je pri teto svetelnosti parabolicke. Nechci se zde opet s nikym hadat, jen bych si to nechal u prodejce overit. Esistuje parabolidky Skywatcher 150/750, jen prosim potvrdte ze je to tak.
EQ5 je uz slusne stabilni montaz.
Kazda prenosna montaz se trochu klepe, s tim nic nenadelate. Ale EQ5 uz je dost slusny zaklad.
Tak preji hodne stesti!
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2082
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5182

Příspěvek od DaveOne »

Zkombinovat SW EQ5 a dalekohled SW 150/750 samozřejmě půjde bez problémů. Newtona SW 150/750 jsem měl jako svůj první dalekohled. Nemůžu na něj říct křivého slova. Je to velice dobrý stroj a jsem si skoro jistý, že má parabolické primární zrcadlo. Dvourychlosní 1:10 výtah a polární hledáček se bude hodit. Já jsem ho zpočátku používal na EQ-5 GoTo tedy s pohonem a bylo to dobře použitelné i pro EAA nebo začátečnické focení DSO, takže na vizuální pozorování bych se toho určitě nebál..V případě pozdějšího zájmu o nějaké to focení je tam možnost ty pohony nebo rovnou GoTo dokoupit a doinstalovat.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5183

Příspěvek od MilAN »

Porsche píše: 150/750 Newton neni vubec spatny zacatek, za predpokladu ze zrcadlo je pri teto svetelnosti parabolicke.
Prosím, ještě jednou, nepiš svoje výmysly. Newton 150/750 od Sky Watcheru má zrcadlo parabolické, překontroluj si to na stránkách výrobce a neblbni tu lidi. Prodejce ti nebude potvrzovat nic jiného než to, co uvádí výrobce. Tobě přijde originál zabalený dalekohled, tak, jak byl expedován z Číny. Nikdo nic netestuje ani neproměřuje. Zrovna tak, jak je to u veškerého spotřebního zboží. Dostaneš ho v originálním obalu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Porsche
Příspěvky: 25
Registrován: 09. 04. 2021, 11:43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5184

Příspěvek od Porsche »

Pri parametrech 150/750 existuji od ruznych vyrobcu ruzna zrcadla, jak parabolicka tak kulova. Staci?
At si prosim laskavy ctenar sam vybere kdo z nas dvou ma pravdu, ja uz toho mam opravdu dost!!!!!!
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 685
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5185

Příspěvek od armichael »

Možno máš na mysli toto https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_57560/ Trochu som musel guugliť. ten má naozaj sférické zrkadlo. Takže máš pravdu, v niektorých prípadoch je tam to horšie. Ale...

Fakt ale je, že Kikidixi hovoril o SkyWatcheri 150/750
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5186

Příspěvek od MilAN »

Porsche píše: Pri parametrech 150/750 existuji od ruznych vyrobcu ruzna zrcadla, jak parabolicka tak kulova. Staci?
At si prosim laskavy ctenar sam vybere kdo z nas dvou ma pravdu, ja uz toho mam opravdu dost!!!!!!
No, tazatel se ptal na konkrétní značku a konkrétní typ dalekohledu. Zajímá ho tedy skutečnost a ne tvoje "pravda "
A skutečnost je ta, že jím vybraný dalekohled má parabolické zrcadlo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 129
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5187

Příspěvek od Grga Pitič »

V astronomii jsem pořád lama, nicméně Lidlskop jako startovací teleskop mi "otevřel" nejen noční oblohu. Vím, že ho spousta místních hejtuje, ale pro mě to byla dobrá vstupní investice do astronomie, na které jsem si vyzkoušel, zda mě to chytne a má smysl investovat do kvalitnější techniky. Je mi jasné, že v místních reáliích to bude naivní počin, ale zkusil jsem udělat krátká videa, co je v tom vlastně vidět. I se setovým okulárem jsem dosud procházel aktuálně viditelné Messierovy objekty a některé NGC, Měsíc, Slunce a Jupiter. Četl jsem tu, že dobré je, když se telskop používá a nepráší se na něj v koutě. Popravdě je tenhle venku vždy při jasné obloze v posledních týdnech a dost mě to namotivovalo ke koupi výkonější techniky a další observaci. Prozatím jsem k tomu dokoupil okulár SKY-WATCHER PLANETARY 4mm 1.25” 58° WA PLÖSSL a je to jak dát motor z BMW do Škody 120, a rozdíl je úžasný a lidlskop to naštěstí utáhne (konec výšplechtu namotivovaného nováčka).

Měsíc, 20. 4. 2021
https://www.youtube.com/watch?v=64NkL4f47hc

Sirius A, 11. 4. 2021
https://www.youtube.com/watch?v=NiCeHsvZWFc
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5188

Příspěvek od Bill »

Lidloskop býval docelá dobrá volba. Bohužel ale ten, který se prodával před léty, je jiný než ten dnešní. Na tom dnešním je mnohem ošizenější montáž, takže už to není moc dobrá volba...

Ale pořád to asi není úplný průšvih za tu cenu - asi jsou mnohem horší dalekohledy i za více peněz.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5189

Příspěvek od gunaroid »

Ten rozostřený Sirius je myšlen jako vtip?
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
hronik
Příspěvky: 28
Registrován: 12. 04. 2021, 12:41
Bydliště: Osek u Rokycan
Věk: 43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5190

Příspěvek od hronik »

Já když pozoruji se svou 6ti letou dcerou, tak jí to taky občas na hvězdě rozostřím je to pro děti zajímavější než koukat na tečku. Prostě kaleidoskop. Hlavně vega když je nad obzorem hraje všema barvama :D
Odpovědět