Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Yoki
Příspěvky: 42
Registrován: 27. 02. 2021, 07:54

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5071

Příspěvek od Yoki »

Fakt bida... Ze Supry mi psali vcera mejla, ze HR Planetary by mel byt dnes, ale kde nic, tu nic.... A v dubnu maji naskladnit Morpheus, tak jestli pockat na nej? Sice je za jiny penize, ale vsude ho chvali.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5072

Příspěvek od peta62 »

Mam dva Morphey a podle meho jsou uzasne, ale zduraznuji to "podle meho". Myslim si, ze u techto nejvyssich trid je to hodne o individualnich preferencich a zvycich. Jinymi slovy hodne bych doporucil se jim nejprve nekde podivat, idealne svym dalekohledem, nez se clovek rozhodne. Mne treba Morpheus vyhovuje vice, nez nektere drazsi. Jini lide to maji zcela opacne.

Artaban : Ja toho Maka jen navrhl, abyste se vyjadrili, jestli je vhodny, proto jsem ho nepopisoval detailne.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5073

Příspěvek od michal.b »

Yoki: začínal si s limitem 3000 za celý dalekohled a teď uvažuješ o samotném okuláru za 6? Pěkný... :lol:

Námět na přemýšlení: http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4159.html
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5074

Příspěvek od Artaban »

peta62 píše: Ja toho Maka jen navrhl, abyste se vyjadrili, jestli je vhodny, proto jsem ho nepopisoval detailne.
Tak když tu taky radíš začínajícím, tak snad můžeš ohledně MAKa něco taky říct ;) Já ho ani nezmiňoval páč by se nevešel do ceny a navíc malé rozměry kolega Yoki nemá jako podmínku. Taky jsem toho názoru, že pro začátečníka je lepší začínat s dalekohledem, co má krátší ohnisko.
Yoki: Jsi už opravdu v lepších okulárech za větší peníz. Když úplně začínáš, tak není snadné doporučit né zrovna levný okulár. Co když ti nesedne? Až budeš mít něco napozorováno a budeš chtít od okuláru konkrétní vlastnosti, tak se dá případně řešit detaily.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Yoki
Příspěvky: 42
Registrován: 27. 02. 2021, 07:54

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5075

Příspěvek od Yoki »

Jj, neboj, uvedomuju si to, ze v tom uz jsou jiny penize,nez jsem planoval .Puvodne jsem chtel dalekohled pro dceru, abysme pozorovali mesic necim lepsim, nez tim co pouzivam na strelnici. Ale za doporuceni Dobsona jsem rad a jak se do toho vic ponoruju, tak uznavam, ze na optice se nema setrit. A hlavne ty levný okulary nikde nejsou:) Jen uz mi je trapny vas tu zasobovat otazkama, na ktery jste uz tu 1000x odpovidali. Kdybych znal tady nekoho z okoli, tak by to bylo jednodussi, ale fakt o nikom nevim... Asi to bude tim, ze v pul devaty uz spim :D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5076

Příspěvek od Artaban »

Jo tohle znám, ale myslím, že není kam spěchat. Nic ale proti kvalitě nemám naopak. Když už pak člověk řeší drahý a tím pádem asi kvalitní okuláry, kdy to všechno i několika násobně přesahuje cenu samotného dalekohledu, tak taky často začíná řešit samotný dalekohled. Pokud tedy už nemá něco většího, nebo hodně kvalitního.
Sám si rozhodni v jakém jsi stádiu :)
Jinak ten TS Planetary 8mm je do začátku použitelný okulár. Není moc drahej a když se pak po nějaké době prodává a mění za lepší, tak se moc neprodělá. Asi bych se nebál když je ta nouze o okuláry ho doplnit o SW Planetary 6mm http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -3989.html Ten dá zvětšení 200x a to není zrovna málo.
Morpheus je opravdu drahej a když bych chtěl lepší okulár na planety, tak bych šel rovnou do Delite a nic lepšího už moc pak není.
Ten Morpheus pak můžeš jednou kopit na DSO, kde je širší zorné pole pěkný. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 26546.html
Zatím radím moc neutrácet a hlavně pozorovat. Ty zkušenosti pak využiješ při výběru kvalitního okuláru.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5077

Příspěvek od hades »

Yoki: jestli máš někoho v okolí se můžeš dozvědět z Mapy uživatelů (je to jeden z odkazů v horní liště). A prosím, už se s tou diskuzí o výběru okuláru přesuňte do správného vlákna.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Vašek
Příspěvky: 20
Registrován: 09. 02. 2019, 12:06
Bydliště: Kouřim
Věk: 42

Re: Konojedy refra-čumendo

#5078

Příspěvek od Vašek »

Ahoj, delam posledni krok v rozhodovani o novem dalekohledu, abych se mohl take pripojit konecne.

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -5783.html

Nebo

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -5781.html

Ten rozdil v cene je teda silenej. A to i ta 305 je drazsi nez moje drivejsi dve auta ;) . Je tech 50 mm tak velky rozdil?

Diky a tesim se na shledanou
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Konojedy refra-čumendo

#5079

Příspěvek od Janek »

Hurá, konečně nějakej Kouřimák :o)
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5080

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Rozdíl tam je, ovšem musíš ho umět najít.
Na první pohled někteří tvrdí že je te stejné, ale
kdyby tam rozdíl nebyl, větší průměry by se přece nedělali.
Jde o drobné niance které někteří nevidí, jiní ano.
Je to o preferencích a o peněžence.
A musíš mít dalekohled s GoTo ?
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5081

Příspěvek od Artaban »

Vašek: Taky, to že asi sám tušíš, že tohle bude v životě tvůj největší dalekohled, nebo ne. Jestli jednou v daleké budoucnosti bys rád ještě větší, tak třístovka může být dobrá volba. Ukáže už dost a budeš mít na dlouho o zábavu postaráno. Potom tam bude ještě pěkně znatelný schod např 300 vs 400mm. Pokud ne, tak můžeš uvažovat tak, že každý cm se počítá a je dobré si pořídit co největší dalekohled, který zaplatíš a uneseš.
Asi nikdo neřekne, jak hodně nebo málo budeš nadšený z dalekohledu. Někomu stačí 150tka někomu je 400mm málo.
Proto mám další úhel pohledu. Když jsem se rozhodoval, jak velký refrák, tak jsem ani tak nekoukal po těch největších. Stejně bych je nezaplatil a hlavně neunes. Koukal jsem naopak po těch menších. Takovej kvalitní 130mm refrák je už slušný stroj co se amatérských refráků týče. Chtěl jsem větší tak, aby to bylo jasně poznat na první pohled. Pokud bych si pořídil 150tku, tak sice dobrý, ale ten jasný lepší první pohled by nebyl tak jasný.
Takže 170tka to jistí a spokojenost zaručena ;) . Můžeš to vzít podobně. 200mm Dobson dobrý, 250mm lepší a třístovka taky ale 350mm je už pecka. Prostě musíš to manželce a taky sobě pořádně zdůvodnit a vóó tom to jéé :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Konojedy refra-čumendo

#5082

Příspěvek od PetrŠ »

Janek píše:Hurá, konečně nějakej Kouřimák :o)
Další přírůstek do Konojed? :D Ještě že je tam tolik místa :)
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Konojedy refra-čumendo

#5083

Příspěvek od nou »

Vašek píše:Ahoj, delam posledni krok v rozhodovani o novem dalekohledu, abych se mohl take pripojit konecne.
Ten rozdil v cene je teda silenej. A to i ta 305 je drazsi nez moje drivejsi dve auta ;) . Je tech 50 mm tak velky rozdil?
Je to len 16% vacsi priemer ale 35% vacsia plocha. Takze 43% rozdiel v cene je adekvatny.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Vašek
Příspěvky: 20
Registrován: 09. 02. 2019, 12:06
Bydliště: Kouřim
Věk: 42

Re: Konojedy refra-čumendo

#5084

Příspěvek od Vašek »

Janek píše:Hurá, konečně nějakej Kouřimák :o)
Abych to upresnil Miškovice, ale to už je detail...jsem rad, ze tu je v okoli takovato skupina astro pozorovatelu ;)
Vašek
Příspěvky: 20
Registrován: 09. 02. 2019, 12:06
Bydliště: Kouřim
Věk: 42

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5085

Příspěvek od Vašek »

Ted mam sveho pres dekadu stareho Bressera 130. Montaz stoji za prd, par veci jsem s tim uz nasel, ale chci videt i DSO a treba galaxie jsou temer bez sance, nebo sem se za tech 10 let nenaucil hledat, coz je taky mozny. Driv jsem jezdil do Ondrejova, obcas jsem tam potkal jednoho astrofotografa, ten rikal, ze se mu libi, ze nemam GO TO, ze mu to vraci vzpominky, kdyz ho taky jeste nemel. Ze to bylo zabavnejsi hledat a cekat jestli najde...

no, ale z nejakyho duvodu si to GO TO poridil a vime proc :D a proto ho chci taky, nicmene, jeste nad tim muzu zauvazovat, protoze bych pak za stejne penize poridil 355. Jeste taky musim zvazit to, ze se s tema18 a 24 kily budu muset tahat a ta 355 zase vazi vic...26 a 32...

Cenu za 305 uz mam doma odsouhlasenou, okulary a filtry v hodnote vyssi nez byla cena bresseru 130 jsem si poridil k lonskym vanocum, takze to uz mi to neprodrazi, mozna jeste jeden okular poridim...

Vtipny je ze jsem si puvodne chtel koupit SKY WATCHER 203/1000

Diky za rady a pripominky, ted tedy jak to vidim musim nejvic zvazit jestli GO TO ano nebo ne, jak jste na tom vy, mate nebo nemate?

Diky Vašek
Odpovědět