Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5251

Příspěvek od MilAN »

5 mm okulár tu asi nikdo nedoporučoval- určitě to nebude okulár, který bys teď potřeboval . Myslím, že ti chybí něco na zvětšení 150-170x, což by mohlo být ještě často použitelné zvětšení . 240x použiješ opravdu velmi omezeně za hooodně dobrého seeingu.
---------
P.S. : přijde mi to tu u nováčků jako standardní postup. Ptám se , někdo mi radí a já si stejně objednám to, co jsem si vymyslel. Ti, co radí, vědí proč, ty ale ne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5252

Příspěvek od Artaban »

Holt hodně šlápnout na plyn je pořádný zážitek. Naštěstí nejde o život a časem by se okulár asi těch 5mm stejně koupil. Sám používám ještě větší zvětšení, ale tohle nejde bohužel moc často a tak po prvním pozorování planet se bude kupovat 7-8mm okulár. I tady platí, že méně může být více.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5253

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše:....
P.S. : přijde mi to tu u nováčků jako standardní postup. Ptám se , někdo mi radí a já si stejně objednám to, co jsem si vymyslel. Ti, co radí, vědí proč, ty ale ne.
To mi prijde mirne a slusne receno hodne necitlive vuci cloveku, ktery prisel, ze chce pozorovat planety s Mesicem a odchazi s f/6 bez moznosti sledovat dalekohledem pohyb pozorovaneho objektu.

Fery : Seeing nema co delat s jen s necistotou vzduchu, ale take a hlavne s jeho chvenim, ktere snizuje kvalitu obrazu a tedy i moznost smysluplneho zvetseni pri pozorovani.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5254

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše:
To mi prijde mirne a slusne receno hodne necitlive vuci cloveku, ktery prisel, ze chce pozorovat planety s Mesicem a odchazi s f/6 bez moznosti sledovat dalekohledem pohyb pozorovaneho objektu.
Promiň . ale jak s tím souvisí můj příspěvek , který tu cituješ ? Já jsem nenevrhoval Dobsona , ale mám připiomínku k i volbě okuláru F5, který tu nikdo nenavrhoval, ale kolega si ho přes to zvolil. Proto je i v mém příspěvku navržen vhodnější okulár.
A nevím, co je na Dobsonu tak špatného na planetách . Dobson do zvětšení cca 600x lze ovládat a planety pozoroat. Takže zvětšené 150-200x je v naprosté pohodě. Můžeš na to mít svůj nesouhlasný názor, ten to nikdo nebere, jen to není nějaká absolutní "pravda".
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5255

Příspěvek od peta62 »

Souvisi to tak, ze ten clovek uplne uhnul ze svych poradavku, prizpusobil se ve vsem, jen si dovolil rozhodnout sam o svem konkretnim okularu, pote co procetl rady zde. Proto mi prijde ta ublizena reakce, treba i ve srovnani s tim jak pekne to komentoval Artaban, dost nespravedliva.
A uz vidim zacatecnika, jak okolo 600x zvetseni nejen sleduje Dobsonem s okularem dost nizko nad zemi planetu, ale navic jeste vymenuje okulary a predava dalekohled na podivani se nejen pritelkyni, ale i dalekohledu neznalym kamaradum. Jen mam radeji tu o Karkulce.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5256

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše: Jen mam radeji tu o Karkulce.
Píšu o svých zkušenostech, nic víc. Dobsonů tu jsou tisíce a planety se s nimi pozorují. Ty možná ne, ale víš, že to je pohádka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5257

Příspěvek od peta62 »

Jen prekrucujete.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5258

Příspěvek od Artaban »

Kolega Fery napsal cituji:
Nechceme fotit, jen pozorovat = postaci nam azimutalni montaz.
Nechceme pozorovat objekty ve vzdalenem vesmiru, chceme pozorovat planety ve slunecni soustave, pripadne mesice planet = postaci nam refraktor. Cena do 10 000 korun.

peta62: Věř, že kdyby investice byla mnohem větší, tak bych jako první doporučoval refraktor. Nebyl by to ani ten Dobson, ale ani jiný typ dalekohledu. Jasně bych ale říkal, že nebude mít zdaleka tak velký výkon na DSO objektech, jako Dobson za stejné peníze. Hlavně se ale v tomhle vlákně neptej proč refraktor, páč 95% začátečníků by ho prostě stejně nezaplatilo a tak to tady nemá cenu řešit :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5259

Příspěvek od peta62 »

Artaban : Ver mi, prosim, ze to chapu. Snazil jsem se dost jasne napsat, ze mi vadilo MilANovo ohrazeni se, ze si tazatel dovolil koupit jiny nez doporuceny okular ( ja v tom tazatele chapu a podle Tve reakce Ty take ). Tim popisem jsem jen zduraznoval, ze jinak udelal zcela co mu bylo doporuceno.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5260

Příspěvek od dvader »

Tahle sdělení si prosím vyměňujte přes soukromé zprávy! Sem to nepatří!
Moderátor
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
kin
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 05. 2021, 16:11

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5261

Příspěvek od kin »

Ahoj všem,

chtěl bych si pořídit svůj první delakohled a rád bych zdejší komunitu požádal o radu. Půjdu rovnou k věci a napíši jaké mám zázemí + předpoklady:

- Nikdy jsem se skrz astronomický dalekohled nedíval, vesmír mě zajímá dlouhodobě, ale přivedl mě k němu spíš zájem o scifi, než astronomické vzdělání.
- Bydlím v Plzni, ale plánuji spíš někam vyrazit autem, vzít s sebou psa a celý víkend strávit v přírodě pod stanem či na chatě, kde bych oblohu sledoval. Pozorování z balkonu tedy není primární cíl, ale kdyby to bylo možné, na škodu by to nebylo.
- Kdyby šel vzít i na záda na vandr, bylo by to boží. Ale znám se, jsem celkově nemehlo a docela bych měl strach o to, že jej otluču (ale koukal jsem že se prodávají baťohy, jak kvalitní jsou?).
- Neplánuji vůbec fotit, když už, tak mě spíš láká deep-sky kresba (mezi mé jiné koníčky patří kartografie a kreslení, takže bych to rád spojil).
- Chtěl bych se pohybovat mezi 5-10 tisíci. Mohl bych na to vyčlenit i o trochu víc a je mi jasný že to bude na kvalitě poznat, ale zase je to pro mě nový koníček a nevím, zda-li se mi to takhle na začátku vyplatí. Abych neměl velké oči a pak jsem nezjistil že se mi na něj doma jen práší. Radši bych začal trochu zlehka a pak potencionálně investoval víc. Ale kdyby zde byl nějaký vhodný kandidát pro mnou zmíněné podmínky a stál třeba 12tisíc a mohl by to být takový "dalekohled na celou kariéru", rozhodně bych do toho šel. Nechci si koupit teď dalekohled a za rok zjistit, že mi nevyhovuje a kupovat další. Chtěl bych něco, s čím bych mohl být pár let spokojený.
- Je v této cenové kategorii i nějaký kvalitní dalekohled s elektronicky naváděnou montáží? Nevím, jestli by nebylo lepší se to nejdřív naučit manuálně a dle astromap, ale pohodlnost mi nedá, abych se nezeptal. :) Nebo jsme koukal že lze naváděcí systémy namontovat na stávající montáže. Nebylo by od věci, aby s tím byl dalekohled kompatibilní, abych jej mohl třeba po čase upgradovat. Ale tohle není priorita, spíše luxus.
- Co byste doporučili za literaturu pro to, abych se naučil vyhledávat na noční obloze cíle sám? V tuhle chvíli mám problém najít i známá souhvězdí (to bude ale i tím, že mám špatný zrak na dálku a jen s brýlemi na obloze prd vidím).

Předem děkuji za jakékoliv rady.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5262

Příspěvek od Psion »

Batoh za 5-10 tis. Kč si představit dovedu, elektronicky naváděný (GoTo) dalekohled na DSO ale opravdu ne. Za ~15 tis. Kč už něco základního je. Základní literatura je také k dispozici.
Fery
Příspěvky: 11
Registrován: 15. 05. 2021, 10:53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5263

Příspěvek od Fery »

Dalekohled mame. Presne, jak pise Artaban, okular f5mm bychom casem stejne dokupovali. V baleni dalekohledu jsou okulary f30mm a f9 mm, ale dalsi parametry chybi (na krabicce je Delta Plossl 9 mm made in Taiwan a na okularu navic jeste napis GSO). Na dokupovanem okularu TS HR PLANETARY 5mm 1,25'' 60°je parametru vice, resp. na krabicce, hlavne tam je navic uveden uhel zdanliveho zorneho pole, jen nevim, proc je na krabicce 58°, kdyz podle parametru ma mit 60° (asi nejaka chybka pri tisku stitku).
Peta62 dekuji za vysvetleni problemu se seeingem. Takze lepsi seeing bude v pripade minimalnich rozdilu teplot mezi dnem a noci, bezvetri, zimni obdobi, vyssi nadmorska vyska. Nechat dostatecne vytemperovat dalekohled (GSO ma jeste navic ventilator v porovnani s SW).
Pokud nekdo zvazujete nakup stejneho modelu dalekohledu GSO DO Dobson 200/1200 mm, nebo chcete mit moznost srovnani s jinym modelem, nebo bydlite pobliz / mate cestu kolem, tak jste srdecne zvani. Vesnicka Rana u Hlinska, na pomezi kraje Pardubickeho a Vysociny, o vikendech.
Dekujeme jeste jednou vsem za cenne rady a pomoc s vyberem dalekohledu. I okularu, coz zde temer rozpoutalo malou valku, tak uz se na nas nezlobte a divejte se na krasy na nebi.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5264

Příspěvek od peta62 »

Neni vubec zac. Predpoved seeingu tady mnoho lidi bere z Meteoblue, jen si tam nastavte svou lokaci. V zasade jste to popsal dobre, spatny seeing je jako teply vzduch v horkem lete nad silnici, nejhorsi jako kdyz uz vodu na celnim skle auta neberou sterace. Cim vetsi je prumer dalekohledu, tim vice trpi seeingem ( jedina nevyhoda velkeho prumeru, tedy krom prenaseni ;) ).
Preji mnoho krasnych zazitku s novym dalekohledem !
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5265

Příspěvek od kuceraz »

kin píše: - Chtěl bych se pohybovat mezi 5-10 tisíci. Mohl bych na to vyčlenit i o trochu víc a je mi jasný že to bude na kvalitě poznat, ale zase je to pro mě nový koníček a nevím, zda-li se mi to takhle na začátku vyplatí. Abych neměl velké oči a pak jsem nezjistil že se mi na něj doma jen práší.
Toho bych se až tolik nebál a klidně investoval do pořádného dalekohledu. Pokud nekoupíš nějaký šmejd, ten dalekohled pak určitě nebude problém prodat, pokud by tě to nebavilo.

Pokud ses nikdy dalekohledem nedíval, je vhodné sem dát tento odkaz, abys věděl, co vlastně uvidíš a nečekal obraz, jako na fotce:
http://www.deepskywatch.com/Articles/wh ... scope.html

Pokud tě láká deep sky, možnost vzít dalekohled do batohu na záda je značně omezující - na DSO (Deep Sky Objects) má bezkonkurenčně nejlepší poměr cena-výkon dalekohled na Dobsonově montáži. Na pozorování skvělé, cena příznivá, ale přenositelnost bídná. Většinou se to řeší tak, že se dalekohled hodí do auta, dojede se na místo, tam se dalekohled postaví a pozoruje se. Popřemýšlej o tom, Dobsony budou mít mnohem větší výkon (uvidíš mnohem víc) při zachování stejné ceny, než dalekohled, který složíš do batohu.
Mluvím o něčem takovém, případně větším (200-250):
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html

Edit: Doplňuji, že s tím naváděním to u Dobsonů v této cenové relaci nebude nijak slavné, respektive asi nic neseženeš. Ale není to až takový handicap, dá se bezproblémově existovat bez něj.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Odpovědět