Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4381

Příspěvek od dvader »

Muselo by to být AZ provedení, aby nebyla Polárka potřeba...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4382

Příspěvek od peta62 »

MilAN píše:Pokud by to měl být katadioptr s GoTo, tak ustavení bude stejně jednoduché/ obtížné jako teď s EQ GoTo montáží. V čem by byl rozdíl ?
Ve velikosti a manipulaci s OTA ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4383

Příspěvek od MilAN »

Není potřeba ustavovat s dalekohledem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
pevo
Příspěvky: 5
Registrován: 02. 08. 2018, 23:50
Bydliště: Praha 9
Věk: 58

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4384

Příspěvek od pevo »

DĚKUJI zatím za názory, pro doplnění aktuálně mám Bresser Newton 203/1000. Na převozy opravdu dost velký, demontáž a montáž alespoň pro mě moc rychlá není, ustavení také ne - jen namířit to dělo na pár objektů různě po obloze, jednou skoro klečím s hlavou na rameni a podruhé abych si vzal štokrle... Trochu přeháním pochopitelně. Od Dobsona, protože to tu čtu už dlouho, tak jsem tušil co mě čeká za doporučení, mě trochu odrazuje váha, hlavně základny, velikost je asi taky trochu větší, ale hlavně konstrukce, se kterou jsem v životě nemanipuloval. Jak to nemá tripod, znervozňuje mě to. Na těch co jsem napsal je něco vyloženě špatně?
P.S. souřadnice jsem opravdu prohodil, díky za upozornění.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4504
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4385

Příspěvek od dvader »

Dle mého je to blbý kompromis...
Na DSO malý průměr, na planety a Měsíc zase horší kontrast. Když katadioptr, tak alespoň 8 palců. Pokud jsou hlavním cílem planety a Měsíc, tak kvalitní refraktor.

Pokud od každého trochu, tak je fakt nejlepší Dobson.
Zacházení s ním je fakt jednoduché, toho není potřeba se bát!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
kule
Příspěvky: 5
Registrován: 23. 09. 2020, 21:08

Re: Dalekohled pro začátečníka

#4386

Příspěvek od kule »

@g, @dvader: Díky, že jste mě přesvědčili na Dobsona. Shrnu tady první dojmy pro další začátečníky (i když vím, že každý má jiné preference).
Koupil jsem klasický Sky-Watcher 200/1200 Dobson 8". Dodávka je s okuláry SP 25mm (48x) a SP 10mm (120x). Hledáček 9x50. Vzhledem k velkému světelnému smogu v místě mého bydliště jsem zvolil plnotubus, takže mě dalekohled vyšel dráž o dokoupení GoTo ke klasice.

A teď první dojmy:
Pokud by byl dalekohled pouze pro mne, naprosto by mi klasická montáž vyhovovala. Je to ale dárek (viz můj úvodní příspěvek / dotaz), takže příští týden očekávám GoTo Dobson upgrade.
Když už byla dodávka na cestě, měl jsem možnost vyzkoušet si dalekohled Meade ETX-90 GoTo. Z něj jsem byl velmi zkamaný, nakonec jsem vypnul GoTo a používal ruční hledání. A stejně dojem z pozorování planet nebyl nic moc (proti triedru, který jsem používal předtím).
Ale po sestavení Sky-Watchera přišlo velmi příjemné překvapení. Už samotný hledáček je podstatně lepší, než ten můj původní triedr. A pozorování Měsíce, Jupitera, Saturnu, Marsu bylo OK, ačkoliv obloha nebyla moc čistá (lehkce zamlžená) - jak 48x, tak 120x zvětšení bylo použitelné.
Dnes to byla M31 v Andromedě, M22 ve Střelci (rozeznatelné i hledáčkem) - ale dnes bylo použitelné jen zvětšení 48x. Ale na to, že fouká vlhký vzduch od jihu, tak jsem příjemně překvapený.
Co se týká dodávky, tak bylo silně rozhozené sekundární zrcadlo, ale protože jsem koupil i laserový kolimátor, tak náprava byla rychlá :-)
@MMys: Díky za podrobný návod ke kolimaci, hodně mi pomohl.
Jo, a dokoupil jsem i okulár Teleskop Service HR 7mm (170x) - s ním většinu času nešlo pozorovat (na aktuální podmínky už moc velké zvětšení), ale v noci na dnešek kolem 2. ranní se situace zlepšila, takže přišel k užitku také.
Tolik tedy první zkušenosti. Nedělám si nárok na nějaké silné závěry, ale mě ta dvoustovka hodně příjemně překvapila a těším se, až se dostanu někam za město za lepšího počasí.
aylostera
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 10. 2020, 20:59

Bresser Messier AR 102/1000 vs. 102/1350 vs.127/635

#4387

Příspěvek od aylostera »

Zdravim,
ktory z tychto 3 typov by ste mi prosim doporucili na mesačné a planetárne pozorovanie resp.aj mesacne fotografovanie?
Laicky uvazujem, ze identicke zvacsenie napr.150x dosiahnem u kazdeho typu zvolenim toho spravneho okularu.
Neviem ale, ci je mozne povedat, ze aj opticky budu na tom vsetky 3 typy rovnako. Napr.1350 + dlhsi okular = 635 + kratsi okular?
Alebo tam bude rozdiel v kvalite zobrazenia ( ostrosti) v prospech jedneho z nich ?
Dakujem za radu. Daniel.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Bresser Messier AR 102/1000 vs. 102/1350 vs.127/635

#4388

Příspěvek od Artaban »

aylostera : Ahoj na AF. Z těch tří jednoznačně 102/1350. Jsou ale i jiné dalekohledy na dobré pozorování planet. např Dobson 150-200/1200.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Brownie
Příspěvky: 1
Registrován: 09. 10. 2020, 18:12

Dalekohled na pozorovaní deep-sky objektů

#4389

Příspěvek od Brownie »

Dobrý den, jsem nováčkem v tomto fóru, tak se moc omlouvám pokud tu nějaká taková konverzace již proběhla, ráda bych se zeptala jaký dalekohled je vhodný pro pozorování deep-sky objektů? Chci si nějaký pořídit, ale nemám absolutně přehled o tom, co s jakým se dá pozorovat na internetu jsem se toho též moc nedozvěděla, proto se obracím sem. Mockrát děkuji za jakoukoliv odpověď :) a přeji hezký zbytek dne
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dalekohled na pozorovaní deep-sky objektů

#4390

Příspěvek od kuceraz »

Je tu o tom rozsáhlé téma, ale v zásadě - je potřeba co největší průměr.
Na vizuální pozorování DSO v poměru cena-výkon nejlépe vychází dobsony.
Aby v tom bylo rozumně vidět chce to alespoň 6" (150ku), spíše 8" (200) nebo 10" (250).
Samozřejmě lze koukat i s menšími průměry, ale tam moc detailů nebude.
Ale upřímně, ani s větším průměrem nelze čekat koukání, jako na foto.
Pro představu lze na webu najít náčrtky toho, co je v okuláru vidět (hledej název objektu + "sketch").
Také je potřeba říct, že větší dobson není úplně skladná věc, můj 250/1250 je na délku maximum, co jsem schopen dostat na zadní sedačky auta a váha také není úplně zanedbatelná - 15kg dalekohled, 15kg základna.
Odnést se to v pohodě dá, ale to je tak maximálně na poponesení od auta :)

Edit:
Zmíněné téma:
viewtopic.php?f=28&t=14611&hilit=jak%C3 ... start=4380
Náčrtky pro představu toho, co uvidíš:
http://deepskysketch.com/portfolio-category/messier/
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
michaelis
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2020, 22:24
Bydliště: Bratislava

Výběr dalekohledu pro hobby pozorovatele

#4391

Příspěvek od michaelis »

Zdravím všetkých,

uvažujem o kúpe ďalekohľadu. Vzhľadom na to, že sa chcem venovať pozorovaniu oblohy len ako hobby amatér, tak mám v pláne kupovať iba jeden ďalekohľad na celý život. Ďalekohľad by mal slúžiť hlavne na vizuálne pozorovanie, ale keďže vlastním aj zrkadlovku, bolo by fajn, keby teleskop zvládal aj nejaké to astrofoto, keby som sa náhodou na to podujal. Čo sa týka pozorovania, nie som fanúšik nejakej konkrétnej skupiny objektov - planéty aj DSO by som si rád pozrel, podľa toho, čo bude aktuálne nad obzorom. Takže zrejme nejaký dobrý univerzál ;)
Čo sa týka parametrov, tak:

limit 2500 Eur max.,
dobrá prenosnosť (vzhľadom na to, že by som teleskop chcel brávať so sebou)
dobré astrofoto parametre
podľa možností GoTo montáž (GPS nie je podmienkou)
priemer nad 180 mm
čo najlepší obraz v danej cenovej relácii

Čo by ste odporúčali? Nejakých kandidátov už mám (TAL 200K; Omegon RC 203; Celestron 203 Edge HD 800), ale rád si vypočujem aj vaše návrhy, pripomienky a rady :)
Bresser Skylux 70x700
Binokuláry: Delta Optical Taiga 16x80 a sovietsky KOMZ B7x30 Sekunda
Canon EOS 50D
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výber ďalekohľadu pre hobby-pozorovateľa

#4392

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj,
jak ctu co jsi tady napsal... Doporucuji nejdrive zajit na nejaky ten sraz co bude nekde ve tvem okoli, podivat se co je cim videt a pak teprve premyslet nad temi variantami co jsi napsal.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
michaelis
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2020, 22:24
Bydliště: Bratislava

Re: Výber ďalekohľadu pre hobby-pozorovateľa

#4393

Příspěvek od michaelis »

Vzhladom na momentalne podmienky s cestovanim a vobec stretavanim sa kvoli KOVIDU to bude problem. Ale dakujem za strucnu odpoved.
Bresser Skylux 70x700
Binokuláry: Delta Optical Taiga 16x80 a sovietsky KOMZ B7x30 Sekunda
Canon EOS 50D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výber ďalekohľadu pre hobby-pozorovateľa

#4394

Příspěvek od MilAN »

michaelis píše: dobrá prenosnosť (vzhľadom na to, že by som teleskop chcel brávať so sebou)
Nejakých kandidátov už mám (TAL 200K; Omegon RC 203; Celestron 203 Edge HD 800),
Ty dalekohledy je potřeba si v reálu prohlédnout- protože ono "brávat s sebou" se u těchto dalekohledů bude týkat tak několik desítek metrů ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michaelis
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 10. 2020, 22:24
Bydliště: Bratislava

Re: Výber ďalekohľadu pre hobby-pozorovateľa

#4395

Příspěvek od michaelis »

Určite si ich pôjdem pozrieť, ale, ako som spomínal, som otvorený aj iným modelom, tieto som vybral ako príklad.
Bresser Skylux 70x700
Binokuláry: Delta Optical Taiga 16x80 a sovietsky KOMZ B7x30 Sekunda
Canon EOS 50D
Odpovědět