Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Artaban
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

Příspěvek #3826 od Artaban » 20. 09. 2019, 16:41

MiniMistr píše:ale myslím si, že by se mělo začátečníkům mnohem více zdůraznit (když už nečtou informace "pro začátečníky"), že kromě nákupu dalekohledu budou potřebovat příslušenství, které k tomu dalekohledu standartně nedostanou a bez kterého je jim dalekohled k ničemu a zároveň hlavně to, že to příslušenstvímůže stát mnohem více než dalekohled samotný..

Artaban píše:Je třeba počítat s tím, že potom někdy časem bude třeba rozšířit vybavení dalekohedu především o další okuláry.

Dnes se k naprosté většině dalekohledů dodává jeden, nebo dva okuláry. Pozorovat tedy bude čím, než se dotyčný rozkouká a ujistí se, co vlastně ještě potřebuje. Tím bych asi nikoho nestrašil. Nehledě na to, že každý normální člověk, který hodlá pozorovat vesmír, asi tuší, že samotný dalekohled stačit nebude, že to není jako sbírat houby, kde většinou stačí nožík a košík.
Taky těch pár lidí, co tu ochotně často radí, tak asi nehodlá do nekonečna věčně psát dlouhý seznam, co by se mohlo ještě hodit. Jednak to není pokaždé stejné a pak bych taky nechával prostor, ať si začínající taky něco zjistí sám, když se o to zajímá.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654  Refra.Zeiss AS 80/1200 Refraktor AD800 (meopta 56/800)  triedr TS 20x80 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30
http://planety.g6.cz/

MiniMistr
Věk: 50

Re: Dalekohled pro začátečníka

Příspěvek #3827 od MiniMistr » 20. 09. 2019, 19:51

Ahoj.
Máš samozřejmně pravdu - o tom se nepřu.
Jen vím, čím jsem si za ty roky prošel.
Časem ty 2 okuláry stačit nebudou, pak si koupíš stejně něco podle svojí peněženky nebo podle různých rad, pak zjistíš že měli ti nejlepší (mezi ně samozřejmně počítám třeba tebe) zase pravdu, takže zase prodáváš a kupuješ něco dražšího atd. až se to po několika letech vytříbí a ty pochopíš,
že je to tak jak ti na začátku naznačovali a dočítal jsi se třeba tady mezi řádky.
Nikoho strašit nechci, jen upozornit na to, že koupí dalekohledu (byť se dvěma setovými okuláry které stejně drtivá většina prodá) a třeba základním
optickým hledáčkem (ten taky většina vymění) to teprve začíná - ne končí..
Samozřejmně to je taky závislé na tom ,jestli dotyčný bude koukat jenom "občas" na základní objekty nebo na planety - jako třeba můj dlouholetý
kamarád který do toho nevrazil skoro nic navíc a pak to jenom prodal, nebo to bude dělat naplno (což je můj případ) a bude chtít využít dalekohled
a možnosti s tím spojené na maximum.
Mezi tím je veliký rozdíl...............
Takže tak jsem to myslel. ;)
Petr
Dobson Elbi 350/1700
Refra TS 80/560 ED APO
Lunt LS50THa 50/350 B400 PT
trpělivost....

Zpět na “Fórum pro začátečníky”