Dotazy na levné dalekohledy

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Monsi
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 11. 2020, 13:48

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#541

Příspěvek od Monsi »

To by nevadilo jde mi hlavně o koukání a nějakou fotku mobilem jako to dělám teď na meade na machrování v práci :D :D
olik789
Příspěvky: 1
Registrován: 28. 12. 2020, 00:35

Skyline Travel 70

#542

Příspěvek od olik789 »

Rád bych věděl vaše názory na tento teleskop.
Naposledy upravil(a) olik789 dne 28. 12. 2020, 02:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Skyline Travel 70

#543

Příspěvek od g »

pokud jej chceš koupit, tak si nejprve přečti:
viewtopic.php?f=28&t=26186
Je tam uveden i "black list" a v něm pomocí Ctrl+F "Skyline travel 70" nalezneš, popis negativ vysvětluje vlastní vlákno - jakým dalekohledům se vyhnout..
Pokud jej máš, tak pozorovat, nebudeš na tom hůř než první průkopníci.
Také přečíst: viewtopic.php?f=28&t=6557
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Krumpeir
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 04. 2013, 07:56

Ohnisková vzdálenost u 114/1000 (127/1000)

#544

Příspěvek od Krumpeir »

Zdravím všechny,

už dlouho mi vrtá hlavou, jak je to s ohniskovou vzdáleností u malých dalekohledů jako je např:

Kód: Vybrat vše

https://www.alemat.cz/dalekohledy-optika/dalekohledy/astronomicke/celestron-astromaster-114eq-31042
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/telescopes/reflectors/view/telescope_celestron_n_127_1000_powerseeker_127_eq_art_no_21049
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekohled-celestron-21049-powerseeker-127-1000-eq-3-3695.html
Na ohnisko 1000mm je ten tubus prostě krátký (cca 400mm). Ať si nad tím lámu hlavu jakkoliv, nemůžu na to přijít. Jedinné co mě napadlo je, že by byla v okulárovém výtahu čočka, která by ohnisko zdvojnásobila. Ale to mi přijde jako totální ústřel. Další možnost je, že to všichni deklarují špatně.

Díky za odpovědi

Jirka
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohnisková vzdálenost u 114/1000 (127/1000)

#545

Příspěvek od Psion »

To je běžná věc u těchto lowend dalekohledů většinou s kulovým zrcadlem, že se tam dá optický člen pro zkrácení výsledné optické délky, možná dokonce optický člen bude i ze skla :D
jeleniste
Příspěvky: 5
Registrován: 25. 12. 2021, 17:22
Bydliště: Lipník (u Benátek nad Jizerou)

Levenhuk skyline plus 80s

#546

Příspěvek od jeleniste »

Ahoj
Asi tady dostanu čočku. No, popíšu situaci. Dceři je čtrnáct, zajímá se o vesmír. Tak jsem se rozhodli nadělit jí dalekohled "kterej nebude hračka". No, něco málo jsem načet a došel jsem k tomu, že chci reflektor na paralaktický montáži (aby jí to trochu donutilo naučit se věci, který potřebuje k tomu, aby to správně používala). Koupil jsem tohle https://www.levenhuk.cz/seznam-produktu ... -plus-80s/ . Tak jsme to smontovali, nebyl jsem si jistej, že to mám dobře, začal jsem gůglit. A dostal jsem se až sem. A dočetl se, co si tady lidi myslí o levenhukách a o lacinejch paralktickejch montážích. Docela mě to vyděsilo. Tak přemejšlim, co teda teď. Je to vážně tak hrozný? Nepoužitelný? Na blacklistu jsem tenhle konkrétní model nenašel, ale je to asi docela novinka, takže je možný, že se tam objeví. Kupoval jsem to na internetu, kdyby to byl opravdu průser, tak by to teoreticky šlo ještě řešit, ale bylo by to skutečně nepříjemný. Je mi jasný, že za tuhle cenu nemůžu očekávat žádnej zázrak, ale trochu mě děsí, že by to mělo bejt uplně k ničemu. Jaký teda nedostatky můžu očekávat?
Podle specifikace má sférický zrcadlo, což, jak jsem se dočet vadí u krátkýho tubusu. Tady je tubus dlouhej 66 centimetrů, přičemž ohnisková délka je sedmdesát centimetrů.
Přičemž na whitelistu jsem našel variantu skyline base 80s (kde není uvedený tvar zrcadla) a jestli se dobře koukám, tak je to to samý, co jsem koupil, akorát s azimutální montáží.
Díky.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 858
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#547

Příspěvek od Stanislavxyz »

jeleniste: Tak nevím, co chcete slyšet. Vlastně si odpovídáte sám. Ten dalekohled na "black litu" není, protože nejspíš nepatří ani tam...

Rozepisovat se o možných vadách této sestavy asi nemá cenu, bude toho dost. Vím že je to mrzutost, ale je-li to možné, dalekohled vraťte a promyslete nákup jiného.

Popravdě jsem v šoku nejen z toho, co vše se prodává, ale zejména z cenovky! Za tuším 7000,- se tu (v sekci bazar) nedávno prodával zrcadlový dalekohled 150/1200 na Dobsonově montáži i s jedním trošku lepším okulárem navíc a tady je za 210 € viewtopic.php?t=30076 To už je "dospělý" dalekohled použitelné kvality se slušnou optikou, se kterým může pozorovatel dlouho vystačit (časem doplnit pár lepších okulárů a je to) - oproti tomu Levenhuku je to o několik tříd lepší přístroj. Ten Levenhuk neukáže DSO lépe jak triedr a nezvládne ani planety protože neunese potřebné zvětšení.

Projděte si tady v sekci "začátečník" pár vláken, stále se to opakuje a rychle pochopíte, které dalekohledy se opakovaně doporučují a které ne. Případně se ptejte, někteří trpělivý členové AF Vám jistě poradí. Ještě jednou se přimlouvám za výměnu- tohle slečnu dceru jedině odradí a to by byla škoda, amatérská astronomie je pěkný koníček.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#548

Příspěvek od kuceraz »

Pokud lze, tak vrátit a koupit lepší, pokud ne, tak začněte s ním, když už ho máte doma.
Když vás to chytí, časem provedete upgrade.
Jakkoliv lze zajisté za tu cenu najít lepší dalekohledy, na začátek to poslouží. Spousta lidí začínala s obyčejným triedrem, tohle má oproti triedru veliký výkon.
Já jsem s něčím podobným také začínal (ale na AZ montáži).
Na úvodní seznámení s astronomií to bylo použitelné - věděl jsem ale už v tu chvíli, že to je jen na zkoušku a pokud mě to chytí, budu upgradovat na pořádný dalekohled.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
jeleniste
Příspěvky: 5
Registrován: 25. 12. 2021, 17:22
Bydliště: Lipník (u Benátek nad Jizerou)

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#549

Příspěvek od jeleniste »

Jasný, díky za reakce.
Objednával jsem dvanáctýho, čiliže kdybych to chtěl vrátit, musel bych dneska nejpozději a je mi to žinantní, už jsme to sestavili a bylo to venku. Navíc jedeme na zbytek svátků na hory a já bych to opravdu rád měl ssebou. Já jinak mívám zoufale málo času na děti a je teď příležitost se tomu souvisle pověnovat.
S tím, že to je začátečnický jsem vcelku smířenej, s tim jsem to, víceméně, kupoval. Navíc je pro mě docela podstatné, aby to bylo přenositelný v nějakejch jednotkách kilometrů. Líbilo by se mi spojit to s nějakým tábořením a vynýst to na kopec. Vytahat jen vybavení z auta prostě neni ono (tady ze mě prostě mluví otec, kterej to zároveň chce plánovat jako aktivitu s dcerou, která přichází do věku, kdy už se obejde bez něj a ne astronadšenec, kterým, koneckonců nejsem).
Bazarovej bych si koupit netrouf, nerozumim tomu a nemám jak poznat, jestli je to v pořádku a dělá to, co to má dělat.
Nicméně, má například smysl dokupovat k tomu nějakou "lepší bižutérii", která by holce zůstala i po přechodu na něco lepšího? V souvislosti s levenhukama bývají často zmiňovaný okuláry z umělěj hmotičky, že jsou trochu šit. Tj. pomohl bych si nějak, kdybych přikoupil časem nějakej lepší okulár, případně ten barlowův člen, s tim, že půjde pak použít i na další dalekohled? Případně red dot hledáček.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#550

Příspěvek od Psion »

Sférické zrcadlo F9 už není taková tragedie, taky jeden podobný Newton 100/1000 od Meopty mám. Ovšem úsměvný popis prodejce mluví za vše.

"Teleskop Levenhuk Skyline PLUS 80S je model určený pro zkušené a náročné zákazníky" Tedy evidentně by si ho neměl kupovat začátečník :D

No a perla nakonec, dalekohledem zřejmě nic neuvidíte :lol: , protože:

několikanásobna antireflexní vrstva na všech optickych plochách
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#551

Příspěvek od Artaban »

jeleniste : Nic nepřikupovat. Jednak to nemá cenu a pak tohle se dělá až podle konkrétního dalekohledu. Radši si peníze šetřit na lepší. Tady na AF bych se bazaru vůbec nebál. Možnost, že někdo prodá něco poškozeného a zatají to, je hodně malá.
Spíš je otázka, co příště koupit. Od asi 15cti let věku, se dá doporučit Dobson 150/1200.
Nebo zatím něco menšího, co ale funguje a je šikovný pro první pozorování. To by mohl být např. menší refraktor https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... ano_56266/.
Ten bych pro věk 14 let doporučil. Až by nestačil, tak se rozhodnout co dál. Je to šikovný refraktor na téměř všechny typy objektů a i když má barevnou vadu ( vlastnost kratších refraktorů) tak není velká a zvládne celkem dobře i planety.
Já bych ho prodal jako nevhodný dárek a hledal něco lepšího.

PS: Psion. Ještě by k tomu měla být lopatka. Je hodně pravděpodobné, že po prvním pozorování, nebo spíš pokusu o pozorování bude zakopán :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 858
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#552

Příspěvek od Stanislavxyz »

kuceraz: Já jsem právě také začínal s něčím takovým (vlastně mnohem lepším, ale pořád dost hrozným). A toho rozčilování a zklamání, co jsem zažil. A to mám doma dílnu a nějaké dovednosti a ledacos jsem dokázal sám vylepšit. Navíc vstupní náklady nebyly ani poloviční a dalekohled jsem beze ztráty prodal.

Na zkoušku by to bylo fajn, ale za tuhle cenu?! A když to slečnu dceru neodradí, tak za půl roku kupovat nový dalekohled? Možnost vrátit zboží bez udání důvodu se teď náramně hodí a podle mě není co řešit. Jak jsem psal- je to mrzutost, ale slečna už není malá holka a toto pochopí. A až se podívá do řádově lepšího dalekohledu (který nemusí být o mnoho dražší), jistě na tuto nepříjemnost rychle zapomene.

jeleniste: "S tím, že to je začátečnický jsem vcelku smířenej, s tim jsem to, víceméně, kupoval." Začátečnický nemusí znamenat špatný. Tady to ale - obávám se - tak bude.

"Bazarovej bych si koupit netrouf, nerozumim tomu a nemám jak poznat, jestli je to v pořádku a dělá to, co to má dělat." Na to jsou zde právě zkušenější členové. Myslím že nikdo tu nemá profit z doporučování (či hanění) nějakých výrobků, a rady jsou vesměs upřímné.

"Tj. pomohl bych si nějak, kdybych přikoupil časem nějakej lepší okulár, případně ten barlowův člen, s tim, že půjde pak použít i na další dalekohled? Případně red dot hledáček." To je otázka, Barlow bych asi hned nekupoval- k tomuto dalekohledu není na co (větší zvětšení nejspíš nepůjde použít) a u dalšího přístroje není jisté, že se využije. Tento přístroj je (ne moc dobrý) hledáček, navíc bez hledáčku se dá žít (záleží, co kde pozorujete). Nevím, jestli tomu pomůže lepší okulár (neznám ty "setové", které k tomu dávají). Jiné kupovat asi nemá smysl- větší zvětšení jak to 1D podle mě nepůjde vůbec použít.

Možná bych koupil nějaký triedr, na vycházky do přírody OK, na astro taky použitelný (DSO ukáže podobně jako ten Levenhuk, komety a brouzdání po obloze mnohem lepší, na planety ne, ale to není ani ten Levenhuk.)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#553

Příspěvek od kuceraz »

Stanislavxyz: byl jsem na tom stejně. Také jsem ho koupil za zlomek, také jsem se rozčiloval. S lepším dalekohledem to bylo o něčem úplně jiném.
Ale i tak se to pozorování dá užít, ačkoliv to dost znepříjemňuje například klepající se montáž.
Samozřejmě ale pokud lze, tak vyměnit.

Co se rady ke koupení triedru týče - to zásadně nesouhlasím. Triedr je fajn, pokud se člověk na obloze orientuje a má nějaké zkušenosti, ale obecně nic neukáže. S triedrem se dají pozorovat tak možná Plejády, udělat přehlídku oblohy, jinak nic neukáže. Obraz bude i v tomto 76/700 někde úplně jinde. Bavíme se tu o porovnání obrazu s nějakým triedrem cca 7x50 a např. 100/76 u tohoto dalekohledu.
jeleniste píše: 26. 12. 2021, 10:53 Bazarovej bych si koupit netrouf, nerozumim tomu a nemám jak poznat, jestli je to v pořádku a dělá to, co to má dělat.
Na tom v zásadě nic není. Jde o to, aby nebylo mechanicky poškozené zrcadlo nebo montáž.
jeleniste píše: 26. 12. 2021, 10:53 Nicméně, má například smysl dokupovat k tomu nějakou "lepší bižutérii", která by holce zůstala i po přechodu na něco lepšího? V souvislosti s levenhukama bývají často zmiňovaný okuláry z umělěj hmotičky, že jsou trochu šit. Tj. pomohl bych si nějak, kdybych přikoupil časem nějakej lepší okulár, případně ten barlowův člen, s tim, že půjde pak použít i na další dalekohled? Případně red dot hledáček.
Určitě to smysl má.
Pokud se vymění nějaké hodně ošizené originální okuláry za lepší (nemusí jít o žádný high-end), může to být velký skok co do pohodlnosti pozorování a nebo třeba i šířky zorného pole. Šířka zorného pole zase dále pomůže mimo jiné k vyhledávání objektů.

Pokud se vyberou rozumné okuláry, budou bez problému použitelné i v budoucím lepším dalekohledu.
Rozdíl může nastat ve zvětšení, které daný okulár udělá, pokud bude nový dalekohled mít jinou ohniskovou vzdálenost (zvětšení = ohnisková vzdálenost dalekohledu / ohnisková vzdálenost okuláru). Tzn., může daný okulár pak dělat větší nebo větší zvětšení.

Problém by mohl nastat ve chvíli, kdy by se koupily nějaké ošizené okuláry a ty pak daly na dalekohled s větší světelností (světelnost = ohnisková vzdálenost dalekohledu / průměr; čím světelnější - čím menší číslo, tím je dalekohled háklivější na kvalitu okulárů). Nyní máte 76/700, tzn. ohnisková vzdálenost je F9.2. To, co bude na F9.2 dostačující kvalita okuláru, nebude už dostačující například na světelnější dalekohled F5 (typicky dobson 250/1250) - zde už by při špatném okuláru měly okraje zorného pole deformovaný obraz (z bodových hvězd se stanou spíš oblouky).

Hledáček lze bez problému přendat na jiný dalekohled, pokud na něj má daný dalekohled vhodný úchyt a nebo si vyrobíte nějakou redukci.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 858
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#554

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion: Srovnávat tento Levenhuk s Meoptou? Meopta na tom bude po všech stránkách neskonale lépe. A popisky prodejce? To už snad není ani k smíchu, ale spíše na kontrolu ČOI, jedná se o uvádění přinejmenším zavádějících (eufemismus pro lži a nesmysly) informací. Co píšou u zahradní sekačky? Že je hodná na ježdění po dálnici??

Artaban: "Ještě by k tomu měla být lopatka. Je hodně pravděpodobné, že po prvním pozorování, nebo spíš pokusu o pozorování bude zakopán :)" Přesně tak! Ovšem vzhledem k předpokládané "kvalitě" lopatky doporučuji kopat pouze v písku :)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#555

Příspěvek od peta62 »

Ja uz bych se pro vyberu dalsi sestavy urcite vyhnul AZ montazi, pokud se ted nauci EQ, byl by to krok zpet. Navic myslim ze pri pripadne koupi mensiho refraktoru by stavajici montaz nemusela byt tak pretizena jako je ted, slo by o zlepseni s mensi investici nez koupe cele sestavy.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět