Dotazy na levné dalekohledy

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#526

Příspěvek od kkaarr »

Ano, nakonec upgradoval.. Je to rozměrově (složený) moje akceptovatelné maximum a nic většího ani pořizovat nebudu.
Samozřejmě je tu ten mírný rozdíl ve zvětšení při stejných okularech a myslím, že i trochu víc detailu, byť to rozhodně není rozdíl zásadní. Ale nechci to příliš rozepisovat, zas tak moc jsem na něm napozorovano neměl, abych mohl dělat soudy. Třeba bude někdy příležitost je porovnat vedle sebe. Asi bych se rozhodoval s ohledem na velikost. Pokud jde primárně o onu kompaktnost a měl bych i větší alternativu doma, zůstal bych u 130. Pro mě je to jediný teleskop a tak jsem do 150 nakonec šel, ale musím vzít větší tašku.. Zpětnou optikou změny nelituji, z teleskopu mám radost, byť bych nyní asi neupgradoval a zůstal u 130.
Nešvary z původního modelu bohužel zůstaly, výraznější rozdíl je snad jen bytelnejsi pavouk.. A pak jiný plastový kryt na pavouka, primární zrcadlo nemá zacerneny okraj a ani zespod tubusu není kryt. Vse je ostatně dobře vidět na videích na YouTube.
Pokud jde o zmíněné úpravy, mohu jedině doporučit. Jak omotani teflonovou páskou (já tedy naopak vlepil jinou tlustší pásku dovnitř výtahu, každopádně vůle prakticky zmizela), tak tubus z pěnovky. Do jednoho vlákna jsem i linkoval jakýsi 3d model z thingiverse, který se nacvakne na vodící tyce a podsunutím pod kus s okulárový výtahem by jej to mělo pomoct stabilizovat. Bohužel nemám vyzkoušeno, korona mě odrizla od 3d tiskárny a pro 150 by bylo stejně třeba model upravit. Stihl jsem si jen vytisknout bahtinov masku.
Na kolimaci se zasroubovanym výtahem pozor, všiml jsem si s kolimátorem právě na 130, že zasroubovan nadoraz směřuje krapet jinam. Lepší se zbavit vůle a kolimovat v pozici blízké tě se zaostrenym okulárem.
Kdybys měl nějaký dotaz, určitě rád odpovím.

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#527

Příspěvek od kkaarr »

Link na vlákno s 3d modely zde
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic? ... source=app

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
njan
Příspěvky: 26
Registrován: 06. 03. 2015, 12:27
Bydliště: Praha
Věk: 45

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#528

Příspěvek od njan »

Super, děkuju za odpověď. Zmenšení vůle výtahu páskou určitě vyzkouším.
Dobson ES 300/1500, Dobson SkyWatcher 150/750, Dobson SkyWatcher 100/400, Monokulár Viking 8x42 ED
Monsi
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 11. 2020, 13:48

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#529

Příspěvek od Monsi »

Zdravím už tři dny to tu pročítám společně s různými stránkami a nemohu se rozhodnout co si pořídit. Před lety jsem pořídil meade 82/300 což v každém ohledu sklamalo protože popis neseděl. Potřeboval bych poradit který hvezdářský teleskop pořídit bohužel můj limit je 6 tisíc víc bohužel momentálně dát nemůžu. Snažil jsem se hledat i přes Blacklist ale ten který tam nebyl se mi taky nezdál. Moje požadavky nejsou velké chtěl bych se podívat po planetách a u Saturnu vidět aspoň prstenec. Vím že je to asi komický dotaz ale je něco aspoň trochu použitelného do 6 tisíc? Moc děkuji za odpovědi :)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#530

Příspěvek od hades »

Monsi: Vítej na fóru. Nejčastěji se tu radí zrcadlové dalekohledy na Dobsonově montáži. S tvým rozpočtem by se dal sehnat bazarový Dobson 150/1200. Zkus si projít nabídky na zdejším bazaru, případně si dej poptávku.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Monsi
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 11. 2020, 13:48

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#531

Příspěvek od Monsi »

Díky za radu ale něco co by se dalo objednat online by nebylo? Chtěl bych i zkusit stihnout kometu v Orionu :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#532

Příspěvek od Artaban »

Monsi : Vždycky něco je, ale Dobson 150/1200 za ty peníze nemá konkurenci a to ani za asi 7tis. kolik novej stojí. Proto doporučuju nedělat unáhlený kup jen abys viděl tuhle kometu. Těch ještě bude. Klidně počkej a došetři těch pár kaček navíc a kup třeba novej o pár týdnů později.
Časem budeš pravděpodobně dokupovat další příslušenství a jeho cena postupně přesáhne cenu samotného dalekohledu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#533

Příspěvek od MilAN »

Ta kometa není zase až takový zázrak. Nenech se mýlit barevnými fotkami. Bude to nevýrazný rozplizlý šedivý flek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Monsi
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 11. 2020, 13:48

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#534

Příspěvek od Monsi »

Když já rád komety :D takže jestli jsem správně hledal jedna se o tento kousek že? No nejsem si jistý aby to moje záda na nejbližší kopec zvládla :D https://www.fotopazdera.cz/katalog/zboz ... sic-dobson
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#535

Příspěvek od Artaban »

Ano, to je on, ale na dlouhé nošení to moc není. Ani tak moc nejde o hmotnost, ale taky o tu Dobsonovu montáž, která je dost neforemná. Takovej menší kousek nábytku a to se moc dobře nenosí.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Monsi
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 11. 2020, 13:48

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#536

Příspěvek od Monsi »

Jak dost neforemná? Jako že není stabilní? Četl jsem že jsou lepší než trojnožky :) ale moc se v tom nevyznám takže sorry za hloupý dotazy :D kilometr do kopce si stim dokážu představit jen špatně :D takže něco přenosnějšího by tam nebylo? Asi ne co? :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#537

Příspěvek od Artaban »

Stabilní právě je dobře. Peříňák se taky netřese, jako třeba stojan na kytky z drátu ;) . Proto kus nábytku. Dalekohled, který se dá nosit celé kilometry už bude muset být menší, nebo nějak upravený. Ten ale nekoupíš. Někdo to třeba unese a někdo už ne. Chce to spíš auto.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#538

Příspěvek od kuceraz »

Taktéž se připojuji k názoru počkat a koupit bazarovou 150ku dobsona.
Ale skutečně počítat s tím, že je na přepravu potřeba auto.
Případně je únosné to vynést na balkon/zahradu ale ne dále.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Monsi
Příspěvky: 11
Registrován: 13. 11. 2020, 13:48

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#539

Příspěvek od Monsi »

No zda se ze asi nemám jinou možnost jestli chci aspoň něco trochu vidět :D takže s tímhle prckem můžu co všechno vidět? :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#540

Příspěvek od Artaban »

Všechno, tedy všechno, co se běžně pozoruje. To delší ohnisko je právě dobrý na planety. Unese větší zvětšení a má malou komu. Tedy nemá moc kompromisů a je tím pádem všestranný. Jen se nehodí na focení.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět