Dotazy na levné dalekohledy

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#511

Příspěvek od kkaarr »

Ano, stejná jako na mém stávajícím
https://idalekohledy.cz/teleskop-sky-wa ... 0-heritage

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#512

Příspěvek od Artaban »

Takže stejně špatná.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#513

Příspěvek od kkaarr »

To je možné, já s ní zatím problém neměl. Ale nemám s čím srovnávat.. Nicméně, šlo by se vrátit k mému původnímu dotazu?

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#514

Příspěvek od Artaban »

Jasně šlo :) . Takže stejný okulár, jen ohnisko 5mm. Dá zvětšení 150x a víc bych asi nešel. Montáž není moc dobrá. Celkově bude mít dalekohled trochu větší výkon. Jestli to stojí za to tahání neposoudím.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#515

Příspěvek od kkaarr »

Díky za tip na okulár. Třeba ještě někdo pořadí ohledně toho srovnání s mým současným 130/650.

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 493
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Věk: 55

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#516

Příspěvek od Jirka247 »

Když Ti nestačí dobrá rada Artabana nebo Milana . Těžko Ti někdo poradí lépe.
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#517

Příspěvek od kkaarr »

Já děkuji za ochotu, ale při vší účtě, na můj první dotaz mi nikdo neodpověděl. Já se ptal, zda má smysl vyměnit současný za obdobný, s větším zrcadlem. Rada koupit teleskop dvakrát tak velký, když je pro mě důležitá právě ona kompaktnost, může být sice dobře myšlená, ale tak trochu zbytečná. Prosím, přečtěte si můj dotaz pečlivě znovu, věřím, že došlo k jeho nepochopení...

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#518

Příspěvek od MilAN »

Tak na tu otázku si ale musíš hlavně odpovědět ty sám. 150 mm oproti 130 rozliší a umožní zvětšení 1,15 x větší a dá o 33 % víc světla = dosah dalekohledu se zvětšín o 0,3 mag. To za cenu horší manipulovatelnosti, větší váhy a většího třesu. A nutnosti se u dalekohledu při pozorování válet po zemi. Co se vyplatí, je na tobě, to musíš posoudit sám, co od toho vyžaduješ.
Jinak, žádné hobby se "nevyplatí ", jen žere peníze :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#519

Příspěvek od M_V »

kkaarr píše:Momentálně mám čerstvě předchozí model 130/650 a mám na něj kupce. Pro mé první krůčky, má smysl upgrade?
Ak tomu správne rozumiem, tak s pozorovaním iba začínaš a toto je tvoj prvý ďalekohľad, ktorý máš iba chvíľu. V tom prípade je asi najdôležitejšie pozorovať a nazbierať skúsenosti. Upgrade ďalekohľadu by som na tvojom mieste odložil. Medzi priemermi 130 a 150 mm nebude dramatický rozdiel, že by si z toho padol na zadok. Časom si tiež ujasníš čo ťa baví pozorovať a čo od ďalšieho ďalekohľadu chceš.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#520

Příspěvek od kkaarr »

Děkuji za odpovědi.

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#521

Příspěvek od Artaban »

150p se stále zdá být celkem kompaktní, jen si říkám, jak moc výrazný rozdíl to bude a zda za ty peníze navíc stojí. Jako plus mimo většího zrcadla a rozlišení vidím i pevnější uchycení sekundárního zrcadla. Nebyly by někde třeba fotky planet pro srovnání?

Pozorování planet je vlastně docela náročná disciplína. Myslím především v tom případě, kdy už chce člověk vidět víc, než levným dalekohledem a s málem zkušeností.
Často nestačí jen koupit větší dalekohled. Ani nejde proto říct a ukázat na snímku planety, co budeš moct vidět. Bude to jen hrubý odhad. Navíc většina snímků a to i těch né zrovna moc pěkných má detaily, jaké často nevidí ani zkušený planetář. Lidské oko, ale i schopnosti člověka jsou mnohem menší, než dnešní možnosti v oblasti focení planet.
Proto je třeba pro lepší detaily udělat víc, než koupit stejný, jen trochu větší dalekohled. Takže jestli stačí pohled jen trošku lepší, tak si kup ten Newton 150/750 na chabé montáži.
Nebo udělej víc a proto to píšu.
Newtona 130mm si klidně nech a ber ho někam za dobrou tmou a jistě dobře poslouží a dá se přenášet. Na detailní pozorování planet ale nikam nemusíš cestovat. Dají se pozorovat i z města a zrovna tak Měsíc. Jen není dobré, když nějaká lampa svítí přímo do tubusu dalekohledu.
Pak za málo peněz stačí ten doporučený Dobson 150-200/1200. Jsou to solidní planetární dalekohledy. Montáž je pevná a dá se použít větší zvětšení 250x-300x. Když se použijí vhodné okuláry, tak není třeba další sklo jako je Barlow do optické cesty.
Dalekohled se dá ještě trochu vylepšit pro zlepšení výkonu na planetách. Taky se už vyplatí kvalitnější okuláry. Tohle je dobrý začátek pro dobré planetární pozorování a ukáže co případně dál. Nic lepšího a levnějšího není.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
TomTom
Příspěvky: 584
Registrován: 01. 08. 2010, 15:24
Bydliště: Třebíč

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#522

Příspěvek od TomTom »

Už pár let zmíněný dalekohled 130/650 mm vlastním, mám s ním dosti napozorováno a výborné zkušenosti. Já bych ho neprodal a pokud teprve začínáš, tím spíše ho neprodávej. Dá se na něm totiž mnohé napozorovat a naučit. Pořídil jsem si ho k 200mm dobsonu, který mám na sezónu na tmavém místě.
Je to skvělý dalekohled, ideální do batohu, ale rozhodně není pro každého.
Montáž není špatná, jak by si někdo mohl myslet. Typický dobson, lehce se ovládá a je intuitivní. Na danou hmotnost dalekohledu akorát. Úplně v pohodě zvládne zvětšení 150x, takže na planety je to v pořádku. Vadí jedině nepohodlí při pozorování, které se však dá vyřešit.
Pokud bys chtěl větší dalekohled, vyplatilo by se asi jít alespoň do 200 mm.
Vidím, že jsi z Brna - přijď někdy společně pozorovat, až se něco domluví. Vyzkoušet si okuláry a podívat se většími dalekohledy, tak dostaneš mnohem lepší představu.
SW 200/1200 mm, SW 130/650 mm, SW 80/400 mm, Bresser 10x50.
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#523

Příspěvek od kkaarr »

Děkuji za další komentáře. Rozhodl jsem si dalekohled nechat. Asi nemá smysl vysvětlovat důvody, odborníci zde budou mít své a validnější... Řeknu jen, že přidána cena plus částku, kterou ztratím prodejem, by vydala na lepší dalekohled a neobhaji přetrvávající neduhy.. Zkusím otevřít některé ze starých vláken o tomto dalekohledu, třeba se tam lidé podělí se zkušenostmi či nápady, jak z něj dostat o trochu více.

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
njan
Příspěvky: 26
Registrován: 06. 03. 2015, 12:27
Bydliště: Praha
Věk: 45

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#524

Příspěvek od njan »

I když jsem stále začátečník, zkusím se podělit o svoje zkušenosti, jak z dalekohledu Heritage 130/650 dostat co nejvíc. Mám ho už pár let a navzdory jeho nedostatkům ho mám moc rád. Na pozorování mám málo času a příležitostí (můj dvanáctipalcový dobson dostane šanci jen zřídka) a u dalekohledu jako je Heritage 130/650 je pro mě extrémně důlležitá jeho kompaktnost a rychlá temparce. Moc nevím o jiném řešení se srovnatelným průměrem, které by tyto požadavky splňovalo.

1. Největším nedostatkem dalekohledu je jednoznačně okulárový výtah. I můj superpřenosný f/4 čtyřpalcový Newton SkyWatcher za tři tisíce má lepší. Když je okulárový výtah zcela zašroubovaný, tak se dá dalekohled dobře zkolimovat a kolimace drží, není potřeba před každým pozorováním kolimovat. Ale jakmile se okulár při ostření vyšroubuje jen o pár milimetrů, tak má závit takovou vůli, že paprsek kolimátoru lítá po celé ploše terčíku a kolimace trochu přestává mít význam. Kromě toho držák toho závitu není dostatečně pevný a ohýbá se při použití těžšího okuláru. Řeším to tak, že používám co nejlehčí okuláry - ten setový 25mm je pro mě jako nenáročného pozorovatele naprosto dostačující. Na planety a dvojhvězdy se mi osvědčil Vixen SLV 4mm. Ve srovnání s okuláry typu SkyWatcher nebo TS Planetary (mám SkyWatcher 5 mm a TS 2.5 mm) je kratší a možná i trochu lehčí a vyšroubování očnice příliš nezvětšuje páku, protože u tohoto okuláru očnici tvoří jen lehký plastový kroužek. Rozhodně se mi neosvědčil barlow, který zvětšuje páku. Při použití většího zvětšení ostřím tím způsobem, že výtah téměř zcela zašroubuju, nahrubo zaostřím upnutím okuláru do šachty (oběma šroubky, aby byl okulár dobře uchycen a kompenzoval jsem to, že je v šachtě zasunutý výrazně méně, než je obvyklé) a doostřím jen malým pootočením. Tím výrazně snížím kývvání okuláru v závitu. Viděl jsem na internetu i návod, jak jsi někdo závit přelepil tenkou plastovou páskou, aby zmenšil vůli. Vyzkoušené to ale nemám.

2. Na dalekholed jsem si ušil rukáv, aby do tubusu nemohlo vnikat nežádoucí světlo. Pod temnou oblohou je to jedno, ale když si v Praze na balkóně vytáhnu dalekohled, abych se podíval na nějakou planetu nebo dvojhvězdu, tak to hodně pomáhá. Viděl jsem někde i návod, jak si vyrobit pevné clonítko, které se vysouvá s horní částí dalekohledu, což je o něco pohodlnější (já musím rukáv nasadit a občas při pozorování zkontrolovat, že mi nezasahuje do optické dráhy, protože část se sekundárem se vysouvá jen na dvou tyčích).

3. Nepoužívám dobsonovu montáž, ale stativ s azimutální hlavou. Jednak proto, že je to na převoz výzazně kompaktnější (díky velké základně dobsonovy montáže), a potom je pro mě důležité, abych měl při pozorování co největší komfort. Například si upravuju výšku stativu podle toho, jak vysoko nad obzorem je pozorovaný objekt. To s dobsonovou montáží není možné. Z pohledu stability je samozřejmě takové řešení velkým kompromisem. Z pohledu "jak náročné je udržet objekt při velkém zvětšení v zorném poli" (tím narážím na fakt, že dalekohledem někam najedete, pak ho pustíte a objekt vám v zorném poli popojede) je na tom ale při dobrém vyvážení lépe, než můj velký dobson. Je třeba dodat, že "velmi kompaktní montáž", která unese tenhle dalekohled, je dražší, než samotný dalekohled.

Podle patičky vidím, že kkaarr nakonec upgradoval 130/650 na 150/750. Můžu se zeptat na zkušenosti? Taky o tom trochu uvažuju.
Dobson ES 300/1500, Dobson SkyWatcher 150/750, Dobson SkyWatcher 100/400, Monokulár Viking 8x42 ED
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dotazy na levné dalekohledy

#525

Příspěvek od dvader »

To njan:
Parádní a konstruktivní příspěvek, tak se mi to líbí a tak by to tu mělo být!
Díky!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět