Polární ustavení montáže

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Hrebo
Příspěvky: 75
Registrován: 13. 06. 2011, 21:16

Polární ustavení montáže

#1

Příspěvek od Hrebo »

Rad bych se zeptal na par malickosti. Co je to polarni ustaveni to vim, ale trosku me mate polarni hledacek nevim k cemu mam kolem nej stupnice a i na montazi jsou stupnice. Tocim s tim tocim (na polarni hledacku nemyslim azimut ani zemepisnou sirku) a stejne se v polarnim hledacku nic nehybe (mam ten hledacek kde jsou vyznaceny souhvezdi).

Dale by me zajimala funkce kdyz mam nastavit montaz na 2 nebo 3 hvezdy. Vyberu na ovladaci prvni ve stellariu si zkontroluju jestli je ted videt na obloze a dam enter ale skoro vzdy mi to najede uplne nekam jinam nez je realne ta hvezda je to v poradku? ( i kdyz mam montaz +/- na polarku).

A kdyz vybiram ty hvezdy, ktere slouzi na ustaveni montaze tak musim vybrat ty co jsou na zapade a na vychode, musim teda najet na hvezdy, ktere jsou takto na obloze? protoze vetsinou ty hvezdy najdu, ale jsou treba na severu, jihu atd. Prijde mi divne ze ta montaz nevi kde je...pochopim ze nenajede presne ale aby najela misto zapadu na vychod to mi prijde docela velky rozdil.

Dekuji za odpoved.
NWT SW 150/750, CG-5 Advanced GT, Canon 400D a 600D, pointace SW 70/500 - QHY5 mono + notebook.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Polární ustavení montáže

#2

Příspěvek od Lesák »

Ahoj. Točíš s čím, s tema stupnicama u polárního hledáčku? Jestli jo, tak to se s hledáčkem nic neděje. Když budeš otáčet celou montáží kolem polární osy, tak se budou otáčet i ta souhvězdí v polárním hledáčku. Ty stupnice tam slouží k nastavení hodinového úhlu. Ale u CG5 myslím vadí v úplném otočení polární osy o 360° krytka motoru DE osy. Stačí si zjistit aktuální polohu Polárky vůči pólu (pozor, hledáček převrací obraz) a polárku dat na ten velký kruh zhruba do těch míst.

Ta montáž nikdy neví kde je, proto tu kalibraci na hvězdy děláš. Ještě se mi nestalo ani s EQ 6 ani CG5, že by jela na východ místo na západ a naopak. To by byla velká závada softwaru, teda pokud máš správně nastavené souřadnice pozorovacího místa, časové pásmo a čas pozorování.
Je jedno kde ty hvězdy budou. Obloha je meridiánem (místním poledníkem) rozdělena na východní část a západní část. Při kalibraci na 3 hvězdy je lepší, když je jedna z nich na opačné straně od meridiánu než ty zbylé dvě. A je uplně jedno, jestli je to směrem spíš k jihu nebo severu. Hlavně aby byly +- v trojúhelníku a nebyly nízko nad obzorem, kvuli refrakci.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení montáže

#3

Příspěvek od MilAN »

Jen drobá poznámka: je potřeba jet z parkovací polohy, (ta je definována u každé montáže trochu jinak.)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Hrebo
Příspěvky: 75
Registrován: 13. 06. 2011, 21:16

Polární ustavení montáže

#4

Příspěvek od Hrebo »

jo jo...parkovaci polohu mam. Jen me udivuje ze zadam myslim spravne casove pasmo, aktualni cas....a ono pri vyberu hvezd mi to ukazuje hvezdy ktere nejsou viditelne na obloze a jsou treba hodne za horizontem. Musel jsem si vypsat hvezdy ze seznamu ktere jsou viditelne abych je nasel.

Taky mi prijde docela hard najit v tom polarnim hledacku neco obcas mi prijde ze v tom nevidim zadnou hvezdu. Chce to docela slusny oci.
NWT SW 150/750, CG-5 Advanced GT, Canon 400D a 600D, pointace SW 70/500 - QHY5 mono + notebook.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Polární ustavení montáže

#5

Příspěvek od Lesák »

Hvězdy jsou v něm vidět dobře, pokud na ně zaostříš. Ale tím si rozostříš tu osnovu v něm.
A máš správně nastaveny zeměpisné souřadnice? Nemáš tam např. místo E zadáno W?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení montáže

#6

Příspěvek od MilAN »

Hvězdy jsou v něm vidět dobře, pokud na ně zaostříš. Ale tím si rozostříš tu osnovu v něm.
Pokud potřebuješ brýle na dálku, potom je možné zaostřit s nimi. Problém může být  malá vzdálenost výstupní pupily, takže se do okuláru špatně dívá.
Ale prakticky všechny polární hledáčky mají možnost ostřit jak  okulárem - zaostřit si  osnovu, tak i  zaostřit dalekohled  na své oči na nekonečno. Je ale potřeba  vyndat polární hledáček , zaostřil nejdříve okulárem na osnovu a potom namířit  dalekohled na vzdálený objekt a zaostřit otáčením tubusku s objektivem polárního hledáčku ( je jištěn maticí). Je to dobré udělat za šera , kdy je už velká oční pupila.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Polární ustavení montáže

#7

Příspěvek od Lesák »

To sem ani netušil, že to takto jde... U EQ 6 tento problém není - po rozsvícení osvětlení hledáčku jde ostřením pomocí okuláru zaostřit současně na nekonečno i na záměrnou osnovu.
Uživatelský avatar
Hrebo
Příspěvky: 75
Registrován: 13. 06. 2011, 21:16

Polární ustavení montáže

#8

Příspěvek od Hrebo »

Takze jestli to chapu spravne...takze ja mam ustavit montaz na polarku...takze ji ustavim tim zpusobem ze pomoci sroubu na montazi a otacenim DEC osy nastavim v hledacku polarku i tedy ty hvezdy co jsou v hledacku...a potom zapnu montaz a kdyz se me bude ptat jestli mam body na indexech (parkovaci misto) tak dam ano? a pak vyhledavam ty 3 hvezdy?

Trosku se v tom polarnim ustaveni ztracim...hledal jsem na internetu videa nebo navody klidne i v anglictine a nikde nebyl presny postup pro mou montaz.

Jeste k tomu E/W takze prvni dve hvezdy mam ustavit na West a tu treti na East?
NWT SW 150/750, CG-5 Advanced GT, Canon 400D a 600D, pointace SW 70/500 - QHY5 mono + notebook.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polární ustavení montáže

#9

Příspěvek od MilAN »

Ty nemáš k montáži originální návod ?
Polárku v polárním hledáčku nastavíš pomocí šroubů na montáži, t.j. v azimutu a výšce. Máš -li  Polárku na správném místě, můžeš zapnout montáž, která ale před tím  musí být natočena na správné indexy pro parkovací polohu. Po najetí na 1. hvězdu se podíváš do normálního hledáčku, pomocí tlačítek dorovnáš na kříž , podíváš se do dalekohedu a tu hvězdu v okuláru opět pomocí tlačítek vystředíš a potvrdíš 1. hvězdu že je O.K. Totéž s druhou a 3. hvězdou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Hrebo
Příspěvky: 75
Registrován: 13. 06. 2011, 21:16

Polární ustavení montáže

#10

Příspěvek od Hrebo »

dekuji moc panove uz mi to je jasnejsi :)...hlavne me matlo ta polarka a ty stupnice na hledacku a taky ty souhvezdi v hledacku. navod mam....ale neni tam napsano nic o polarnim hledacku...

Diky moc a preji Stastny NOVY ROK!!! :)
NWT SW 150/750, CG-5 Advanced GT, Canon 400D a 600D, pointace SW 70/500 - QHY5 mono + notebook.
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Polární ustavení montáže

#11

Příspěvek od Tulen »

Hrebo: ještě jedna poznámka. Co Ti tady radili ohledně E/W: to se týkalo Tvé zeměpisné polohy, kterou nastavuješ na ručce při ustavování montáže. Stejně tak musíš správně nastavit měsíc, den a čas, jinak Ti to bude nabízet hvězdy, které jsou vidět třeba v létě. Takže pokud Ti to nabízí špatné hvězdy, máš špatně polohu, nebo nejčastěji bývá špatně to datum.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Polární ustavení montáže

#12

Příspěvek od dvader »

Upravil jsem název tématu. Moderátor
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
fretka323
Příspěvky: 24
Registrován: 27. 01. 2015, 17:53

Polární ustavení montáže

#13

Příspěvek od fretka323 »

Ahoj. Chtěl bych se zeptat, co konkrétně potřebuji k ustavení montáže pomocí polárního hledáčku? Do této chvíle vždy zamířím polární osou k severu pomocí kompasu (jen tak podle oka na polárku mi to přijde nepřesné), le chtěl bych si koupit polární hledáček. Mám montáž CG-2 a nevím jestli polární hledáček pasuje jen na některé montáže nebo jak. Pokud jsem správně pochopil, v polární ose musí být otvor na hledáček, že?
Celestron Astromaster 70 EQ, CG-2
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Polární ustavení montáže

#14

Příspěvek od Bill »

Pokud to máš na pozorování, tak přesnější ustavení není nutné. Pokud máš dutou osu, tak to můžeš ustavit tak, aby si tou osou viděl Polárku.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
SemiOne
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 09. 2011, 21:48

Polární ustavení montáže

#15

Příspěvek od SemiOne »

Zdravím, jsem začátečník a měl bych pár dotazů. Chystám se na další pozorování po delší době a chtěl bych se zeptat, zda vše dělám dobře.

Nastavím polární hledáček na NEQ-6 pokud možno co nejpřesněji na polárku plus vyvážení atd atd…..to si ještě pamatuji. Ale mé dotazy jsou hlavně na správné nastavení ručky:
1. Enter location – používám v telefonu aplikaci na zjišťování polohy „GPS status“ a v nastavení programu mám nastavený formát DD°MM.MMM' Vždy na pozorovacím místu si zjistím GPS pozici. Aplikace v telefonu mi píše 50°9'16.5"N 14°28'52.8"E . Ty přepíšu do ručky takto: 014°28'E 50°09'N tady si nejsem jist, zda mám souřadnice správně?
2. Set time zone nastavit na +2? na některých diskuzních forech nebo v mé televizi musím někdy nastavit +1, aby čas byl správný takže jsem z toho upřímně zmaten.
3. Datum - tím jediným jsem si jist 
4. Daylight savings se nastavuje podle toho jestli je zimní nebo letní čas. To znamená, když teď máme zimní čas tak na ručce nastavuji NO.
Děkuji za informace
SKY-WATCHER ASTROGRAF 8” 200/800mm, SKY-WATCHER NEQ-6 PRO SYNSCAN
Odpovědět