Poraďte studium

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte studium

#76

Příspěvek od MilAN »

Tak pokud píšeš ten úvod o sobě a matematice a fyzice takhle, tak asi bude nutné nejprve úprojít celou tu středoškolskou fyziku, ne ? Na tuo učebnice jnad jsou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Chemik1
Příspěvky: 357
Registrován: 03. 06. 2017, 22:36
Bydliště: Český Brod

Re: Poraďte studium

#77

Příspěvek od Chemik1 »

To : mukel: Napíšu vlastní zkušenost. Středoškolská fyzika mě moc nebavila. Byl to prostě "seznam vzorečků", a abych prošel, tak jsem se je musel naučit - počítání podle nich pak nebylo složité. Teprve na VŠCHT při jedné z přednášek z fyziky nastal totální obrat. Asi znáš základní pohybovou rovnici F= m.a . Přednášející ji napsal v diferenciální formě dF= dm.da. No a pk to začal integrovat podle různých podmínek a k mému údivu mu tam najedné tabuli vyskákaly úplně všechny ty "vzorečky" pro volný pád, zrychlený pohyb, rovnoměrný pohyb atd. Úpně mě mrazilo z toho, fakt. Pochopil jsem, že je to nádherná stavba podepřená matematikou. Ale uvědomil jsem si, že za to , že mě fyzika moc nebavila (narozdíl od chemie), nemohl ten středoškolský fyzikář. Aby si to výše popsané jeden uvědomil, je nutné před tím mít dobře nachozeny integrály a derivace - a to ani na gymplu nemůže být hodně dobré. No a chemie je pak ve své prapodstatě kombinace fyziky a geometrie. Ani to jsem na střední škole úplně nechápnul. Chce to jen vůli a sicflajš. Když přežiješ ty první dva nespecializované roky, tak zbytek už půjde.
Refraktor TEC 160 FL (160/1120), SCT C14 (356/3910)
mukel
Příspěvky: 8
Registrován: 27. 04. 2019, 01:07

Re: Poraďte studium

#78

Příspěvek od mukel »

MilAN píše:Tak pokud píšeš ten úvod o sobě a matematice a fyzice takhle, tak asi bude nutné nejprve úprojít celou tu středoškolskou fyziku, ne ? Na tuo učebnice jnad jsou.
Z matematiky sa mi osvedčili české učebnice od vydavateľstva Prometheus. (Našiel som ich všetky na internete v pdf.) Hľadal som aj české učebnice fyziky, ale nenašiel som. Preto hľadám inú "učebnicu/e", ktoré by mi pomohli. Ak viete, poraďte.

Chemik1: Áno, mne učarovala prezentácia svojich projektov študentov biofyziky. Ak by som si vybral biofyziku, tak ju môžem študovať špecializovane už od 1.ročníka na bc biofyziku. Takže by som sa špecializoval už počas bc štúdia.
Lukas.Matena
Příspěvky: 5
Registrován: 27. 07. 2017, 06:51
Bydliště: Veltruby u Kolína
Věk: 35

Re: Poraďte studium

#79

Příspěvek od Lukas.Matena »

mukel píše: Hľadal som aj české učebnice fyziky, ale nenašiel som. Preto hľadám inú "učebnicu/e", ktoré by mi pomohli. Ak viete, poraďte.
Pokud se ti na matematiku osvědčily učebnice od nakladatelství Prometheus, stejné nakladatelství má sérii učebnic fyziky pro gymnázia (jenom bych přeskočil tu o speciální relativitě). A stejné nakladatelství vydává knihu Přehled středoškolské fyziky, kterou ti už někteří doporučili na Matematickém fóru. Stačí si projít jejich stránky. Je sice otázka, nakolik jsou tyto učebnice vhodné pro samouka (jsou to školní učebnice), ale při dostatku motivace by neměl být problém.

Když jsem zmínil motivaci, považuji za vhodné zopakovat to, co jsem ti už napsal právě na Matematickém fóru, konkrétně v tomto vlákně. Nemyslím si, že tvým hlavním problémem je výběr mezi Přehledem středoškolské fyziky, Hallidayem, Feynmanovými přednáškami, apod. Tvým problémem je hlavně to, že se už osmý rok ptáš na základní literaturu, ale podle všeho jsi ještě žádnou nezačal číst. Myslím, že míček se dávno přesunul na tvou stranu hřiště.
mukel
Příspěvky: 8
Registrován: 27. 04. 2019, 01:07

Re: Poraďte studium

#80

Příspěvek od mukel »

Lukas.Matena píše:
mukel píše: Hľadal som aj české učebnice fyziky, ale nenašiel som. Preto hľadám inú "učebnicu/e", ktoré by mi pomohli. Ak viete, poraďte.
Pokud se ti na matematiku osvědčily učebnice od nakladatelství Prometheus, stejné nakladatelství má sérii učebnic fyziky pro gymnázia (jenom bych přeskočil tu o speciální relativitě). A stejné nakladatelství vydává knihu Přehled středoškolské fyziky, kterou ti už někteří doporučili na Matematickém fóru. Stačí si projít jejich stránky. Je sice otázka, nakolik jsou tyto učebnice vhodné pro samouka (jsou to školní učebnice), ale při dostatku motivace by neměl být problém.

Když jsem zmínil motivaci, považuji za vhodné zopakovat to, co jsem ti už napsal právě na Matematickém fóru, konkrétně v tomto vlákně. Nemyslím si, že tvým hlavním problémem je výběr mezi Přehledem středoškolské fyziky, Hallidayem, Feynmanovými přednáškami, apod. Tvým problémem je hlavně to, že se už osmý rok ptáš na základní literaturu, ale podle všeho jsi ještě žádnou nezačal číst. Myslím, že míček se dávno přesunul na tvou stranu hřiště.
Áno, ja viem, že sa veľa pýtam. Ale ja som typ, ktorý aby sa do niečoho pustil, potrebuje veľmi veľa motivácie a povzbudzovania do toho. Prehled stredoškolskej fyziky mám doma, fyziku pro gymnázia som zohnal tri diely online. Tak, už sa len do toho pustiť. Ak by som potreboval mentora, alebo z niečim poradiť, tak napíšem potom asi na to matické fórum. :)
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Poraďte studium

#81

Příspěvek od romcek »

Případně mnohými milovaná, mnohými nenáviděná knížka Fyzika HRW ( autoři Halliday, Resnick, Walker), jde sehnat i online. Za mě výborná učebnice pro kohokoliv.


Btw, ten obrat v chápání fyziky (viz Chemik1) jsem zažil taky a je to fakt mazec, když ty pořád dokola se honící vztahy najednou zapadnou do sebe, ale chce to taky mít rád matematiku
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Mirka
Příspěvky: 2
Registrován: 08. 10. 2020, 22:59

Fyzika stredni skola - videa

#82

Příspěvek od Mirka »

Prosim existuje na ceskem vebu serie videi kolem stredoskolske fyziky, podobna videim v anglictine nize?
Rada bych slysela ekvivalentni terminologii v cestine. Nejlepe podobne barevna a roztomila videa se sexy ucitelem:

https://www.youtube.com/bozemanscience (serie videi kanadskeho ucitele fyziky, biologie a chemie)
https://youtu.be/GADts_FJHSQ (singapursky ucitel, serie videi s vykladem, nebo jen legracky jako Barton's pendulum zde)

Diky

Mirka
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Fyzika stredni skola - videa

#83

Příspěvek od PetrK »

Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 815
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte studium

#84

Příspěvek od midars »

Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Poraďte studium

#85

Příspěvek od M_V »

Na stredoškolskej úrovni by nemal byť problém tie české ekvivalenty dohľadať. Na vysokoškolskej úrovni už tie preklady nie vždy existujú, pretože žívým jazykom vedy je v tejto dobe angličtina. A podobne ako sú v odbornej angličtine výrazy z nemčiny ako "bremsstrahlung" a "eigenvalue" tak momentálne do našich jazykov prenikajú tie anglické.

Znalosť anglickej terminológie je výhodou pre prípadné VŠ štúdium prírodovedných oborov a následné uplatnenie v praxi ale samozrejme sa hodí vedieť oboje aby človek nerozprával v rodnom jazyku ako totálny hotentót. Celkom sranda je, že sa mi párkrát stalo, že som vedel ako sa daná vec povie po anglicky a po česky ale netušil som či existuje a používa sa nejaký slovenský ekvivalent :lol:
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Mirka
Příspěvky: 2
Registrován: 08. 10. 2020, 22:59

Re: Poraďte studium

#86

Příspěvek od Mirka »

Aha, tak to vypada, ze v porovnani s anglictinou toho pro cesky studenty moc neni, jsme mala zemicka. Asi by se vyplatilo do prekladu investovat. V Anglii jsem u par lidi zaznamenala pohorseni kolem vzdelavani na YouTube. Me ta videa videa hodne pomahala, kdyz jsem v ucebnici zadrhavala. Diky Vam.
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Poraďte studium

#87

Příspěvek od Samuelson »

Uměl by někdo prosím poradit nějakou kvalitní literaturu, či jiný informační zdroj, týkající se optiky? Nejlépe na vysokoškolské úrovni, ale není to podmínkou, pokud to bude zajímavě pojato. Díky moc
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Poraďte studium

#88

Příspěvek od zuzi »

Pěkný zdroj je například zde https://www.telescope-optics.net/
Lukkee
Příspěvky: 6
Registrován: 28. 04. 2022, 20:22

Vzdelanie

#89

Příspěvek od Lukkee »

Zdravím, potrebujem radu ohľadom výbere strednej školy. 1. chcem študovať astrofyziku a astronómiu. Je lepšie študovať na gymnáziu rozšírene matematiku alebo fyziku ? 2. Je lepšie chodiť na bilingválne alebo obyčajné gymnázium. Chodím aj do jazykovej školy a neviem či má zmysel prihlasovať sa na bilingválne štúdium. Predsa len na bilingválnom gymnáziu by boli aj pojmy fyziky či matematiky. Ďakujem za každú odpoveď !
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Poraďte studium

#90

Příspěvek od Michal1 »

Ad 1: Samozřejmě se hodí být dobrý v obojím. Ale jelikož ke studiu astronomie je potřeba na Matfyzu nejprve získat bakaláře z fyziky, doporučuji fyziku.
Ad 2: Řeknu to takhle: Jediný jazyk, který současný astronom opravdu potřebuje, je angličtina.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Odpovědět