Poraďte studium

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jak poznat, jestli mám na to, se stát astrofyzikem?

#61

Příspěvek od hades »

Umístění v olympiádách máš jaké?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jak poznat, jestli mám na to, se stát astrofyzikem?

#62

Příspěvek od Yarkho »

Na toto sa ťažko odpovedá bez ďalších informácií. Baví Ťa astronómia? Fyzika a matematika? Baví Ťa niečo iného viac? Chceš robiť viac s ďalekohľadmi - pozorovania, alebo skôr priamo výskum?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Jak poznat, jestli mám na to, se stát astrofyzikem?

#63

Příspěvek od g »

Obecná chemie není moc experimentální, ale bez znalostí může být takto pojatá hodně nebezpečná. Hodně částí z chemie je i v astrofyzice. Rozhodně je bezpečnější být jednoduše nadšeným astrofyzikem než chemikem, nicméně podívej se na jejich matematiku, pokud si budeš myslet, že jde o výuku kreslení jako já, ohlédni jinam.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Foton27
Příspěvky: 2
Registrován: 31. 12. 2019, 13:31
Věk: 20

Re: Poraďte studium

#64

Příspěvek od Foton27 »

Olympiád jsem se účastnil naposled na ZŠ - chemické. Nějak mě to nenadchlo, nejen ta chemie, tak i systém olympiád. Takže umístění žádné.
Chtěl bych být teoretikem. Z fyziky mám samé jedničky, z matematiky bohužel spíše dvojky. Věda mě ale zajímá téměř celá. Od matematiky, přes fyziku a chemii, až k evoluční biologii. Zoologie bych v životě dělat nemohl, bojím se dosti zvířat. A botanika a geologie mě nudí.
Ve třídě je ale mnohem více matematicky lepších studentů. I ve fyzice jsou lepší, ale na známkách se to neprojeví, když dosahuji maxima.
Právě o chemii jsem se začal zajímat pouze z ješitnosti. Nebyl jsem nejlepší v matematice a fyzice, tak budu nejlepší v chemii, ikdyž mě zase tolik jako astronomie a fyzika nezajímala.
Nevím tedy, jestli bych na astrofyziku měl. Asi nejsem v matematice dostatečně kreativní a lépe počítám takové ty "mechanické" počty. Prostě ne úlohy, lépe mi jdou rovnice apod.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Poraďte studium

#65

Příspěvek od Yarkho »

Astrofyzika nie je len o fyzike a matematike, i keď tieto dve disciplíny sú nevyhnutné, a to najmä pre teoretické zamerania. Veda obecne je viac o schopnosti "riešiť úlohy s nejasným zadaním" (citát z môjho popisu práce), identifikovať problém, získať informácie a postupne ho rozlúsknuť. Niekedy je to beh na dlhé trate. A pri tom ešte treba získavať prostriedky vlastnú prácu a tú prezentovať ostatným.

Rozhodne by som nešiel študovať niečo, čo robíš z ješitnosti alebo Ťa vôbec nebaví. To je recept na dlhodobú nespokojnosť. Ak Ťa astronómia/astrofyzika baví, skús napr. MFF UK - prvé ročníky sú obecné, na výber špecializácie je čas. Škola je to kvalitná a po skončení sú i iné možnosti uplatnenia - vo vede zostáva typicky len malá časť absolventov.

Pokiaľ máš ešte čas, pre študentov stredných škôl existujú možnosti stáží na vedeckých pracoviskách vrátane Astronomického Ústavu AV ČR, v.v.i. - Otevřená věda
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Gendry
Příspěvky: 2
Registrován: 26. 01. 2020, 19:51

#66

Příspěvek od Gendry »

Dobrý den, píšu ohledně výběru mé SŠ. Chci studovat astrofyziku, nebo něco tomu podobného, můj cíl je pracovat v nějaké takové instituci jakož je ESA a podobně. Fyzika a matematika na každé vysvědčení za 1. Ale nemohu najít žádnou SŠ na toto zaměřené, tak kdyby mi někdo předložil nějaké návrhy byl bych moc rád :) Děkuji
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Poraďte studium

#67

Příspěvek od vla »

Asi bys měl začít na nějakém solidním gymnáziu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Poraďte studium

#68

Příspěvek od hades »

A nebo nějakou technickou školu, průmyslovka by nemusela být špatná volba. Na rozdíl od gymplu ti dá víc praktických zkušeností
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Poraďte studium

#69

Příspěvek od vla »

Technické školy jsou zaměřeny trošku jiným směrem než studium matematiky a fyziky, což by měl být pro astrofyziku základ. Pokud je to prvoplánové měl by to být gympl + matematicko fyzikální fakulta, kde se mimo jiné studuje i astronomie. Samozřejmě je možné začít i jinak, záleží jakou specializaci si kolega v daném oboru míní vybrat. Střední technická i jiné školy jsou dnes silně zdegradované o čemž svědčí i maturita z fyziky a matematiky, které spíše nejsou.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
mukel
Příspěvky: 8
Registrován: 27. 04. 2019, 01:07

VŠ fyzika

#70

Příspěvek od mukel »

Mám zopár otázok.

Chcel by som študovať fyziku, špecializácia Biomedicínska fyzika/Biofyzika. Problém je v tom, že na gymnáziu som kvôli nie príliš dobrému prístupu učiteľa fyziku znanávidel. Znenávidel som ju až tak, že nepočítam ani len príklad z matematiky s fyzikálnym znením.

Situácia sa zmenila, keď som bol na DOD na prírodovede a zaujali ma výskumy, ktoré robili študenti z biomedicínskej fyziky. Ak to má podľa vás zmysel, poraďte mi nejakú literatúru, z ktorej by som pochopil fyziku od nuly. najskôr asi stredoškolskú a potom, ak by ma to chytilo, aj ďalej. Je možné, že sa zľaknem náročnosti a nebudem pokračovať. (Čo je asi najpravdepodobnejšie.) Ale nejak ma to ťahá k tej fyzike, stále sa k tomu musím vracať... tak som proste napísal sem.

Poraďte... Som vďačný za akúkoľvek radu. dik
Sud
Příspěvky: 23
Registrován: 19. 03. 2020, 09:59
Bydliště: Beroun

Re: VŠ fyzika

#71

Příspěvek od Sud »

Já nedám dopustit na Aldebaran. Jen podotýkám, že fyzika jde ruku v ruce s matematikou. Později se bez znalosti funkcí, derivace, integrálu, rozvoje do polynomu atd. atd. neobejdeš. Teda pokud to s fyzikou myslíš fakt vážně.

https://www.aldebaran.cz/studium/
mukel
Příspěvky: 8
Registrován: 27. 04. 2019, 01:07

Re: VŠ fyzika

#72

Příspěvek od mukel »

Sud píše:Já nedám dopustit na Aldebaran. Jen podotýkám, že fyzika jde ruku v ruce s matematikou. Později se bez znalosti funkcí, derivace, integrálu, rozvoje do polynomu atd. atd. neobejdeš. Teda pokud to s fyzikou myslíš fakt vážně.

https://www.aldebaran.cz/studium/
Áno, z matematiky som maturoval, takže sa jej nebránim. Ja som knihomol, takže som očakával skôr nejakú knihu. Ale dík, za každú radu. :)
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Re: VŠ fyzika

#73

Příspěvek od gunaroid »

Absolutní klasika jsou Feynmanovy přednášky z fyziky. Neni to styl pro každého, spíš VŠ než SŠ úroveň, ale jestli rád čteš a navíc nemáš problém s matikou, tak by to mohlo být ono.
https://www.databazeknih.cz/knihy/feynm ... -1-3-30412
Mají to v každé slušně knihovně...
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Sud
Příspěvky: 23
Registrován: 19. 03. 2020, 09:59
Bydliště: Beroun

Re: VŠ fyzika

#74

Příspěvek od Sud »

mukel: v sekci "ke stažení" si můžeš stáhnout knížky a skripta.
mukel
Příspěvky: 8
Registrován: 27. 04. 2019, 01:07

Re: VŠ fyzika

#75

Příspěvek od mukel »

gunaroid píše:Absolutní klasika jsou Feynmanovy přednášky z fyziky. Neni to styl pro každého, spíš VŠ než SŠ úroveň, ale jestli rád čteš a navíc nemáš problém s matikou, tak by to mohlo být ono.
https://www.databazeknih.cz/knihy/feynm ... -1-3-30412
Mají to v každé slušně knihovně...
Nie sú tam témy vhodné na vysokoškolské štúdium? Nebude to náročne písané? ja teraz potrebujem, aby som sa naučil a rozumel látke preberanej na strednej škole, aby som, ak pôjdem, na vysokej škole nebol úplne tupý. :D
Odpovědět