Poraďte studium

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Duponte
Příspěvky: 63
Registrován: 05. 05. 2008, 19:31
Bydliště: Parndorf

Re: Poraďte studium

#31

Příspěvek od Duponte »

vesmirnycestovatel píše:Vie niekto poradit co sa da studovat na Slovensku aby som mohol pracovat v Nasa? :)
Dokonči strednú a utekaj študovať von. Keď už nebudeš robiť v NASA, aspoň budeš mať otvorené oči.....
SW ED80, N130/1070
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Poraďte studium

#32

Příspěvek od martin b »

Prvně je potřeba se spíš rozhodnout, co v NASA dělat.
Je to pochopitelně velká organizace, kde se lze uplatnit v mnoha oborech od uklízečky přes HR, PR, učetnictví, řízení letů, technický vývoj v různých oblastech atd. až po astronauta. A to všechno vyžaduje dost odlišné vzdělání.
Přičemž je rovnou potřeba počítat s tím, že na některé pozice, typicky na toho astronauta, ale nejen to, je poměrně obtížné se dostat, pokud člověk není občanem USA, nebo tam rovnou při studiu aerospace nezíská kontakty.
vasek_sv
Příspěvky: 2
Registrován: 05. 11. 2017, 15:19

Studium astronomie

#33

Příspěvek od vasek_sv »

Ahoj,
Vím že se zde o tomto tématu již mnohokrát diskutovalo, ale prostě mi to nedá se zde zeptat lidí, kteří tomu rozumí na několik věcí ohledně astronomie a astrofyziky na vysokých školách.
Moje situace vypadá takto:
Jsem na střední průmyslové škole ve 3. ročníku obor automatizace (pro ty jenž opravdu netuší - programování strojů, sériových linek), z nějakého důvodu mě astronomie mimořádně zaujala až ve druhém ročníku a snažím se toho co nejvíc nastudovat před maturitou. Právě dočítám knihu o cestování časem od Richarda Gotta, snažím se nejen studovat základní astronomické pojmy, ale být i tak trochu v obraze o nynějších teoriích vzniku vesmíru apod., postupně se pokusím přečíst celou sbírku knih o astronomii v městské knihovně, ale to je vše jenom teorii, chápu že to se umí naučit každý, spíš mi děla starosti matematika a fyzika. V matematice vždy jen jedničky, dvojky, ve fyzice spíše dvojky, kdybych se o ní zajímal hlouběji vím, že bych měl lepší známky, také vím že známky jsou minimálně úměrné "inteligenci člověka", ale vím také to, že nejsem žádný génius a jsem si 100% jistý že bych se chtěl věnovat spíše pozorování oblohy než počítáním rovnic. Na druhou stranu mě to baví a jsem ochoten tomu věnovat maximální množství času, asi před půl rokem jsem si pořídil dalekohled SkyWatcher 70/500, takový z mého pohledu řekněme kvalitní začátečnický dalekohled. Snažím se sledovat co to dá, určitě v nejbližší době zauvažuji nad koupí nějakého zrcadlového teleskopu.
V principu jde o to že bych rád znal subjektivní názor lidí, kteří tomu rozumí na moje šance vystudování alespoň Mgr. na vysoké škole astronomické řekněme v Brně.
Určitě bych byl rád kdyby mi sem někdo hodil odkazy na nějakou kvalitní literaturu. A pokud zde bude někdo, kdo byl na "táboře" v Úpici, tak bych si s ním o tom rád podiskutoval, mám velký zájem tam jet, problém je v tom, že to mám přibližně 130 km daleko a řidičák v té budu teprve dělat, takže jediná možnost dopravy je vlak, což je dost složitě vzhledem k tomu, že sebou budu muset tahat věci na 16 dní.
Vím že mě neznáte, takže nemůžete skoro posuzovat, ale přece jenom bych rád věděl alespoň minimálně na čem jsem.
Omlouvám se, jestli jsem zde měl nějaké gramatické chyby, či chyby ve slovosledu. A za délku tohoto nejspíš otravného slohu..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Studium astronomie

#34

Příspěvek od MilAN »

Astronomie jako pozorovatelský obor se určitě nestuduje. Astronomie je dnes čistá matematika , fyzika a chemie. Pokud by ses chtěl pohybovat kolem pozorování - což v podstatě dnes znamená obsluhu techniky - potom má význam jakékoliv technické vzdělání
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
vasek_sv
Příspěvky: 2
Registrován: 05. 11. 2017, 15:19

Re: Studium astronomie

#35

Příspěvek od vasek_sv »

MilAN píše:Astronomie jako pozorovatelský obor se určitě nestuduje. Astronomie je dnes čistá matematika , fyzika a chemie. Pokud by ses chtěl pohybovat kolem pozorování - což v podstatě dnes znamená obsluhu techniky - potom má význam jakékoliv technické vzdělání
Děkuji za reakci.
Ano vím že jde hlavně o matematiku a fyziku. Jde mi jen o to, jaké šance by měl člověk jako já na takovéhle škole. V podstatě mě zajímá jestli by byla moje inteligence a znalosti dostatečné k vystudování tohoto oboru.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Studium astronomie

#36

Příspěvek od Howking »

vasek_sv píše:V podstatě mě zajímá jestli by byla moje inteligence a znalosti dostatečné k vystudování tohoto oboru.
- nemyslím, že matematika, fyzika a chemie jsou i ve vrcholné formě tak závislé na inteligenci (v podstatě ti IQ 100 stačí). Jen inteligence to studium ulehčuje. Pokud budeš dřít, vystuduješ to. Pokud máš IQ 140, tak levou zadní a možná v oboru i něco dokážeš.
Lukas88
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 11. 2018, 18:20

Re: Poraďte studium

#37

Příspěvek od Lukas88 »

Ahoj, chcel by som poradiť ako začať s astronómiou, na akú strednú školu mám ísť a plánujem ísť na VŠ (ak sa mi to podarí :D)
Za všetky odpovede vopred ďakujem
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Poraďte studium

#38

Příspěvek od KoMar »

Lukas88 píše:Ahoj, chcel by som poradiť ako začať s astronómiou, na akú strednú školu mám ísť a plánujem ísť na VŠ (ak sa mi to podarí :D)
Za všetky odpovede vopred ďakujem
Myslím, že je to jasné. Nejlepší předpoklady pro studium matematiky, fyziky, chemie, jazyků a dalšího potřebného by mělo dát kvalitní gymnázium. Tím nic nezkazíš. Pouze v případě, když by Tě astronomie zajímala výhradně z hlediska přístrojové techniky, jejícho provozu, návrhu a údržby, pak by bylo možno uvažovat i o nějaké jiné odborné střední škole, nejspíš obory elektro, či strojírenské.
Lukas88
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 11. 2018, 18:20

Re: Poraďte studium

#39

Příspěvek od Lukas88 »

KoMar píše:
Lukas88 píše:Ahoj, chcel by som poradiť ako začať s astronómiou, na akú strednú školu mám ísť a plánujem ísť na VŠ (ak sa mi to podarí :D)
Za všetky odpovede vopred ďakujem
Myslím, že je to jasné. Nejlepší předpoklady pro studium matematiky, fyziky, chemie, jazyků a dalšího potřebného by mělo dát kvalitní gymnázium. Tím nic nezkazíš. Pouze v případě, když by Tě astronomie zajímala výhradně z hlediska přístrojové techniky, jejícho provozu, návrhu a údržby, pak by bylo možno uvažovat i o nějaké jiné odborné střední škole, nejspíš obory elektro, či strojírenské.
Dobre ďakujem :) chcem sa zaoberať astronomiou a to pozorovaním ale nie prevadzkou strojov atď. chcem študovať a byť astronomom ako napriklád inžinieri v NASA (takou profesiu chcem študovať) ak vieš čo myslím? zaoberať sa na projektoch so sondami a tak chápeš čo myslím dufam :DD
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte studium

#40

Příspěvek od MMys »

No, ale inženýři v NASA budou všechno možné, jen ne astronomové :-)
"pozorovací" astronomie jako povolání dnes znamená to, že dostaneš nějaký přidělený čas na nějakém dalekohledu, řekneš si, co chceš, jeho obsluha ti pořídí nějaká data, a ty se v tom potom hrabeš, vymýšlíš a tvoříš nějaké fyzikálně-matematické modely a ověřuješ shodu s realitou a podobné činnosti. Tedy matematika, fyzika, statistika, programování :-)

S koukáním na oblohu to nemá nic společného.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Poraďte studium

#41

Příspěvek od KoMar »

Pokud se chceš zabývat výzkumem planet, bylo by výhodné studovat geologii v kombinaci s astronomií. Každopádně bych asi na Tvém místě uvažoval spíše o gymnáziu, to Ti dá potřebné všeobecné základy pro studium dalších oborů, ať už se později rozhodneš jakkoliv.
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Poraďte studium

#42

Příspěvek od KoMar »

Shodou okolností byl tuto sobotu na ČT24 zajímavý rozhovor hodící se k tomuto tématu. Doporučuji. Je tam zmíněno i to vzdělání. V USA na to mají i speciální obory.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/104 ... 058091110/
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte studium

#43

Příspěvek od Sajri »

Ohledně výzkumu planet si sem dovolím čistě okopírovat text od Katedry geofyziky MFF UK:

Na workshopu u příležitosti desátého výročí členství České republiky v Evropské vesmírné agentuře (ESA) nechyběl ani zástupce Katedry geofyziky, Jakub Velímský. Ve své krátké, leč barvité přednášce představil výzkumná témata, kterými se naše katedra zabývá a která mají co do činění buď se studiem planet a měsíců, nebo s průzkumem Země z kosmického prostoru.

Se svolením autora přikládáme odkaz na prezentaci:
http://geo.mff.cuni.cz/pop…/2018-Velims ... in-ESA.pdf (statická verze)
http://http://geo.mff.cuni.cz/populariz ... -video.pdf (animovaná verze)

Pokud Vás některá z představených témat zaujala a chtěli byste se o geofyzikálním výzkumu na Matematicko-fyzikální fakultě dozvědět víc, rádi Vás přivítáme u stánku Katedry geofyziky na Dni otevřených dveří MFF UK, který proběhne ve čtvrtek 22. listopadu na Malostranském náměstí. Podrobnosti zde: https://www.mff.cuni.cz/verejnost/dod/
Lukas88
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 11. 2018, 18:20

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#44

Příspěvek od Lukas88 »

Prosím môžete mi niekto povedať čím sa zaoberajú inžinieri NASA? ja chcem študovať astronomiu ale to v tom zmysle že chcem pracovať na výskume, sondách a aj pozorovanie. proste pracovať tak ako inžinieri v NASA. ale mám to nejaké pomiešané :D čo by som mal študovať ak sa chcem presadiť v tej práci na výskumoch, pozorovaní vesmirnych objektov, projkty so sondami.. čo by som mal teda študovať? vopred ďakujem za odpovede :D
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Potřebuji radu (začátečník)

#45

Příspěvek od juh »

A prečo sa nespýtaš priamo v NASA? Celé štúdium musíš smerovať tak, aby si spĺňal ich požiadavky. Štúdiom na Slovensku to asi nedosiahneš.
Napríklad kamarátova dcéra odišla študovať génové inžinierstvo do USA. Už sa tam niekde aj zamestnala.
Odpovědět