Poraďte studium

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poraďte studium

#16

Příspěvek od Vabra »

Mě baví, chci ji studovat a vím toho o poznání méně než oni.Ono je jedna věc co člověka baví, nemusí to být stejná kterou vystuduje, a už vůbec ne ta kterou se živí (nebo živit bude).
99% z nás tady jsme astronomové amatéři a děláme to protože nás to baví, ale živíme s něčím úplně jiným.

Na druhou stranu úspěšně vystudovat jakýkoliv přírodovědný obor (a teď nemyslím vystudovat učitelství přírodovědy) je vynikající úvod do kritického myšlení a zúročíš jej ať už se jednou budeš živit čímkoliv. Zvláště když to podpoříš solidním studiem 2 světových jazyků a alespoň roční praxí v zahraničí.

Působím jako projektový manažer (v IT větších mezinárodních korporací, aktuálně v bankovnictví) a divil jsem se kolik úspěšných kolegů v podobné roli je RNDr a jak daleko je život zavál od studia fyziky či biochemie...

Pak je tu ještě možnost "sázka na jistotu" a pod tou bych si dnes představoval studium technických oborů (o jazycích a praxi platí totéž co výše). Šance že najdeš solidní práci, uživíš nejen sebe a svou rodinu, ale že ti zbudou finance i na nějaký ten finančně náročnější koníček jsou asi nejvyšší...

Jen pro doplnění: asi bych se dnes snažil vyhnout studiu soft disciplín typu kulturní sociologie, andragogika... Tedy pokud nechceš mít jako potenciální nezaměstnaný spoustu volného času na své koníčky... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Fátys
Příspěvky: 31
Registrován: 02. 04. 2013, 21:28

Poraďte studium

#17

Příspěvek od Fátys »

Bojím se, že už je pozdě na dohánění ztracených let.
Toho bych se nebál. Já osobně se začal zajímat více o astro až na konci oktávy a tak si můžeš udělat představu o mých tehdejších vědomostech. Jen to chce mít chuť a najít si v tom zálibu, je to nesmírně zajímavý obor. Jestli si chceš udělat představu, co se z astronomie bere v prvním semestru, tak koukni na tyto skripta

http://astro.physics.muni.cz/download/d ... /F1251.pdf

je to takové lehké čtení na úvod, nic hrozného. Většinu studijních materiálů najdeš na stránkách ústavu:

http://astro.physics.muni.cz/documents/lecture_notes/

Jen připomínám, že v prváku (i v celém bc studiu) bude astro tak z 40 % toho co studuješ, zbytek matika a fyzika. Až budeš mít všeobecný přehled, tak pak to bude mnohem lepší poměr. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Poraďte studium

#18

Příspěvek od MilAN »

A z toho , co tě dnes baví na astronomie, tam nebude nic :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stoky
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 12. 2013, 17:01

Poraďte studium

#19

Příspěvek od Stoky »

BlackHole, děkuji ti za výpis nejdůležitějších pojmů ve kterých se mám zorientovat...jdu se na to vrhnout :)

Paralaxu a počítání s ní jsem nikdy nepochopil. V té cvičebnici je to ale skvěle vysvětlené (minimálně je to aspoň lépe vysvětlené než v předešlých zdrojích).
Zatím to vše vypadá dobře, jen nevím jak budu zvládat samostudium astronomie až zase začne na nový rok škola.
Uživatelský avatar
Stoky
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 12. 2013, 17:01

Poraďte studium

#20

Příspěvek od Stoky »

Vabro, nad studiem "soft disciplín" jsem ani neuvažoval. Dobrovolně bych nikdy nic takového studovat nešel.

Děkuju vám všem za vaše názory a spoustu odkazů. Pokusím se všechny co nejdříve proletět, dokud je čas. :)
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Poraďte studium

#21

Příspěvek od Michal1 »

Kromě matiky, fyziky a programování je také nesmírně důležité na střední škole studovat angličtinu. Bez ní se astronom neobejde. U základních kurzů astrofyziky na MFF žádné větší předběžné znalosti nejsou třeba. Stačí, když budeš mít přečteno pár populárních knížek a dejme tomu rozumět článkům v Astropise.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Stoky
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 12. 2013, 17:01

Poraďte studium

#22

Příspěvek od Stoky »

...Stačí, když budeš mít přečteno pár populárních knížek ...
Doporučil bys mi nějaké konkrétní knížky?
Uživatelský avatar
Matyas
Příspěvky: 189
Registrován: 15. 08. 2012, 17:08

Poraďte studium

#23

Příspěvek od Matyas »

Na nějaký to počítání je skvělá knížka od Širokých, Základy astronomie v příkladech,
sehnat se dá třeba v nějakém antikvariátu, já ji odtud mám také.
Meade Lightbridge 1524/305, Bresser 700/70, Bresser 8X56,Nikon d3200+18-55mm, folie AstroSolar
okulary: PL26mm řada 5000, ts-planetary-hr-5mm, celestron-93424-xcel-lx-12mm
Filtr UHC Astronomik PROFI
Sedy filtr na Slunce a Mesic
Uživatelský avatar
Stoky
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 12. 2013, 17:01

Poraďte studium

#24

Příspěvek od Stoky »

Matyasi, někdo už tu vkládal odkaz na elektronickou podobu zatím jsem v ní profrčel první kapitolu a je opravdu dobře udělaná :)
Uživatelský avatar
Contemplator
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 11. 2014, 17:46

Poraďte studium

#25

Příspěvek od Contemplator »

Dobrý deň, chcem sa spýtať, máte tu niekto skúsenosti s tým aký je asi podľa vás náročnostný rozdiel v štúdiu fyziky(konkrétnejšie astrofyziky) na MFF a prírodovedeckej fakulte -(myslím tým napr. či na MFF sa kladú vyššie matematické nároky - /v zmysle, že treba vedieť omnoho viac teórie/ než na fyzike na prírodovedeckých fakultách). Proste ako by ste popísali ten rozdiel? . Bol som totiž na matfyze jeden semester, a keďže mi to pripadalo dosť drsné, ale to hlavne preto, že som nemal na strednej vhodné vzdelanie a učil som sa sám. Preto chcem vedieť, či by ste mi odporúčali ísť na obor astrofyzika - alebo je to equal. Uvítal by som aj nejaké rady ohladom iných škôl, kde je astrofyzika - ako napríklad Opava, alebo Ostrava? Ďakujem.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Poraďte studium

#26

Příspěvek od Howking »

Tak k určitým znalostem potřebuješ i určitý matematický aparát - nevyhneš se mu. (nechceš snad studovat jen povídání o hvězdičkách, ale rozumět na hranici naších znalostí vesmíru, ne?). Takže bych se spíš ptal po kvalitě lektorů - kdo a kde dokáže učivo snadněji podat v plném rozsahu.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Poraďte studium

#27

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Matfyz je prostě brutální v tom, že všichni musí projít stejným základním kurzem matematiky, i když z nich budou "jenom" astornomové Jinde je to téměř zaručeně jednodušší.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Contemplator
Příspěvky: 7
Registrován: 10. 11. 2014, 17:46

Poraďte studium

#28

Příspěvek od Contemplator »

Takže bych se spíš ptal po kvalitě lektorů - kdo a kde dokáže učivo snadněji podat v plném rozsahu.
To je tiež pravda(osobne si myslím že hlavne kvôli tomu som nezvládol matfyz), Máte nejaké názory na lektorov na rôznych školách? sem s nimi prosím :)
Uživatelský avatar
Prazan
Příspěvky: 1221
Registrován: 11. 12. 2007, 22:01
Bydliště: Praha Vinoř
Věk: 48

Poraďte studium

#29

Příspěvek od Prazan »

Někomu přístup kantora vyhovuje zcela, jinému vůbec. Své neúspěchy na VŠ jsem na kantora svaloval jen v době, kdy jsem byl z mého současného pohledu jelito blbý, které se nedokázalo včas přizpůsobit realitě. Takže věřím, že ve zdejší komunitě se nemáš šanci dostat na úroveň hodnocení kvality školy na základě subjektivního hodnocení kantora, kterého tam či onde někdo potkal.
Myslím, že hodnocení Honzy Ebra je tak nějak akorát Přeju hodně zdaru.
Triedr 10x50, Canon EOS20D
http://astrofotky.cz/~Prazan/
vesmirnycestovatel
Příspěvky: 3
Registrován: 27. 12. 2016, 15:52

Re: Poraďte studium

#30

Příspěvek od vesmirnycestovatel »

Vie niekto poradit co sa da studovat na Slovensku aby som mohol pracovat v Nasa? :)
Odpovědět