Poraďte studium

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kozzlik
Příspěvky: 7
Registrován: 09. 12. 2011, 18:01

Poraďte studium

#1

Příspěvek od kozzlik »

Ahoj co musim studovat abych měl práci astronoma a chtěl bych se zeptat jestli nevíte kde je střední škola která se zabívá astronomií teda jestli náka je.Chtěl bych ji studovat ale nevím jak se jmenuje chci aby byla v ČR dyštak kolem královehradeckého kraje kdyby to šlo a nebo nákou stránku kde sou střední školy předem díky ahoj.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Poraďte studium

#2

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ahoj co musim studovat abych měl práci astronoma a chtěl bych se zeptat jestli nevíte kde je střední škola která se zabívá astronomií teda jestli náka je.Chtěl bych ji studovat ale nevím jak se jmenuje chci aby byla v ČR dyštak kolem královehradeckého kraje kdyby to šlo a nebo nákou stránku kde sou střední školy předem díky ahoj.
Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně (autentický názor studenta astronomie na MFF v Praze :))).
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Poraďte studium

#3

Příspěvek od dvader »

To kozzlík:
"zabívá", "dyštak", ostatní nepočítám...
Především bys měl studovat český jazyk!
No a pak už je to jasné - na středním studiu je vhodné jakékoliv gymnásium s jasným přírodovědným zaměřením, čím náročnější, tím lepší. Pak se dá třeba pokračovat tím, co napsal Honza. Nebo je podobný obor na UP v Olomouci...

To Honza:
Plním Tvoje přání a příspěvek jsem vymazal...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Hrebo
Příspěvky: 75
Registrován: 13. 06. 2011, 21:16

Poraďte studium

#4

Příspěvek od Hrebo »

Stredni skolu jedine gymnazium neni zadna stredni skola obor Astrofyzika ...a taky je potreba si rici jestli chces studovat vedu vychazejici z fyziky a matematiky :)
NWT SW 150/750, CG-5 Advanced GT, Canon 400D a 600D, pointace SW 70/500 - QHY5 mono + notebook.
Uživatelský avatar
Martinxpv
Příspěvky: 145
Registrován: 20. 08. 2009, 09:55

Poraďte studium

#5

Příspěvek od Martinxpv »

Práce astronoma. No jako nevykládej si to zle ale podle tvých pár příspěvků vůbec nevíš která bije a už chceš být astronom. Profesionálem se stane jen hrstka těch nejlepších. Pokud na vysokou nepůjdeš nebo ji nedáš tak na gympl bych vůbec nešel. Pokud nepokračuješ dál tak je gymnázium k ničemu. Dokončíš ho a neumíš prakticky nic, žádné zaměření, žádná praxe. Toť můj názor
GSO GSD980 300/1500mm ,NWT 114/900 + EQMON2, 114/500 + AZ.
Uživatelský avatar
Stoky
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 12. 2013, 17:01

Poraďte studium

#6

Příspěvek od Stoky »

Dobrý večer,
mám na vás hned několik (pro mě velmi důležitých) otázek.

Na začátek vás seznámím se svou situací...
Astronomie mě baví už několik let, pravidelně si kupuji 21.Století, Epochu apod., čtu knihy a články zabývající se vesmírem obecně.
Jsem ve 3. ročníku na gymnáziu, dva ze tří seminářů jsou matematika a fyzika, oba tyto předměty mě baví a jdou mi (vše chápu, chyby dělám pouze početní, z nepozornosti). Kvůli této zálibě jsem se rozhodl pro studium astrofyziky. Naivně jsem doufal, že na gymnáziu budeme probírat i něco z astronomie, ale jak to teď vidím, tak do konce studia na SŠ o astronomii ani nezavadíme.
Dnes jsem se podíval na zadání domácího kola astronomky a nevěděl jsem si rady s absolutně ničím, ani s jedním příkladem. Zděsilo mě to, protože astronomie mě přece zajímá, baví a nejsem schopný nic spočítat. Říkal jsem si, jak někdo může znát veškeré ty postupy a dal jsem se do hledání nějakých astronomických materiálů pro začátečníky. Při hledání jsem narazil na jeden článek, který mi srazil sebevědomí na nulu.
Autor píše, že by se měl zájemce o astronomii rozhodnout, jestli je spíše teoretik, nebo experimentátor. Žiju ve městě a podmínky pro pozorování hvězdné oblohy jsou naprosto příšerné, takže nejsem schopný rozpoznat jakékoliv souhvězdí (možná tak malý a velký vůz). Dodnes považoval spíše za "teoretika", ale po zhlédnutí zadání domácího kola astronomky jsem zjistil, že nejsem ani jedno z toho.

Mé otázky tedy zní:
Mám ještě nějaké šance k úspěšnému studiu astrofyziky na VŠ (plánuji jít do Brna na MUNI), kde nejspíše budou pokládat za samozřejmé, že studenti astrofyziky už znají základy tohoto oboru? Pokud mám, tak s čím mám začít co nejdřív?
Doporučili byste mi nějakou odbornou literaturu, která mi vystačí i k samostudiu?
Nemám-li se dávat na studium astrofyziky, co jiného byste mi doporučili?

Předem děkuji za zodpovězení všech těch otázek.

Přeji vám šťastné a veselé Vánoce! ;)
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Poraďte studium

#7

Příspěvek od Regulus »

I pár dalších podobných tématu už tu je. Detaily neznám ale myslím, že hlavní by teď bylo "valit" matiku + fyziku.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 52444651/0
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 32897148/0
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Stoky
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 12. 2013, 17:01

Poraďte studium

#8

Příspěvek od Stoky »

Tak jsem si to vše pročetl, příspěvek po příspěvku. Přesto bych byl rád, za pár rad. Většina z těch nejistých, kteří se ptali byli v jiné situaci než já. Já už mám semináře napevno, nedá se s tím hýbat. Už 2 roky se těším jako malý na to, až budu studovat astrofyziku, myslel jsem si, že se svým zápalem bych to měl zvládnout. Až dnes jsem totálně znejistil a nevím co dál - jestli se vzdát tohoto cíle a vytyčit si jiný, nebo se ho i přesto držet...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Poraďte studium

#9

Příspěvek od Vabra »

Nevím jestli své prastaré (23 let tomu nazad) zkušenosti jsou stále aktuální. Ale než se ozvou fundovaní kolegové, tak bych to zkusil shrnout za sebe:

Nebál bych se jít na přírodovědeckou fakultu bez hlubších znalostí astronomie či astrofyziky. Síto bývalo jinde - v matematice (analýza, lineární algebra,...). Pokud máš přiměřené nadání, dostatečně abstraktní myšlení (na rozdíl od SŠ už vždy nevystačíš selským rozumem) a jsi dostatečně pracovitý na počítání stovek či spíše tisíců příkladů za semestr, pak jdi do toho a po přežití úvodních 2 ročníků matematiky si užiješ i obor svého zájmu...

;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Stoky
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 12. 2013, 17:01

Poraďte studium

#10

Příspěvek od Stoky »

Popravdě, nevím jestli jsem nadaný. Matematika mě začala bavit až letos v polovině září. Většina spolužáků už neví o čem je řeč a nejsou schopni se danou látku ani našprtat. Já společně s hrstkou spolužáků ze třídy se v matice neztrácíme a chápeme ji, bohužel z nás, kteří se ještě bez problémů drží jsem asi ten "nejmenší blázen". Pokud se něco dá řešit jednoduše, dělám to jednoduše, nehledám x-krát složitější způsob, tak jako to dělají ti, které nazývám BLÁZNY.
Koná-li se nějaká soutěž ať už z matematiky nebo (astro)fyziky, nikdy se neumístím do 5. místa a další místa už se ani neurčují.

Fyzice u nás ve třídě rozumí ještě míň lidí, respektive 90% na ni z vysoka ... . Pokud někdo chce něco vysvětlit před písemkou nebo po ní, jde za mnou. Sice máme ve třídě i další takové, kteří ví o čem je řeč, ale já jsem nejspíš ten, kdo to ostatním umí podat srozumitelnou cestou, aniž by se nepřímo chvástal a ty méně nadané ponižoval jen proto, že neví "o co go".
Nevím jak moc je tato informace důležitá, ale kdoví :)

Dále mám obavy z výuky matematiky na VŠ. Podle mě je matematika z té větší poloviny závislá na vyučujícím a pak až na studentovi. Bojím se, že matematika mě baví a jde mi díky našemu matikáři a jakmile mě bude učit někdo jiný, nebudu schopný vše pobrat. Stejně tak to mám s fyzikou - jsem závislý na výkladu probírané látky - je-li alespoň dostatečný, bez problému pak vše pochopím.

/dodatek: reakce na tvou první (druhou) větu
Podívej se prosím sem. Nevím si rady ani s jediným příkladem. Nejde o to, že bych neměl hlubší znalosti astronomie a astrofyziky...jak jsem zjistil, nemám téměř žádné.
Uživatelský avatar
Vasek.g1990
Příspěvky: 66
Registrován: 04. 05. 2011, 16:04

Poraďte studium

#11

Příspěvek od Vasek.g1990 »

Je to pořád stejné jak říká Vabra. Každopádně jestli tě to baví a máš čas, tak určitě studuj. Výborná je tato sbírka řešených příkladů:http://www.scribd.com/doc/21516688/%C5% ... 99ikladech

Na nějaký obecnější přehled je pak dobrá nějaká encyklopedie. Z těch novějších se mi líbila třeba tahle:http://knihy.abz.cz/prodej/vesmir-obrazova-encyklopedie

Mohla by být i v knihovně.

No a jestli jsi z Přerova, tak tam máte i hvězdárnu což je ideální místo pro získání nějakých praktických zkušeností. Taky můžeš o prázdninách jet na expedici do Úpice.

Neměj strach z toho, že něčemu nerozumíš. Když budeš chtít, tak to doženeš. Máš ještě rok, takže do té doby můžeš být úplně někde jinde.

Hvězdárna Vyškov Orion Optics AG 20" na Paramount ME II, Astrokroužek Brno
Uživatelský avatar
Fátys
Příspěvky: 31
Registrován: 02. 04. 2013, 21:28

Poraďte studium

#12

Příspěvek od Fátys »

Ahoj Stoky,
jsem studentem magistra na astrofyzice na muni a mám za sebou i bakaláře na tom samém oboru. Jestli máš o astro opravdu zájem, tak si myslím, že to je správná volba, jsou tam lidé, kteří tomu opravdu rozumí a jsou všichni dosti ochotní a trpěliví. K mé velké úlevě se nepředpokládaly žádné velké (snad ani malé) znalosti astronomie, vše se tam bere od základů. Předpokládá se ovšem znalost matiky na úrovni gymplu (derivace, integrály, matice), ale i to se tam probere, jen poměrně rychle. Počítej s tím, že se té matice nevyhneš a fyzice už vůbec ne. Bez toho to nejde. Programování je také výhodou.
Pokud velmi váháš, je možnost studovat obecnou fyziku (mnohem více matiky i fyziky) a dávat si i předměty z astra a až na mgr studiu si vybrat obor dle zájmu. Jinak si nelam hlavu nad tím jestli jsi teoretik nebo experinemtátor, to příjde časem. Buď budeš rád mrznout venku do rána nebo si lámat hlavou nad rovnicema...
Kdybys chtěl další info, tak mi napiš
Petr ;)
Uživatelský avatar
Stoky
Příspěvky: 10
Registrován: 24. 12. 2013, 17:01

Poraďte studium

#13

Příspěvek od Stoky »

K té encyklopedii Vašku:
Tuhle doma mám, nedávno jsem k ní dostal ještě i tuto.
Tu druhou mám pročtenou, nic moc mi to ale nedalo. První jsem zatím jen zběžně proletěl.

Mockrát děkuju za tu sbírku řešených úloh s trochou teorie, ještě dnes na to mrknu :)


Fástys:
Do včerejšího odpoledne jsem neváhal ani trochu. Až včera mě nalomil ten jeden prokletý článek. Uvědomil jsem si, kolik lidí u nás na škole řeší astronomku lépe než já - všichni...3, a jsou to lidé, kteří astronomii studovat nechtějí, prostě je jen baví. Mě baví, chci ji studovat a vím toho o poznání méně než oni. Bojím se, že už je pozdě na dohánění ztracených let. Letošní školní rok toho učitelé chtějí až podezřele moc, do toho budu nejspíš dělat řidičák a další ročník už bude maturitní, to opravdu netuším, jak budu časově zvládat.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Poraďte studium

#14

Příspěvek od Regulus »

Dobrá je Velká encyklopedie vesmíru -Josip Kleczek. Ale blbě se sháni :(

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 424884/105
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Poraďte studium

#15

Příspěvek od BlackHole »

Ten článek i přijde tendenční ;D Sice nejsem astronom, jsem fyzik, ale nemyslím si, že k úspěšnému stuidu astrofyziky na VŠ je nutné řešit astronomickou olympiádu, už jen z toho důvodu, že je hodně založená na faktografii (proto se taky ve školních kolech při řešení může používat libovolná literatura).

Pokud jste na SŠ astronomii/astrofyziku nebrali, tak to podle mě vůbec nevadí. Jednak gymnaziální učebnice ASF je příšerná a jednak byste stejně jen klouzali po povrchu. Mnohem lepší bude, když se sám podíváš na pojmy jako paralaxa, magnituda, Pogsonova rovnice, zářivý výkon, povrchová teplota (Stefan-Boltzmannův zákon), spektra hvězd, jaderné reakce, HR diagram, velký třesk. Pokud tyhle věci dobře pochoppíš, budeš na tom líp, než kolegové na jiných školách, kteří se to snažili pochopit z učebnice... Někde na netu jsem viděl i hezky zpracovaná moderní témata (radioastronomie, kosmické záření), zkusím to najít.

Ta shora vzpomnaná cvičebnice od Širokého je dobrá, před každou sadou příkladů je lehce připomenuta nutná teorie.

Hlavně se nenech zdeptat!
Odpovědět