Rada - teleskop jako dárek

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Breber
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 11. 2012, 08:57

Rada - teleskop jako dárek

#61

Příspěvek od Breber »

deneb...děkuji:)...ale tak snad je jedno, jestli jsem žena nebo chlap:), přístup je pořád přístup... a jde o omezený rozpočet a laika ...už na první straně se nad tím pozastavuje jeden uživatel, to stejné na druhé straně...ale to je jedno.....
Bohužel použitý opravdu nechci, ať si myslíte co si myslíte, nekupuji to pro sebe- to by bylo něco jiného...:)
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Rada - teleskop jako dárek

#62

Příspěvek od pavelseb »

a jde o omezený rozpočet a laika  To jo, ale nesmíš se divit že ti někdo napíše, že ten omezený rozpočet prostě nestačí na dalekohled na rozumné pozorování. Pokud máš zájem o sepsání jak se pozoruje z 90/900 http://dalekohledy.heureka.cz/bresser-sirius-70-900/ napíšu ti SZ.
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Breber
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 11. 2012, 08:57

Rada - teleskop jako dárek

#63

Příspěvek od Breber »

Dobrý den. Dovolte mi abych začal citátem: "Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci."
já to samozřejmě chápu...nenapadlo mě, že by při těch recenzích, které jsem četla, nebylo až tak nic vidět a ty nejlevnější jsem nevkládala...proto jsem se chtěla obrátit na někoho, kdo tomu alespoň částečně rozumí a neprodává je...:)
triedr nechce, to už jsem zmínila výše:(
Uživatelský avatar
Breber
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 11. 2012, 08:57

Rada - teleskop jako dárek

#64

Příspěvek od Breber »

pavelseb

ten ani zrovna nechválí:)
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Rada - teleskop jako dárek

#65

Příspěvek od Lesák »



já to samozřejmě chápu...nenapadlo mě, že by při těch recenzích, které jsem četla, nebylo až tak nic vidět a ty nejlevnější jsem nevkládala...proto jsem se chtěla obrátit na někoho, kdo tomu alespoň částečně rozumí a neprodává je...:)
triedr nechce, to už jsem zmínila výše:(
Já taky nic o koupi triedru neříkám ;), jen říkám, že pohled přes ty dalekohledy bude porovnatelný s triedrem (nedostane triedr, ale uvidí téměř to samé co přes triedr...  :-/ )
Uživatelský avatar
pavelseb
Příspěvky: 946
Registrován: 22. 11. 2009, 22:40
Bydliště: Senetářov
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Rada - teleskop jako dárek

#66

Příspěvek od pavelseb »

Breber: Jistě, ale je to stejná cenová kategorie a všechno bude hodně podobné,.....
GSO 150/750, EQ6 Pro, SW 70-500 + QHY5L-II, Canon 450D, TS Comacorrector 0.95x, HR Planetary 7mm, SW 25mm, mod. pas. chlazená Logitech QC 4000
Uživatelský avatar
Breber
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 11. 2012, 08:57

Rada - teleskop jako dárek

#67

Příspěvek od Breber »



Já taky nic o koupi triedru neříkám ;), jen říkám, že pohled přes ty dalekohledy bude porovnatelný s triedrem (nedostane triedr, ale uvidí téměř to samé co přes triedr...  :-/ )
ach, chápu:)...
a co ten, co vkládal uživatel Buby Teleskop Sky-Watcher SK809AZ3?
Uživatelský avatar
Breber
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 11. 2012, 08:57

Rada - teleskop jako dárek

#68

Příspěvek od Breber »

pavelseb škoda:/
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Rada - teleskop jako dárek

#69

Příspěvek od Lesák »

Pár lidí ho tu má - ale je to takový dalekohled na "širokoúhlé přehlídky" oblohy - na plošně velké objekty, které se nevlezou těm větším dalekohledům do zorného pole. Bude dobrý i na Měsíc při menším zvětšení, ale na planetách už moc dobrý nebude, jelikož na ně je potřeba většího zvětšení a vady toho dalekohledu budou dělat velkou paseku.
Ze zkušenosti vím, že pro úplného začátečníka jsou na obloze nejzajímavější hlavně planety a Měsíc. Takže by to chtělo něco, co ty planety a detaily na Měsíci pěkně ukáže.

Edit: přehlédl jsem, že je to ten 80/900 - ten bude na planety lepší než ten 80/400... Otázka je, zda to nebude na montáž AZ 3 moc velké sousto...
Uživatelský avatar
Breber
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 11. 2012, 08:57

Rada - teleskop jako dárek

#70

Příspěvek od Breber »

Lesák
aha...takže planety tím nezvládneme?
Hm, stále brouzdám a přemýšlím...jeden majitel Celestron AstroMaster 70 AZ píše, že je dle jeho názoru velice kvalitní hvězdářský dalekohled-Ideální pro sledování Měsíce, měsíců Jupiteru, planet sluneční soustavy a výrazných deep sky objektů (mlhoviny atd...)- je to výtah z recenze...říká, že je to ideální, co více pak potřebuji? když na druhou stranu ani ten, který by měl být lepší, to nezvládne...Hlavně ať to špatně nevyzní, nic nezpochybňuji, jen se tomu snažím přijít na kloub:)...Toto není úplně můj šálek kávy:) ;D
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Rada - teleskop jako dárek

#71

Příspěvek od deneb »

Aha, prosím bez urážky, je třeba si nastudovat pozorování. každý to dělal, než začal pozorovat, prošel si teorii. Sledování naší sluneční soustavy a objektů vzdáleného vesmíru jsou dvě kategorie. Planety se pozorují velkým zvětšením 150-200x vyjmečně i více, sleduješ detajly. DSo sleduješ od 20x jenom plochu se statisíci, miliomy, miliardami hvězd jako je naše Slunce. To je jako když pozoruješ jeden strom na 100m dalekohledem (Planety) vydíš detaily-šišky, listy atd. DSO je jako sledovat les na 20 kilometrů- sleduješ panorama, seskopení 23-30 stromů, absolutně nevidíš detaily, ale hezké zhluky stromů. Začít s teorii a kup knížku.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Rada - teleskop jako dárek

#72

Příspěvek od Lesák »

Nejdůležitějším parametrem je průměr objektivu, vady a mechanická stabilita (ve zkratce). Hvězdářský dalekohled z průměrem objektivu 6 - 7 cm (to je těch 60 a 70 AZ) je prakticky trochu větší triedr. To, co sem dal Buby mělo průměr 8 cm a v tomto je tedy lepší. Největší slabinou těchto dalekohledů je montáž (laicky stativ), která je tak nekvalitní, že při větším zvětšení ani nezaostříte, jelikož při dotyku se dalekohled rozechvěje tak, že obraz bude poletovat sem a tam. 80/400 bude mít velkou barevnou vadu a platí, že čím větší zvětšení, tím se vady více projevují - proto nebude tento dalekohled na větší zvětšení. 80/900, čili ten druhý už bude mít barevnou vadu menší (srovnatelnou s 60 a 70 AZ - alespoň podle "světelnosti"), ale jakožto delší "trubka" bude také náročnější na montáž a tady asi budou oba dalekohledy na tom stejně (80/900 i 70 AZ)- budou se prostě klepat, montáž nebude dostatečná pro takto dlouhý dalekohled - tím pádem ale bude lepší 80/900, protože má větší průměr.

Tu recenzi musel napsat někdo, kdo neviděl planety apochromatickým nebo ED refraktorem, jinak by to totiž nenapsal.
Uživatelský avatar
Breber
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 11. 2012, 08:57

Rada - teleskop jako dárek

#73

Příspěvek od Breber »

deneb
knížku mu k tomu koupím-astronomica je dobrá? sobě knížku kupovat nebudu, mě to nazajímá, mám jiné koníčky...manžel o tom několikrát mluvil, takže jeho by to zajímat mohlo...a potřebuji k tomu dalekohled do začátku, když se mu to zalíbí a bude chtít vidět více, koupí se třeba pořádný stroj...
Uživatelský avatar
Breber
Příspěvky: 26
Registrován: 02. 11. 2012, 08:57

Rada - teleskop jako dárek

#74

Příspěvek od Breber »

Nejdůležitějším parametrem je průměr objektivu, vady a mechanická stabilita (ve zkratce). Hvězdářský dalekohled z průměrem objektivu 6 - 7 cm (to je těch 60 a 70 AZ) je prakticky trochu větší triedr. To, co sem dal Buby mělo průměr 8 cm a v tomto je tedy lepší. Největší slabinou těchto dalekohledů je montáž (laicky stativ), která je tak nekvalitní, že při větším zvětšení ani nezaostříte, jelikož při dotyku se dalekohled rozechvěje tak, že obraz bude poletovat sem a tam. 80/400 bude mít velkou barevnou vadu a platí, že čím větší zvětšení, tím se vady více projevují - proto nebude tento dalekohled na větší zvětšení. 80/900, čili ten druhý už bude mít barevnou vadu menší (srovnatelnou s 60 a 70 AZ - alespoň podle "světelnosti"), ale jakožto delší "trubka" bude také náročnější na montáž a tady asi budou oba dalekohledy na tom stejně (80/900 i 70 AZ)- budou se prostě klepat, montáž nebude dostatečná pro takto dlouhý dalekohled - tím pádem ale bude lepší 80/900, protože má větší průměr.
děkuji:)

Tu recenzi musel napsat někdo, kdo neviděl planety apochromatickým nebo ED refraktorem, jinak by to totiž nenapsal.

chápu:)
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Rada - teleskop jako dárek

#75

Příspěvek od deneb »

Noooo - Astronomica - kdyby dostal jenom toto, tak má na dlouho co dělat. K tomu mapku oblohy-aby se na ní orientoval např. http://www.supra-dalekohledy.cz/mapa-su ... -5561.html jesli má PC/notebook - stáhnout program STELLARIUM - má on-line vesmír. Pokud neví kde to zhruba leží, tak je to o ničem. Teď je aktuální Jupiter (mimo Měsíc), ten najde lehce. Ale ostatní vyhledávat. Knih je hodně, teď nejsem doma.
Něco pro začátek http://observatory.cz/static/Encyklopedie/
http://observatory.cz/static/Obloha%20dnes/


Odpovědět