Rada - teleskop jako dárek

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Lejina14
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 07. 2020, 23:14

Re: Rada - teleskop jako dárek

#511

Příspěvek od Lejina14 »

Díky za typy na teleskopy. Letos bohužel nevyšlo finančně, tak jsem koupila příteli pouzdro na telefon právě z hvězdami tady https://www.revocase.cz/ a on se mi svěřil, že by si přál teleskop. Takže k vánocům ho dostane. ;)
DoktorR
Příspěvky: 4
Registrován: 31. 07. 2020, 10:15

Celestron - SkyWatcher - Maede

#512

Příspěvek od DoktorR »

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou ohledně výběru vhodného dárku.
Táta kdysi, cca 20 let zpátky, vlastnil nějaký 4" Newton dalekohled. Nyní je bez techniky a rád by si něco pořídil, a tak jsem si řekl, že využiji příležitosti a udělám mu pěkný den, jen se nedokáži tak dobře zorientovat, jakým směrem se vydat. Nejprve jsem se díval po Binorum 254/1250 DeepSky 10″ Dobson, ale pak jsem se dozvěděl, že by jej zajímal nějaký s GoTo systémem. Tak jsem našel Sky-Watcher N 200/1200 Dobson 8" GoTo, ale tady mi bylo řečeno, že jeho tubus, když není vcelku, ale je výsuvný, skrývá nevýhody v podobě možného rozladění přesnosti a pak v hmotnosti. Tak jsem našel Sky-Watcher 8″ 200/1000 HEQ-5 PRO SynScan GoTo nebo Meade 200/1000 LX85 8″. K tomu ještě SC 150/1500 Celestron NexStar 6SE Computerized. Volím je dle maximální cenové hladiny. Přes 40 se nechci dostat. Nejsem v tom zatím vůbec zorientovaný, ležím v tom tři dny, a i když cokoliv čtu, tak těch informací a proměnných je tolik, že nevím, co je dobře a co špatně. Domnívám se, že výhodou toho Celestonu je jeho hmotnost a velikost, ale naproti tomu má "kratší" dohled a horší světelnost. Proto, snad správně, pozornost zaměřuji na 8", kde bude vidět dál a díky světelnosti F/5 budou i objekty jasnější a vidět více detailů. Oba jsou téměř identické, ohnisko, průměr objektivu, světelnost, max. užitečné zvětšení, jen jeden má 2" a druhý 1,25" upínací průměr okuláru. Tady nevím, jestli je důležité se na toto zaměřovat. Rozdíl pak může být asi v GoTo systému, pohonu, databázi objektů, možná ovládání a pak i v možném připojení zrcadlovky? Nevím, u jakého je kvalitnější optika. Moc vás prosím, jestli byste mi mohli napsat nějaké postřehy nebo mě nasměrovat, který z výše uvedených, případně i jiný a proč, může být lepší volbou.
Moc vám děkuji.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#514

Příspěvek od nou »

Svetelnost je dolezita len pri fotografovani. Pri vizualnom pozorovani tam nie je rozdiel. Ekvatorialna montaz tiez nie je vhodna na vizualne pozorovanie tam je naozaj vhodnejsie zobrat toho Dobsona. Pri rozpocte 40tisic sa tam zmesti este aj 254/1200.

Na fotenie by bola zase vhodnejsia ekvatorialna montaz ale tam je zase HEQ-5 prilis slaba na fotenie s tak velkym dalekohladom. Na vizual to bude ok len pri foteni bude silne limitovana dlzka expozicie.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#515

Příspěvek od dvader »

Asi hlavní věc, kterou je potřeba rozhodnout, je, jestli Go-To ano nebo ne.
Pokud ne, tak je na vizuální pozorování jasná volba Dobson a je i ekonomicky nejvýhodnější. Ideálně plnotubus, pokud rozměry nevadí.
Pokud ano, tak buď Dobson s Go-To, nebo nějaké SCT na AZ montáži. Proti sobě jdou cena a velikost/transportovatelnost. Stručně to asi nejde lépe popsat...

Vizuál a focení jsou zcela jiné disciplíny a vyžadují jinou techniku. Univerzální sestava v podstatě neexistuje.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
DoktorR
Příspěvky: 4
Registrován: 31. 07. 2020, 10:15

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#516

Příspěvek od DoktorR »

Kdyby záleželo na mě, tak bych si pořídil Sky Wather dobson s GoTo v 12". Tohle je ale pro 60 letého muže, který teď na to síly má, ale jak tomu bude za 5 či 10 let nikdo neví. K dispozici má zahradu, ale transport někam do přírody není vyloučený. Co vím na 100%, že by to měl být dalekohled s GoTo. u toho SCT mě odrazuje, vzhledem v poměru k ceně, že by to byla jen 150 a nevím, jak moc se to dá vyhnat dál prostřednictvím okulárů, v porovnání s 200 mm zrcadlem. Včera jsem byl v Ďáblické hvězdárně a když jsme koukali na Jupiter a Saturn, na jejich 150 mm refraktoru, tak mi to připadalo na můj vkus příliš malé přiblížení, i když to pak přehodili na 400mm zrcadlo, tak to sice už bylo o trochu větší, ale vlivem atmosféry a nějakého okuláru, byl Jupiter nic moc ostrý a taky ne příliš přiblížený. Čekal jsem, že bude vidět přes celé zorné pole. Asi jsou mé představy vyhnané z dostupných fotek na netu a to samé bych čekal v domácích podmínkách a možná to není ani reálné. Je na tom CST něco špatně, proč jej nebrat? Přeci jen je to hračka za 40 a kdyby měla mít něco, co jej výrazně limituje oproti 200 mm zrcadlu, snažil bych se vybrat buď ten plnotubus od SW nebo Maede, ale oba jsou na AZ montáži. V 8" plnotubus na dobsonu s GoTo jsem snad ani v této cenovce nenašel. SW je dělá na dobsonu v tom neplnotubusovém provedení.
Focení tedy nechám jako dobrý bonus, ale věřím, že se na něj nemá primárně zaměřovat, když to není to hlavní, co by měl umět.

Od CST jsem našel dva do této ceny, ale nevím, jestli je v nic nějaký rozdíl.
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3795.html
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_11068/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#517

Příspěvek od dvader »

A Nexstar 8 je už mimo hmotnostně i cenově?

Hlavní nevýhoda SCT oproti Newtonu je z mého osobního pohledu menší možné zorné pole. Dále je u něj větší zástin sekundárním zrcátkem, což by mělo mít na trošku horší kresbu (což mě nevadí).
Jinak naopak plusem SCT je menší koma...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#518

Příspěvek od MilAN »

DoktorR píše:
dvader píše: Čekal jsem, že bude vidět přes celé zorné pole. Asi jsou mé představy vyhnané z dostupných fotek na netu a to samé bych čekal v domácích podmínkách a možná to není ani reálné.
Až tvůj dalekohled a atmosféra umožní zvětšení 4.500x , tak už ti ten Jupiter zabeze pole alespoň 50°okuláru :)
Při našich dobrých zvětšeních 225x bude adekvátně menší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#519

Příspěvek od Yarkho »

S kľudom by som kúpil 8" SCT. Ukáže to pomerne veľa detailov a je to stále prenosný ďalekohľad, navyše s GoTo. Spomenutou nevýhodou je menšie zorné pole. Pokiaľ sa nevojde do rozpočtu, 6" SCT je tiež možnosť. Patrí k mojím najpoužívanejším ďalekohľadom.

Na svetelnosti pri vizuálnom pozorovaní nezáleží, dôležité je výsledné zväčšenie a priemer výstupnej pupily. Svetelnosť má význam vo fotografii.

No a planéty rozhodne neuvidíš ako na fotografiách :) Tu je nutné dodať, že nejde o "fotografiu" v klasickom zmysle, cvaknem a mám, ale je to výsledok náročného záznamového procesu, ako aj následného matematického spracovania, a to s použitím veľkých ďalekohľadov - 11" alebo 14" SCT, prípadne väčších. Pozorovanie planét je náročná disciplína a málo ďalekohľadov ich ukáže tak pekne, ako 150mm APO.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#520

Příspěvek od MilAN »

Yarkho píše:. Spomenutou nevýhodou je menšie zorné pole. Pokiaľ sa nevojde do rozpočtu, 6" SCT je tiež možnosť.
Ono to je s tím menším polem - SCT vs.Newton- dost zavádějící tvrzení.
Při stejném průměru a při požadavku na stejně velkou velikost výstupní pupily vychází zvětšení stejné a při stejně širokoúhlém okuláru vychází i stejně velké zorné pole dalekohledu . Takže, při stejných očích a požadavku na velikost výstupní pupily podle typu objektu a charkteristiky pozorovacího místa , jsou na tom oba dalekohledy naprosto stejně . Newton vyžaduje kvalitnější okuláry a komakorektor, u SCT je výhodné provedení EDGE HD u Celestronu, nebo ACF u Meade.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#521

Příspěvek od Artaban »

Yarkho píše: Pozorovanie planét je náročná disciplína a málo ďalekohľadov ich ukáže tak pekne, ako 150mm APO.
V Ďáblicích mají refrák 150/2380 s objektivem od Gajduška.
DoktorR píše:když jsme koukali na Jupiter a Saturn, na jejich 150 mm refraktoru, tak mi to připadalo na můj vkus příliš malé přiblížení, i když to pak přehodili na 400mm zrcadlo, tak to sice už bylo o trochu větší, ale vlivem atmosféry a nějakého okuláru, byl Jupiter nic moc ostrý a taky ne příliš přiblížený
Asi máš dost zkušeností, když už máš svůj vkus :) . No a myslet si, že to bylo taky vlivem nějakého okuláru, to chce už hodně zkušeností ;) .
Podle toho co píšeš, to vypadá, že byl asi hodně špatný seeing. Na hvězdárně v Benátkách n.J. za hodně špatného seeingu pro veřejnost používáme takové zvětšení, kdy je obraz planety ještě celkem klidný a ostrý. Zvětšení pak nemusí být ani 100x. Je to lepší, než pohled na něco, co připomíná prstenec Saturna atd. Dojem z velké, ale rozmázlé planety, je mnohem horší, než menší kotouček, ale ostrý a s detaily.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#522

Příspěvek od dvader »

MilAN píše:
Yarkho píše:. Spomenutou nevýhodou je menšie zorné pole. Pokiaľ sa nevojde do rozpočtu, 6" SCT je tiež možnosť.
Ono to je s tím menším polem - SCT vs.Newton- dost zavádějící tvrzení.
Při stejném průměru a při požadavku na stejně velkou velikost výstupní pupily vychází zvětšení stejné a při stejně širokoúhlém okuláru vychází i stejně velké zorné pole dalekohledu . Takže, při stejných očích a požadavku na velikost výstupní pupily podle typu objektu a charkteristiky pozorovacího místa , jsou na tom oba dalekohledy naprosto stejně . Newton vyžaduje kvalitnější okuláry a komakorektor, u SCT je výhodné provedení EDGE HD u Celestronu, nebo ACF u Meade.
Já jsem to myslel tak dle vlastní zkušenosti), že s Newtonem 250 jsem používal nejmenší zvětšení 38x se širokoúhlým okulárem a zorné pole bylo 1,9 stupně. Se současným SCT se dostanu max. na 70x a zorné pole je jen jeden stupeň...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#523

Příspěvek od MilAN »

To jo, ale to používáš výstupní pupilu 6,6 mm . A to jde dobře jen v okamžiku kdy :
1/ je ti tak do 30 roků
+ 2/ k tomu používáč mlhovinový filtr

Ale pro velikost pupily 4 mm a menší už to je identické
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#524

Příspěvek od dvader »

Jasný, ale pokud chci mít takové pole kvůli vyhledávání a “ kroužit” v něm okem, tak mne pupila nezajímá...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron - SkyWatcher - Maede

#525

Příspěvek od MilAN »

Jasně, tohle v principu jde, ale myslím, že to nerozporuje ten základní princip a odpověď na otázku , a to, že pro pozorování je naprosto jedno, je-li to Newton nebo SCT a že tudíž výhoda Newtona z titulu většího pole neexistuje. Právě tu výhodu jsem rozporoval.
A nebavíme se ani o fotografickém pouýžití- tam je zase vše úplně jinak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět