Rada - teleskop jako dárek

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
JoV
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 11. 2019, 09:38

Re: Rada - teleskop jako dárek

#496

Příspěvek od JoV »

Okrem možnosti o ktorej tu vyššie písal "g", je stále ešte v hre nákup nejakého newtona 150/750.

Rozmýšlal som nad tými dobsonmi a aj keď je to šikovná a hlavne jednoduchá vyrianta, tak som ju zavrhol. Môže nastať dosť situácií kde nebude po ruke žiadny podstavec a tam som s pozorovaním v koncoch.

Takže sa oblúkom zase vraciam k EQ montáži. Po prečítaní množstva príspevkov som pochopil že sa budem musieť pozerať po EQ 3-2 a vyššie. Tie by mali na pozorovanie s 150/750 údajne v pohode stačiť. S tým sú samozrejme spojené vyššie náklady, ale vyzerá to že by sme mali dostať nejaké vianočné, tak by som v prípade že to naozaj stojí za to išiel aj ničo cez 300 eur.

V podstate som našiel iba dva ďalekohlady čo spĺňajú parametre:
http://www.astroobchod.sk/telescope_ome ... q_4_22465/
http://www.astroobchod.sk/telescope_sky ... 0750eq3-2/ - tomu dnes končí akcia - musel by som sa rozhodnúť rýchlo.
Neviem porovnať obe značky čo sa týka kvality prevedenia a množstva dokúpitelných doplnkov.

Čo poviete na túto volbu?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Rada - teleskop jako dárek

#497

Příspěvek od Bill »

Tenhle určitě ne: http://www.astroobchod.sk/telescope_ome ... q_4_22465/

Ta montáž vypadá divně. To, že na ní někdo napíše vyšší číslo nic neznamená.

Já bych doporučil tenhle: Hvezdársky ďalekohľad Sky-Watcher N 150/750 EQ3-2
M:736 750 113
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Rada - teleskop jako dárek

#498

Příspěvek od Alamrob »

Souhlasím s Billem, ten Omegon nebrat. Ale ne kvůli montáži, ta je OK. Dříve na stejnou montáž dával dalekohledy o průměru 150 mm i Orion z USA (ale byla kvalitněji vyrobená - mám momentálně obě dvě, a tak můžu srovnávat). A jistě byla stejná montáž vyráběná i jinými výrobci dalekohledů.

Důvod, proč nejít do toho Omegonu je, že má kulové zrcadlo a to už je na optické kvalitě u tak krátkého ohniska znát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rada - teleskop jako dárek

#499

Příspěvek od MilAN »

Alamrob píše: Důvod, proč nejít do toho Omegonu je, že má kulové zrcadlo a to už je na optické kvalitě u tak krátkého ohniska znát.
Ne že bych chtěl nějak propagovat ten Omegon, ale odkud máš informaci o kulovém zrcadle ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
JoV
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 11. 2019, 09:38

Re: Rada - teleskop jako dárek

#500

Příspěvek od JoV »

Tak som objednal ten Sky-Watcher N 150/750 EQ3-2.
Dúfam že je to dobrý kompromis medzi cenou a kvalitou.
Zatial ďakujem všetkým za rady.
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Rada - teleskop jako dárek

#501

Příspěvek od Alamrob »

Jak už to naznačil biker.fm, kup dalekohled takový, se kterým pak budeš koukat sám ;) . Přesně tak jsem přišel k pozorování oblohy před dvěma roky já. Koupil jsem manželce dalekohled k narozeninám. Často říkala, jak by to bylo krásné, koukat dalekohledem na oblohu. Když však zjistila, že na oblohu se v noci kouká minimálně ze zahrady, když už ne z místa, kam se musí dojet autem, a ne z vytopeného domu střešním oknem, tak ji nadšení z astronomie rychle přešlo. Koukám na oblohu tedy já :D.

Takže moje rada zní: kup dalekohled, který bude vyhovovat tobě ;) . Ten Sky Watcher 150/750 na eq3-2 montáži je dobrá volba.

Ptal ses i na to, jak se dalekohledy transportují. Doporučuji později dokoupit polstrované tašky zvlášť na dalekohled a zvlášť na montáž ze stativem.
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Rada - teleskop jako dárek

#502

Příspěvek od Alamrob »

MilANovi. Tu informaci přímo nemám, protože to dodavatel dalekohledu (Nimax GmbH) nikde nepíše. Ale u ostatních newtonových dalekohledů (nazvaných Advance) v textu velice zdůrazňuje, že mají parabolické zrcadlo, takže se domnívám, že v tomto dalekohledu je zrcadlo kulové, když není zmínka o tom, že je parabolické. Můžu se však mýlit.
Naposledy upravil(a) Alamrob dne 27. 11. 2019, 13:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rada - teleskop jako dárek

#503

Příspěvek od MilAN »

Prosím, tak nešiř varovné zprávy, když to nevíš. Kulové zrcadlo 150/750 by bylo takřka nepoužitelné. Ty sám máš Newton Omegon 150/750 ?
Naposledy upravil(a) MilAN dne 27. 11. 2019, 13:49, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Rada - teleskop jako dárek

#504

Příspěvek od Alamrob »

No však mám ten dalekohled doma ;) . A nedalo se s ním skoro koukat ;) . Pravda, byl koupený použitý, ale nevím, jak by se mohlo zrcadlo zdeformovat používáním. Nakonec jsem do něj koupil zrcadlo Sky Watcher a od té doby už je pokoukání mnohem lepší ;) . Ale pravda, neověřenou informaci, i když jsem přesvědčen o tom, že je pravdivá, bych šířit nemusel ;) . Příště si dám pozor.
Alamrob
Příspěvky: 176
Registrován: 01. 02. 2018, 14:43
Bydliště: Zastávka
Věk: 51

Re: Rada - teleskop jako dárek

#505

Příspěvek od Alamrob »

Nedalo mi to a napsal jsem e-mail na zákaznickou podporu na stránkách Omegonu :) . Potvrdili, že je to sférické zrcadlo (překvapili mne s rychlostí odpovědi). Ale musím napsat, že se jedná o ten konkrétní dalekohled z příspěvku JoVa, z řady označené Basic. Řada Advance už má zrcadla parabolická. A možná i jiné dalekohledy Basic mají zrcadla parabolická. Píšu to, abych nebyl podezříván z toho, že Omegon chci nějak poškodit tím, že bych šířil neověřené informace ;) .
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rada - teleskop jako dárek

#506

Příspěvek od MilAN »

Jo, takhle to je zajímavá informace, která se může mnohým zájemcům hodit.
Zároveň to je ale hrůzná informace o výrobci a jeho výrobku. Tohle by se mělo prodávat maximálně v supermarketu . někde s drogerií.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Rada - teleskop jako dárek

#507

Příspěvek od Yarkho »

Najlepšie nepredávať vôbec, a už vôbec nie za také peniaze.

Mimochodom, pražské metro je polepené Alza reklamou na akýsi Levenhuk refraktor (v zľave za asi 2 tis. Kč), vraj je "vyrobený z optického skla". Celé zle
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
JoV
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 11. 2019, 09:38

Re: Rada - teleskop jako dárek

#508

Příspěvek od JoV »

Alamrob píše:Jak už to naznačil biker.fm, kup dalekohled takový, se kterým pak budeš koukat sám ;) . Přesně tak jsem přišel k pozorování oblohy před dvěma roky já. Koupil jsem manželce dalekohled k narozeninám. Často říkala, jak by to bylo krásné, koukat dalekohledem na oblohu. Když však zjistila, že na oblohu se v noci kouká minimálně ze zahrady, když už ne z místa, kam se musí dojet autem, a ne z vytopeného domu střešním oknem, tak ji nadšení z astronomie rychle přešlo. Koukám na oblohu tedy já :D.

Takže moje rada zní: kup dalekohled, který bude vyhovovat tobě ;) . Ten Sky Watcher 150/750 na eq3-2 montáži je dobrá volba.

Ptal ses i na to, jak se dalekohledy transportují. Doporučuji později dokoupit polstrované tašky zvlášť na dalekohled a zvlášť na montáž ze stativem.
No myslím že u mojej polovičky toto nehrozí. Za 1. - ja v noci väčšinou spím, za 2. - ak nemôžem spať, tak si viem predstaviť aj lepší program ako tráviť noc s komármi v záhrade, resp. tam mrznúť, za 3. - manželku to fakt baví - včera keď som prišiel domov, tak som ju aj s dcérou našiel v zatemnenej izbe, ako si z nejakého gulatého prístrojčeka premietajú nočnú oblohu so zvýraznenými súhvezdiami. :lol:

To ale samozrejme neznamená že sa do toho okuláru nikdy nepozriem, ale moja úloha bude pravdepodobne viac-menej spočívať v nosení a zmontavávaní toho prístroja. :)
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Rada - teleskop jako dárek

#509

Příspěvek od 4Brunco »

Kup jej Dobson 130 alebo 150, to je dokonaly zaciatocnicky dalekohlad. Uz ten 130 je super, akurat ze je stolny : https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... lex-dobson
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Rada - teleskop jako dárek

#510

Příspěvek od MilAN »

4Brunco píše:Kup jej Dobson 130 alebo 150
Asi ti uniklo, že se tohle tu řešilo a kolega má už dalekohled objednaný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět