Rada - teleskop jako dárek

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
marecek01
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 04. 2019, 23:08
Bydliště: Pardubice
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#466

Příspěvek od marecek01 »

Bill píše:
marecek01 píše:Právě že pro mě to vůbec není, nemám k tomu žádný vztah a mám jiné koníčky. Vím ze si to vždycky přála a náš 5 lety syn taky jeví o hvězdy zájem. Rad bych za ty peníze pořídil něco rozumného. Když je to bude bavit tak jim časem koupím něco lepšího. Tak pokud máte nějaký navrh budu vám vděčný. Děkuji Marek
Docela dobré reference má malý skládací dobson: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html

Jediná nevýhoda je, že potřebuje vhodnou podložku - je stolní a pokud by se postavil na zem, tak je moc nízký. Na druhé straně je kompakní a lehký.

Ještě koukám ten skládací dobson, zhlédl jsem i par videí přijde mi celkem fajn.
Ale pokud bych se chtěl rozsoupnout zhruba na cenu doporuceneho dalekohledu pana ze supry, vypadá zajímavě i tento kousek SKY-WATCHER DOBSON 6” CLASSIC 150/1200mm (NEWTON).
Tam ale asi bude problém s prevozem, proto ještě jedna otázka. Bydlíme v centru Pardubic kde je i přes noc poměrně dost světla asi sledování ze dvorku za domem bude nereálné?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#467

Příspěvek od Artaban »

marecek01 píše:Bydlíme v centru Pardubic kde je i přes noc poměrně dost světla asi sledování ze dvorku za domem bude nereálné?
Měsíci a planetám to nevadí, ale slabé objekty potřebují tmu alespoň pár km od města.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
marecek01
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 04. 2019, 23:08
Bydliště: Pardubice
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#468

Příspěvek od marecek01 »

Artaban píše:
marecek01 píše:Bydlíme v centru Pardubic kde je i přes noc poměrně dost světla asi sledování ze dvorku za domem bude nereálné?
Měsíci a planetám to nevadí, ale slabé objekty potřebují tmu alespoň pár km od města.
Takže by to byla rozumnější volba než ten refraktor?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#469

Příspěvek od vla »

Mezi těmi dvěmi bych si vybral toho dobsonka. Žádná barevná vada, větší průměr se vždy hodí, malý skladný dobře přenosný. Nějaký podstavec typu stolek atd. se snad vždy najde.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#470

Příspěvek od Bill »

marecek01 píše: Ale pokud bych se chtěl rozsoupnout zhruba na cenu doporuceneho dalekohledu pana ze supry, vypadá zajímavě i tento kousek SKY-WATCHER DOBSON 6” CLASSIC 150/1200mm (NEWTON).
Tam ale asi bude problém s prevozem, proto ještě jedna otázka. Bydlíme v centru Pardubic kde je i přes noc poměrně dost světla asi sledování ze dvorku za domem bude nereálné?
Ten 150/1200 bude výrazně lepší a převážení běžným autem by neměl být problém. Ale už je to kus nábytku, který se jen tak neschová...
M:736 750 113
marecek01
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 04. 2019, 23:08
Bydliště: Pardubice
Věk: 45

Re: Rada - teleskop jako dárek

#471

Příspěvek od marecek01 »

Díky všem za rady. Tak jsem objednal SKY-WATCHER DOBSON 6” CLASSIC 150/1200mm (NEWTON), zitra přijde tak snad ženu uchvátí. :)
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Výběr dalekohledu

#472

Příspěvek od Marťas »

Ahoj všem, dostal jsem za úkol kolegovi z práce ke kulatinám koupit nějaký začátečnický hvězdářský dalekohled. Bohužel jsme vybrali jen 4 tisíce.

Něco jsem si načetl a pokusil se něco vybrat. A chtěl bych vás všechny poprosit o názor.

1) Levenhuk Skyline BASE 120S - teleskop 114x500
2) LEVENHUK Strike 80 NG - Hvězdářský dalekohled
3) Meade Adventure Scope 80mm Telescope

Doufám, že i přesto lze v dalekohledu alespoň trochu pozorovat planety, popř nejakou velkou mlhovinu.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Výběr dalekohledu

#473

Příspěvek od g »

výběr ad 1 až 3 - zaručené, za 4 tis. garantované zklamání až šrot. Ohledně doufání - "Zanechte vší naděje, kdo kupujete."
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Marťas
Příspěvky: 40
Registrován: 16. 04. 2017, 21:24

Re: Výběr dalekohledu

#474

Příspěvek od Marťas »

Aha a nějaký nápad co vybrat, aby to nebylo vyloženě zklamání?
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#475

Příspěvek od Bill »

Za ty peníze se asi opravdu nedá nic vybrat...
Co raději nějaký dárkový poukaz, ať si sám připlatí?

Ty první dva bych rovnou zavrhl a ten třetí je principiálně dobrý - jenom se nehodí na planety a Měsíc. A na mlhoviny je zase hrozně malý...
Takže vlastně to moc astronomický dalekohled není...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Výběr dalekohledu

#476

Příspěvek od FrantaB »

Přesně tak. Za ty 4k mu kupte láhev opravdu dobrého rumu, nějakou s kruhovým průřezem. Obraz bude podobný, ať bude lahev plná nebo prázdná, ovšem součástí položek v původním výběru není ten rum, což vnímám jako zásadní problém.

Anebo vyberte ještě 600,- a kupte mu MiniMak 90/1250 od Sky-Watcheru. Dá se provozovat na lepším fotostativu s dobrou hlavou (lépe fluidní, kvůli úzkému zornému poli se do něj bude muset pořád strkat) a dá se skvěle použít na pozemní pozorování ve dne (ne za šera), nebo jako střelecký pozorovák. Na planety to bude o dost řádů lepší než cokoliv z původního výběru, na mlhoviny lepší zapomenout u MiniMaka i původního výběru, ale na dvojhvězdách a Měsíci se s ním skvěle vyhraje...

Edit:
Meade Adventure Scope je malokuk. Ten je fajn, ale triedr podá podobnou službu, navíc v binu. Na mlhoviny je malý, na nošení do přírody na koukání na detaily (ptactvo, zvěř, věci v dálce) bez požadavku na širokoúhlý pohled (jistí triedr...) moc velký, MiniMak ho na Měsíci, dvojhvězdách a planetách strašně pobije-opravdu výrazně překoná kvůli konstrukci a prakticky naprosté absenci barevné vady...
Naposledy upravil(a) FrantaB dne 05. 08. 2019, 13:50, celkem upraveno 1 x.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Výběr dalekohledu

#477

Příspěvek od g »

triedr cca 15x70 nebo dobson 150/1200 - dát mu peníze a ať si vybere zde:
http://www.supra-dalekohledy.cz/
http://dalekohledy.cz/webmagazine/home.asp?idk=1
http://www.atc-astro.eu/eshop/
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#478

Příspěvek od Psion »

Já bych věděl co za 4 tisíce, "cesta kolem světa", dalekohled určitě ne :D
JoV
Příspěvky: 16
Registrován: 22. 11. 2019, 09:38

Re: Výběr dalekohledu

#479

Příspěvek od JoV »

Ahojte. Chcel by som (ak bude dosť peňazí) manželke kúpiť na vianoce nejaký astronomický ďalekohlad. Dosť ju táto oblasť začala baviť, má kadejaké hviezdne atlasy, aplikácie v mobile a pod., len nám chýba nejaké použitelné kukátko. Máme síce k dispozícii monokulár 20 - 60 x 80 ( https://www.mall.sk/dalekohlady/celestr ... 0-45-52305 ), ale na astronómiu to moc nie je. Išlo by o príležitostné pozorovanie na chalupe, prípadne v meste z balkóna (viem že nič moc, ale jasné objekty by nemali byť až taký problém). Už nejaký čas pozerám aká je ponuka a pri tom som natrafil na toto fórum.
Po prečítaní úvodu a zopár diskusných vlákien mi vychádza asi ako najlepšia volba zrkadlový ďalekohlad s dobsonovou, alebo paralaktickou montážou, ideálne s možnosťou časom dokúpiť hodinový strojček (alebo čo to je za zázrak). S fotením moc nerátam, možno ak by si chcela niečo cvaknúť cez mobil.
Nemala by to byť ani nejaká velká obluda kvôli transportu. Viacerí tu doporučujú aspoň 20 mm zrkadlo, ale tam sú už ceny presahujúce plánovaný rozpočet a narastá aj velkosť prístroja. Rád by som sa pohyboval niekde okolo 200 eur, možno do troch stovák ak by to stálo za to. V tom rozpočte sa dostanem asi max. na 150 mm zrkadlo. Predpokladám že nižšie nemá moc zmysel ísť.
Otázne je či sa dá v tejto cenovej hladine zohnať niečo obstojné.
Čo som pozeral na Bresser POLLUX 150/1400 EQ3 za 270 eur - sympatické rozmery aj váha, len ho tu dosť ludí neodporúča.
Niekto tu odporučil Sky-Watcher N 150/1200 Dobson 6". Dá sa kúpiť už od nejakých 250 eur. Ale je to strašná krava a predpokladám že sa na to asi nedá namontovať ten sledovací motorček.

Viete prípadne doporučiť niečo iné v tejto kategórii, podla možnosti bezproblémovo zohnatelné? Na mieste je aj úvaha či má vôbec význam za taký peniaz do toho ísť.
Vďaka.

P.S. Bazáru by som sa rád vyhol - má to byť darček, tak nech to vonia novotou.
Uživatelský avatar
Samuelson
Příspěvky: 146
Registrován: 26. 02. 2019, 01:38
Bydliště: Plzeň
Věk: 24

Re: Výběr dalekohledu

#480

Příspěvek od Samuelson »

Bresser Pollux na eq3 určitě ne. Přesně tuhle chybu jsem udělal já a litoval jsem toho ještě pěkně dlouho. Montáž jednoduše není na takovou zátěž dimenzovaná a jediný na co se vám povede kvalitně zaostřit (kvůli klepání při sebemenším dotyku) bude Měsíc. Na vizuální pozorování (v poměru cena-výkon) je dobson nejlepší volba. Pokud máte rozpočet na nový 150mm osobně bych spíš kontroloval zdejší bazar. Za stejnou cenu se tady pravidelně objevují 200, výjimečně 250. Dobsony existují i ve formě Flextube, u kterých je tubus částečně vysouvací a v koutě tedy zabírá o pár decimetrů méně místa, to je ovšem na úkor váhy, která je u tohoto provedení o něco vyšší. Motorek k tomu však budete přidělávat těžko (nebo draze), což mně osobně vůbec nevadí a myslím, že ve finále nikomu, kdo si to párkrát zkusí.


EDIT: Dovětku o bazaru jsem si všiml až teď, tak si to přeberte podle sebe :-) .
AZ-GTi, SW ED80, Canon 450Dm, Canon 100D, Samyang 14/2.8, Binokulár 8x42 Nikon Monarch 5.
Odpovědět