Rada - teleskop jako dárek

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: výber prevého ďalekohľadu

#451

Příspěvek od Artaban »

david28: Ahoj na AF. To jsou nedobré dalekohledy. První opravu použitelný dalekohled, je tenhle http://www.astro-shop.sk/d/sky-watcher- ... 0-1000166/
Každý hvězdář, by si ale měl dalekohled vybrat sám podle toho, co od něj potřebuje. Pokud to bude koupeno ta trochu naslepo, tak to nemusí dopadnout dobře. I tohle zvaž.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Renata4
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 12. 2018, 11:36
Bydliště: Ostrava
Věk: 59

dárek pro začátečníka

#452

Příspěvek od Renata4 »

Dobrý den,chci koupit manželovi(laik) k vánocům dalekohled,avšak jsem také úplný nevědomec. Hledám nějaký vhodný typ pro pozorování měsíce,planet,hvězdokup a mlhovin.Pozorovací místo bude balkón. Cena samozřejmě co nejlevnější :D :D
Zatím jsem vybrala tyto:

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3645.html

https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _bkdob130/

https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _no_23287/

Poradí mi ,prosím,nějaký zkušený uživatel?
Děkuji
Renata4
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 12. 2018, 11:36
Bydliště: Ostrava
Věk: 59

Re: Rada - teleskop jako dárek

#453

Příspěvek od Renata4 »

Velice děkuji za reakci a názor.Ještě se zeptám zda náhodou nevíte,jestli, se nebude třepat obraz,zda je vhodný na běžný panelákový balkón a zda se dá později k němu dokoupit nějaké příslušenství?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Rada - teleskop jako dárek

#454

Příspěvek od vla »

První se na panelákový balkon nehodí, navíc rozklepaný. Ostatní z vašeho výběru nejsou a do vánoc nebudou, je o u nich napsáno. Dostupný a řekněme s výhradami použitelný je tento: http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2688, případně tento:http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2688. Kolega výše má pravdu, ale na panelákovém balkoně s tím bude problém, proto vybírám co je dostupné a vhodné na balkon, byť tam jsou omezení v nestabilitě, tedy bude se to klepat, ale opět jsem se snažil vybrat méně klepavé.Ještě bych si dal zde v bazaru poptávku na nějaký Maxutov-Cassegrain na AZ motáži, to by se do Vaší ceny možná mohlo vejít, nebo obecný inzerát typu menší dalekohled vhodný na úzký balkon s cenou do....
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Renata4
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 12. 2018, 11:36
Bydliště: Ostrava
Věk: 59

Re: Rada - teleskop jako dárek

#455

Příspěvek od Renata4 »

Děkuji Vám oběma za radu,jste velmi ochotní.Zatím nechci investovat více peněz,neboť nevím,zda ho tento koníček pořádně chytí.Zatím se dívá přes dalekohled.
Z výše uvedeného tedy vyplývá,že v každém případě pouze dobsona - jiná montáž není pro začátečníka vhodná.
Therp
Příspěvky: 41
Registrován: 30. 12. 2017, 00:47
Bydliště: Moravské Budějovice
Věk: 24

Re: Rada - teleskop jako dárek

#456

Příspěvek od Therp »

To se nedá říct, že jiná není vhodná. Ale pokud chcete montáž, která bude pevná a stabilní a nebude to dobson, tak to bude něco stát. A ty pořádné montáže začínají tak na EQ-5, samozřejmě jen pro určitou váhu teleskopu, pak je třeba jít zase výš.

Z dobsona prostě člověk dostane "nejlepší pohled" za nejméně peněz, proto je to doporučované... a stabilita u něj prostě není problém.
Renata4
Příspěvky: 13
Registrován: 07. 12. 2018, 11:36
Bydliště: Ostrava
Věk: 59

Re: Rada - teleskop jako dárek

#457

Příspěvek od Renata4 »

Ještě jednou děkuji všem za trpělivost, vysvětlení a rady. Půjdu tedy do toho,který jste mi doporučili.

http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 8&idp=2688
marecek01
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 04. 2019, 23:08
Bydliště: Pardubice
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#458

Příspěvek od marecek01 »

Dobrý den,
potřebuji poradit s výběrem dalekohledu ženě k narozeninám. Jelikož tomu vůbec nerozumím a žena nikdy nepozorovala je to pro mě nelehký úkol. Cenu bych si představoval kolem 6000 Kč. Bude se převážet autem na chalupu. Koukal jsem na tento dalekohled CELESTRON AstroMaster 114EQ, ale nevim zda je to dobrá volba. Co jsem prohlížel různé stránky už jsem zjistil ze částka není ideální. Budu rád za každou radu, abych nekoupil nějakou zbytečnost která bude k zlosti. Předem děkuji za rady. Marek
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#459

Příspěvek od hades »

marecek01 píše:Jelikož tomu vůbec nerozumím a žena nikdy nepozorovala je to pro mě nelehký úkol.
A proč jí to teda chcete kupovat? Nebude to víc dárek pro Vás? Já bych Vám doporučil si nejprve takové pozorování někde vyzkoušet, případně se poptat, zda Vám dalekohled někdo půjčí. Abyste pak nebyl zklamaný a nelitoval vynaložených prostředků
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
marecek01
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 04. 2019, 23:08
Bydliště: Pardubice
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#460

Příspěvek od marecek01 »

hades píše:
marecek01 píše:Jelikož tomu vůbec nerozumím a žena nikdy nepozorovala je to pro mě nelehký úkol.
A proč jí to teda chcete kupovat? Nebude to víc dárek pro Vás? Já bych Vám doporučil si nejprve takové pozorování někde vyzkoušet, případně se poptat, zda Vám dalekohled někdo půjčí. Abyste pak nebyl zklamaný a nelitoval vynaložených prostředků

Právě že pro mě to vůbec není, nemám k tomu žádný vztah a mám jiné koníčky. Vím ze si to vždycky přála a náš 5 lety syn taky jeví o hvězdy zájem. Rad bych za ty peníze pořídil něco rozumného. Když je to bude bavit tak jim časem koupím něco lepšího. Tak pokud máte nějaký navrh budu vám vděčný. Děkuji Marek
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Dalekohled pro začátečníka

#461

Příspěvek od hades »

Doporučil bych nějakého dobsona. Problém ale je velikost takového řešení. Záleží jak velké máte auto. Já jsem měl SW 200/1200 a zabralo mi to celou zadní část auta (Ford Focus). A zkoušel jste třeba pozorovat pomocí triedru?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#462

Příspěvek od Bill »

marecek01 píše:Právě že pro mě to vůbec není, nemám k tomu žádný vztah a mám jiné koníčky. Vím ze si to vždycky přála a náš 5 lety syn taky jeví o hvězdy zájem. Rad bych za ty peníze pořídil něco rozumného. Když je to bude bavit tak jim časem koupím něco lepšího. Tak pokud máte nějaký navrh budu vám vděčný. Děkuji Marek
Docela dobré reference má malý skládací dobson: http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html

Jediná nevýhoda je, že potřebuje vhodnou podložku - je stolní a pokud by se postavil na zem, tak je moc nízký. Na druhé straně je kompakní a lehký.
M:736 750 113
marecek01
Příspěvky: 6
Registrován: 23. 04. 2019, 23:08
Bydliště: Pardubice
Věk: 45

Re: Dalekohled pro začátečníka

#463

Příspěvek od marecek01 »

Volal jsem do supry a pan byl velice ochotný a doporučil mi tyto zařízení.
CELESTRON #21049 POWERSEEKER 127/1000 EQ
CELESTRON #31045 ASTROMASTER 130/650mm EQ
SKY-WATCHER REFRAKTOR 102/500mm AZ-3

Vzhledem k montáži a ze ho bude obsluhovat moje žena uvažují nad tím posledním i když je to přes rozpočet.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Dalekohled pro začátečníka

#464

Příspěvek od Bill »

marecek01 píše:...
SKY-WATCHER REFRAKTOR 102/500mm AZ-3
Vzhledem k montáži a ze ho bude obsluhovat moje žena uvažují nad tím posledním i když je to přes rozpočet.
Tohle řešení má své úskalí - 102/500 je krátký achromát a má při větším zvětšení výraznou barevnou vadu. Takže se moc nehodí na Měsíc, planety ap. Na druhé straně s převracecím hranolem se výborně hodí na denní pozorování - což be se mohlo taky hodit.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dalekohled pro začátečníka

#465

Příspěvek od vla »

Já bych viděl úskalí v podobě montáže AZ3, která bude při pozorování nevyvážená, na jednu stranu půjde hodně lehce, na druhou hodně ztuha až vůbec bez odlehčení dalekohledu druhou rukou. Viz různé zrůdné úpravy jako gumicuky atd. Naopak my zkušené víme, že nám bar. vada kazí obraz, hlavně fotičům, což nehrozí, a měsíc i planety se nechají i za cenu menšího kontrastu pozorovat celkem slušně, hlavně než se kouknete do stejně velkého APO refraktoru, což zde také nehrozí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět