Filtry

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#166

Příspěvek od MilAN »

MiniMistr píše: Filtry (mluvím o UHC, H-Beta, nebo OIII) se snad používají na zvýraznění mlhovin.........
Ony se používají na potlačení pozadí, tedy i hvězd. Nic nezvýrazňuji, dokonce i ty mlhoviny o něco potlačí.
A někomu u nich vadí právě, že mu mizí i hvězdy - Jde o estetiku pohledu na oblohu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Filtry

#167

Příspěvek od MiniMistr »

Ale já nemluvím o estetice - já mluvím u funkčnosti.
Pokud zní otázka zda mlhovinové filtry používat nebo ne - je na to přece jednoduchá odpověď:
Chci sledovat všechny druhy mlhovin? - pak si filtry koupit musím.
Vadí mi potlačení hvězdného pole? - pak filtry používat nebudu ale taky neuvidím vše co bych vidět mohl.
A já pozoruji vše, co mi vesmír nabízí, proto filtry potřebuji.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#168

Příspěvek od MilAN »

Samozřejmě, jenže je potřeba začátečníkům vysvětlit, že na hvězdy, hvězdokupy, kulové hvězdokupy, reflexní mlhoviny, galaxie , komety a asteroidy žádný filtr nepotřebuje, protože vliv širokopásmových filtrů na tyhle objekty je minimální, a u úzkopásmových filtrů silně negativní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Filtry

#169

Příspěvek od M_V »

sedw píše: Zatím pozoruji cca 2 měsíce a zjišťuji, že v Brně z balkónu mě ruší osvětlení a přemýšlím, že bych koupil nějaký filtr na jeho eliminaci. Nevím ale, jestli eliminuje jen nejbližší světelné zdroje, nebo i záři města v dálce na obzoru. Máte praktické zkušenosti a pokud ano, tip na konkrétní filtr, který by pomohl s eliminací i vzdálených světel?
Děkuji
Filter nemá ako poznať, či je svetelný zdroj blízko alebo ďaleko, jediné, čo je podstatné, je intenzita a spektrum toho rušivého svetla. Ak je toho rušivého svetla fakt veľa (napr. v centre veľkého mesta), tak síce ten filter časť zablokuje ale ten prepustený zvyšok môže aj tak znemožniť rozumné pozorovanie.
MilAN píše:Trochu to asi také souvisí s často diskutovanou vhodností úzkopásmových filtrů na malých průměrech dalekohledů. Má to dvě roviny.:
Ono to má ešte tretiu rovinu, ktorá možno k vzniku toho mýtu viedla. Na otázku, či uvidím viac hmlovín/viac detailov:
a) bez filtru
b) s UHC alebo OIII filtrom
je odpoveď jednoznačne b) nezávisle na priemere či type ďalekohľadu a dokonca to platí aj v jeho neprítomnosti.

Ale ak som v situácii, že vlastním malý ďalekohľad a mám k dispozícii voľný rozpočet povedzme 10 tisíc Kč. Tak potom na otázku, či toho uvidím viac (všeobecne), keď za tie peniaze kúpim:
a) UHC a OIII filter
b) väčší ďalekohľad (napr. Dobson 200/1200)
je odpoveď zase b).

Podľa mňa je to teda vec efektívneho využitia peňazí a nie technický problém. Ja osobne som žiadny rozdiel vo funkčnosti úzkopásmových filtrov v ďalekohľadoch rôzneho priemeru nezaznamenal.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
sedw
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 07. 2020, 16:33

Re: Filtry

#170

Příspěvek od sedw »

Děkuji všem za přínosné odpovědi. Co se týče mého dalekohledu, tak mám refraktor Sky Watcher 90/900, což obecně asi na mlhoviny není ta nejlepší výbava, ale chtěl jsem do začátku něco na pozorování planet. Zatím nechci kupovat nový dalekohled, takže pokud nějaké filtry zvýší šanci, že toho uvidím víc i z města (mám možnost pozorovat i mimo, ale jen tak 1x za týden), tak jsem jen rád.
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Filtry

#171

Příspěvek od M_V »

sedw píše: Zatím nechci kupovat nový dalekohled, takže pokud nějaké filtry zvýší šanci, že toho uvidím víc i z města
Pri pozorovaní planét nemá svetelné znečistenie z mesta žiadny negatívny efekt. Jedine, že by ti nejaká lampa svietila priamo do tubusu alebo okuláru a spôsobovala odlesky. V meste ale môže byť horší seeing pretože teplo uvoľňujúce sa z budov spôsobuje nekľud vzduchu nad nimi. Ale na to žiadny zázračný filter neexistuje. Rôzne farebné filtre sa na planéty dajú použiť ale ten efekt mi prišiel vždy dosť malý a navyše, nie každý má rád planéty v divných farbách. Jedine, že by ti vadila chromatická aberácia toho achromátu (nemám s ním osobnú skúsenosť ale podľa parametrov by nemala byť dramatická), tak sú filtre, čo orežú kraje spektra aby nebola tak viditeľná.

Úzkopásmové hmlovinové filtre majú výrazný efekt (v meste aj mimo neho) ale fungujú iba na emisné hmloviny. Na ostatné objekty (hviezdokopy, galaxie, reflexné hmloviny) žiadny filter s podobným efektom neexistuje a pomáha jedine tma.

Ak nemáš žiadny filter, tak ako prvý dáva zmysel UHC filter. A keď už, tak ideálne nejaký čo má úzké pásmo priepustnosti (napr. Astronomik UHC) a nie nejakú ekonomickú verziu, čo prepúšťa širšiu oblasť a dáva tým pádom menší kontrast. Ale to zase nie je lacná vec, obzvlášť relatívne k cene ďalekohľadu čo máš. Takže stojí za úvahu, či tie peniaze investovať do filtru alebo do niečoho iného čo ti chýba.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Peter
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2019, 14:14

Re: Filtry

#172

Příspěvek od Peter »

Zdravim chcem sa opýtať je nejaký filter ktorým sa dá zvýšiť kontrast deep-sky objektov aby to bolo trochu viac vidno? Ďakujem
Dobson 150/1200
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Filtry

#173

Příspěvek od dvader »

Peter píše:Zdravim chcem sa opýtať je nejaký filter ktorým sa dá zvýšiť kontrast deep-sky objektov aby to bolo trochu viac vidno? Ďakujem
Stačí se trošku snažit a prohledat již existující příspěvky - např. hned na druhé stránce v tomto vláknu:
viewtopic.php?f=28&t=13099&start=15#p430431
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Peter
Příspěvky: 27
Registrován: 23. 10. 2019, 14:14

Re: Filtry

#174

Příspěvek od Peter »

Dvader ďakujem tak som si niečo prečítal a zistil som že je pre mňa najvhodnejší asi ten UHC (na hmloviny) len by som sa chcel spýtať aký? pretože tam sa už názory rozchádzali UHC/UHC-E prípadne nejaký iný? Ďakujem
Dobson 150/1200
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Filtry

#175

Příspěvek od dvader »

Ekonomy nedává smysl, pokud nemáš rovnou na nějaký plnohodnotný, tak raději šetřit...
Konkrétního výrobce radit nechci, já to pořizoval před lety a teď už je to jinak.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Filtry

#176

Příspěvek od Osel »

Nevíte zda existuje nějaká aplikace či seznam kde a jak je vhodné využití filtrů? Třeba něco ve stylu : název objektu/vhodný filtr na pozorování/ vhodný filtr na focení/......
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#177

Příspěvek od MilAN »

Je hlavně potřeba se seznámit s objekty, které budeš pozorovat. pak už bude jasné, jaký filtr na něj použít. Záleží přeci na tom, v jakém světle objekt září. Na vizuální pozorování ti stačí v podstatě 2 filtry, na fotogtrafické použití záleží na tom, co se snímkem budeš chtít podnikat ( RGB fotografie, černobílá fotografie, fotometrie , bicolor... ) To je celé dost široká problematika, jednoduchý seznam nedává dost smysl. Je potřeba se trochu seznámit s astronomií a astrofyzikou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Filtry

#178

Příspěvek od hades »

Osel píše:Nevíte zda existuje nějaká aplikace či seznam kde a jak je vhodné využití filtrů? Třeba něco ve stylu : název objektu/vhodný filtr na pozorování/ vhodný filtr na focení/......
Karkoshka ve svém atlasu u některým objektů tuto informaci uvádí.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#179

Příspěvek od Bill »

Osel píše:Nevíte zda existuje nějaká aplikace či seznam kde a jak je vhodné využití filtrů? Třeba něco ve stylu : název objektu/vhodný filtr na pozorování/ vhodný filtr na focení/......
No kdyby jsi v tomto tématu přečetl několik stránek, tak by jsi objevil: http://www.astronom.cz/astropo/filtre.htm
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Filtry

#180

Příspěvek od Lisa »

A nebo třeba
https://www.prairieastronomyclub.org/fi ... n-nebulae/
také již v minulosti ve vlákně zmíněné.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Odpovědět