Filtry

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
sedw
Příspěvky: 7
Registrován: 12. 07. 2020, 16:33

Re: Filtry

#151

Příspěvek od sedw »

Četl jsem toto vlákno o filtrech a napadl mě dotaz. Jsou nějaké filtry, které považujete za "povinnou" výbavu každého, kdo to s pozorováním oblohy myslí vážně? Asi s výjimkou slunečního, který je pro pozorování slunce nutnost.

A druhý dotaz: Zatím pozoruji cca 2 měsíce a zjišťuji, že v Brně z balkónu mě ruší osvětlení a přemýšlím, že bych koupil nějaký filtr na jeho eliminaci. Nevím ale, jestli eliminuje jen nejbližší světelné zdroje, nebo i záři města v dálce na obzoru. Máte praktické zkušenosti a pokud ano, tip na konkrétní filtr, který by pomohl s eliminací i vzdálených světel?

Děkuji
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Filtry

#152

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

kromě tvou zmiňovaného slunečního filtru asi nic dalšího jako vyloženě “povinná” výbava není.
Nenapsal jsi, jaký máš dalekohled, což je pro rady ohledně filtrů důležité...

U větších průměru (řekněme 150 mm a výše) je šikovný nějaký šedý či dvojitý polarizační na pozorování Měsíce. Jas je totiž již takový, že bez utlumení pak zase trvá, než si oko zvykne na tmu... Ale nutný není, jiný efekt to nemá.

Na mlhoviny se pak používají úzkopásmové, tzv. UHC či OIII. Ty zvýrazní mlhoviny z hvězdného pozadí a také trošku pro tyto objekty pomohou ve městech. Ale už nefungují na galaxie a hvězdokupy.

Na jas města a veřejné osvětlení v podstatě nic nefunguje a funguje vyjet ven někam za tmou... bohužel...

No a pak jsou ještě nějaké barevné filtry na zvýraznění detailů na Jupiteru, Saturnu a Marsu. Nicméně jejich přínos není velký a najdeš tu na jejich funkčnost různé názory. :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Filtry

#153

Příspěvek od g »

osobně žádný filtr, na Slunce Herschelův hranol, na planety a Měsíc dobrý seeng + kvalitní dalekohled i okuláry a na DSO dobrou tmu s průzračnosti oblohy. Filtr je asi to poslední, co ve výbavě shánět (subjektivně).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Filtry

#154

Příspěvek od dvader »

g píše:osobně žádný filtr, na Slunce Herschelův hranol, na planety a Měsíc dobrý seeng + kvalitní dalekohled i okuláry a na DSO dobrou tmu s průzračnosti oblohy. Filtr je asi to poslední, co ve výbavě shánět (subjektivně).
Jako obecně souhlas, ale:
Herschelův hranol na všechny typy dalekohledů nejde a pak je nutné udělat filtr z fólie.
No a UHC a OIII má pro mlhoviny přínos o na tmavé obloze...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Filtry

#155

Příspěvek od MiniMistr »

Ano.
Jsou mlhoviny, které bez UHC nebo bez OIII neuvidíš.
Pozorovat z města a ještě k tomu z balkónu je ovšem nesmysl.
Filtry mají smysl u velkého průměru dalekohledu a ve tmě - což beru jako samozřejmost.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#156

Příspěvek od MilAN »

MiniMistr píše: Pozorovat z města a ještě k tomu z balkónu je ovšem nesmysl.
Přesto s nimi z města i z balkonu uvidíš víc, než mimo město bez nich ...
A je určitě lepší pozorovat každý den z města, než jednou za čas z dobrých podmínek mimo město.
A samozřejmě , tmu ničím nenahradíš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Filtry

#157

Příspěvek od MiniMistr »

Ano.
Pokud není jiná možnost, nic s tím nenaděláš.
Schválně jsem to jednou u mě doma z balkónu a za svitu pouličních světel zkoušel.
Rozdíl mezi tímto a pozorováním ze zahrady ve tmě (když světla zhasnou) je ale brutální.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#158

Příspěvek od MilAN »

Jenže je rozdíl, jestli si necháš svítit světla do očí, nebo pokud ji odstíněn a oči se alepoň částečně adaptují na tmu. Pozoruji ze zahrady ve městě, žádné světlo si nenechám svítit do očí, takže jsou částečně adaptovány na tmu a pak už ten rozdíl není tak drastický. Ale určitě vidím takhle z města s filtrem mlhoviny lépe, než mimo město bez filtru. Přínos filtru ve městě je jednoznačný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Filtry

#159

Příspěvek od MiniMistr »

Mimo město také :-)
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Filtry

#160

Příspěvek od g »

že je někdy skz ně vidět víc mlžiny platí, ovšem mě se ten pohled nikdy nelíbil a to jsem měl 2" Neodym skyglow, CLS, a UHC filtry. Možná dělám chybu tím, že mám 2" provedení na redukci a okulár je poněkud dál než filtr namontovaný přímo na objímce okuláru. Měl jsem pocit ztráty ostrosti a hl. mi u UHC vadilo zeslabení hvězd (UHC s ED120 a Lightbridge 10"). Už téměř 5 let jsem je nepoužíval, vzpomínku dobrou nemám, budu muset vyzkoušet..
Ještě horší zkušenosti jsem měl s barevnými na planety a měsíčním, snad jen Neodym Skyglow se vyplatil u Měsíce (úplněk, zatmění)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Filtry

#161

Příspěvek od dvader »

g píše:že je někdy skz ně vidět víc mlžiny platí, ovšem mě se ten pohled nikdy nelíbil a to jsem měl 2" barevné, Neodym skyglow, CLS, Měsíční a UHC filtry. Možná dělám chybu tím, že mám 2" provedení na redukci a okulár je poněkud dál než filtr namontovaný přímo na objímce okuláru. Měl jsem pocit ztráty ostrosti a hl. mi u UHC vadilo zeslabení hvězd (UHC s ED120 a Lightbridge 10"). Už téměř 5 let jsem je nepoužíval, vzpomínku dobrou nemám, budu muset vyzkoušet..
Jo, je to subjektivní - mě třeba vygumování hvězd nevadí. Primární je pro mne vykoukat co nejvíce detailů mlhovin...
No a jak mám na své 11” filtrové dvoupalcové kolo, tak kvalitu obrazu filtry nedegradují a jak mohu rychle přepínat obraz bez filtru / UHC / OIII, tak si hned na každé mlhovině vyzkouším, co je nejlepší, resp. ono je pro každý případ vidět trošku něco jiného a to je super!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Filtry

#162

Příspěvek od Lisa »

dvader píše:...filtrové dvoupalcové kolo, tak kvalitu obrazu filtry nedegradují a jak mohu rychle přepínat obraz bez filtru / UHC / OIII, tak si hned na každé mlhovině vyzkouším, co je nejlepší...
Jak píše dvader, takto používám asi 2 roky a jednoznačný přínos i při detekci objektů na hranici pozorovatelnosti.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#163

Příspěvek od MilAN »

Trochu to asi také souvisí s často diskutovanou vhodností úzkopásmových filtrů na malých průměrech dalekohledů. Má to dvě roviny.:
1/ při stejně velké výstupní pupile ( odpovídající pozorovatelově očcní pupile ) je pozorovaný jas plošných objektů stejný u velkých i malých dalekohledů . Z toho titulu se dá říct, že je vliv na mlhoviny stejný a není důvod se bát filtrů u malých dalekohledů.
2/ ale u malého dalekohledu bude obraz uměrně průměru dalekohledu menší , než u velkého . Až dosud se nejeví rozdíl. Ale je potřeba si uvědomit, že rozlišovací schopnost oka je při malém kontrastů vemi malá. Takže u většiny slabých objektů v malém dalekohledu nerozlišíme detaily ( i když jsou jinak bohatě - mnohonásobně - nad rozlišovací schopností dalekohledu) , kdežto ve lelkém, díky násobně většímu zvětšení, se detaily objeví-rozliší
3/ vymizen(vygumování ) hvězd v poli je nepřímo uměrné mocnině průměru dalekohledu. Takže ve větším průměru zůstává v poli dostatek hvězd. Tady to je ale jen na tom : vadí / nevadí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Filtry

#164

Příspěvek od MiniMistr »

Může mi někdo vysvětlit, proč se řeší u fitrů "vygumování hvězd?"
Filtry (mluvím o UHC, H-Beta, nebo OIII) se snad používají na zvýraznění mlhovin.........
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1993
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#165

Příspěvek od Beda »

MilAN píše:..... Ale je potřeba si uvědomit, že rozlišovací schopnost oka je při malém kontrastů vemi malá. Takže u většiny slabých objektů v malém dalekohledu nerozlišíme detaily ( i když jsou jinak bohatě - mnohonásobně - nad rozlišovací schopností dalekohledu) , kdežto ve velkém, díky násobně většímu zvětšení, se detaily objeví-rozliší
a platí u vizuální observace mlhovin to co u hvězd, totiž že intenzita ohybového obrazce hvězdy je na jeho ploše u dvojnásobné apertury 4 x 4 = 16-krát větší oproti poloviční apertuře : (20/10)4 = 16, ale na př. pro teleskopy s aperturou 20cm a 15cm už činí nárůst intenzity obrazu hvězdy pouze (20 / 15 )4 = 3,16-krát :?: .
Odpovědět