Filtry

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 508
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Filtry

#136

Příspěvek od PetrK »

Dalekohledem bez patřičného bezpečně nasazeného filtru nikdy nemiř na Slunce. Zvětšující hledáček musí být také zakrytovaný, nebo opatřený slunečním filtrem. Hrozí Ti ošklivé popáleniny a také poškození techniky. Nenechávej nezakrytý dalekohled na Slunci, nebo na místě kam by do něj mohlo Slunce během dne zasvítit. Nenechávej dalekohled na Slunci bez dozoru, obzvlášť když k němu můžou přijít děti nebo zvědaví lidé.

Na pozorování fotosféry a slunečních skvrn zrcadlovým dalekohledem je potřeba Astro Solar fólie umístěna před dalekohledem.
http://www.supra-dalekohledy.cz/slunce/ ... ve-filtry/
Fólie jsou dva druhy: foto a vizuální. S fotografickou fólií nelze pozorovat vizuálně, světlo z ní je pro oko příliš silné.
Prodejce Ti poradí co a jak použít. Když neporadí tak nic nekupuj.

Na některé čočkové dalekohledy (refraktory) se dá použít mimo sluneční fólie např. sluneční chromový filtr, nebo Herschelův hranol. Existují také speciální dalekohledy pro pozorování sluneční chromosféry v úzkých částech spektra v čáře H-Alfa, ve kterých jsou vidět erupce, protuberance a filamenty. Sluneční erupce nejsou přes sluneční fólii vidět.

Okulárové filtry jsou vždy jen doplněk k nezbytně nutnému filtru, který dostatečně zeslabí světlo a hlavně tepelné záření. Jakékoliv experimenty bez patřičného slunečního filtru před dalekohledem jsou opravdu nebezpečné. Nezeslabené tepelné záření před a za okulárem je opravdu hodně silné.

Předtím, než se koukneš dalekohledem na Slunce, vždy zkontroluj, jestli je sluneční filtr v pořádku nasazen na dalekohledu a také na optickém hledáčku, či je zakrytý. Také se ujisti, že Ti filtr nemůže odfouknout vítr. Během pozorování a manipulace s technikou buď soustředěný, chyby se neodpouští. Obzvlášť opatrný buď při pozorování Venuše a Merkuru ve dne, Slunce bývá blízko.

Nakonec není kam spěchat. Teď je sluneční minimum, takže skvrny už několik dní nejsou vidět. Je potřeba počkat pár měsíců. Za pár let to bude lepší.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#137

Příspěvek od MilAN »

Ty sepisuješ příručku pro pozorování ? Nejsi trochu OT od těch filtrů ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Filtry

#138

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Díky za vyčerpávající odpověď :)

Na Filtry H alfa jsem taky koukal, ale ty ceny jsou někde jinde, natož dalekohledy určené výhradně k pozorování slunce :lol:
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#139

Příspěvek od MilAN »

Běžné H- alfa filtry jsou určené k fotografování oblohy, ne k pozorování a focení Slunce !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Wawlk
Příspěvky: 166
Registrován: 03. 03. 2018, 19:52

2" filtr SW ED 100

#140

Příspěvek od Wawlk »

Mám dotaz k dalekohledu ed 100.Zvažuji koupi dvoj.polar.filtru.A teť se zeptám jestli koupit 2" a vložit ho ještě před hranol tou stranou která se vkládá do dalekohledu jelikož jsem tam našel závit a popř.ho konbinovat s jiným okulárovím filtrem a pořad ho nepřehazovat podle okuláru.Jelikož začínám a zvažuji i foto tak aby se to nehádalo.Děkuji za vaše rady a názory.Dofám že jsem to popsal dostatečně.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 2" filtr SW ED 100

#141

Příspěvek od MilAN »

Já bych se tě nejdříve zeptal, proč ho vůbec chceš kupovat - na jaké pozorování. Počítej s tím, že ti zeslabí světlo o minimálně o 60% při maximální průchodnosti.Druhá věc je umístění. pokud ho umístíš tak, jak se předpokládá, t.j, před hranol nebo redukci nebo okulár, tak kromě speciálního provedení OV ho nemůžeš ovládat jinak, než že to příslušenství vyndáš z okulárového výtahu a zkusmo pootočíš filtrem. . Výhodnější než dvojitý polarizační filtr jsou samostatné 2 filtry- jeden na hranolu nebo redukci a druhý na okuláru . Potom stačí jen otáčet okulárem s filtrem. Výhodou může být přední 2", zadní 1 1/4" filtr, za předpokladu 1 1/4" okuláru
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Wawlk
Příspěvky: 166
Registrován: 03. 03. 2018, 19:52

Re: 2" filtr SW ED 100

#142

Příspěvek od Wawlk »

Pozorovaní mesíce i možna planet při parfolkarnich okularů.Jsem absolutní začátečník a samouk.Nemám jinou možnost.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 2" filtr SW ED 100

#143

Příspěvek od MilAN »

Na planety ti bude světlo spíš ( tedy určitě !) chybět, takže určitě ne dvojitý polarizační filtr. Na tom Měsíci by to bylo použitelné jen při minimálním zvětšení v okolí úplňku, jinak tam také něco takového není potřeba. . Ty nemáš tak velký průměr dalekohledu, aby tam byl přebytek světla, které je potřeba zeslabit. Ten filtr jinak na nic jiného není.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Wawlk
Příspěvky: 166
Registrován: 03. 03. 2018, 19:52

Re: 2" filtr SW ED 100

#144

Příspěvek od Wawlk »

Ok..Děkuji za odpoveď tak mi poraď to nejlepší na měcíc a planety třeba vyzual.Díky moc.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: 2" filtr SW ED 100

#145

Příspěvek od MilAN »

No, z 99% jen oči :)
Laborování s barevnými filtry většinou nikam nevede, .Snad by se dal u Jupitera doporučit slabý modrý filtr - jinak je opravdu všechno naprosto zbytečné. . A ani ten u 100mm dalekohledu nebude to pravé - sežere dost toho potřebného světla na trochu solidní zvětšení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Filtry

#146

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím. Možná by to mělo být v sekci "světelné znečištění" ale budiž. Dostali jsme v malé obci cca 50 domů "dárek" v podobě nového osvětlení. Je fakt, že to staré byla víc tma než světlo. Byl jsem se teď do jednoho zespod podívat a je tam 24 světelných bodů, takže nejspíš Led. Plus je, že je zvrchu celé zakrytované takže svítí cca 15m dokola a je světle oranžové jo a o půlnoci se vypíná. Bohužel při pozorování asi 30-40m od dvou lamp tam přece jen trochu prosvěcuje. Takže mám dotaz, má smysl se pokoušet toto řešit nějakým filtrem? Při pozorování 180° od lamp je obloha solidně tmavá, opačným směrem je to horší.
Děkuji za radu. PS. refraktor 102/1000.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Filtry

#147

Příspěvek od Karel1 »

Poslední dobou jsem se zaměřil na dvojhvězdy a to především v Orionu s refr. 102/1000 zv.166x, protože je momentálně ozdobou oblohy. Bohužel mám střídavé úspěchy a nevím proč. Např. 9.2. Měsíc téměř v úplňku a rozlišil jsem Rigel a jeho malého průvodce, Sigmu na 4 hvězdy, Alnitak na dvojhvězdu a dokonce 32 na takovou místy osmičku. Včera obloha super bez Měsíce, čekal jsem, že to bude o level lepší ale opak byl pravdou, nerozlišil jsem téměř nic. Zrovna Rigel tolik zářil, že zřejmě pro jeho svit nebylo možné vidět jeho průvodce.
Tak se ptám jestli na dvojhvězdy používáte nějaký(nejspíš barevný) filtr, který by pomohl k lepšímu pozorování dvojhvězd.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Filtry

#148

Příspěvek od Artaban »

Karel1: Je to hlavně otázka seeingu. Včera byl hodně špatný asi všude. V podstatě jsem pozoroval jen zvětšením 55x a schválně jsem zkoušel tak malé zvětšení na ten Rigel a zjistil jsem, že tam to béčko vidim. Na seeing filtr nepomůže. Jediný co trochu pomáhá, je pozorovat co nejmenším zvětšení, které ještě má šanci rozlišit co potřebujem.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Filtry

#149

Příspěvek od Karel1 »

Artaban: Dík za vysvětlení, mě se zdála obloha úplně bez chyby, alespoň proti té osvětlené Měsícem z předešlých dní. Seeing se asi nepozná pouhým pohledem na oblohu. Takže žádné filtry na dvojhvězdy nejsou potřeba. Nový okulár už je na cestě tak jsem zvědavý.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Filtry

#150

Příspěvek od Artaban »

Karel1 píše:Seeing se asi nepozná pouhým pohledem na oblohu.
Pouhým okem to lze jen orientačně. Když jasné hvězdy málo blikají, tak je šance na lepší seeing.
Ale až v dalekohledu se pozná, jaký skutečně je. Je tu vlákno o seeingu, viewtopic.php?f=37&t=2830 kde najdeš, jak se klasifikuje atd, ale stačí i obyčejně slovně. Nejprve je potřeba mít trochu napozorováno a tyhle věci se naučit poznávat a vnímat.
Když se dá použít velké zvětšení kolem 2D, ale většinou to stejně nebude o mnoho víc, jak asi 300x, tak mluvíme o hodně dobrém seeingu. Použitelné zvětšení ještě asi 150x je seeing asi průměrný. Pod 150x začíná být horší a když je obraz špatný už při asi 100x, tak mluvíme o špatném seeingu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět