Filtry

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#181

Příspěvek od MilAN »

Jasně, všechno to jsou jen drobné úpravy / překlady původního článku :
https://www.cloudynights.com/articles/c ... sons-r1471
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Filtry

#182

Příspěvek od M_V »

Osel píše:Nevíte zda existuje nějaká aplikace či seznam kde a jak je vhodné využití filtrů? Třeba něco ve stylu : název objektu/vhodný filtr na pozorování/ vhodný filtr na focení/......
Ono to tu už je určite viackrát napísané ale na hrubú orientáciu pri vizuálnom pozorovaní stačí poznať typ objektu:

1) Hviezdokopy, galaxie a reflexné hmloviny -> spojité spektrum žiarenia -> pozorujú sa bez filtru
2) Emisné hmloviny (t.j. vrátane podtypov ako planetárne hmloviny a zbytky po supernovách) -> čiarové spektrum -> používajú sa úzkopásmové filtre (UHC, OIII, H beta)

To ktorý z tých úzkopásmových filtrov je na danej emisnej hmlovine najlepší je už zložitejšia (a aj subjektívna) otázka a ako vidno z toho článku od Davida Kniselyho, občas to nie je jednoznačné a rôzne filtre zvýraznia rôzne časti/aspekty objektu, takže je dobré vyskúšať na každom objekte osobne čo funguje a aký pohľad človek preferuje. Najuniverzálnejší (a tým pádom vhodný ako prvý) je UHC filter.

A posledá vec, nie je dôležité čo je na krabičke od filtru napísané ale aká je skutočná priepustnosť. Cieľom je maximálna priepustnosť na želaných emisných čiarach a zároveň úzke pásmo priepustnosti, pretože tak sa dosiahne najvyšší kontrast.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#183

Příspěvek od MilAN »

A pak je ještě subjektivní- estetický -pohled, že se někomu nelíbí příliš uzkopásmový filtr, protože dost výrazně redukuje hvězdy . To je zvláště patrné u menších průměrů dalekohledů - z toho vychází někdy tvrzení o vhodnosti těchto filtrů až od průměru někde 150 mm. To tvrzení ale není jednoznačné- záleží i na obloze i na způsobu použití malého dalekohledu = na průměru výstupní pupily. A pokud je již pozadí hodně tmavé, pak opravdu nemá příliš význam ho dále ztmavovat silným filtrem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Filtry

#184

Příspěvek od M_V »

MilAN píše:A pak je ještě subjektivní- estetický -pohled, že se někomu nelíbí příliš uzkopásmový filtr, protože dost výrazně redukuje hvězdy . To je zvláště patrné u menších průměrů dalekohledů - z toho vychází někdy tvrzení o vhodnosti těchto filtrů až od průměru někde 150 mm. To tvrzení ale není jednoznačné- záleží i na obloze i na způsobu použití malého dalekohledu = na průměru výstupní pupily. A pokud je již pozadí hodně tmavé, pak opravdu nemá příliš význam ho dále ztmavovat silným filtrem.
To estetické hľadisko je samozrejme tiež dôležité ale je to hrozne individuálne. A neviem či niekto úplne bez skúseností dokáže odhadnúť, či mu bude vyhovovať silný filter alebo nie keď sa cezeň nikde predtým nepozrel.

Ja som tu už moju osobnú skúsenosť a názor písal, že UHC aj OIII filter používam aj na priemere 72 mm a nevidím v tom problém. Samozrejme, je to vhodné primárne na rozmerné objekty (napr. celé Riasy, Severná Amerika), pretože sa so zväčšením nedá ísť príliš vysoko aby sa zachovala rozumná výstupná pupila. To je na jednu stranu nevýhoda, na druhú stranu ten pohľad pri nízkom zväčšení sa vo veľkom ďalekohľade zrealizovať nedá.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
j.dubik
Příspěvky: 3
Registrován: 09. 03. 2021, 08:56

Re: Filtry na vizuální pozorování mlhovin

#185

Příspěvek od j.dubik »

Dobrý den,
Chtěl bych poprosit o radu zkušenější pozorovatele jaký filtr bude vhodný na vizuální pozorování mlhovin. Mám krátce Sky-Watcher N-200 200/1000 na EQ-5. Prozatím jsme pozorovali pouze planety a měsíc přes okuláry ze základní výbavy Super LE (Kellner): 25 mm i 10 mm (1,25'') v kombinaci s Barlowa 2x / 1,25" a levnými filtry na měsíc a planety.(...a už z tohoto jsem naprosto nadšený) Rád bych dokoupil filtr na mlhoviny. Zatím neplánuji astrofotografii(neříkám že nikdy:)), jde mi pro začátek o vizuální pozorování. Přečetl jsem na to téma už hodně a dobře vím, že vizuální pozorování bude úplně jiné než krásné barevné astrofotografie s dlouhou expozicí. Měsíc a planety pozoruji většinou doma na zahradě, bydlím v oblasti s celkem velkým světelným znečištěním, takže neočekávám žádné zázraky. Často ale cestuji s dalekohledem k rodině kde jsou ideální podmínky na pozorování deep-sky objektů, zatím jsem však nikdy neměl štěstí na počasí, takže nemám žádné porovnání s pozorováním v opravdu dobrých podmínkách a u mě doma. Jsme úplný začátečník, takže ani nevím jestli ty dva základní okuláry budou v kombinaci s filtrem dostačující k vizuálnímu pozorování mlhovin bez filtru jsme to ještě ani nezkoušel. Budu vděčný za každou radu, od někoho kdo má stejný nebo podobný teleskop, jaké filtry k těmto účelům vybrat, případně jestli se nemám na začátek raději dovybavit lepšími okuláry, aby to mělo nějaký smysl. Klidně prosím uveďte vlastní zkušenosti jaké okuláry v kombinaci s jakými filtry na jaké objekty používáte.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Filtry

#186

Příspěvek od Artaban »

j.dubik: Jestli zatím nemůžeš hodně utrácet, tak začni okuláry. Kvalitní filtr na mlhoviny něco stojí a nevyužiješ ho na všech objektech, kdež to dobrý komfortní okulár na mnoha objektech. Časem budeš potřebovat nejen okuláry na DSO, ale taky na planety. I když se budeš pohybovat kolem střední kvality, tak se dostaneš na větší cenu, než za jakou jsi pořídil dalekohled. Záleží kolik můžeš investovat. Okuláry jsou ale základ.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Filtry

#187

Příspěvek od majklus »

Jak píše už Artaban, filtry jsou bez kvalitních okulárů naprd. Bude potřeba nějaké pořídit, na DSO bych koukal na něco okolo 13mm (77x - asi takové nejuniversálnější na DSO), nějaký s polem 68 stupňů +.
Až potom filtry, začal bych tím nejuniverzálnějším za ještě rozumný peníz a to je:
http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-a ... -4801.html

Filtr se šroubuje přímo na okulár. Pak se ještě někdy hodí OIII filtr, ale ten bych utčitě ze začátku minimálně rok dva nekupoval...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
j.dubik
Příspěvky: 3
Registrován: 09. 03. 2021, 08:56

Re: Filtry

#188

Příspěvek od j.dubik »

Děkuji za odpovědi a reakce. Z vašich komentářů chápu že bude potřeba začít u těch okuláru a taky jsme si to trochu i myslel. Na to téma už jsem taky něco přečetl a vím, že je lepší investovat v jeden pořádný, než kupovat nějakou levnou sadu. Viděl bych to tak, že si pořídím nějaký kolem 6mm a k tomu jeden kolem 13mm (cena do 10tis za oba). Co říkáte třeba na Baader Morpheus 6,5 mm 2/1,25"?. Prosím o vaše názory na tuto firmu, případně mi doporučte jiné. Také by mě zajímalo jestli nemá někdo zkušenosti s nějakými okuláry s čínských internetových obchodů(alliexpres a pod..), četl jsem hodně komentářů, že i tam lze pořídit solidní věci za podstatně nižší ceny. Když mám čínský teleskop, který mi na mé potřeby příjde OK, tak snad by mohli existovat i čínské okuláry které budou OK a budou lepší než ty co byly v sadě s teleskopem.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1463
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Filtry

#189

Příspěvek od Yarkho »

Je ťažké urobiť chybu kúpou Morphea...
Zo všetkých okulárov, ktoré mám, mám Morphey najradšej, kvôli kombinácii 76° zorného poľa a vzdialenosti výstupnej pupily. U 6,5mm a 4,5mm nepoužívam M43 predlžovač, radšej si nastavím pôvodnú očnicu čiastočným vyšroubovaním na závite.

Vynikajúca recenzia tu: http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... rove-delos
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Filtry

#190

Příspěvek od Artaban »

j.dubik: Na okuláry tu máme vlákno.
Na planety stačí menší zorné pole. Proto bych to obrátil. Abys ses vešel do ceny, tak na DSO by byl lepší okulár třeba ten Morpheus ale 9mm zvětšení 111x . Ten bys použíal často. Na planety jako základní zvětšení do průměrného seeingu třeba Omegon LE 6mm zvět.166x. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4192.html
Nebo Meade HD 6,5mm zvět.154x. http://www.atc-astro.eu/eshop/meade-500 ... -1-14.html Ten má dobrou kresbu a zároveň malinko širší zorné pole, což je dobrý na DSO.
Jen návrhy na zamyšlení.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
j.dubik
Příspěvky: 3
Registrován: 09. 03. 2021, 08:56

Re: Filtry

#191

Příspěvek od j.dubik »

Moc díky za rady mrknu na to co doporučujete. Ještě mám jeden dotaz, jak jsme psal astrofotografie je pro mě zatím daleká budoucnost, ale co jsem se dočetl tak údajně kombinace SW200/1000 a q5 s Go-to není příliš vhodná na astro foto. Doporučují pouze nějaké malé kamery. Po připojení zrcadlovky údajně díky velké váze nebude stabilní a těžko tak udělám nějakou fotku s delším časem expozice. Myslíte že ten Q5+Goto lze použít v kombinaci přímo s foťákem, případně s kombinací zrcadlovky a menší a lehčí tubou. Díky za reakce.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Filtry

#192

Příspěvek od majklus »

Co se týče začínání s astrofoto, dovolím si nalinkovat můj už skoro pětiletý post zde:
viewtopic.php?p=341404#p341404

Za velkou většinu z toho bych dal i dnes ruku do ohně....
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Dalyva
Příspěvky: 4
Registrován: 08. 02. 2021, 16:40
Věk: 64

Re: Filtry

#193

Příspěvek od Dalyva »

Promiňte hloupý dotaz začátečníka ;) Když chci vyrobit sluneční filtr na SW 150/1200 z koupené objímky a fólie, stačí ustřiženou fólii do objímky prostě jen zevnitř přilepit třeba Chemoprenem nebo je potřeba ji ještě nějak víc "zajistit"? Napadají vás prosím nějaké chyby, kterých se při výrobě vyvarovat? Díky moc.
Dalyva
kkaarr
Příspěvky: 52
Registrován: 29. 08. 2020, 17:25

Re: Filtry

#194

Příspěvek od kkaarr »

Mám související dotaz. Na krytu u SW150 mám menší otvor s krytkou a všiml jsem si, že se často sluneční filtr vlepuje tam. Jelikož má otvor průměr cca 5 cm, bude při vizuálním pozorování viditelný rozdíl v detailech (u skvrn? ) oproti filtru aplikovaném přes celý průměr tubusu? Jakou z variant zvolit?

Odesláno z mého ELE-L29 pomocí Tapatalk
Sky-Watcher Heritage N150/750 FlexTube
Odpovědět