Go-To ano či ne...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Go-To ano či ne...

#61

Příspěvek od MilAN »

A nechceš sit o nejdříve odzkoušet na průměru nějakých 150 mm ? To je podle mě tak největší průměr, na kterém to touto technologií a tímto konkrétním řešením půjde . U průměru 300 mm to už celé bude muset vypadat naprosto jinak.
..........
A myslím, žes to celé dal do nesprávného vlákna. Tohle nemá s Go-To nic společného.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
majo.0007
Příspěvky: 11
Registrován: 07. 01. 2017, 18:33

Re: Go-To ano či ne...

#62

Příspěvek od majo.0007 »

V tomto videu mal myslím 160 mm.

skúsim pozrieť aký je cenový rozdiel.
Ono asi je jedno aký priemer dôležité je dodržať ohniskovú vzdialenosť nie?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Go-To ano či ne...

#63

Příspěvek od MilAN »

Tak ono nejde o to, jestli to jde takhle vyrobit. Jde o to, aby s tím šlo také pozorovat. a to řešení, které je v tom videu, je v daném rozměru už spíš za hranou použitelnosti při pozorování s trochu slušným zvětšením. V okamžiku , kdy začne něco pružit a prohýbat se ( a to při daném řešení souvisí jednak s rozměry, jednak s hmotností - a tím i setrvačnou hmotou ) , tak je to prakticky nepoužitelné. A u větší ho průměru optiky to bude daleko markantnější. A tu větší optiku si přeci pořizujeme právě proto, abychom viděli více a i s větším zvětšením.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Go-To ano či ne...

#64

Příspěvek od Artaban »

majo.0007: Jestli hledáš levnější cestu, tak určitě bazar, ale budeš muset holt čekat. Nebo taky nemusíš kupovat průměr 250mm, který je už možná pro tebe na max. cenové hranici. I průměr 200mm, je velice slušný a to i pro pokročilejší, než jsi ty. Pořád, to je mnohem lepší, ( hlavně výkonem) než tebou původně navrhované dalekohledy. Časem budeš chtít další okulár atd. a to taky něco stojí.
Doporučuju nic nevyrábět, pokud nemáš už nějaké zkušenosti. Určitě nic velkého. A cena, by asi nebyla lepší. Dokonce by mohla být i větší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
majo.0007
Příspěvky: 11
Registrován: 07. 01. 2017, 18:33

Re: Go-To ano či ne...

#65

Příspěvek od majo.0007 »

Asi mate pravdu vyroba stoji cca 500€ a za novy dam 560€ a mam zaruku 2 roky.
Pockam a daco kupim casom na bazare.

Dakujem za rady. ;)
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Go-To ano či ne...

#66

Příspěvek od Zelvak »

Ahoj,

rád bych se připojil do diskuze z pohledu začátečníka. Mám jako první pozorovací nástroj newtona s goto montáží (sehnal jsem bazarově), a musím říct, že jsem naopak celkem spokojený. Hned vysvětlím proč.

Ano, člověk se s dobře nastavenou goto montáží může ochudit o zmíněné "hledání a učení se polohy objektů". Jenže nikde to není psáno. Nikdo Vás nenutí používat funkce "goto" pokaždé. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že používám "goto" funkce maximálně z 50 % pozorovacího času. Jindy (podle "pátrací nálady") ovládám manuálně ovladačem. Necítím se tedy vůbec ochuzen o nějaký požitek z pátrání.

Asi bych to u sebe rozdělil do tří skupin využití:

1) tracking goto stativu využívám k focení (natáčení) Měsíce a náčrtům při pozorování. Prostě si sednu na židličku a nemusím na nic sahat, jen kreslím a pozoruji.

2) když mám chuť manuálně si pátrat po obloze, tak prostě funkce goto nepoužiju a hledám si manuálně šipkami.

3) goto navádění používám při větším počtů pozorovatelů. Někdy i jen tak, abych se pokochal automatikou a "jak dobře jsem to dneska všechno nastavil" :-D .

Nikdy se mi ale nestalo, že bych goto navádění použil na neznámý objekt. To si ho raději najdu manuálně sám. Takže žádné ochuzení se nekoná, spíš naopak. Mám víc možností.

Cena je druhá věc. Kdybych ho nesehnal bazarově, tak bych dnes měl nejspíš dobsona bez goto ;) .
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1994
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Go-To ano či ne...

#67

Příspěvek od Beda »

Zbych píše:... Přikláním se k tomu názoru, že by se začátečník měl učit, poznávat, objevovat noční oblohu. To má prostě své kouzlo a kdo si tím neprošel, o hodně přišel... Když si úplný začátečník koupí jako první dalekohled s GOTO a bude jen mačkat tlačítka... no, nevím nevím. Podle mne o hodně přichází....
Souhlasím s tímto pohledem na věc !
Než-li jsem pořídil Meade LX200 vidlici s GoTo, používal jsem místo optického hledáčku Telrad Reflex Sight ve spojení s Deep Sky Atlasem. Tyto dobře provedené a téměř nezničitelné pomůcky ;) se mi pro čistě vizuální vyhledávání velmi osvědčily !
V Deep-Sky Atlasu je na 37 laminovaných mapách uvedeno množství zajímavých DS objektů, včetně jejich popisu na protilehlé straně. Kolem objektů jsou zakresleny vždy tři koncentrické kruhy o průmětových průměrech 0.5°, 2° a 4° . Ty jsou identické s těmi, které ukazuje na obloze průhledový reflexní hledáček. Kombinací těchto dvou pomůcek je vyhledání objektu poměrně snadné :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -GoTo.html
Přílohy
jedna z mapek Atlasu.JPG
jedna z mapek Atlasu.JPG (582.4 KiB) Zobrazeno 1524 x
telrad_reflex_finder.jpg
telrad_reflex_finder.jpg (8.06 KiB) Zobrazeno 1524 x
telrad-montiert.jpg
telrad-montiert.jpg (8.77 KiB) Zobrazeno 1524 x
telrad-beschreibung.jpg
telrad-beschreibung.jpg (16.18 KiB) Zobrazeno 1524 x
telrad-deep-sky-reiseatlas-goto-alternative.jpg
telrad-deep-sky-reiseatlas-goto-alternative.jpg (9.76 KiB) Zobrazeno 1524 x
Odpovědět