Go-To ano či ne...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Go-To ano či ne...

#46

Příspěvek od MMys »

půjde o jedotky, maximálně desítky sekund, ale ne kvůli stáčení, hlavně kvůli přesnosti trackingu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Blainik
Příspěvky: 21
Registrován: 12. 05. 2016, 03:36

Go-To ano či ne...

#47

Příspěvek od Blainik »

půjde o jedotky, maximálně desítky sekund, ale ne kvůli stáčení, hlavně kvůli přesnosti trackingu. 
Právě jsem novým hrdým majitelem SKY-WATCHER NWT 305/1500mm 12” DOBSON GoTo. Zatím nebylo moc počasí, takže jsem zkoušel jen jednou. Krásně to objekt sleduje, ale už při nevelkém zvětšení je vidět, že při sledování objektu to trošku skáče. Když jsem koukal do dalekohledu na EQ6, tak jsem tam tohle "skákání" podle mě nebylo. Tohle by ale měl říct asi někdo zkušenější. ::)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Go-To ano či ne...

#48

Příspěvek od MilAN »

S tím asi nic nevymyslíš. Systém GoTo pracuje v tomhle případě s naprosto jinou mechanikou - ( ložiska, ustanovky, celková tuhost montáže) i jiným způsobem pohybu. Oproti naprosto rovnoměrnému pohybu jen v jedné ose u EQ6, tady je v určitém časovém intervalu rozdílná rychlost jak v azimutu, tak i výšce. A ještě záleží na poloze objektu ( meridián, východ/západ). Ale podstatné je právě to mechanické provedení a jeho reakce na vykonávané motorové zásahy. Vždyť ten box je naprosto stejný u nenaváděné montáže - (a to si ho mnozí i tak vylepšují). Prostě je to něco za něco.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Re: Go-To ano či ne...

#49

Příspěvek od Suchac »

Dovolím si přidat můj pohled total začátečníka. Jsem rád, že jsem nepodlehl svodům investovat do goto, ale koupil za pár šupů bazarového newtona 130/650 na eq montáži. Největší potěšení mi totiž přináší už samotné studium map při červeném světýlku čelovky, srovnávání s oblohou a následné bloudění hledáčkem po vesmírných dálavách. Ten pocit, kdy jsem poprvé v životě v okuláru uviděl galaxii v Andromedě, prstenec M57, Saturn, Měsíc zvětšený 200x... zážitek do konce života. Myslím, že s go-to je člověk o něco ochuzen, asi by mi chyběl ten pocit "bádání" a "objevování". Pro mě osobně je vlastní civění do okuláru jen špičkou ledovce a pověstnou třešničkou na dortu všeho času věnovaného mému novému koníčku (spíš KONI :D )

pozn. vše se samozřejmě týká jen vizuálního pozorování
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Uživatelský avatar
balkon
Příspěvky: 78
Registrován: 22. 04. 2016, 08:48
Věk: 37

Re: Go-To ano či ne...

#50

Příspěvek od balkon »

Presne ako píše Suchac, môžem len súhlasiť ako začiatočník,,, nie je nad to, keď si to podľa atlasu človek nájde sám. Tiež som mal na začiatku vybratý GOTO.. ale nakoniec vyhral dobson a vôbec nebanujem.
Ale zas záleží od človeka, ja sa rád naučím nové veci, pri GOTO by som z toho nemal nič. ;)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Go-To ano či ne...

#51

Příspěvek od Psion »

Hledání i naváděná montáž má něco do sebe, časem si ale člověk řekne, že cílem je objekty pozorovat a ne je celou noc hledat :)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Go-To ano či ne...

#52

Příspěvek od biker.fm »

Psion píše:ne je celou noc hledat :)
Jenze ti co pouzivaji navadene montaze neznaji ten pocit radosti ze po x hodinach konecne nasli to co chteli videt :D

Docela by me zajimalo kolik lidi, co maji navadene montaze, dokazou sami najit objekty (treba i ty zakladni) na obloze bez Go-To. Mohlo by to byt docela zajimave cislo :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1239
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Go-To ano či ne...

#53

Příspěvek od Zbych »

Suchac v příspěvku #49 to popsal krásně a myslím, že ho naprosto chápu. Přikláním se k tomu názoru, že by se začátečník měl učit, poznávat, objevovat noční oblohu. To má prostě své kouzlo a kdo si tím neprošel, o hodně přišel... Když si úplný začátečník koupí jako první dalekohled s GOTO a bude jen mačkat tlačítka... no, nevím nevím. Podle mne o hodně přichází.

Taky jsem na konci srpna při těch pozorovacích orgiích objevoval, ale s GOTO a s mapou a zjistil, co je na letní obloze slabých planetárek, malých kulovek a místa, kam jsem snad nikdy nekoukal... Ale to už je zase trochu jiný level. Základ je základ.
majo.0007
Příspěvky: 11
Registrován: 07. 01. 2017, 18:33

Teleskopy GOTO

#54

Příspěvek od majo.0007 »

Dobrý deň, som tu nový a začínam s astronómiou.
Chcem si kúpiť teleskop, trocha som o tom študoval na tomto fóre a rozhodol som sa zaregistrovať.
Bývam na severe slovenska na malej dedinke a je tu v noci skoro absolútna tma, navyše som na kopci cca 720 m.n.m.
Pozorovacie schopnosti sú to jednoducho ideálne.

Prosím poraďte mi, oplatí sa mi kúpiť už ďalekohľad s GOTO navádzaním?
Chcem pozorovať hlavne hmloviny a mesiac, prípadne našu slnečnú sústavu.

Zvažujem medzi:

https://www.dalekohlady.eu/p/435/telesk ... -1250-goto

a

https://www.dalekohlady.eu/p/418/telesk ... -1-hexafoc

Viac ako 500€ nemôžem vynaložiť som študent na výške.
Hlavne chcem vedieť či sa dá pozorovať nejaký vzdialenejší objekt bez motorčekov, ktoré ho držia v zornom poli ďalekohľadu.

A či budem schopný nájsť bez GOTO nejaký objekt a pozorovať ho nejaký čas, aby mi neodletel zo zorného poľa.

ďakujem veľmi pekne.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Teleskopy GOTO

#55

Příspěvek od Artaban »

majo.0007: Ahoj na AF: Závidím Tvé pozorovací stanoviště :o Jestli můžu poradit a chceš vidět víc, tak popřemýšlej nad tím to kouskem. http://www.dalekohlad-mikroskop.sk/prod ... 200-dobson
Má velký průměr objektivu a GOTO bych zatím neřešil. Alespoň poznáš oblohu. Objekty sice ze zorného pole utíkají, ale není to velký probém. Větší problém je, když chceš vidět víc a máš malej dalekohled.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Teleskopy GOTO

#56

Příspěvek od Rekmarik »

majo.0007 píše:Bývam na severe slovenska na malej dedinke a je tu v noci skoro absolútna tma, navyše som na kopci cca 720 m.n.m.
Pozorovacie schopnosti sú to jednoducho ideálne.
V takových slušných podmínkách se přímo nabízí pozorování DSO. K tomu je ideální co největší průměr. Vzhledem k tvým finančním možnostem to obecně směřuje k pořízení Dobsona. Ale i s co nejjednodužšími a nejlevnějšími variantami, cca průměr 150-250mm plus dva-tři okuláry, červené světlo, mapa oblohy - taky to něco stojí, je třeba to nějak zkalkulovat. Jakékoliv další vychytávky jako pohon, GoTo nebo jiné systémy třeba na paralaktické montáži vedou k vyšší ceně a většinou k menšímu průměru.
Takže buď něco uvidíš slušně s velkým průměrem, ale musíš si to najít podle mapky a pošťuchovat dobsna aby ti to zůstalo v zorném poli (zcela bežná zkušenost lidí co pozorují s dobsonem) a Nebo mít něco s menším průměrem - takže ti to samo namíří na objekt, který bude sledovat, ty ho ale uvidíš velmi špatně jestli vůbec..
Na Měsíc, a planety není třeba mít tmu pro pozorování, najít se dají i bez hledáčku třeba i bez okuláru jen pohledem do okulárového výtahu.
Podle mýho názoru na pozorování planet je GoTo malinko zbytečný luxus.
Doporučuji začít slušným průměrem - využít dobré podmínky pro Tvá pozorování v místech se slušnou oblohou - a pak uvidíš co ti jak vyhovuje.
Viz vlákna o pořízení prvního dalekohledu atd..
majo.0007
Příspěvky: 11
Registrován: 07. 01. 2017, 18:33

Re: Go-To ano či ne...

#57

Příspěvek od majo.0007 »

Ďakujem za odpoveď,

Asi si teda pošetrím a kúpim nakoniec toho Dobsona :)
majo.0007
Příspěvky: 11
Registrován: 07. 01. 2017, 18:33

Re: Go-To ano či ne...

#58

Příspěvek od majo.0007 »

Zdravím,

chcem sa opýtať našiel som video:

https://www.youtube.com/watch?v=BBDZYJhXM6g

Kamarát ma 3D tlačiareň a ja viem troška kresliť v 3D-čku, vedel by som si toto spraviť aj doma, jediný problém sú šošovky.

Nevie kde sa dajú kúpiť samostatné šošovky na tohto krásavca?
Potrebujem zadn veľkú šošovku, aj to zrkadielko čo odráža do okulara a okulár.
V prípade domácej výroby by som šiel až do 300mm šošovky. a ohniskom 1500mm

http://www.dalekohlad-mikroskop.sk/prod ... 200-dobson


Ďakujem
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Go-To ano či ne...

#59

Příspěvek od vla »

Určitě v opravdových prodejnách astrotecniky (na Slovensku třeba Astronyx), nebo zde v bazaru koupit starší kousek na předělání. Dobson (i nový) stojí cca stejně jako samotná optika. Takže cenově mi to přijde jako nesmysl, pokud budeš vše platit bude to určitě dražší než hotový výrobek. Pokud si ovšem chceš hrát, tak proč ne, jde o to co je pro tebe primární.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
majo.0007
Příspěvky: 11
Registrován: 07. 01. 2017, 18:33

Re: Go-To ano či ne...

#60

Příspěvek od majo.0007 »

Aha, ja som myslel že ta optika bude povezdme za 150€ a ostatok je značka a material konštrukcie,
keď je to tak, je zbytočné strácať čas s výrobou.

Skúsim pozrieť bazár
Odpovědět