Go-To ano či ne...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Go-To ano či ne...

#16

Příspěvek od Lesák »

Tak sa nám tu rozjela pěkná diskuze hodná nového tématu Ale zpět k věci. Zaznělo tu to, co jsem už včera nakousl já: Najít objekt sám bez pomoci GO-TO zase čověka přinutí k lepší znalosti oblohyA to chce tazatel umět nejdřív.
Pak LXD 75 se tu už několikrát řešila a je to montáž pro 10" SN spíše už za hranicí. Dalekohled je to výborný, sám sem po něm pokukoval, ale finance byly proti. Tento dalekohled je ale už na EQ 6. Takový dobson 150 od SW je pro ten úplný začátek dostačující a peněženku nezatíží tolik moc. Pro větší dalekohled, kde uvidíš i hodně slabé objekty (třeba ten SN 10") už je goto výhoda a pro focení paralaktika téměř nutností a pro focení tímto dalekohledem je nutností EQ 6. Pro ty menší dalekohledy je goto luxus, který vyhledá objekty, ale např. u slabých galaxií stejně člověk duchaří a ani kolikrát nevidí i když ji má uprostřed zorného pole. Bez goto tu začínala většina členů fóra a někteří se bez něj obejdou dodnes a ostatní jim jen závidí znalost oblohy.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Go-To ano či ne...

#17

Příspěvek od KaoS »

Najít objekt sám bez pomoci GO-TO zase čověka přinutí k lepší znalosti oblohy. Ale O.K. Taky mě dovede vytočit, když něco najdu a pak se k objektu chci vrátit a za boha se už nedaří. Pak bych uvítal tu pomůcku-GOTo.. :-/ :)
Ale jak již bylo řečeno, goto je taky o kačkách a EQ montáž je na vizuální pozorování docela těžkopádná.. :-X
Ano ty kačky to je asi hlavní. Jde o to, jestli dotyčný plánuje s tím dalekohledem fotit nebo ne. Pokud ne, tak montáž s GOTO oproti dobsonu je hádám navýšení o cca 20tis. za něco cose člověk může naučit sám (vyhledávat objekty ručně).

Každé řešení má své pro i proti. Čas od času je nějaký objekt s paralaktikou o zlomvaz a je potřeba pro pozorování žebřík, zatímco s 35-cm dobsonem si ještě vystačím s židličkou.

Velká nevýhoda je zas, že si do toho musí člověk pořád drcat, aby ten objekt měl v zorném poli :)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Go-To ano či ne...

#18

Příspěvek od Buby »

Ono dnes již přece existují plně motorizované go-to dobsony od Sky Watcheru. Pokud bych chtěl go-to na koukání, šel bych touto cestou. Na focení to moc není(i když Pavebo ukázal, že s citlivou kamerkou i to jde), na vizuál to ale bude v pohodě, hodinový stroj podle referencí tady na foru a na cloudynights jede celkem přesně.
Dob SW 254/1200,SW 102/500, 80/400, Mak 90/1250, N114/900 na EQ2, Bresser 60/800, ,BDP Astro & Nature,Triedr 8x40, Meade SWA 24mm, Ultima LX 17mm, Hyperion 10mm, ES (82°) 6,7mm, Lumicon UHC,.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Go-To ano či ne...

#19

Příspěvek od dvader »

Dal jsem tuto diskuzi do samostaného tématu...
Moderátor.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Go-To ano či ne...

#20

Příspěvek od stana »

Asi demagogie, ale odhlédnu-li od focení, tak ty kačky bych místo do Go-to nacpal radši a to jednoznačně do většího zrcadla...
Ono je to vážně o penězích a radši do průměru než do forychtungu..
Můj názor.. :P
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Go-To ano či ne...

#21

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Tohle téma jsme myslím řešili už mockrát a podle mě je odpověď zcela jednoduchá:

Způsobí pořízení GOTO systému, že si pořídim menší dalekohled?
ANO: nepořizovat GOTO
NE: pořizovat GOTO

Kde odpověď na otázku může být daná nejenom penězi, ale i transportovatelností a i další. Prostě pokud si někdo koupí největší dalekohled, jakej je schopen/ochoten někam stěhovat, tak bych mu k otmu klidně to GOTO doporučil. Pokud nebude fotit, tak na AZ montáži - viz dvader a jeho CPC (jak tu jeho hračku ho máme všichni rádi) anebo 40cm Dobsony (kde už za cenu, co připlatíte za GOTO, stejně nedostanete větší průměr).

Ale mezi tím, co je vidět jednotlivými průměry, je prostě takovej rozdíl, že zmenšovat si dalekohled, abych si pořídil nějaký GOTO, který mi pak najede na tisíce objektů, co v tom malym dalekohledu nebudou vidět, je nesmysl. 10 cm dalekohled s GOTO u mě prostě vždycky bude akorát tak finta, jak vylákat z lid peníze za blbosti.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Go-To ano či ne...

#22

Příspěvek od dvader »

Můj názor na Go-To pro vizuální pozorování je s ohledem na mé znalosti a zkušenosti následující:
1.
Pokud nemáte určitý technický talent a nerozumíte si s počítačovou a jinou technikou, tak si Go-To v žádném případě nepořizujte! Jinak budete časem tvrdit, že je to k ničemu a nefunguje to... Holt to chce jistou pečlivost a dodržování postupů.
2.
Nezačínejte s dalekohledem s Go-To, naučte se nejdříve vyhledávat objekty sami. Ono se Vám to pak bude hodit právě i při zacházení s Go-To...
3.
Pro malé přístroje je Go-To víceméně zbytečné. Pro pozorování při více lidech stačí hodinový stroj...
4.
Go-To se vyplatí pro velké průměry, kdy jde pozorovat slabé objekty a jejichž vyhledání už je mnohem složitější.
5.
Nepořizujte si Go-To přístroje z nejlevnějších řad jednotlivých výrobců! Jejich mechanická stránka provedení je zoufalá a (ne)přesnost najíždění tomu odpovídá...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Go-To ano či ne...

#23

Příspěvek od stana »

No Bingo!
Taky jsi k GO-to ovládající Tlustou Bertu /ke své spokojenosti/ určitě ušel dlouhou cestu a vynaložil nemalý peníz..
Takže pánové máte recht!!
:)
P.S. Já zůstanu u svého dobsona, protože nevím, jak dlouho mě to ponocování ještě bude bavit... :-[
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Go-To ano či ne...

#24

Příspěvek od KaoS »

Chtěl bych ještě zmínit jeden, řekl bych častý, klam začátečníků, kteří si myslí, že jim GOTO usnadní vyhledávání slabších objektů.

Pokud se totiž jedná o objekt, který není na první pohled zřetelně viditelný, je stejně potřeba podívat se do mapky, identifikovat pole a zorientovat se v něm.

Což je něco co člověk při nalezení pole starhopingem má již automaticky.

Naopak byl jsem svědkem mnoha případů, kdy GOTO naopak značně pozorování zkomplikovalo, protože nebylo dokonale ustavené, najelo o pár desítek minut vedle a po třeba deseti minutách bezradné snahy o identifikaci pole nastal pokus o opakovanou kalibraci ustavení a tak dále

Navíc se jedná o další potenciální článek, který může selhat, vyvolá závislost na napájení.

Jak se říká, není všechno zlato, co se třpytí ;-)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4459
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Go-To ano či ne...

#25

Příspěvek od dvader »

Jasně, souhlas!
Já jsem pod pojmem "slabých objektů" myslel ty, které jsou v daném stroji patrné na první pohled, samozřejmě za předpokladu dobrého ustavení...
Jasné je, že pro různé špeky je potřeba mapka, ať už má dalekohled Go-To nebo ne. Já jsem např. používal mapky, když jsem koukal na nějaké quasary - tam nelze bez mapky poznat, co je ten kýžený objekt... Ale Go-To mi alespoň najelo do přesné části toho hvězdného pole. :)

No a přesnost najíždění je v případě kvalitního Go-To daná přesností ustavení a používání funkce Sync pro daný úsek oblohy - tedy jak už jsem psal, chce to jisté technické návyky. 8-)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Go-To ano či ne...

#26

Příspěvek od KaoS »

Jasně, souhlas!
Já jsem pod pojmem "slabých objektů" myslel ty, které jsou v daném stroji patrné na první pohled, samozřejmě za předpokladu dobrého ustavení...
Jasné je, že pro různé špeky je potřeba mapka, ať už má dalekohled Go-To nebo ne. Já jsem např. používal mapky, když jsem koukal na nějaké quasary - tam nelze bez mapky poznat, co je ten kýžený objekt... Ale Go-To mi alespoň najelo do přesné části toho hvězdného pole.  :)

No a přesnost najíždění je v případě kvalitního Go-To daná přesností ustavení a používání funkce Sync pro daný úsek oblohy - tedy jak už jsem psal, chce to jisté technické návyky.  8-)
Ona to ani nebyla reakce na tvůj příspěvek, shoda terminologie je spíše náhodná. Lépe bych skupinu objektů o kterých hovořím, objekty na první pohled nerozeznatelné :)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Go-To ano či ne...

#27

Příspěvek od Habl »

Začínal jsem v době, kdy jsem si musel vyrobit první dalekohedy a musel se nejdříve naučil dobrou orientaci na obloze především souhvězdí a některé souvztažnosti DSO mezi hvězdami s triedrem...

GO - TO se mne vyhlo obloukem a ani mne nikdy nechybělo... I se světelným 10" dobsonem najdu i objekty 14m... K tomu mne stačí dobrá hvězdná mapa a čelovka...

Pro mne je to zbytečný přepych a zbytečně vynaložené finanční prostředky.

Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Go-To ano či ne...

#28

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »


Naopak byl jsem svědkem mnoha případů, kdy GOTO naopak značně pozorování zkomplikovalo, protože nebylo dokonale ustavené, najelo o pár desítek minut vedle a po třeba deseti minutách bezradné snahy o identifikaci pole nastal pokus o opakovanou kalibraci ustavení a tak dále
)
To je dobrá poznámka, ale nebral bych to jako argument "proti GOTO", spíš jako varování jeho majitelům. Kdo tady byl u toho, jak jsme pomocí GOTO hledali supernovu a chytli se na špatnou galaxii? :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Go-To ano či ne...

#29

Příspěvek od KaoS »



To je dobrá poznámka, ale nebral bych to jako argument "proti GOTO", spíš jako varování jeho majitelům. Kdo tady byl u toho, jak jsme pomocí GOTO hledali supernovu a chytli se na špatnou galaxii? :)
Já u toho nebyl, ale dobrá pointa by byla kdyby tam všichni tu supernovu viděli (tento vtip plně pochopí pouze účastníci semináře SMPH v Ondřejově )
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Go-To ano či ne...

#30

Příspěvek od Regulus »

Ano výhoda goto při pozování více lidí je jistě nezastupitelná
No, možná u zkušenějších astronomů, ale lajci, aspoň ti se kterýma jsem při pozorování mým dalekohledem měl tu čest, jsou naopak nadšeni tím, jak můžou reálně a ve velmi krátkém čase vidět důsledek rotace země ;D. Pokud je trochu širkokoúhlejší okulár a rozumné zvětšení, tak nastavím objekt na kraj pole a pozorovatel si užije několik desítek sekund průchodu, pak zas pošťouchnu... 8-)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Odpovědět