Go-To ano či ne...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Go-To ano či ne...

#1

Příspěvek od KaoS »



Ahoj,

dik za odpoved. Triedr je bez debaty, ten budu kupovat tak jako tak. Goto funci bych pouzil jako jakysi backup, kdyz bych byl uplne neschopny neco najit. Vim urcite, ze Dobson nechci, proto se poohlizim po jinem typu..
Goto je sice pěkná věc, ale mě to příjde jako "zbytečný luxus" pokud nebudeš pozorovat jednou za měsíc ale i víckrát tak to třeba prvních pár pozorování bude těžné něco najít, ale do pár měsíců to už budeš mít v ruce a goto pak bude zbytečnost.

Mohu garantovat, že zkušení pozorovatelé s dobsony jsou obvykle mnohem efektivnější co se rychlosti hledání DSO týká :)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Go-To ano či ne...

#2

Příspěvek od Karell »

Ach jo, nechci tady rozpoutávat už mnohokrát opakovaný flame, ale Jakube, to je pravda jenom zčásti. Jak víš, provozuji 305/1500 na NEQ6 a pokud bych tím převážně nefotil, je to na pozorování úžasná věc. A obzvlášť, pozorují-li 2 nebo i více lidí. Na Jizerkách se při pozorování střídalo cca 6 - 8 lidí a asi by mně všichni dali za pravdu, že to bylo velmi efektivní využití času pod krásnou oblohou. Co se týká rychlosti najetí na objekt, když už jsem se naučil správně montáž ustavovat a následně inicializovat GoTo, tak ti řeknu, ani náhodou nebudeš s dobsonem rychlejší. Po zadání katalogového čísla do ručky je jakýkoliv objekt ve středu zorného pole 11mm okuláru v řádu sekund, maximálně třeba 10-30 sekund podle toho odkud kam přejíždí. A samozřejmě výhoda vzrůstá s vyšší magnitudou zvoleného objektu.
Edit: a snad ani nemusím dodávat, že v tom např. 11mm okuláru vydrží montáž sledovat objekt dlouhé desítky minut, aniž by opustil zorné pole.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Go-To ano či ne...

#3

Příspěvek od daghtus »

Na DSO nepomože goto, ale průměr, s goto je sice uvidíš, ale kromě mlhavého fleku neuvidíš nic víc.
GO-TO je pri jasnejsich objektoch naozaj luxus, avsak pri DSO s nizkou jasnostou je to velmi uzitocna vec, hlavne, ak niet naokolo jasnej hviezdy, podla ktorej by sa objekt dal najst. Ale pravda je, ze pokial ma clovek obmedzene financie, tak z hladiska vykon-cena je urcite lepsia investicia do priemeru.
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Go-To ano či ne...

#4

Příspěvek od daghtus »

Ach jo, nechci tady rozpoutávat už mnohokrát opakovaný flame, ale Jakube, to je pravda jenom zčásti. Jak víš, provozuji 305/1500 na NEQ6 a pokud bych tím převážně nefotil, je to na pozorování úžasná věc. A obzvlášť, pozorují-li 2 nebo i více lidí. Na Jizerkách se při pozorování střídalo cca 6 - 8 lidí a asi by mně všichni dali za pravdu, že to bylo velmi efektivní využití času pod krásnou oblohou. Co se týká rychlosti najetí na objekt, když už jsem se naučil správně montáž ustavovat a následně inicializovat GoTo, tak ti řeknu, ani náhodou nebudeš s dobsonem rychlejší. Po zadání katalogového čísla do ručky je jakýkoliv objekt ve středu zorného pole 11mm okuláru v řádu sekund, maximálně třeba 10-30 sekund podle toho odkud kam přejíždí. A samozřejmě výhoda vzrůstá s vyšší magnitudou zvoleného objektu.

Uplne suhlasim. Ak dalekohlad pouziva viac ludi naraz, goto a hodinovy stroj su k nezaplateniu.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Go-To ano či ne...

#5

Příspěvek od KaoS »

Ach jo, nechci tady rozpoutávat už mnohokrát opakovaný flame, ale Jakube, to je pravda jenom zčásti. Jak víš, provozuji 305/1500 na NEQ6 a pokud bych tím převážně nefotil, je to na pozorování úžasná věc. A obzvlášť, pozorují-li 2 nebo i více lidí. Na Jizerkách se při pozorování střídalo cca 6 - 8 lidí a asi by mně všichni dali za pravdu, že to bylo velmi efektivní využití času pod krásnou oblohou. Co se týká rychlosti najetí na objekt, když už jsem se naučil správně montáž ustavovat a následně inicializovat GoTo, tak ti řeknu, ani náhodou nebudeš s dobsonem rychlejší. Po zadání katalogového čísla do ručky je jakýkoliv objekt ve středu zorného pole 11mm okuláru v řádu sekund, maximálně třeba 10-30 sekund podle toho odkud kam přejíždí. A samozřejmě výhoda vzrůstá s vyšší magnitudou zvoleného objektu.
Edit: a snad ani nemusím dodávat, že v tom např. 11mm okuláru vydrží montáž sledovat objekt dlouhé desítky minut, aniž by opustil zorné pole.
Ano výhoda goto při pozování více lidí je jistě nezastupitelná já se ale spíš vyjadřoval k jednomu pozorovateli.

S rychlostí vyhledávání objektů můžeme někdy dát závod :)
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Go-To ano či ne...

#6

Příspěvek od Karell »

Souhlasím, cenou bude výbava toho druhého a třeba 100 objektů náhodně vylosuje z dostupných katalogů počítač těsně před začátkem, ať je to objektivní ;D Konec OT
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Go-To ano či ne...

#7

Příspěvek od Tulen »

Pokud bude těch objektů fakt 100, tak při častých meridian-flipech rovníkové montáže získá ručně navigovaný dalekohled slušný časový náskok zvlášť, když se to otočí tak, že okulárový výtah míří kolmo k zemi
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Go-To ano či ne...

#8

Příspěvek od Karell »

Aniž bych chtěl Jakuba podceňovat, sám jsem v Chorvatsku zažil, jaký je to pan vizualista, dovolím si tvrdit, že by tam musela být celá řada objektů, které v životě nehledal, neviděl, neví ani, jak k nim doskákat. V takových případech by mu identifikace v hvězdném poli zabrala určitě víc času, než je součet všech meridian flipů EQ6 ;D Jeden trvá z krajní polohy do druhé krajní polohy cca 20 sekund.
Uživatelský avatar
KaoS
Příspěvky: 938
Registrován: 04. 04. 2002, 09:26

Go-To ano či ne...

#9

Příspěvek od KaoS »

Pozor Karle, děláš osudovou chybu v odhadu, já mám průpravu především v hledání komet a ty jsou, na rozdíl od DSO, každý den na nové pozici. Např. včera jsem měl po západu měsíce asi jen 50 minut využitelného času, který jsme použil na 5 komet z toho hledání nebylo zdaleka ani pět minut ;-).

Aniž bych chtěl Jakuba podceňovat, sám jsem v Chorvatsku zažil, jaký je to pan vizualista, dovolím si tvrdit, že by tam musela být celá řada objektů, které v životě nehledal, neviděl, neví ani, jak k nim doskákat. V takových případech by mu identifikace v hvězdném poli zabrala určitě víc času, než je součet všech meridian flipů EQ6  ;D Jeden trvá z krajní polohy do druhé krajní polohy cca 20 sekund.
Stránka společnosti pro Meziplanetární hmotu, info o kometách, meteorech i planetkách - http://www.kommet.cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Go-To ano či ne...

#10

Příspěvek od Karell »

Ale já vím, snad jsem to napsal i dostatečně výstižně, jak si vážím toho, co umíš. Jenže....během 5 minut je EQ6 schopná najet odhadem a s rezervou na 10 objektů. A hlavně, ona se neunaví. ;D
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3530
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Go-To ano či ne...

#11

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Ale já vím, snad jsem to napsal i dostatečně výstižně, jak si vážím toho, co umíš. Jenže....během 5 minut je EQ6 schopná najet odhadem a s rezervou na 10 objektů. A hlavně, ona se neunaví.  ;) ;D
Já sem teda víckrát viděl, že by někde došla elektřina, než že by se KaoS unavil :)

edit: poučení: nepořizujte si goto, ale KaoSe!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
JohnyB
Příspěvky: 16
Registrován: 01. 09. 2009, 21:41

Go-To ano či ne...

#12

Příspěvek od JohnyB »

Toho newtona na LDX75 montazi s goto jsem volil zamerne, protoze je to stejna montaz, jakou ma Meade SN-10".

Poklabosim jeste s Matouskem, pristi tyden se tam za nim zastavim.
Zatim dik moc za odpovedi..
H
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Go-To ano či ne...

#13

Příspěvek od Tulen »

Ale já vím, snad jsem to napsal i dostatečně výstižně, jak si vážím toho, co umíš. Jenže....během 5 minut je EQ6 schopná najet odhadem a s rezervou na 10 objektů. A hlavně, ona se neunaví.  ;) ;DMontáž sice najede na 10 objektů, ale člověk musí mezitím koukat na ručku, co tam zadává a než se zase rozkouká při pohledu do okuláru, cenné vteřiny jsou pryč Vizuálista nepotřebuje u objektů ležících blízko od sebe vůbec odlepovat oko od okuláru a třeba dráha od lambdy orla do střelce s návštěvou všech okolozářících objektů nebo průjezd hnízdem galaxií v Panně a okolí je čistě po hmatu.
Mám obojí - azimutální montáž i go-to, takže můžu srovnávat :-)
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Go-To ano či ne...

#14

Příspěvek od Karell »

Také mám obojí, také mohu srovnávat. A právě proto jsem napsal náhodný výběr, protože tebou nastíněné už není náhodné. Ale už bychom toho OT mohli skutečně nechat, stejně už tak dostaneme přes ruce...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Go-To ano či ne...

#15

Příspěvek od stana »

Najít objekt sám bez pomoci GO-TO zase čověka přinutí k lepší znalosti oblohy. Ale O.K. Taky mě dovede vytočit, když něco najdu a pak se k objektu chci vrátit a za boha se už nedaří. Pak bych uvítal tu pomůcku-GOTo.. :-/ :)
Ale jak již bylo řečeno, goto je taky o kačkách a EQ montáž je na vizuální pozorování docela těžkopádná.. :-X
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět