Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
astronaut007
Příspěvky: 9
Registrován: 17. 07. 2020, 09:33

Re: Co pozorovat pro začátek?

#271

Příspěvek od astronaut007 »

Este mam 1 dotaz : Pozeral som teraz video jak manik vyraza na lov s Dobsonom + ventilator.
Na co mu je ten ventilator ? :)
Uz som cital volade ze si to ludia nahrievaju, chladia a neviem co este...
Vsak ked to mal vzadu na voziku nalozene v aute tak to mal predsa aklimatizovane, nie ?
Inak ja som si zatial nejaky rozdiel nevsimol, ked pozeram s Dobsonom vonku alebo az po hodine.

A.
astronaut007
Příspěvky: 9
Registrován: 17. 07. 2020, 09:33

Re: Co pozorovat pro začátek?

#272

Příspěvek od astronaut007 »

Dalsi dotaz: ked pozeram v hladaciku kolmo hore na Vegu, tak ma krk boli jak hovado, existuje nejake koleno aby som to videl ako clovek ?
Takisto neviem este posudit v hladaciku aky velky zaber vidim z oblohy.
Tak vydrzal som asi hodinu do toho cumet, strasne ma boli krk z toho, hladat nieco nad 50 stupnov da zabrat. To neni jak jupiter, Saturn pekne posediacky si sledovat planetky...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#273

Příspěvek od dvader »

Pokud ti nevyhovuje klasický hledáček, tak je volba vyměnit jej za tzv. Reddot...

A ještě ti dám jednu radu:
Přestaň tady pořád fňukat! :twisted:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Co pozorovat pro začátek?

#274

Příspěvek od g »

úhlový hledáček, ale pozor - u většiny je výškově správně orientovaný obraz, ale horizontálně je obraz obrácen (někomu může vadit), pro správnou E-W orientaci je potřeba s amici nebo pentagonálním hranolem: http://www.supra-dalekohledy.cz/hledace ... -4316.html
Pole u obvyklých 8-9x50 hledáčků dosahuje cca 5,5°, u 6x30 až 7,5°
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Tuuf
Příspěvky: 12
Registrován: 14. 07. 2020, 23:15

Re: Co pozorovat pro začátek?

#275

Příspěvek od Tuuf »

Zdravím všechny. Nenašel by se někdo z Ostravy nebo okoli, kdo pozorovani hvezd rozumi a dokazal by mi pomoct do zacatku? :) Samozrejme az by mel cestu nekam neco pozorovat.. Jsem naprosty zacatecnik, koupil jsem si dobsona 6 a zatim se mi podarilo najit jenom kometu.
Radsi si necham poradit od zkuseneho cloveka. Kdyztak mi muzete napsat, diky :)
Odpovědět