Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#211

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Tak supr, na dalekohledy jsem zrovna včera koukal, ale to je na jinou debatu :) . Vidím to na jaro, ale ohledně dalekohledu tě určitě ještě zasypu dotazy, takže to budeš mít z první ruky :lol:
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#212

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

tak víkend je za námi a já bych se rád s Vámi podělil o svoje pocity z prvního, venkovního pozorování.

Na pozorování jsem se vydal obě víkendové noci, tedy na neděli i na pondělí. Počasí, co se oblačnosti týče bylo asi super, co se seeingu týče, nevím, nemám zatím zkušenosti abych mohl srovnávat, vím jen že když jsem koukal na Mars, tak se vlnil výjimečně hodně, proti tomu, když jsem na něj před cca 14 dny koukal poprvé. Byl i nízko na obzoru, takže to bylo dáno asi tím.

Jel jsem od chalupy na nejbližší místo, kde je stupeň světelného znečištění aspoň zelená barvička na mapce světelného znečistění Astronomického ústavu AV ČR. Odkaz na mapku - http://www.asu.cas.cz/files/pages/svete ... _small.png naslepo, prostě jsem si našel nějaký bod na mapě a hurá.

První noc jsem skončil na poli, kde bývalo nějaké obilí a já si až po cca půl hodině, kdy jsem složil dalekohled a vynesl všechny věci z auta všimnul, že každý krok na poli znamená oblaka prachu :roll: . GPS souřadnice 49.859280, 15.519646. Na jih byly stromy, ale to vzhledem k účelu výletu nevadilo.

Na pozorování jsem se vydal hlavně za účelem seznámení se s oblohou, nebo jak to nazvat a když to klapne tak sledování prvních DSO. Začal jsem podle hvězdné mapy pro Srpen hledat souhvězdí, pokoušel jsem se podle souhvězdí určit světové strany (bez telefonu :lol: ) a to celkem šlo. První věc, kterou jsem nedomyslel byla baterka. Tu jsem sice měl (abych si o souhvězdích mohl číst v tištěném astro atlasu) - ale po každém takovém čtení trvalo několik minut, než jsem zase viděl všechny hvězdy, ne jen ty nejjasnější. Další nedostatek byl, že složený dalekohled nosím v krabici a jednotlivé části v menších krabicích, takže jsem měl pocit že jsem se celý večer přehraboval ve věcech a vůbec jsem si nebyl jistý tím, kde co mám.

Závěr z prvního výletu byl takový že - dokážu vybalit a zase sbalit dalekohled s baterkou, kterou mám v puse (potřebuju čelovku s bílým a červeným světlem). Dokážu určit několik souhvězdí (moje nové nejoblíbenější souhvězdí je Labuť) a to je tak všechno. Na hledání DSO vůbec nezbyl čas, protože najít místo, vybalit věci, natemperovat dalekohled, zorientovat se na obloze, pak chvilkové sledování Jupiteru, než zapadne, pak to všechno sbalit, uklidit, zapsat si souřadnice atd. zabralo cca 4 hodiny - to mě celkem překvapilo a to si nemyslím že jsem vyloženě pomalej člověk.

Druhý den jsme vyráželi cca kolem 9. na 20km vzdálené stanoviště, které jsem si vytipoval podle zkušeností z předchozí noci.
Nakonec jsme skončili na polní cestě GPS 49.835775, 15.553783. Stanoviště bylo výrazně lepší, nebyly vidět žádná přímá světla z okolních vesnic, prašnost tak o polovinu menší, nestáli jsme u hlavní, takže nejezdili okolo auta, nebránili stromy ve výhledu na některou stranu a navíc mělo být maximum perseid ve 2018.

Perseidy jednoznačně super - viděl jsem několik kusů, které výrazně rozzářili oblohu a bylo jasně vidět, jak shořeli. Ovšem z DSO jsem byl opět zklamaný. Z Vašich tipů jsem si, střídmě, vybral tři. Ve velké medvědici, v Perseovi a v Labuti. No, po cca dvou hodinách hledání mým Newtonem 114/500 alespoň mírného náznaku hvězdokupy, mlhoviny, nebo vzdálené galaxie jsem zklamaně lehnul na záda na pozorování Perseid s tím, že jsem nic nenašel. I přes to, že jsem měl, podle mě, dobré instrukce jak objekty najít, věděl jsem, kde cca hledat tak nic. Vědomě jsem neviděl žádné z vytipovaných DSO. Jediné co jsem nejspíše rozeznával v dalekohledu byly barvy hvězd. Zdálo se mi, že lze rozeznat, že některé svítí výrazně modře, některé bíle a některé do žluta - jenže když jsem se pak zakoukal bez dalekoheldu, dokázal jsem to stejně rozeznávat i pohým okem. Tak jsem si chtěl spravit chuť na Saturnu, jenže ten byl už moc nízko... Aspoň že byli ty perseidy, jinak bych byl fakt zklamanej, jaký jsem pako. Těsně před odjezdem (někdy po 2. hodině) jsem alespoň našel okem Plejády a to mě trochu uklidnilo, že nějaká hvězdokupa se mi zjevila :lol: .

Po návratu na zahradu jsem ještě pozoroval chvíli z lehátka Perseidy a pozorovací víkend jsem zhodnotil takto:

Potřebuji nakoupit - skládací židli, skládací stolek, čelovku s možností přepínat mezi bílým a červeným světlem, praktickou tašku na dalekohled s mnoha kapsami.

Lépe si připravit co přesně za DSO chci pozorovat a hlavně jak a kde to hledat.

A za poslední mi přišlo, že s mýma zkušenostma je úplně zbytečné jezdit někam, kde je o stupeň nižší světelné znečištění a kde vidím o X stupňů oblohy víc, než ze zahrady ve vesnici, kde po 11. vypínají veřejné osvětlení. Asi začnu na té zahradě a až začnu něco nacházet, vyrazím s dalekohledem někam do přírody. Z Prahy je to samozřejmě jiná, ale na chalupě postačí zatím bohatě zahrada.

Ondra.
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Co pozorovat pro začátek?

#213

Příspěvek od FrantaB »

V takovém případě se soustřeď na objekty v nadhlavníku. Zvlášť pro nezkušené oko je kontrast oblohy strašně důležitý-čím vyšší (resp. menší světelné znečištění), tím lépe. Pokud máš šanci, pořiď si místo hledáčku reddot (kolimátor). Je to pak celé mnohem snazší, protože vidíš proporce souhvězdí okolo.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Co pozorovat pro začátek?

#214

Příspěvek od technomagg »

Jo to je super rada, ale nevím jestli je to mou výškou (skoro 2 metry) nebo tím že nevím jak na to, ale s dobsonem se mi v téměř kolmých úhlech hodně špatně cokoliv sleduje - vůbec nevím jak se k tomu poskládat, natož jak něco hledat, co se hledáčku týká tak to je prostě totálně špatně k tomu se pokud je dalekohled nad 70st elevace prostě vůbec neposkládám abych se do hledáčku nějak koukl - nějaká rada ?
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Co pozorovat pro začátek?

#215

Příspěvek od FrantaB »

Tak především, 114/500 patří na (nízký) stůl. Takže sedíš na židli a pak se neskládáš, prostě sedíš jen více či méně vzpřímeně. A s hledáčkem, pokud není úhlový, prostě zaujímáš krkolomné polohy na zemi mimo židli pod dalekohledem. Nicméně reddot to hodně usnadňuje-koukneš které hvězdy vidíš na obloze, koukneš do mapy v jaké poloze vůči nim je daný objekt, posadíš dot na to místo-a je v zorném poli. Úhlový reddot taky existuje, ale je to docela drahá sranda a půlka půvabu tím mizí, protože zrcátko má nějaký praktický velikostní limit a samozřejmě nepobere tak široké okolí jako oko.
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#216

Příspěvek od Artaban »

FrantaB píše:Tak především, 114/500 patří na (nízký) stůl.
Tenhle dalekohled na stůl? :) http://www.novedalekohledy.cz/catalog/t ... _no_49506/

Ondro: Závěry jsi udělal celkem dobrý a jěště k nim můžeš přidat, že by to chtělo nějaké společné pozorování s někým, kdo už nějaké to DSO viděl ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
technomagg
Příspěvky: 45
Registrován: 27. 07. 2018, 14:49

Re: Co pozorovat pro začátek?

#217

Příspěvek od technomagg »

FrantoB - já mám ale dobsona 200/1200 - ten na stůl fakt nepatří - to bych k němu v téměř 90st potřeboval alespoň jeden shod, ale je fakt že pak bych viděl do hledáčku :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Co pozorovat pro začátek?

#218

Příspěvek od MilAN »

On také pan Dobson věděl, proč dělal ty dalekohledy se světelností 1:8, pak to vychází do optimální výšky :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Co pozorovat pro začátek?

#219

Příspěvek od Karell »

Ondro, stylisticky jsi to napsal pěkně, ale poprosím tě, k těm úkolům si přidej i něco málo studia pravidel rodného jazyka, především pak něco o shodě podmětu s přísudkem. Máš tam tolik gramatických chyb, že bys neprošel 4. ročníkem základní školy. Dík za pochopení.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#220

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

FrantaB - Na objekty v nadhlavníku jsem se taky dostal, ohledně světelného kontrastu je mi to jasné, proto jsem vyrážel dále od vesnic. Jinak reddot mám, ale i přes to jsem nic nenašel, tak asi musím více trénovat. Je pravda, že reddot jsem po instalaci seřídil dost vlažně, tak asi i tomu je potřeba věnovat víc času. Ale říkal jsem si, je to jenom reddot, to může být +- od oka...

technomagg - S lámáním se u nastavování dalekohledu, když míří více méně vzhůru, skrze reddot jsem se taky seznámil, jak píšeš a to nemusím mít ani dva metry. Faktem je, že v některých pozicích jsem do reddotu koukal pomalu v leže.

Artaban - Na společné pozorování se někdy moc rád přidám, občas koukám do témat a nedávno byl někdo v Suchomastech, pokud se nepletu, ale to jsem se zrovna nemohl přidat. Každopádně to sleduji a je mi jasné, že společné pozorování s někým zkušenějším mi dá hodně. Pokud se bude tuto sobotu konat pozorování v Benátkách, tak bych přijel, předpověď pro Benátky ale zatím moc na pozorování nevypadá, no uvidíme, třeba se to vybere :) .

Karell - Za chyby se omlouvám, četl jsem si to po sobě dvakrát, asi narážíš, mimo jiné, na spojení - perseidy byli. Tam jsem měl původně Y (mužský neživotný), ale pak jsem to změnil na I (Perseus - mužský životný), tak koukám že jsem asi zvolil špatnou variantu :D A navíc jsou to asi Perseidy, že.

Ještě bych chtěl dodat, že na pozorování jsem vyrazil i s partnerkou, kterou to velmi bavilo, všechny ty souhvězdí, světové strany a souřadnice, takže to bylo super, navíc jsem měl pocit, že kdybych na to byl sám, tak to všechno vybaluji a zase sbaluji asi do rána :lol: . (u Perseid usnula).
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Co pozorovat pro začátek?

#221

Příspěvek od FrantaB »

Hmmm, tak se zdá, že jsem se hezky překouknul a spojilo se mi dokupy něco nesouvisejícího...

technomag: 200/1200, to je pohoda. U toho se dá slušně sedět na nižší židli, hledání s reddotem znamená válet se po zemi tak jako tak, ale s touhle popelnicí už se u toho dá aspoň sedět na zemi a ne stát na hlavě.

Reddot seřizujte hodně pečlivě tak, aby to co je tečkou přikryté bylo opravdu hezky vystředěné v zorném poli. Protože když se dotem úplně netrefíte, dá se objekt "dozametat". Když je někde šejdrem, dělá se to mnohem hůř, resp. se přitom mnohem snáz ztrácí orientace.

Až bude nějaká rozumná předpověď, tak na Suchomasty pojedu zas, takže se někdo může přidat...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Co pozorovat pro začátek?

#222

Příspěvek od Lvíčátko »

Tady se mi celkem dobře potvrzuje několik článků, které jsem si četl, než jsem vůbec začal koukat na oblohu - nekupujte si dalekohled když neznáte oblohu (vyvaroval jsem se díky tomu zklamání).

Moje začátky byly dvouhodinová pozorování okem a postupné nacházení souhvězdí, po měsíci jsem přešel k triedru a začal hledat nejjasnější DSO, v triedru jsem jich viděl asi okolo 10-20, ale i to mi bohatě stačilo k představě co asi bude vidět teleskopem.

Na teleskop jsem se přesunul o 3 měsíce později od začátku, měl jsem s ním technické problémy, ale nakonec se všechno podařilo vyřešit. Už nyní jsem měl atlas, červené světlo a dobrou znalost souhvězdí, nepotřeboval jsem žádné mapky oblohy (jen pro případ, že bych pozapomněl). Měl jsem a ještě mám malý teleskop z Lidlu a donedávna jsem byl přesvědčen, že bez začátků s malým dalekohledem to prostě nejde. Jenomže časem jsem začal přicházet i na četné nevýhody malého refraktoru (slabá montáž - třes, DSO jsou jen flíčky a planety taky nic moc), nyní si myslím, že Dobsny do začátků nejsou vůbec špatný nápad. Přestože mám malinký a nekvalitní teleskop, pozoroval jsem s ním přes 150 DSO (odhadem) - tohle bych bez předešlé přípravy s triedrem a znalosti souhvězdí nikdy nezvládl (minimálně by mi to dlouho trvalo).

Jít ven s dalekohledem bez znalosti oblohy - to by mě nebavilo.

Omlouvám se, jestli jsem OFFtopic - chtěl jsem jen sdělit můj názor na tyto začátečnická pozorování.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#223

Příspěvek od Artaban »

Lvíčátko : Nemusíš se omlouvat. Tohle by si měl přečíst, každý, kdo právě začíná. Někdy mám dojem, že někteří začátečníci, jsou namyšlení a dopředu si určí, jak to bude vidět a jak jednoduše to půjde. Vždyť přece mají velký dalekohled 20-25 cm v průměru. Tomu se už lecos dá poručit ;) .
A pak poprvé vidí Jupiter, který je malá kulička, na které sotva vidí dva tmavší pruhy.
A DSO buď vůbec nejdříve nenajdou a když už, tak ta velká mlhovina, ta slavná galaxie v Andromedě, co je prý vidět i pouhým okem, je v dalekohledu nezajímavý flek a ani není barevná.
Pak někdy pomalu vynadaj zkušeným, protože o svém pozorování píšou vymyšlené blbosti a to ještě ani zdaleka netuší, jak slabé DSO objekty někteří zkušení amatéři dokážou pozorovat :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Co pozorovat pro začátek?

#224

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Lvíčátko: Jdeš na to pragmaticky a poměrně to obdivuju, to bych asi nedokázal. Měsíc jsem přemýšlel o tom, že bych chtěl dalekohled, pak jsem se najednou rozhodl, že ho ten den nutně potřebuju, doma jsem to rozbalil a začal koukat na měsíc, Mars, Jupík a až pak začal zjišťovat, ostatní věci, viz příspěvky nahoře :) . Navíc, jestli koukám dobře, tak vzhledem k tvému věku dvojnásobný respekt, já jsem byl ve tvém věku nejspíš těžký puberťák, se kterým se nedalo vydržet v jedný místnosti :lol:
Fallonis
Příspěvky: 6
Registrován: 14. 08. 2018, 12:01

Re: Co pozorovat pro začátek?

#225

Příspěvek od Fallonis »

Ahojte, v piatok mi prišiel môj prvý teleskop dobson 150/1200.
Začínam pozorovať prvé objekty ale kedže neviem ako na to som z toho uplne zmetený nejaké rady?
pozeral som mesiac ale moc žiari nevadí to teleskopu?
Neviem proste ako na to, s hladačikom namierim na hviezdu a v okulari nič nevidím.
Odpovědět