Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Výběr dalekohledu

#1186

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Takže, ten přístroj je určen hlavně pro vizuální pozorování - primárně tedy Měsíce, Slunce a planet, dobře zobrazí hvězdokupy a jasné galaxie a planetární mlhoviny.
Milan diky za info. Psal jsi, ze dobre zobrazi hviezdokopy a jasne galaxie. Ja jsem myslel ze vubec kvuli zle svetelnosti. Messierovy objekty to zvládne ne? Nechci se omezit jen na nasi slunecni soustavu :) abych videl aspoň ty jasne cile
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1187

Příspěvek od Artaban »

kmental@centrum.cz píše:Messierovy objekty to zvládne ne? Nechci se omezit jen na nasi slunecni soustavu :) abych videl aspoň ty jasne cile
Ano zvládne a dokonce snad všechny a k tomu nějaký NGC v dobrých podmínkách. Bude to hromada objektů, ale... Připrav se na to, že většina těch objektů, bude tak slabých, že je mnohdy sotva uvidíš. Takže ano, dalekohled to dá, ale jak? Když dalekohled nenajede přesně, což se asi občas stane, tak ani nebudeš vědět, jestli v zorném poli něco je, nebo ne. Tohle je realita a je otázka, jak dlouho tě budou duchařiny bavit.
Nakonec skončíš u deseti max dvaceti těch nej. Ale snaž se vidět co nejvíc a když si jednou koupíš něco většího, tak budeš už umět pozorovat. Myslím pozorovat detaily atd. né hledat objekty. To bude dělat GOTO a s obyč Dobsonem se třeba jednou budeš učit teprve objekty vyhledávat ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Výběr dalekohledu

#1188

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Artaban píše:
kmental@centrum.cz píše:Messierovy objekty to zvládne ne? Nechci se omezit jen na nasi slunecni soustavu :) abych videl aspoň ty jasne cile
Ano zvládne a dokonce snad všechny a k tomu nějaký NGC v dobrých podmínkách. Bude to hromada objektů, ale... Připrav se na to, že většina těch objektů, bude tak slabých, že je mnohdy sotva uvidíš. Takže ano, dalekohled to dá, ale jak? Když dalekohled nenajede přesně, což se asi občas stane, tak ani nebudeš vědět, jestli v zorném poli něco je, nebo ne. Tohle je realita a je otázka, jak dlouho tě budou duchařiny bavit.
Nakonec skončíš u deseti max dvaceti těch nej. Ale snaž se vidět co nejvíc a když si jednou koupíš něco většího, tak budeš už umět pozorovat. Myslím pozorovat detaily atd. né hledat objekty. To bude dělat GOTO a s obyč Dobsonem se třeba jednou budeš učit teprve objekty vyhledávat ;)
Nasel sem na webu schopnost etx 125 real foto čiernobiele a nebylo to zle. Ja se budu soustredit jen na ty nejjasnější. Duchariny nemusím. Ja to chtel hlavne na planety, mesic, slunce a nejjasnější dso. Žena by ani vic nepovolila. Uz tento etx125 byl boj. Je tam nejaká úprava uhtc pry propusti o 15% svetla vice no mozna obchodní trik nevim.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1189

Příspěvek od MilAN »

Artaban píše: s obyč Dobsonem se třeba jednou budeš učit teprve objekty vyhledávat ;)
Kdo si jednou zvykne na GoTo, tak si už nekoupí dalekohled bez něho. A zvlášť u většího přístroje, kde se vyhledávají slabší objekty .
Samozřejmě, 30 nejznámějších a nejjasnějších objektů je něco jiného
30 roků jsem zvyklý na Push To na Dobsonu a později i na GoTo montáži v kopuli a krok zpět bych neudělal :) Už vůbec si to dnes nedovedu představit na vyhledávání drobotin na focení, které nejsou vidět nejen v hledáčku, ale ani na krátké nebo jednotlivé expozici
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Výběr dalekohledu

#1190

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

MilAN píše:
Artaban píše: s obyč Dobsonem se třeba jednou budeš učit teprve objekty vyhledávat ;)
Kdo si jednou zvykne na GoTo, tak si už nekoupí dalekohled bez něho. A zvlášť u většího přístroje, kde se vyhledávají slabší objekty .
Samozřejmě, 30 nejznámějších a nejjasnějších objektů je něco jiného
30 roků jsem zvyklý na Push To na Dobsonu a později i na GoTo montáži v kopuli a krok zpět bych neudělal :) Už vůbec si to dnes nedovedu představit na vyhledávání drobotin na focení, které nejsou vidět nejen v hledáčku, ale ani na krátké nebo jednotlivé expozici
Milan ja nejsem náročný me staci pekný základ ty nejjasnější objekty a jsem happy. Tezce jsem prosadil to etx127 tak jsem rad i za to. Stale lepsi jak nejaký 70,80 prumer. Male flicky ani hledat nebudu. Ale ani nevim, na které objekty se mam soustredit. Nevim, ktere jsou ty nejlepsi jako myslím názvy. Andromeda, orion atd. Dal nevim. Bez goto bych nechtel mam rad pohodly :D . Myslim, ze nekde se psalo, ze to zobrazi pekne planetární mlhoviny tusim ty, dale hvezdokopy, dvojhvezdy atd. Dalej nevim co sa este da. A libi se mi, ze ide využit aj na prírodu s otacecim hranolom.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1191

Příspěvek od Artaban »

MilAN píše:Kdo si jednou zvykne na GoTo, tak si už nekoupí dalekohled bez něho.
Jasně, kdo pozná nechce jinak, ale né každý je ochoten investovat za navádění u většího 250-300mm Dobosona, nebo tak něco. Žena víc jak 8tis. nepovolila a za 46 táců za 300mm Dobson s naváděním prý rovnou zabíjí :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Výběr dalekohledu

#1192

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Jasně, kdo pozná nechce jinak, ale né každý je ochoten investovat za navádění u většího 250-300mm Dobosona, nebo tak něco. Žena víc jak 8tis. nepovolila a za 46 táců za 300mm Dobson s naváděním prý rovnou zabíjí :D[/quote]
Ja ji rekl ze nove etx127 stoji 900eur rekla ze ci mi nej..e, ja mam binoculary 12x50 a 20x80 a ze to mi staci. Tak sem probojoval aspoň toto. Za myslim ok cenu
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1193

Příspěvek od Psion »

No tohle jsem si doma vyřešil, já si je vydělávám, já o nich rozhoduju :)
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Výběr dalekohledu

#1194

Příspěvek od PetrŠ »

Mě teď žena vyloženě nutí, abych si něco zase koupil. Takže asi nějakou 150 Newtona na Twilight AZ :D
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Výběr dalekohledu

#1195

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Asi to nevypada az na tak dobry kup to etx 125.
Po továrnim resetu znova nastavení a vycentrovani motoru a utazeni aretacnich sroubu chodi teleskop jen nahoru a dolu podle sipek na autostaru, ale kdyz dam aby se tocil doleva nebo doprava tak motory jen bzuci a dalekohled stoji. Dal jsem hledat mesic teleskop se zvedl nahoru, ale nenatocil se jen motory bezi a nic. Pan rikal, ze to zkusel a šlo to, ale to se mi nezda. Dalekohled použil cca 5x to by se pokazilo ci co?
Neni vyvadena prevodovka nebo povolená? Nemam paru
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1196

Příspěvek od MilAN »

kmental@centrum.cz píše: Neni vyvadena prevodovka nebo povolená? Nemam paru
A nemáš povolenou aretaci azimutální osy ? Je na to točítko ve vidlici.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Výběr dalekohledu

#1197

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

MilAN píše:
kmental@centrum.cz píše: Neni vyvadena prevodovka nebo povolená? Nemam paru
A nemáš povolenou aretaci azimutální osy ? Je na to točítko ve vidlici.
Ja utahl na boku to kolečko jinak by teleskop padal dole ale to funguje, hore dole chodí, ale myslím ten talir na kterem to stoji ten se točí jen kdyz je sroub povolený rucne, ale jak ho utahnu a dam autostar šipky do leva a prava tak motory jedou ale teleskop stoji.
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Výběr dalekohledu

#1198

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Takove stribrne tahlo dole ja taliri. Pod nim je klasicky sroub na klic. Tak ten utahnu ze se rucne neda talir tocit na ovladaci dam šipky prava leva a jen zvuk motoru a teleskop stoji. Rikam jde jen hore dole. Uz nevim co no jsem naštvaný a to jsem nezacal, ale nechce se mi verit ze je pokazený.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1199

Příspěvek od Psion »

Je to v podstatě hračka s výrobní cenou pár set dolarů USD, ale všechno se dá opravit.

https://www.youtube.com/watch?v=qbNwBWB29ow

https://www.cloudynights.com/topic/5344 ... eassembly/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1200

Příspěvek od MilAN »

kmental@centrum.cz píše:Takove stribrne tahlo dole ja taliri. Pod nim je klasicky sroub na klic. Tak ten utahnu ze se rucne neda talir tocit na ovladaci dam šipky prava leva a jen zvuk motoru a teleskop stoji. .
Já jsem tedy přesvědčen (nemám ten dalekohled ani tu montáž) že aretace je točítko ve vidlici na jejím dně. Předpokládám, že máš k přístroji manuál a že si to najdeš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět