Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ImPuLsE
Příspěvky: 40
Registrován: 15. 04. 2011, 13:15

Výběr dalekohledu

#31

Příspěvek od ImPuLsE »

a mozes nejaky odporucit pripadne tu hodit link do e-shopu? dikes
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
                                                                       Albert Einstein
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Výběr dalekohledu

#32

Příspěvek od seminko3 »

Ty linky na různé obchody s různým vybavením tu jsou po AF rozesety všude. ;)Projdi si vlákna Prodejci astrotechniky apod.
Už v tom linku na triedry co jsem ti psal určitě nějaké najdeš. ;)
Uživatelský avatar
ImPuLsE
Příspěvky: 40
Registrován: 15. 04. 2011, 13:15

Výběr dalekohledu

#33

Příspěvek od ImPuLsE »

triedr nechcem takze zatial to vyzera na

http://www.megafoto.sk/Celestron/firstscope-76-dobson

a k tomuto dokupit za zvysne peniaze lepsie okulare napr odtialto (tie Celestron OMNI series 4 a 9)

http://www.dalekohlady.sk/astro_prisl_okular.php

dikes jendall :)
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
                                                                       Albert Einstein
Uživatelský avatar
jendall
Příspěvky: 78
Registrován: 25. 04. 2010, 14:04

Výběr dalekohledu

#34

Příspěvek od jendall »

No, kdyz mi bylo 13, taky jsem musel mit dalekohled a nechtel jsem cekat, pak jsem si rikal, ze jsem mohl mit neco lepsiho, kdybych setril a pockal :). Prisetrit jsem ostatne Impulsovi doporucil jako nejlepsi volbu, ale konecne rozhodnuti je na nem.
Uživatelský avatar
ImPuLsE
Příspěvky: 40
Registrován: 15. 04. 2011, 13:15

Výběr dalekohledu

#35

Příspěvek od ImPuLsE »

na rok v pohodicke postaci este raz dikes :D
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
                                                                       Albert Einstein
Uživatelský avatar
michal.danco
Příspěvky: 24
Registrován: 16. 04. 2011, 17:29

Výběr dalekohledu

#36

Příspěvek od michal.danco »

No podľa mna priemer 60mm je sakra málo, druhy model bol zrkadlovy teleskop, čo v tejto cenovej kategorii za veľa nestoji. Moj tip je tento http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/te ... r-70-900az. Ma priemer objektívu 70mm čo považujem za absolutne minimum, pre začiatok by to malo stačiť.
Uživatelský avatar
jendall
Příspěvky: 78
Registrován: 25. 04. 2010, 14:04

Výběr dalekohledu

#37

Příspěvek od jendall »

Je potreba brat v uvahu, ze ten maly dobsonek doslova veme pod pazi na vylet, nebo s tim nekam vyjede za temnou oblohou. I kdyz maly prumer, temna obloha hodne pomuze. S jakoukoli dlouhou trubkou + stativem se bude tezko harcovat za lepsi oblohou. Pri takovehle cenove hladine je to spousta kompromisu a musi si vybrat, co z toho bude pro nej nejlepsi.
Uživatelský avatar
ImPuLsE
Příspěvky: 40
Registrován: 15. 04. 2011, 13:15

Výběr dalekohledu

#38

Příspěvek od ImPuLsE »

Celestron Firstscope 76 Dobson - Bestseller precitaj si pozorne a zistis ze je to 76 :)
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
                                                                       Albert Einstein
Uživatelský avatar
michal.danco
Příspěvky: 24
Registrován: 16. 04. 2011, 17:29

Výběr dalekohledu

#39

Příspěvek od michal.danco »

jj viem že Fisrtscope je 76, moja reakacia bola na uplny prvy, v tejto diskusii. V kazdom pripade zrkadlo so 76 objektivom??? :))), to sú teda tipy, podla mna su to vyhodene peniaze, ked zrkadlo, tak aspon nieco taketo http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/te ... 114-900-eq, samozrejme vsetko je otazka peniazkov.....kupit nejaky kram za 70e a o rok si buchat hlavu....vlastna skusenost je na nezaplatenie
Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Výběr dalekohledu

#40

Příspěvek od gunaroid »

No, tak u Firstscopu aspoň je výkonnost úměrná pořizovací ceně. Sice nemůžeš moc čekat že ho časem prodáš, ale je poměrně dobře použitelný jako cestovní nebo někam na zahradní posezení na očumování měsíce.
Doporučuji hned oba s firstscopem dodávané okuláry zahodit a koupit 4 až 6 mm SWA 58° a třeba ten Omni 15 až 25 mm. Ty se neztratí ani při koupi většího dobsona. Do Omni 4mm bych nešel, nebude se do něj moc pohodlně koukat.
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Výběr dalekohledu

#41

Příspěvek od caribic10 »

jj viem že Fisrtscope je 76, moja reakacia bola na uplny prvy, v tejto diskusii. V kazdom pripade zrkadlo so 76 objektivom??? )), to sú teda tipy, podla mna su to vyhodene peniaze, ked zrkadlo, tak aspon nieco taketo http://www.dalekohlady-puskohlady.sk/te ... rseeker-11..., samozrejme vsetko je otazka peniazkov.....kupit nejaky kram za 70e a o rok si buchat hlavu....vlastna skusenost je na nezaplatenieTak jestli je ImPuLsE rozhodnutý neinvestovat víc jak 100eur, nechce dál šetřit, je kravina aby kupoval něco co jsi mu doporučil. V tomhle případě ani nejde o průměr zrcadla u tohoto výrobku,který jsi mu doporučil, ale o tu příšernou montáž na který to drží. Metrovou rouru na chatrný montážičce ti jen to pozorování znepříjemní.  Takový dalekohled se mu třeba za rok bude prodávat daleko hůř, ještě s větší ztrátou než ten mrňavý dobsonek. Taky počítej s tím, kolik krámů je okolo dalekohledu. Připočítej stativ, závaží a montáž atd...

to ImPuLsE: kup si toho malinkýho dobsonka, s ním chybu neuděláš  ;)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
ImPuLsE
Příspěvky: 40
Registrován: 15. 04. 2011, 13:15

Výběr dalekohledu

#42

Příspěvek od ImPuLsE »

ok dik  :) a ako daleko musim odist aby nemalo vplyv mestske osvetlenie?  :)

EDIT: Dobson sa uz vezie ku mne domov zajtra by tu mal byt a tie okulare tak na tie si musim pockat po velkej noci
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
                                                                       Albert Einstein
Uživatelský avatar
michal.danco
Příspěvky: 24
Registrován: 16. 04. 2011, 17:29

Výběr dalekohledu

#43

Příspěvek od michal.danco »

okey, suhlasim montaz je tam biedna, dobson sa bude pouzivat podstatne lahsie, naviac limit 100e mi nako usiel, tak peknou podivanou :-)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Výběr dalekohledu

#44

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Docela mě fascinuje, kolik rad tady člověk dostane od lidí se 3. resp. 17. příspěvky. Nechci nikoho nabádat, ale já bych to nebral smrtelně vážně.

Každopádně, beru to tak, že vy všichni, kdo ho doporučujete, jste ten 76mm Dobson měli v ruce pod jasnou oblohou? Protože jak jsem už kdysi napsal ve vláknu k němu, tak naprosto nechápu nadšení z něj, ta věc nemá ani žádnou možnost kolimace primáru - a kus, kterej jsem měl v ruce, zkolimovanej teda rozhodně nebyl. Možnost smysluplně použít větší než 20x je tedy dána štěstím nebo kutilskými dovednostmi.

Ne, že bych místo něj doporučil něco z toho dalšího, já bych prostě v situaci "limit 100euro" doporučil nekupovat NIC, tedy minimálně nic za plnou cenu nového výrobku, maximálně bych zkusil sledovat bazar, ale velkou šanci bych tomu nedával, vzhledem k tomu, že nejelpší levnou volbou je Dobson a u něj je 90% hodnoty zrcadlo a to se může nacházet jen ve stavu "ano/ne", takže nějak není důvod prodávat dealkohled za třetinu ceny.

To je prostě jako kdyby někdo přišel s požadavkem "doporučte nový auto, limit 50 tisíc". Smiřte se tim, že dávat si cenovou laťku bez konfrontace se skutečnou realitou cen, je prostě a jednoduše blbost - a pište to těm lidem!
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Výběr dalekohledu

#45

Příspěvek od caribic10 »

To máš pravdu, ale z prdu kuličku neuděláš. Ty by jsi nic za 100eur nekupoval, já taky ne... ImPuLsE tam psal, že má nějaký limit, šetřit nechce, triedr nechce, a než aby koupil "bazmekt z kdejakýho elektra" ať si radši koupí toho dobsona. Možná právě to, jak je tenhle dalekohled pro jeho kompaktnost a já nevím co všechno vychvalován, se mu bude za nějakou dobu daleko líp prodávat.
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Odpovědět