Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
kachko
Příspěvky: 4
Registrován: 25. 04. 2020, 15:20

Re: Výběr dalekohledu

#1306

Příspěvek od kachko »

g píše:jen o 800kč nad limit a předčí všechny výše uvedené - jsou to dobře vložené peníze (výborný poměr peníz/výkon/kvalita), doveze: http://www.supra-dalekohledy.cz/prodejna/
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html
Díky nízkému centrálnímu zástinu, kvalitní optice, dobré mechanice a vhodné světelnosti - jeden z nejlepších vstupních přístrojů.
Diky. No jen 800 na vic znamena uz cenu pres 8tis a ja si predstavovala tak 6tis max. Kazdy doporucuje 200/1200, take by se mi to libilo, ale holt za ty penize...budou se do toho urcite chtit koukat i deti a manzel. V cem delat kompromis? Kdyz uz nejaky teleskop s mensim prumerem, tak o kolik mensi a ktery z tech, co jsem napsala v puvodnim prispevku? Nasla jsem si tu ve foru odkaz na to, jak vypadaji objekty pozorovane s ruznymi prumery a rikala jsem si, ze aspon tech 150...A znacka GSO, na tu jsem zatim nenarazila...x
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1307

Příspěvek od Artaban »

kachko píše: No jen 800 na vic znamena uz cenu pres 8tis a ja si predstavovala tak 6tis max.
Když koupíte tuhle stopadesátku http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html tak to to zase o tolik víc není. Lepší je si počkat a došetřit. Okuláry počkají. Zatím postačí ty dodané k dalekohedu. Věřte, že vám tady nikdo radit špatně nechce a nebude doporučovat něco, co myslíte, že je dobrý. Zajeďte si do Supry Praha se poradit s panem Zahajským. Kdyžtak nám vynadá, že radíme špatně no :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1308

Příspěvek od Beda »

g píše:jen o 800kč nad limit a předčí všechny výše uvedené - jsou to dobře vložené peníze (výborný poměr peníz/výkon/kvalita), doveze: http://www.supra-dalekohledy.cz/prodejna/
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html
Díky nízkému centrálnímu zástinu, kvalitní optice, dobré mechanice a vhodné světelnosti - jeden z nejlepších vstupních přístrojů.
souhlasím a navíc, "stará láska nerezaví" :) !
kachko
Příspěvky: 4
Registrován: 25. 04. 2020, 15:20

Re: Výběr dalekohledu

#1309

Příspěvek od kachko »

Artaban píše:
kachko píše: No jen 800 na vic znamena uz cenu pres 8tis a ja si predstavovala tak 6tis max.
Když koupíte tuhle stopadesátku http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3652.html tak to to zase o tolik víc není. Lepší je si počkat a došetřit. Okuláry počkají. Zatím postačí ty dodané k dalekohedu. Věřte, že vám tady nikdo radit špatně nechce a nebude doporučovat něco, co myslíte, že je dobrý. Zajeďte si do Supry Praha se poradit s panem Zahajským. Kdyžtak nám vynadá, že radíme špatně no :)
:) Dekuju. Na ten jsem take koukala a premyslela o nem. Ten uz mi prisel drahy. Cim vic ale to tu procitam, jak vsichni doporucujete min 200, tak to prehodnocuju a mentalne se připravuji na to, ze budu muset pritlacit a rozbit i druhe prasatko, ktere jsem doufala, ze mi zustane :)
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Výběr dalekohledu

#1310

Příspěvek od stana85 »

Ta 150 taky není špatná. A není pak problém ji prodat. Pokud omezují finance šel bych do toho.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
kachko
Příspěvky: 4
Registrován: 25. 04. 2020, 15:20

Re: Výběr dalekohledu

#1311

Příspěvek od kachko »

stana85 píše:Ta 150 taky není špatná. A není pak problém ji prodat. Pokud omezují finance šel bych do toho.
Dekuji za rady, nakonec jsem tedy objednala SW dobson 150 6". Nasla jsem ale za dobrou cenu-rozdil 2 tis oproti 150 GSO, coz je pro me v tuto dobu dost. Tak snad to je dobra volba. Treba az to draha polovicka uvidi a bude se chtit do toho vlozit, tak to jeste prehodnotime a mozna budeme menit, ale snad to nebude treba :-).
Majky
Příspěvky: 6
Registrován: 05. 04. 2020, 20:37

Re: Výběr dalekohledu

#1312

Příspěvek od Majky »

Zdravím :)
Prosím o trochu rady v mém rozhodování prvního teleskopu. Ač už jsem přečetl hromadu článků o tom co do začátku a byl jsem celkem rozhodnut nad Dobsonem 200/1200 tak mě zase rozporcoval pozdější chtíč o focení :roll: . V podstatě má myšlenka se opřela o to, že bych si mohl částečně připomoct koupí EQ5 montáže a SW N150/750 , nebo nějakým Achromátem do začátku a později dodal ED ( sestava se prodává s SW N200/1000 a to jsem tu narazil, že je to už celkem na hraně na tu montáž, kdybych k tomu dodal pohon). Chápu i to, že do začátku je tam ta nutnost se naučit montáž používat, ale s tím musím počítat, kor když bych rád zkusil i fotit se zrcadlovkou, kterou mám k dispozici.
V podstatě bych poprosil radu jestli má cenu řešit focení timto způsobem, že to nakoupím na části a trénovat na tom, nebo se na to vyprdnout a vzit dobsona a na focení si nechat delší čas na rozmyšlenou, případně se s někým sejít a poradit se, pokud někoho kolem Brna najdu :) .
Předem děkuji :) a snad nebudu za uplný jelito :D .
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1313

Příspěvek od MilAN »

Na jakékoliv focení delšími expozice NE montáž EQ5.
Pro ohniska do 600-750 mm montáž alespoň HEQ5, pro všechno větší potom minimálně EQ6
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Výběr dalekohledu

#1314

Příspěvek od Jožin110 »

Na vizuální pozorování přeletů ISS používám 8" SCT. Má to ale jeden problém - malé zorné pole. Co udělat nebo jakým jiným dalekohledem bych mohl nahradit SCT, aby bylo pozorování srovnatelné, nebo lepší? Nejraději používám okuláry SKY-WATCHER 19mm EXTRA FLAT FIELD 1,25” v binohlavě William Optics
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1315

Příspěvek od MilAN »

Máš zhruba 3 možnosti :
1/ širokoúhlejší okulár
2/ menší zvětšení
3/ dalekohled s kratším ohniskem

Jde o to, jestli omezíš rozlišení- jestli ti to bude vadit. Ono většinou , pokud nemáš montáž naváděnou za ISS, větší zvětšení znamená i rychlejší zmizení z pole a nedostatek času pro oči, aby se chytily a stačily zanznamenat více detailů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Výběr dalekohledu

#1316

Příspěvek od Jožin110 »

Zvažuji pořídit i jiný dalekohled. Ale nevím jaký by vyhovoval. Když okuláry, tak jaké? Nesmí být moc "tlusté" kvůli kořenu nosu
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1317

Příspěvek od MilAN »

Pokud tam má být binohlava, tak je potřeba volit ten 1 1/4" okulár takový, aby co nevíce pokryl to, co projde binohlavou. To znamená, aby měl prlměr polní clony podle výstupní clony z bonohlavy - ideálně někde na plném využitelném průmšru barelu 1 1/4" okulárů - t.j. někde na hodnotě 25 mm. Čím má bát zvětšení větší, tím kratší , ale za to širokoúhlejší okulár. Nějaký parametr( zvětšení, skutečné zorné pole ) si člověk musí určit jako optimální - výchozí, ostatní už potom vyjde "samo"
Pokud jde o dalekohled, pro vlastní ISS stačí kvůli rozlišení i kvůli množství světla bohatě průměr 80 mm. Jedině v případě naváděného dalekohledu za satelitem sevyplatí jít na větší průměr a získat více detailů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Výběr dalekohledu

#1318

Příspěvek od Jožin110 »

Dík za odpověď. Ale mám nízký IQ, tak tomu co jsi mi napsal absolutně nerozumím. Počkám jestli někdo nedá nějakou pro mě pochopitelnou radu a pak budu muset za Jankem do Hloubětína.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1319

Příspěvek od MilAN »

Jožin110 píše:Dík za odpověď. Ale mám nízký IQ, tak tomu co jsi mi napsal absolutně nerozumím. Počkám jestli někdo nedá nějakou pro mě pochopitelnou radu a pak budu muset za Jankem do Hloubětína.
Dokud se tím neprokoušeš, tak určitě nic nekupuj ani neměň. Žádná univerzální a jednoduchá rada neexistuje. Ty musíš napsat svoje požadavky a pak ti určitě někdo může konkrétně poradit.
Jen tak mimochodem, jak jsi tím SCT pozoroval ISS ? Pokud není ISS nízko nad obzorem, tak ti proletí přes pole za maximálně 1s. Co jsi viděl ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Výběr dalekohledu

#1320

Příspěvek od Jožin110 »

A jsme u toho. Napsat požadavky. A to si myslím, že jsem udělal. Velikost a typ dalekohledu a hlavy, průměr a typ okuláru. Zvětšení je přibližně 105 na průměru 200 mm. Nevím co víc dodat. Mám Regal 100, kouká hezky, ale s průměrem 200 se srovnat nedá. Tam je víc světla a i detailů. V ničem jinym jsem ISS neviděl.
Na otázku jak pozoruju ISS s SCT odpovím, že kdyby jsem jí udržel v poli, tak celkem dobře. Je fakt, že se to pořád ještě chvěje, ale lepší to už nedokážu udělat. Přiznám, že po mnoha letech vývoje (stylem pokus omyl) jsem došel na konec svých možností.(začínal jsem dotazem na starym foru - plynule výškově proměnný stativ..... ale už jsem to nenašel. Nejsou tam žádný příspěvky) Postavil jsem mohutnější kamerový jeřáb, na třetí pokus trefil videohlavu a vykopal základ na m3 betonu. Na ten jsem přidělal trubku o průměru 180 mm o síle 8 mm.
Jsou vidět části ISS. Nejhezčí je, pokud se to povede ty oranžový sluneční panely když skrz ně svítí Slunce. Ale hodně záleží na poloze a směru letu. Takže mě ISS přes zorné pole nepřelétá, snažím se jí po dobu přeletu sledovat.
Odpovědět