Výběr dalekohledu

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr dalekohledu

#1231

Příspěvek od Artaban »

Tak tak a v současnosti nejlepší nabídka na AF bazaru co se refráků týče, je
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=25080 S tím se už dá pozorovat kde co. A s binem na planety a Měsíc už velice slušný stroj.

Pěkný je taky tenhle refraktor. http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=25426 Na DSO sice málo, ale jinak velice slušná kresba planet a Měsíce.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1232

Příspěvek od Psion »

Klidně bych šel do toho EVOSTAR 120 Pro, testy ukazují že se jedná o velmi dobrý dalekohled ve třídě APO.

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... ed-ein-apo
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Výběr dalekohledu

#1233

Příspěvek od Karel1 »

Ještě k tomu porovnání Meade - Bresser, jedná se údajně o nekvalitní okuláry s velkou vůlí uložení a velice nestabilní stativ. Okuláry mají mít kvalitu horší než Kellner, o optice jsme nehovořili. Mě tam u Meade právě lákaly ty tři okuláry a stativ v základní výbavě.
Díky a hledám dál.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#1234

Příspěvek od MilAN »

To jsi ale nenapsal, že se jedná zřejmě o tento set:
https://www.meade.com/telescopes/refrac ... l?___SID=U
Fa Meade má několik řad od začátečnických až po pokročilé. A v tom je rovněž značka Bresser.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr dalekohledu

#1235

Příspěvek od vla »

Když někdo napíše údajně se povídá, že...znamená to, že vlastně neví nic, jen nám to šikovně sdělí. každá firma vyrábí sady dalekohledů označené jako "pro" začátečníky. Vždy se jedná o rozklepané ne moc dobře použitelné hračky a je úplně jedno, jaký výrobce je na krabici uveden. Pokud to někdo myslí vážně, stačí když se bude řídit radami zkušenějších zde na foru, ovšem nikoli radami začátečníků zde na foru( samozřejmě jsou i vyjímky) ale myslím, že ty pravé rádce není na foru možné přehlédnout.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1236

Příspěvek od Psion »

Karel1 píše:Ještě k tomu porovnání Meade - Bresser, jedná se údajně o nekvalitní okuláry s velkou vůlí uložení a velice nestabilní stativ. Okuláry mají mít kvalitu horší než Kellner, o optice jsme nehovořili. Mě tam u Meade právě lákaly ty tři okuláry a stativ v základní výbavě.
Díky a hledám dál.
Většinou se kupuje dalekohled, montáž a okuláry zvlášť, neznám nikoho, kdo by používal setové okuláry pro kvalitní pozorování.
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Výběr dalekohledu

#1237

Příspěvek od Karel1 »

Omlouvám se, myslel jsem že jsem v začátečnickém foru, nenapsal jsem "údajně se povídá" ale známý prodejce mi toto napsal na dvacetiřádkový e-mail.
Čekal jsem radu, bohužel.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1238

Příspěvek od Psion »

Je zvláštní, proč lidé nekopírují své zkušenosti z jedné oblasti do druhé oblasti. Např. mají sluchátka za 4 tis. a ne za 800 Kč, mají kolo za 30-60 tis. a ne za 3 tis., mají telefon za 15 tis. a ne za 2 tis. apod. Proč tedy očekávají, že dalekohled za 3-6 tis. bude dobrá volba netuším.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr dalekohledu

#1239

Příspěvek od vla »

Pokud vám napsal takovýto mail, asi to nebyl prodejce astrotechniky, což u nás je dalekohledy Matoušek a Supra Praha, no a to jsou dle mě ti hlavní, hodně zkušení a poctiví.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1240

Příspěvek od Psion »

Možná tuším, kdo píše dvacetiřádkové emaily, Supra Praha to ale určitě není :)
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Výběr dalekohledu

#1241

Příspěvek od Karel1 »

Pro Psion:Třeba proto, že žijí z důchodu.
Pro vla: Trefil jsi se.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#1242

Příspěvek od Psion »

A to je důvod si koupit mizerný dalekohled? Viděl jsem spoustu dalekohledů tohoto typu (zrovna dva minulý týden), které se povalují bez užitku jejich majitelům, protože drtivá většina těch krabicových dalekohledů prodávaných v optice apod. nestojí za nic.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr dalekohledu

#1243

Příspěvek od vla »

No vidíš, sice ti asi neporadili konkrétní typ, zato ti celkem jasně napsali, co tě v případě koupě takového stroje čeká, mezi řádky lze pak vyčíst je to šmejd, nekupujte to, jenže pokud jsi dal neúměrný cenový limit, tak ti mohou jen popsat co tě s tvojím limitem čeká, ale nabídnout nemohou nic, protože dobrý začátečnický dalekohled za nízké jednotky tisíc neexistuje a vůbec to nemá nic společného se jménem výrobce. Nejlevnější dobsony začínají kolem šesti-sedmi tisíc, použitelné refraktory na slušné paralaktice o dost více.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: Výběr dalekohledu

#1244

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Zdravím tak je praskla spojka nova 8000kc a zase plastová. Rikal, ze 7 let to stalo a jak se to zkusilo tak to prasklo a ten pan o tom vedet nemusel. Kukal aj optiku i ostreni ze jde tezko a kukal aj motory kolecka ze to nikdy nejelo vse jak nove. No bohužel dlouho to stalo a plast se natahl a prakl. Jedine ze zalepit dvouslozkovym lepidlem plus lkovy pasek z kovu a prilepiť na to a nebo použit tubus na jinou montáž. Ze tubus je jak nový i optika ze pres to se nekukalo určite. Takže naprd to je. Rikal ze vse tam mam plast snek, kolecka i spojka. Ze drahy etx a plast ze to je desne. Meade etx 125mm. Jsem nazloben
gaudium
Příspěvky: 3
Registrován: 31. 08. 2019, 19:15

dalekohled pro lenivce

#1245

Příspěvek od gaudium »

Dobry den,
Jsme s manzelkou novacci typu “vsechno hned”. Vzhledem k tomu ze tato vlastnost je pri koupi dalekohledu skvela pro prodejce ale ne pro nas, prosim o radu. Radi by sme meli dalekhohled na zahrade na vesnici, obcas ho budeme prevazet do divociny, velikost a hmotnost nehraji roli. Chceme jenom pozorovat o foceni zajem nemame. Radi bychom GoTo a obraz jak z Hubblova teleskopu :) Proste mit bez namahy moznost videt co nejdetailnejsi a neostrejsi planety, mlhoviny, dvojhvezdy. Muze prosim nekdo napsat/poslat link na to co koupit do 70 tis. komplet? Dekuji
Odpovědět