Výběr dalekohledu pro děti

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Výběr dalekohledu pro děti

#16

Příspěvek od Lukina »

no...ono to bude znít asi trochu směšně...ale to, že se ten dalekohled najednou musel ovládat úplně jinak než jak jsem byl zvyklý u toho refra...

Navíc si pamatuji, že mě ze začátku dělalo dost problémy to, že jsem nekoukal "v ose dalekohledu" - zkrátka, z refra jsem byl zvyklý, že to na co koukám v okuláru je na obloze "přede mnou", zatímco tady to najednou bylo za rohem...ale to je obecně záležitost newtonů, takže to sem nebudu plést.

Nakonec jsem přešel na newton na EQ (a ještě později na SCT na EQ ;)) a od té doby bych nic jiného nechtěl...Nicméně uznávám, že pro začátečníka navíc jen tak na "pokuk" nemá EQ význam, a proto bych EQ montáž sám nedoporučoval. Nicméně stále tvrdím, že malý refraktor na klasické AZ montáži se podlě mě ovládá (z pohledu začátečníka) "nejintuitivněji" (nevím jak to říct jinak...)  
Od toho mame prece hledacek. Najdes objekt primo a pak uz jen koukas do okularu a posouvas. No a ze koukas za roh, alespon si v nekterych polohach nemusis hrat na artistu. Ale proti gustu...
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
marsz
Příspěvky: 4
Registrován: 01. 12. 2010, 12:22

Výběr dalekohledu pro děti

#17

Příspěvek od marsz »

Mám pro děti připravený FirstScope 76/300. Včera ve 22 hodin jsem přes okno v centru města odtušil ty čtyři měsíce Jupiteru. A stačí mu jen půlka batohu, nemám totiž auto.

Uživatelský avatar
PetrD
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2010, 22:08

Výběr dalekohledu pro děti

#18

Příspěvek od PetrD »

Ahoj rodiče,

Chtěl bych koupit dětem (6 let a 4 roky) k Vánocům malý triedr na takové to dětské objevování, nošení na procházky a dívání kolem sebe.

Tedy něco lehkého, vhodného pro dětské ruce, s malým zvětšením (6-8x). Ale zároveň opticky dostatečně použitelného, řekněme aspoň na úrovni triedru z Lidlu.
Cena do 1500 Kč, přece jenom je riziko, že to rozbijou. Použití přes den, ne na astro, na to máme dobsona, kterým oba rádi koukají na Měsíc ("Táto, tam jsou nějaký kolečka!").
Důležité kritérium: aby okuláry šly dát dost blízko k sobě, aby se i malé dítě mohlo dívat oběma očima.

A tak bych se rád zeptal, jestli náhodou někdo pro své ratolesti neřešil totéž a co jste nakonec vybrali.

Zatím mám vyhlídnutý tenhle:
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... -8036.html
případně tenhle, ale pro dětské ruce mi připadá moc velký:
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... -7918.html

Dík za rady,
Petr
SW Dobsony 200/1200 StrčTo a 400/1800 GoTo + obří vozejk, aby s tím krámem šlo vůbec pohnout. Hyperiony 24mm, 17mm, 8mm, 5mm, Delos 10mm, Paracorr 2, Powertank 17Ah, štafle.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Výběr dalekohledu pro děti

#19

Příspěvek od Peťa »

Zkoušel jsem s dětmi stejného věku různé triedry, a nejlépe se jim koukalo s tím nejlehčím - ten UpClose je podle mne vzhledem k váze 680 gramů nevhodný. Hledal jsem nedávno na webu, který triedr má nejmenší vzdálenost okulárů, díval jsem se do všech cenových kategorií a kupodivu se to téměř neliší.  Ten linkovaný Outland X má dle webu podobně jako všechny ostatní 56mm, což možná bude u čtyřletého dítěte problém. To si ale můžeš u vlastní ratolesti snadno pravítkem zhruba změřit. Alternativou by byl dalekohled monokulární, zvláště pokud děti už umí z dobsona koukat jedním okem. Třeba tento: http://www.celestron.cz/monokular-celes ... -7928.html, ovšem pozor, většina parametrů je tam uvedená špatně, správná čísla viz celestron.com nebo celestron.de. Za ty peníze by šly skoro koupit dva, pak odpadne přetahovaná "on/ona to už má dlouho, já se chci taky podívat".
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr dalekohledu pro děti

#20

Příspěvek od vla »

Na přírodu rozhodně bino, monokulár téhle kategorie by bylo hodně nouzové řešení. Dělají se i hodně skladná řešení, která rozhodně nebudou mít s oční vzdáleností problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Výběr dalekohledu pro děti

#21

Příspěvek od Peťa »

Dělají se i hodně skladná řešení, která rozhodně nebudou mít s oční vzdáleností problém.  
Poraď, ať vím co mám dětem pořídit. Link, nebo jen typ...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr dalekohledu pro děti

#22

Příspěvek od vla »

Zkus pohledat, některá roof řešení mají možnost přitisknout tubusy úplně na sebe. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr dalekohledu pro děti

#23

Příspěvek od MilAN »

Stačí dojít do první prodejny - většina těch malých turistických dalekohledů má podobná řešení ,takže si určitě z 20 -30 různých vybereš .
Typově např. :
http://www.moty.cz/binokularni-dalekohl ... ?pouziti=2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr dalekohledu pro děti

#24

Příspěvek od vla »

Nebo třeba tenhle, máš ho tam i v minimální vzdálenosti okulárů na posledním obrázku. http://www.alza.cz/olympus-rc-ii-8x21-c ... 180017.htm
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Výběr dalekohledu pro děti

#25

Příspěvek od Peťa »

Děkuji za linky, kupodivu ve dvou mně nejbližších obchodech jsem nepochodil. Typický příklad zde http://www.megapixel.cz/celestron-upclose-g2-8x21, malinký turistický dalekohled, ale rozestup očí minimálně 58mm - víc než u mnohých dospělých 10x50, takže nic pro malé děti.

Taky bych si dal pozor na jemnost chodu ostření, měl jsem v ruce (větší) dalekohledy, které šly hodně ztuha a děti by to asi neutočily vůbec. Další kritérium je zorné pole (ten Outland X má 65° okuláry, takže velká výhoda) a taky celkové mechanické provedení - pro děti bych určitě nekupoval přes internet, ale vzal bych si to v obchodě do ruky a dobře si prohlídnul, co se odlomí po pádu na asfalt a kam se dostanou kamínky a bordel po pádu do hlíny nebo písku. Z těch dvou linkovaných se mi mnohem víc líbí Bresser, protože má větší zorné pole 60° a takovou kompaktnější uzavřenější  konstrukci. Kdyby to vyšlo s odstupem očí, tak ten Outland X má ještě větší zorné pole, lepší hranoly a mechnicky je taky solidní. Za danné peníze se dá určitě koupit solidní dalekohled, nemusí to být totální šunt.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr dalekohledu pro děti

#26

Příspěvek od Rekmarik »


Pouvažoval bych také o něčem s permafokusem - pokud se jedná o malé děti 4-8let ..
Pokud dítě nemá rozdílnou dioptrickou vadu. U hodně malých dětí je obtížné je naučit ostřit, je to možná individuální, ale nemám to jen ze své hlavy.

Problém je, že nabídek je málo a cena je vysoká

např. Buschnell 7x35

http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... sp?idk=197
http://www.dalekohled-mikroskop.cz/dale ... focus-7x35
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Výběr dalekohledu pro děti

#27

Příspěvek od vla »

Zaostření od cca 20m je do přírody naprosto nevhodné. Naopak bych preferovaL ostření na co nejkratší vzdálenost, ideálně 1,5 až dva metry. Vhodní na motýli, brouky a kdejaký jiný hmyz, případně kvítky rostlin atd. Permafokus tak jedině na dostihy.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr dalekohledu pro děti

#28

Příspěvek od Rekmarik »

Zaostření od cca 20m je do přírody naprosto nevhodné

to je příliš relativní, záleží co tam chceš sledovat, na pozorování ptáků ideál když ti přelítavaj z místa na místo.
Těch dvacet metrů je hold daň za jiné výhody ...
Je sice krásný pozorovat blízké objekty v trávě nebo listy stromů atd, ale dalekohled je přece daleko-hled žejo :)

Když už investovat do dražšího kousku tak doporučuju s děckem zajít do obchodu a tam to vyzkoušet ..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Výběr dalekohledu pro děti

#29

Příspěvek od MilAN »

Já bych do dražšího tedy nešel. Málo kdo ocení při běžném okukování přírody přínos kvality, vyvážený neúměrným cenovým zatížením. Ty laciné turistické nejsou nijak špatné, není potřeba se o ně až tak starat a pokud se s nimi něco stane, nebude to žádná velká škoda. Pro děcka to je hračka jako každá jiná, možná se jí také rády podívají na "zoubek" , a jinak s tím zažijí hodně zábavy a objevování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět