Dalekohled pro pozemní pozorování

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Strapal
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2014, 09:57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#196

Příspěvek od Strapal »

Neříkej, že v okolí není nějaká prodejna s dalekohledama! Třeba u nás v Táboře jich je aspoň 5 a prodávaj se tam i pozorovací dalekohledy!Bohuzel je to presne jak rikas. Ale zas tu mame kazdeho druheho zavisleho na slivovici. Obavam se, ze i v Ostrave nebude nic vhodneho skladem.
Uživatelský avatar
Xmarth
Příspěvky: 111
Registrován: 27. 02. 2013, 13:57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#197

Příspěvek od Xmarth »

Já myslím, že ti bylo prakticky odpovězeno a vyšel ti z toho ED Spektiv 65mm. To množsví různých pohledů je z jediného důvodu, univerzální přístroj není a zvětšení není jediný parametr dalekohledu. Ale být tebou zvážil bych ještě zde naposled zmíněnou možnost, kterou je triedr, s dobrým stativem. např. :
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... -3407.html
Vejdeš se spolehlivě do rozpočtu a budeš mít přístroj pro pohodlné koukání jak ve dne tak v noci, a nezapomeň dvě oči vidí víc než jedno S tím spektivem máš samozřejmě možnost si více vyhrát se zvětšením bude krásně použitelný do budoucna i na měsíc apd. až tě trochu chytne noční obloha ale to pohodlí a široký zorný úhel triedru ti jen tak něco v této ceně nenabídne.
Auriol 10x50. Nikon 3200 + 40mm 2,8 micro, 18-55mm, Tamron 70-300, Samyang 500/8.
Uživatelský avatar
Strapal
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2014, 09:57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#198

Příspěvek od Strapal »

Diky vsem za informace.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Dalekohled pro pozemní pozorování

#199

Příspěvek od mitovka »

Pro mně, tupe zvire v oboru, jsou posledni informace natolik matouci, ze to vzdavam. Je moznost, ze nekoho "normalniho"Wink z Prahy pozadam, aby zalezl do te Supry nebo podobne a podival se mi a porovnal ED s obyc. achromatem. Nebo pouziju zakonnych obchodnich prostredku a proste si necham to ci ono poslat, mrknu a poslu zpet nebo si necham. Coz taky asi neni ono, protoze tim se moznost fyzicky na miste porovnat dva kusy ztraci..

Pochopil jsem timto, ze jinou sanci fakt nemam. Skoda. Netusil jsem, jak slozite to muze byt.Co jineho se da delat, kdyz mam shop 400km od baraku..Undecided

Strapal, obetoval som dnes pre tvoju úlohu, ktorá sa tu rozvinula na pár stranách, hodinku svojho ćasu a 2 litre benzinu a našiel som na našej nekonećnej rovine vyvýšené miesto, z ktorého viem pozorovat 4 km dlhý rovný úsek cesty a autá na ňom ako sa postupne približujá/vzdiaĺujú od môjho stanovišťa.

Zobral som si na kopček 65 a 80 mm achromatické spektivy a (kedže nemam doma ziadny ED spektiv) 15cm newton ktorý nemá žiadnu farebnú chybu a v rozlíšení kontrastnych detailov (ako značka na aute) urcite 80mm ED spektiv prekona.

Dnešný deň mi prišiel na tento test vhodný, celý deň bolo zamračené hustou nizkou oblačnosťou, doslova čiernota, teplota len 19-20 stupňov, mierny vietor. Napriek tomu bol seeing (vlnenie vzduchu) pri zemi nejpodstatnejsim obmedzujucim faktorom. So všetkými tromi ďalakohľadmi som dokázal prečítať bezpečne a zaručene značku na aute na vziadelnosť 1,1 km. Viac nie, pretože to vlnenie vzduchu nedovolilo. Nebol som obmedzený priemerom ďalekohľadu, nebol som obmedzený maximálnym zväčšením (40x vyzeralo byť na túto vzdialenosť ideálne), nebol som obmedzený optickou konštrukciou (achromát, zrkadlo).

Napriek tomu, že bola kvôli oblačnosti dosť "tma", (nízko sa prevaľujúce takmer čierne oblaky) tak ani v jednom spektíve ani pri najväčšom zväčšení (55x resp. 60x) nebolo svetla málo.

Môj záver je asi takýto:
- prečítanie značky na aute Ti na vzdialenosť 1km umožní aj achromatický spektív zväčšujúci už 40x (asi by stačilo aj 30x ak máš normálny zrak), a ak bude mať priemer 60mm, svetla bude dostatok aj cez zamračené dni.
- za výborných podmienok, keď by bol vplyv vlnenia vzduchu nad zemou zanedbateľný (testoval som už doma na vytlačenom obrázku ŠPZ v mierke 10% na 1/10 vzdialenosti kde vplyv atmosféry bol zanedbateľný) by si mohol s achromatickým spektívom zväčšujúcim 60x prečítať ŠPZ na aute na vzdialenosť cca 2400m. Ani s newtonom to nešlo pri zväčšení 60x ďalej. Možno by malo zmysel testovať vačšie zväčšenie a tam by sa už prejavil rozdiel medzi achromátom a zrkadlom (resp. apochromátom), lenže po zhodnotení dnešnej reálnej atmosféry (a to bolo celý deň zamračené) myslím že snažiť sa pridať ďalších pár sto metrov je science-fiction
- pokús sa pozorovať vtedy keď sa vzduch nad terénom najmenej vlní.
mitovka
Uživatelský avatar
Strapal
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2014, 09:57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#200

Příspěvek od Strapal »

Diky moc za vynikajici a prakticky test, ktery jsem potreboval. Jsem rad, ze jsi overil, ze hranice 2km je dosazitelna s pomerne beznou technikou. Bude zajimave porovnat vysledku testu ochotnych lidi z www.dalekohlady-puskohlady.sk, ktere jsi mi doporucil a pana Zahajského z www.supra.cz, kteri slibili, ze do tydne vyrazi do terenu a pokusi se SPZ na 2km necim precist. Pokud dostanu svoleni, vysledky pochopitelne rad zverejnim. 8-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled pro pozemní pozorování

#201

Příspěvek od MilAN »

Kdybys četl už od začátku příspěvky, které ti psaly, že rozlišení v přírodě příliš nezáleží na technice , ale na vzduchu, tak už jsi mohl být o hodně dále.
To si opravdu myslíš. že zde najdeš více lidí, kteří budou chtít sami sebe přesvědčovat o tom, že to zvětšení 60x ve dne je asi tak maximum, a že moc nezáleží na tom, co k tomu použiješ? vždyť se s tím setkávají skoro denně a snažili se ti své zkušenosti napsat hned po tvých otázkách.
Mohl ses zeptat hned, na jakou vzdálenost přečtou SPZ a ne psát o ptácích pro tvoji ženu, které chce mít přes celé zorné pole a podobně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Strapal
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2014, 09:57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#202

Příspěvek od Strapal »

Ale ja jsem nadmiru spokojen s vysledkem a stavem veci. Bohuzel nejsem takovy borec abych hned popsal co chci, takze jsem se postupne pres ptaky a vlastnim zkouseni dostal az k spz na 2 km. Ale to jsem nevedel. Delam do jinych veci. :-/
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Dalekohled pro pozemní pozorování

#203

Příspěvek od mitovka »

Ozaj dnes som na Teba myslel. Ako si dopadol s voľbou ďalekohľadu? Nech tu to množstvo príspevkov má aj nejaké zakončenie.
mitovka
Uživatelský avatar
Strapal
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2014, 09:57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#204

Příspěvek od Strapal »

Az se dostanu domu, tak sem zkopiruju odpoved pana Zahajskeho. Nicmene MUJ vysledekje jasny - Celestron Ultima 100mm, nebo jineho solidniho vyrobce dalekohledu tohoto typu. ED - APO nezaplatim.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Dalekohled pro pozemní pozorování

#205

Příspěvek od Bill »

Ještě tam byl ten starší ED80 v bazaru pravděpodobně i s hranolem pro pozemní pozorování. Pokud to nemusí být extrémně přenosné, tak to nemusí být špatné řešení. Ale pokud to chceš více nosit, tak je to blbost.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Strapal
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2014, 09:57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#206

Příspěvek od Strapal »

Mail kopie:

Tak pokud zadání znělo SPZ na 2 km, tak je to - s přihlédnutím k roční době a povětrnostním podmínkám - asi stejný úkol jako přečíst zásah 308 Win do černého na 300 metrů. Tzn. v podstatě neřešitelné.

Našel jsem si několik míst, odkud je výhled řekněme na 750 až 1500 metrů a kde je možnost pozorovat auta. Místa, kde nekoukám přes beton, ale většinou přes níže položená pole či louky, kvůli eliminaci neklidu vzduchu. Koukal jsem Pentaxem 65 EDF tedy přímým konkurentem Regalu 65 ED a ED-100. Kvůli čitelnosti SPZ jsem používal nejvyšší zvětšení tj. 60x, ono víc stejně smysl nemělo. Zkusil jsem to mezi 18 až 20. hodinou večerní, kdy je vzduch klidnější a navíc nesvítilo sluníčko (bylo po dešti a to v letních měsících může být problém – odpar z prohřátých ploch). SPZetka byla čitelná tak max. do 1 kilometru a to plavala jako pod vodou. Dál jsem se nechytal.

Zásadním problémem je neklid vzduchu. Troufám si tvrdit, že za klidného vzduchu i obyčejn ý achromatický 65mm dalekohled s dobrou kresbou má šanci číslo přečíst. Podmínkou bude použití zvětšení tak okolo 60x (u spektivů většinou jako maximální možné), vysunutá rosnice nebo chcete-li sluneční clona, bytelný stativ, který se nerozkmitá, když se obličejem dotknete gumové očnice a pro takovéto detailní pozorování bude důležitým momentem i pohodlná poloha pozorovatele.

Přidám ještě zkušenost ze střelectví, která o mnohém napovídá. Je to ten výše uvedený problém při střelbě z odstřelovačky. Závody se konají od května do září, tedy v době, kdy největším faktorem není optika, ale vzduch. Navíc je násoben tím, že střelec většinou leží a dalekoh led má vedle sebe takže objektiv je ve výšce řekněme 20-30cm nad zemí, kde je neklid vzduchu nejvyšší. Dalekohledy malých průměrů od 50ti do 80mm jsou nepoužitelné. S jedním kolegou jsme chtěli problém vyřešit definitivně. Na střelnici jsme vzali několik dalekohledů o různých průměrech a konstrukcích a řešení jsme našli – vítězem byl Schmidt-Cassegrain o průměru 203mm, používající 80ti násobné zvětšení (ono menší skoro nešlo vzhledem k technickým parametrům astronomického dalekohledu vyrobit :o). Ne že by zásah, tedy díru o průměru okolo 8mm, v černém byl vidět, ale dal se zahlédnout zatímco v menších dalekohledech nebyla šance. Úplně jiná situace ale byla ráno cca do 9ti hodin, kdy vzduch byl klidný, zásahy v bílém byly vidět i 80mm dalekohledem, v černém potom 125mm SCT.

Myslím, že jsem Vám moc nepomohl, ale alespoň víte, že tím největším problémem není optika samotná a není potřeba se honit za zvětšením, ale kamenem úrazu je naše atmosféra, která si dělá co chce.

V každém případě o problému vím a dál se tím budu zabývat, neboť jde o konkrétní požadavek a každá zkušenost se v tomto směru hodí.

S pozdravem / Best regards,
Jan Zahajský
SUPRA Praha, spol. s r.o.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Dalekohled pro pozemní pozorování

#207

Příspěvek od Stanislavxyz »

Strapal: Sice jsem prohlásil, že sem už nebudu psát, ale nemůžu si pomoct. Tohle všechno už jsme Ti tady napsali. Co uděláš teď? Napíšeš do NASA? Nebude lepší se smířit s fakty? Koupit doporučovaný spektiv a začít konečně pozorovat?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Dalekohled pro pozemní pozorování

#208

Příspěvek od Janek »

Jak jsem si přečetl svůj mejl  ;) (podotýkám zveřejněný s mým souhlasem) a příspěvek Mitovky a předchozí celou debatu, je to zralé na sesumírování a transformaci do článku, který by mohl být na fóru vyvěšen, uzamčen, aby se neztrácel v diskuzích a umístěn tak, aby byl snadno dohledatelný. Stejně tak je to s radami začátečníkům, které se tu omýlají stále dokola ...

Možná jsem právě vynalezl kolo  :D, ale fórum už tak často nesleduji a neprolézám.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Dalekohled pro pozemní pozorování

#209

Příspěvek od mitovka »

Ja som bol tiež rád po prečítaní Vášho emailu, že sme dospeli k podobným záverom a nikto ma nebude podozrievať zo zavádzania nováčika...

Sám som odhodlaný v zime to skúsiť, s 300mm newtonom musím nafotiť za vhodných podmienok značku aj na konci môjho 4km dlhého úseku... Ale to je skôr už len o nejakom "hraní".

mitovka
Uživatelský avatar
Strapal
Příspěvky: 30
Registrován: 06. 07. 2014, 09:57

Dalekohled pro pozemní pozorování

#210

Příspěvek od Strapal »

Mnohokráte díky všem.

Stanislavxyz: Co udělám? Vyhlašuju tady mistrovství Evropy ve čtení SPZ na max. vzdálenost. Za druhé jsem včera zakoupil skůtr a pokusím se zloděje dřeva na protějším kopci města chytit přímo, pokud neni astrolog a všechno si zde průběžně nepročítal, haha. Za třetí, protože mně to stále velmi zajímá, zakoupím to co jsem psal a do NASA psat nebudu, no a na závěr zvu všechny co se mi tady snažili pomoct a budou někdy trávit čas v Beskydech, poblíž Rožnova p/R, na několik-set kotlů slivovice.  8-)

strapal zavinac seznam.cz
Odpovědět