Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Kony.cz
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 03. 2019, 11:04

Re: Point zarizeni na informace

#1591

Příspěvek od Kony.cz »

Co myslis montazi ? Stativ a nebo tubus ?
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Point zarizeni na informace

#1592

Příspěvek od biker.fm »

Kony.cz píše:Co myslis montazi ? Stativ a nebo tubus ?
To co je mezi stativem a tubusem :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Kony.cz
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 03. 2019, 11:04

Re: Point zarizeni na informace

#1593

Příspěvek od Kony.cz »

Aha :)))
To je to oznaceni EQ3 atd ze ?? Hihi
hadak

Re: Prosím o radu...................

#1594

Příspěvek od hadak »

Prosím o pomoc...chi zkusit s ASI120MC (ASI224MC) udělat pár záběrů DSO...bohužel je nedokážu přinutit k dlouhé expozici cca 2-3 min....
nějaký screnshot jak nastavit nějaký program co funguje...zkoušel jsem ASICAP, Firecapture, SIPS, Sharcap, NINA( instalace neprošla antivirusem),
už nevím jak dál....děkuji
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Prosím o radu...................

#1595

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1596

Příspěvek od MilAN »

V čem je problém? Ve Fire capture nejde u té kamery nastavit expozice v délce několik minut, nebo co nejde ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

Re: Prosím o radu...................

#1597

Příspěvek od hadak »

Nejde mi udělat dlouhá expozice...jen to vyfotí ...
hadak

Re: Prosím o radu...................

#1598

Příspěvek od hadak »

dám expozici 60s....limit 60 sekund....a uloží to tři fotky po 28 kb....
a v noci to udělalo to samé....jen černý obraz.....
hadak

Re: Prosím o radu...................

#1599

Příspěvek od hadak »

nahrál jsem to APT a tam to běhá OK.....tak si ho koupím a bude klid...děkuji všem za pomoc
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1600

Příspěvek od palkog »

Nastavovanie dlhych expozicii vo FC je trocha krkolomne. Bud treba pouzit ten posuvnik (co je dost nepresne), ale napisat priamo cas expozicie. Ale pozor - neda sa len prepisat jedno cislo, ale treba zmazat vsetky a prepisat nanovo a potom dat Enter. Mne to s ASI224MC funguje. A skusil by som zrusit aj ten casovy limit alebo pouzit dlhsi limit ako cas expozicie.

So SIPSom je aky problem? Je nainstalovany ASCOM a ASCOM driver pre kameru?
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
hadak

Re: Prosím o radu...................

#1601

Příspěvek od hadak »

ASCOM jsem dal všude nové ovladače...v Sipsu to nedělalo vůbec nic, jen to poznalo kameru, ostatní se chovaly stejně jako FC...
ten APT je fakt dobrý, vše běhá bez problému...ASI, Canon i sousedovo Nikon....má to vše...co je potřeba na DSO...ještě jednou diky
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1602

Příspěvek od Pidrman »

Chci se zeptat zkušených měsíčníků a planetárníků :-)

Kdybych si chtěl pořídit dalekohled na pozorování ( i focení ) detailů měsíce a případně planet, po jakém dalekohledu bych se měl koukat ( zrcadlo 150 - 203 mm )
klasického newtona bych asi vyloučil.


Díky za reakce Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Prosím o radu...................

#1603

Příspěvek od Artaban »

Pidrman: Asi by to chtělo víc upřesnit, aby mohl někdo poradit. Nároky na temperaci, jestli tedy tubus uzavřený, nebo otevřený. V jakých podmínkách bude dalekohled skladován. Jaká montáž a jestli spíš fotit, nebo koukat. Tím asi bych začal, no a co cena? Na tom nezáleží?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1604

Příspěvek od Pidrman »

Nevšiml jsem si, že už je zde jedno vlákno s tímto zaměřením
viewtopic.php?f=29&t=4832

takže jsem si udělal obrázek co a jak :-) pochopil jsem, že 200 mm zrcadlo je prostě málo a má HEQ-5 více neuveze.

Edit. určitě něco s otevřeným tubusem.

Honza
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Prosím o radu...................

#1605

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Nedělal bych ukvapené závěry...

Na pozorování planet a Měsíce není určitě 200 mm průměr zrcadla málo.. Na naše podprůměrné podmínky je to tak akorát. Na fotografování je samozřejmě větší průměr vždy lepší. Takže jde o to, co budeš víc preferovat - jestli pozorování nebo focení.

Vyloučil jsi Newtona a z dalších důvodů musíme vyloučit i velké drahé refraktory. Prostou úvahou Ti zbývají Cassegrainy a jejich běžně používané modifikace - tedy katadioptry, tj. Maksutov- a Schmidt-Cassegrainy. Na Tvou HEQ5 si můžeš pořídit klasického 200mm Cassegraina od GSO ( TS ), 8" SCT a 7" SW MAK.

Z pohledu pozorování je nejméně vhodný SC díky měkkčímu obrazu a horšímu kontrastu detailů na planetách. Rovněž celková ostrost v poli není moc dobrá ( pokud nekoupíš dražší EDGE ). Na fotografování je to v podstatě jedno, protože zde do výsledného obrazu hodně velkou měrou zasahuje postproces a proto je v praxi tento typ dalekohledu ve větším průměru, díky jeho kompaktnosti, - typicky SCT11" - hojně využíván právě za účelem fotografování.
Uzavřený tubus bych tedy nezatracoval, protože problematika seeingu v něm je kapku složitější, než se často prezentuje, a navíc má uzavřený tubus i své výhody. U těchto menších průměrů není v temperaci handicap moc velký.
Vlastnil jsem dlouhá léta SW MAK 180 mm a mohu jej na pozorování vřele doporučit. Je to velmi kompaktní dalekohled a má nejmenší centrální zástin ze všech výše uvedených dalekohledů.
A pokud bys usoudil, že zůstaneš jen u pozorování, tak by Ti velmi dobrou službu udělal i 150 mm ED refraktor. Myslím, že Tvá montáž by to jakžtakž ještě dala.
Odpovědět