Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Překládání dalekohledu

#1576

Příspěvek od iooo »

Ahoj,

mohl by někdo prosím vysvětlit, co to je to "překládání dalekohledu" ? Hledal jsem to všude možně ale našel jsem jen jediný popis této operace, nicméně psaný tak, že jako začátečník jsem jej vůbec nepochopil :-) Případně prosím o nějaký odkaz.

Díky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Překládání dalekohledu

#1577

Příspěvek od MMys »

Překládání dalekohledu není nic. Správně se to jmenuje proložení a spojuje se s německou paralaktickou montáží. Je to postup, kdy, když se už montáž blíží k meridiánu, tak se otočí v obou osách o 180°, čímž se tubus dostane na druhou stranu ud sloupu (trojnožky) a později na ni nenarazí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Překládání dalekohledu

#1578

Příspěvek od iooo »

MMys píše:Překládání dalekohledu není nic. Správně se to jmenuje proložení a spojuje se s německou paralaktickou montáží. Je to postup, kdy, když se už montáž blíží k meridiánu, tak se otočí v obou osách o 180°, čímž se tubus dostane na druhou stranu ud sloupu (trojnožky) a později na ni nenarazí.
Díky za odpověď. Nicméně jak se takové otočení provede, když je tam GoTo? Když to udělám manuálně, tak si to kompletně rozhodím, nebo mi něco uniká?
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Překládání dalekohledu

#1579

Příspěvek od hades »

Jestli vládneš angličtinou, podívej se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=AC5YO1BTYqY
Ono jednoduše jenom stačí stopnout tracking a znovu zadat cíl pro GoTo a montáž už si sama zvolí, na jakou stranu se ti otočí
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
iooo
Příspěvky: 58
Registrován: 03. 08. 2019, 19:28
Věk: 52

Re: Překládání dalekohledu

#1580

Příspěvek od iooo »

hades píše:Jestli vládneš angličtinou, podívej se na toto video: https://www.youtube.com/watch?v=AC5YO1BTYqY
Ono jednoduše jenom stačí stopnout tracking a znovu zadat cíl pro GoTo a montáž už si sama zvolí, na jakou stranu se ti otočí
Díky moc. To je přesně ono. Meridian Flip - nevěděl jsem, jak se to řekne v Angličtině.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Překládání dalekohledu

#1581

Příspěvek od MilAN »

hades píše: Ono jednoduše jenom stačí stopnout tracking a znovu zadat cíl pro GoTo a montáž už si sama zvolí, na jakou stranu se ti otočí
No, pokud tohle má logicky navazovat na Martinův příspěvek, tak to takhle nefunguje. Pokud dalekohled je před meridiánem,tak po zastavení a opětovném zadání objektu GoTo neprovede proložení , ale opět na něj najede z té původní ( pravé strany ).Teprve v okamžiku přejetí objektu přes meridián, byť jen o 1s, GoTo najede z druhé strany.
A aby to v té terminologii bylo více matoucí, existuje termín "přeložení dalekohledu", kdy se eliminuje kónická chyba průchozího dalekohledu ( pasážníku ) tím, že se vyzvedne tubus z ložicsek, otočí o 180°a opět uloží ( prostě : skutečně se přeloží v ložiscích - což se dá nadosmrti zapamatovat :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Filtrové kolo a ostření

#1582

Příspěvek od honjan »

honjan píše:Zdravím, mám takový malý dotaz ohledně filtrového kola...
Pořídil jsem si od kamaráda pár filtrů na okuláry a zamýšlím si pořídit takové to "filtrové kolo", do něhož bych ty filtry dal a nemusel bych pořád vyndavat okulár a šroubovat filtry, kdykoli chci zkusit změnu.
Napadlo mě ale, že nasazením toho kola se vlastně okuláry posouvají o něco výše, a tak mě zajímá, jestli pak lze v pohodě doostřit a nebo budu potřebovat nějakou úpravu něčeho na dalekohledu apod., případně co se nejčastěji a nejlépe upravuje? Nebo si dělám zbytečné starosti?
Máte někdo zkušenosti a případně řešení?
Díky Honza
Zdravím, tak jsem tu opět po čase, tentokrát však s konkrétními údaji, páč filtrové kolo již mám. Teď s některými okuláry nedoostřím v pozici výtahu, když je nadoraz zasunutý. Výtah má doraz ve výšce 3,5 cm od těla dalekohledu. Je lepší v dalekohledu 250/1250 posunout primární zrcadlo směrem k sekundáru (případně o kolik cm, např. o těch 3,5 cm tloušťky kola nebo jinak?) a nebo výtah a sekundár s pavoukem směrem k primáru (případně o kolik cm?) a nebo je to jedno? Nebo jiné možnosti? Načrtlé rozměry filtrového oka přikládám.
Předem děkuji za každý tip....
Filtrove kolo nakres.jpg
Filtrove kolo nakres.jpg (87.58 KiB) Zobrazeno 2795 x
Naposledy upravil(a) honjan dne 13. 09. 2019, 18:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1583

Příspěvek od MilAN »

Tohle nemá jednoduché řešení. Je v podstatě jedno, z které strany- ale určitě je jednodušší ze strany primáru . Buď řezat a posunout objímku primáru, nebo prodloužit kolimační a aretační šrouby primáru ( to ale bude dost nestabilní - ale pro zkoušku bych to udělal dříve, než potom konečnou úpravu).
A o kolik ? No nechal bych si 1 cm vůli- takže odzkoušet současnou polohu okuláru a celé nakreslit a dopočítat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Prosím o radu...................

#1584

Příspěvek od honjan »

MilAN: OK, díky za radu, proměřím a rozkreslím si to. Posunout ten primár nebude takový problém, mám dalekohled, který je od Libora Němce, takový ten dřevěný, a ten má uchycení celého držáku primáru na matičkách skrz ta prkýnka. Takže bych jen udělal dírky o něco výše a celou tu konstrukci uchycení posunul. Jen jsem nevěděl, jestli se to pak posouvá přímo o ty rozměry toho kola, když bych např. potřeboval srazit to na výtahu o tu tloušťku kola, a nebo se to dělá ohledně správného zobrazení a ohniska jen nějakým procentem z toho rozměru. Nejsem v tomhle znalý, tak nevím, jestli by to nějak nenarušilo více ostrost apod., když se zkrátí vzdálenost mezi primárem a sekundárem, a díky tomu jestli je nutné dodržovat určitá vzdálenostní pravidla. Snad jsem se do toho nezamotal a správně jsem vysvětlil, co myslím. :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1585

Příspěvek od MilAN »

Ne, posune se to přesně o tu délku, co potřebuješ. Jediný vliv to bude mít , a to je zvětšení vinětace okraje obrazu. Pokud by to mělo vadit (spíš ale to ani nepoznáš), tak lze vyměnit sekundár za větší. Na kresbu a ostrost to ale nemá vliv
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Prosím o radu...................

#1586

Příspěvek od honjan »

Tak to je super, díky moc za rady, moc mi to pomohlo....... H.
Kony.cz
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 03. 2019, 11:04

Point zarizeni na informace

#1587

Příspěvek od Kony.cz »

Ahoj,
Koupil jsem si svuj prvni dalekohled a hned me napadla myslenka informacniho systemu.
Takze drzak jsem vytiskl na 3D tiskarne, samotne uchyceni tabletu jsem vyuzil z nepouziteho drzaku do auta...jen ted v tom mam iPad, ale pouziji 7" android, je ohromadu lehci a postacujici

Funkcnost super, augment reality prave sledovane oblohy s moznosti zoomovani a zjistovani na co vlastne koukam

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Point zarizeni na informace

#1588

Příspěvek od MilAN »

Takhle v obýváku to je dobré. V terénu by to chtělo menší informační systém a větší dalekohled. :)
Až se tim poprvé podíváš, zjistíš, že to takhle není vůbec dobrý nápad. Tak vzhůru do získávání zkušeností !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kony.cz
Příspěvky: 25
Registrován: 15. 03. 2019, 11:04

Re: Point zarizeni na informace

#1589

Příspěvek od Kony.cz »

Proc vetsi dalekohled ???

Mam 130/750, rekl bych ze pro zacatek v pohode. A tablet dam 7"
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Point zarizeni na informace

#1590

Příspěvek od biker.fm »

Mam rad ruzne vychytavky, udelatka a dalsi "zbytecnosti" :-)

Ve tvem reseni (napadu) vidim dva problemy:
1) velky tablet, bude te zbytecne oslepovat (a kdyz nastavis cerveny mod, neni vsespasny) a navic umisteni je nevhodne na dalekohledu. Bude funguje jako super plachta kde kazdy zavad vanku ti zacne hybat s dalekohledem. Jo a spravne vyvazeni, to neumim posoudit takhle z obrazku.
2) ta montaz je silne poddimenzovana. Pro zacatecnicke seznameni ten prumer asi na par hodin vystaci.
Neber to tak ze ti chci kazit radost, jen popisuji svuj nazor.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět