Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Prosím o radu...................

#1786

Příspěvek od astar »

Prvně udělej ten můj test . Pokud bude chyba 12h , tak dalekohled bude směřovat na sever , místo na jih . Pro toto nastavení je Betelgeuse skoro přesně na jihu. Jak jsem napsal , není třeba obloha.

Pardon : Když jsem si to nastavil v Cielu , tak pak stou Spikou je to to vlastně podobné jako s Betelgeuse :) . Zkus to co radil Karel Kps v příspěvku 1728 .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Franta62
Příspěvky: 166
Registrován: 20. 06. 2017, 01:47
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Věk: 61

Re: Prosím o radu...................

#1787

Příspěvek od Franta62 »

Zdravím, pánové, sleduji tuto diskusi již od začátku jako zajímavý problém. Opravdu mne zajímá, jaký bude výsledek snažení a testů a zda se podaří tazateli poradit a chybu v nájezdu montáže eliminovat. Tento můj příspěvek neberte jako radu, spíše jako postřehy k dalšímu zamyšlení. Poradit by měl někdo, kdo má bohaté zkušenosti s montážemi AZ-EQ a s jejich nastavováním. Osobně jsem majitelem azimutální CPC925, takže nechci do SynScanu "kibicovat", neznám ho.
Nicméně hodnoty z posledního večerního pozorování tazatele jsem si taky zkontroloval v PC planetáriu. Systém montáže opravdu počítá dobře a hodnoty na ručce pro dané hvězdy souhlasí - jak v EQ souřadnicích tak v AZ souřasnicích. Jen praktický nájezd montáže na objekt je na opačnou stranu oblohy.
Technický problém bych téměř vyloučil, tak jako MilAn, protože jestli má tazatel instalován tovární upgrade (viz obrázek pod příspěvkem), kde se všechno nainstaluje podle návodu a konektory se připojí do příslušných zdířek, je prohození kabelů téměř vyloučeno. To by musela být výrobní vada.......
Nevím podle jakých souřadnic řídí motorky a nájezd montáže systém SynScan,ale připadá mi, jakoby najížděl podle přepočtených Alt-Az z původních EQ, jen s orientací "nulového azimutu" na jihu a ne na severu, kterým odpovídají hodnoty na ručce. Pokud software řídícho systému i na tomto upgradu umožňuje duální režim.... ? (pozor - tazatel navíc provedl i upgrade softwaru a jak sám uvedl, je v IT profesionál, takže zřejmě korektně).
Na myšlenku, že systém může vycházet ze špatného "nulového bodu azimutu", mne přivedl druhý obrázek pod příspěvkem. Je z návodu k montáži AZ-EQ5 od SkyWatcheru.
V EQ módu je tyč závaží na severní straně, pomyslný dalekohled je v rybině uchycen na jižní straně, tak jako ovládací skříňka montáže. Osa rektascenze směřuje k Polárce.
V Alt-Az módu je však celá montáž "otočena" o 180 st. Pomyslný dalekohled v rybině je na severní straně, tak jako i ovládací skříňka. Osa rektascenze směřuje do nadhlavníku.
Pokud to nějak souvisí s "nulovým výchozím bodem" azimutálních souřadnic, mohlo by to být jádro problému.
Pokud to tedy software dnes instalovaný na montáži umožňuje (neumím posoudit), zkusil bych i přepnutí do Alt-Az módu a nastavení v obou polohách. Tedy se "skříňkou" severním směrem, následné přepnutí a vyzkoušení nájezdu na hvězdy v EQ módu. Pokud to nepomůže, nastavení v AZ módu jižním směrem, opět přepnutí a vyzkoušení v EQ módu. Možná, že existuje možnost přepnutí a nastavení výchozího bodu azimutu (N-sever neboS-jih) i v menu SynScanu, nevím, neumím posoudit.
Berte tento příspěvek pouze k zamyšlení, není to míněno jako rada, jen uvažuji. Pokud to zde diskutujícím nějak pomůže v řešení, budu rád nejen já, ale hlavně tazatel.
S pozdravem Franta62.
Přílohy
AZ-EQ5 (equatorial a az mod).jpg
AZ-EQ5 (equatorial a az mod).jpg (69.99 KiB) Zobrazeno 2006 x
SkyWatcher upgrade kit for CG-4.jpg
SkyWatcher upgrade kit for CG-4.jpg (53.19 KiB) Zobrazeno 2006 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1788

Příspěvek od MilAN »

Já bych si dovolil 2 poznámky.
1/ kolega neřeší montáž AZ- EQ, ale upgrade kit pro EQ montáž SW 3-2 ( zde i pro CG-4)
2/Princip navádění a iniciace je jednoduchý, neprovávádí určitě výpočet z Alt/Az. Má databázi objektů v RA/DEC. Montáž ustavená do Home position míří v DEC na +90°, v hodinovém úhlu na 18 hod. To jsou 2 konstanty. Po zadání polohy, data a času si vypočte hvězdný čas a z něho jednoduchým odečtem s-18 určí RA pro Home pos. v daném čase a poloze. Tím zná výchozí pozici v soustavě RA/DEC a nyní jen udělá rozdíl výchozí polohy a vybrané hvězdy a ten přepočte na počet kroků motoru.Tím najede na 1 hvězdu alignmentu. Ta hvězda se ručně vystředí. k dalšímu objektu se montáž dopracuje jednoduše tak, že opět přepočítá diferenci RA a diferenci DEC mezi starým a novým objektem a přejede o požadovaný počet kroků .
----
P.S. Ani v alt/az montáži se nedá počítat primárně v této soustavě. Výpočty jednou v RA/DEC a následuje transformační výpočet na alz/az
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1789

Příspěvek od MilAN »

Franta62 píše: Opravdu mne zajímá, jaký bude výsledek snažení a testů a zda se podaří tazateli poradit a chybu v nájezdu montáže eliminovat. .
Pokud se tím navrženým testem potvrdí opravdu posuv o 12 hodin, je takřka jisté špatné zapojení DEC motoru = opačný směr otáčení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1790

Příspěvek od patmik »

Dík moc. Dnes to zkusím - víkend jsem měl pro změnu nemocné dítě. Dá se krokový motorek zapojit obráceně? Na to asi nestačí přehodit dráty? Muselo by to být asi z výroby - na pohled je to všechno čisté.
M.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1791

Příspěvek od MilAN »

Je to jen zapojením . s tím poradí každý elektronik
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu...................

#1792

Příspěvek od peta62 »

Kdyby byl obracene krokovy motor, tak by se to preci muselo projevit pri rucnim ovladani sipkami. A myslim, ze by si toho musel vsimnout i predchozi majitel. Navic to nesedi s tim uplne prvnim popisem posuvu pouze v jedne ose EQ kdyz se zmeni jen jedna AZ souradnice.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1793

Příspěvek od MilAN »

Ne, nemusel. A není otočen nijak motor, je jen přehozen směr otáčení podle logiky celého algoritmu GoTo. Ze severního pólu vedou obě cesty na jih- čili do správné deklinace o správnou hodnotu. Jen jsou v hodinovém úhlu / rektascenzi posunuty o 12h. Nechá-li dalekohled v Home posici, a má-li jet v deklinaci na hodnotu 0°, může se otáčet jak směrem k východu na HA 18h, tak i k západu na HA 6h. A v algoritmu je správně jen jeden směr, z kterého se pak vše počítá.
Úvahy, jak se měnila při některých prvních pokusech azimut a výška, bych nebral vůbec v úvahu. Montáž je paralaktická, to je nutno sledovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1794

Příspěvek od patmik »

milan: měl jsem na to hrozně málo času (dětem se nespalo), takže pokud klapne předpověď, vezmu to dnes celé ven a zopakuju si to. Na potvoru mi totiž ve výhledu seděla jen jedna hvězda z Alignmentu - Capella. Capellu jsem dojel na střed záběru (výchozí chyba byla někde 4st). Přesun na Pollux - výsledná chyba tak 3-4st. Hypotéza potvzena :D . Supr - konečně něco pozitivního! Pokud ale ta chyba zůstane takhle veliká, tak to budu potřebovat opravit. Capella nebyla po zastavení v záběru a Pollux taky. Goto mám pro děti (nedokážou to dojet, zvlášť když to nebude hvězda) a na podporu focení ve městě.
Může ta odchylka souviset s tím 12h posunem? Prostorovou představivost mám dobrou ale EQ souřadnice z ní mají evidentně výjimku :( . A ještě - nemám okulár s křížem - najížděl jsem na střed. Může to být příčina takové chyby?
ĎĎĎ
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Prosím o radu...................

#1795

Příspěvek od Yarkho »

Presnosť nájazdu 4° na prvú hviezdu nie je nič výnimočného (montáž iba háda - veľmi záleží na tom, ako presne je ďalekohľad v HOME position). Ne-presnosť nájazdu na druhú hviezdu je už zrejme spôsobená z veľkej časti chybou polárneho ustavenia.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1796

Příspěvek od MilAN »

Hlavně že víme, kde je problém. Pokud jde o tu abslutní přesnost, bude záležet na správném ustavení montáže , na nastavení data a přesného času a na přesné Home posici. Alignment na 1 hvězdu stačí u přesně ustavené montáže na stabilním a pevném stanovišti. Pokud se s dalekohledem manipuluje, ustavuje se standardně na 2 hvězdy. To pak výsledek náležitě zpřesní a dostatečně eliminuje nepřesnosti v předcházejících úkonech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1797

Příspěvek od patmik »

milan: Včera se mi to moc nepodařilo. Vzal jsem si nesprávné součástky, takže byl dalekohled výrazně vyosen a tím pádem jsem zase spíš hádal podle Vixen lišty. Výsledek je tedy nepoužitelný. Aspoň jsem si zopáknul slovíčka, která před dětma neříkám :) Snad to půjde zopakovat dnes. Jedno důležité zjištění mi ale z toho vyplynulo. V seznamu objektů (zkoušel jsem jen named stars) není dost z toho, co je na obloze (Sirius, Procyon, Regulus, Pollux, ...). Asi je to tím dvanáctihodinovým posunem, ačkoli Castor , který byl blízko zenitu v seznamu byl (Goto seznam, nikoli Allignment). S tímhle by se šlo nějakým nastavením popasovat? A ještě dotaz - pokud by se to nedalo spravit a musel jsem to používat s tím 12h posuvem - bude tam nějaká systematická chyba nebo se to aspoň u hvězd a DSO eliminuje allignmentem? Zase ta sférická geometrie na nakloněné kouli.
Děkuju moc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1798

Příspěvek od MilAN »

Do Named stars nevstupuj, dokud není ukončeno Align. Jmenný seznam nesouvisí s nastavením ani s oblohou, je tam normální seznam hvězd. Můžeš si ho prolistovat i bez nastavování a dalekohledu. ať víš, jaké a jak tam jsou. Ten posuv +12 hodin, dává nepatrný rozdíl v nastavení, které takhle nemůžeš poznat a hlavně ho už eliminuješ s ostatními odchylkami při nacentrování 1. hvězdy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1799

Příspěvek od patmik »

Jistě. Named stars a M45 jsem zkoušel až po dokončení Align. Co je divné, že jsem ještě před pár dny měl v NS oba blížence, Procyon, Regulus i Sirius. Ale to můžu skutečně projít doma na křesle. Pro 2 Star Align mám použitelné rozumně jen Capellu a Dubhe. Aspoň, že na Polárku vidím dobře. Zbytek je pod obzorem (tvořeným většinou paneláky) nebo moc slabý a nebo není v seznamu.
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1800

Příspěvek od patmik »

milan: Musel jsem se opět omezit na západ ale pracoval jsem pečlivě. Polární ustavení jsem ověřil na několika hvězdách, které mi vždy v rozmezí cca 10 min zůstaly uprostřed záběru při 160x zvětšení (Procyon, Castor, Mars). Ohad chyby ustavení: výška pólu +-0.2st, azimut +-0.15st. (odhad založen na chybách v použitém postupu ustavení, nikoli na těch hvězdách uprostřed záběru). Nevídím na S a J ale mám to rozumně pořešené. Už jsem s tím fotil na Z 1min 300mm s bodovými hvězdami. Mechanicky vše vyvážené. Čas 22:00 - 00:30
Align 2 star: 1.Capella - primární chyba někde 15st v RA + malinko v Dec. Po korekci RA už byla v záběru (zvětšení 30x). Dojel na střed a 2. Bellatrix: primární chyba cca 5st. Zkorigoval na střed. Pak jsem zkusil GoTo Castor (vyšel na kraji záběru), M45 v záběru, zpět Capellu - střed, Aldebaran cca 5st chyba. M48 mi to napsalo, že je pod horizontem (reál asi 30st nad) a odmítlo se hnout. Při pokusu o nový Align v rámci stejné session jsem začal s Aldebaranem - najelo mi to na horizont někde na SSZ. Tak jsem zaparkoval (správná pozice), vypnul, zapnul, nový align na Capelle a Aldebaranu (tentokrát obvyklá chyba Capella jako dřív a Aldebaran +-*/ 5st). Už bez záznamu jsem si zopakoval těch pár hvězd, co to nabídlo. Nic nového. (opakovaný 2 star alignment mi nevybouchl poprvé)
Je očividné, že to nabízí jen část hvězd, asi tu, která by podle toho měla být vidět. Stejně netuším, proč by měl být Castor, Bellatrix, Capella, M45 vidět a třeba Pollux, Procyon, Betelgeuse, Rigel, Alnath, Sirius ne. Pamatuju, že tam před pár dny byly a do jiných nastavení, než jsme řešili, jsem nelezl a neresetoval. Prošel jsem menu ale nenašel jsem položku, která by to ovlivňovala. Elevation limits byly OFF. Možná zapnout a zkusit se dopátrat, kde vězí podobzorové omezení, když tam jde minus nastavit (uložit ne). Viz příspěvek 1731. Nevím.
Je to k něčemu? Evidentně je to krok správným směrem. Možná bude ještě dnes v noci pár puntíků vidět - napadne tě něco k vyzkoušení? Našel jsem si místo odkud uvidím S,V,Z.
Dík moc
Použitá technika N150/750, Plossl 25mm, ES4.7mm, Omegon Newton Hybrid
Odpovědět