Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1741

Příspěvek od MilAN »

Jenže v případě , že se tohle děje pouze u jedné skupiny objektů a u jiných to chodí korektně, tak je chyba jen v tomhle místě. A jde o to, jestli tohle dělá jen tvůj software. Asi ale málo lidí používá tohle vyhledávání podle jména jasných hvězd. to by si už všimli. Nezkoušel jsi nahrát novou verzi softvéru ?
Podle mě ale má kolega problém s tím, že nemá definovanou parkovací polohu. Je potřeba mít v Utilitách definovanou parkovací polohu jako "Home Position" a z ní vycházet a parkovat. A pokud by tohle s těmi hvězdami byl obecný problém, pak katalog jmen nepoužívat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu...................

#1742

Příspěvek od peta62 »

palkog píše:Suradnice ukazuju realnu polohu, kam montaz mieri. Teda, ak mieri do zeme je vyska < 0. A RA/DEC suhlasia s danou polohou. Nie su to suradnice pozadovanej hviezdy.
Presne som uhly nepocital, ale vizualne posun zodpoveda tomu, o kolko by sa mala montaz pohnut, ak by isla z "home".
Jako ze nevi ze jde z minuleho objektu, ale vzdy si mysli ze jde z home ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Prosím o radu...................

#1743

Příspěvek od Yarkho »

Pokiaľ montáž štartuje z HOME pozície a prvú hviezdu nájde +- správne, vieme, že:
0) home pozícia je korektná - ďalekohľad na Polárku, závažím dole,
1) software funguje, lebo spočíta korektné uhly (pri nastavení času, dátumu, i polohy),
2) motory sa točia v správnom smere.

Ostatné je potom spôsobené nejakým typom zmätku.

Keď robím 2-star alignment, prvú hviezdu montáž nájde, a druhú nevidím (z balkóna), následkom čoho abortnem alignment a začnem znovu, montáž už netreba presúvať do Home polohy - pretože už vie, o koľko sa z nej otočila. Ak ju ručne presuniem do HOME polohy, musím ju vypnúť a znovu zapnúť, inak to bude robiť psie kusy.

--
Nerozumiem postupu, prečo nastavovať geografickú polohu na severný pól, pokiaľ montáž nie je fyzicky ustavená do kvázi alt-az módu. Túto časť pokusov by som úplne vypustil, pretože je mätúca.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1744

Příspěvek od patmik »

K té parkovací poloze. Když to během používání neposunu ručně s odpojením od pohonu, tak mi po příkazu zaparkovat přejde přesně do obvyklé homeposition a při příštím zapnutí se jako první objeví dotaz, zda má pokračovat z parkovací pozice nebo ne. Pode toho, co vyberu, se zktátí iniciqalizace o zadávání polohy ale v každém případě zůstane montáž v home position až do začátku alignmentu nebo když bez něj, tak do prvního příkazu k pohybu. Rozhodně taky sázím na SW chybu. Mechanicky tam nemá co být špatně (bylo by super, kdyby šlo převrátit zubaté kolečko).
Dynamické údaje o aktuální hvězdě (AZ) jsou vždycky dobře ale čumí to zcela jinam (viz moje teorie o záměně souřadných systémů). Statické RA a DEC to ukazuje správně podle planetária, hodinový úhel by se hodil, ale není. poslední jsou tam polohy fyzických os.
Už jsem z toho zcela zblbnul - dá se něco nastavit tak, aby se otočilo počítání jen v deklinaci (jižní pól asi otočí oboje)? Systematická chyba by nevadila.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1745

Příspěvek od MilAN »

patmik píše:K té parkovací poloze. Když to během používání neposunu ručně s odpojením od pohonu, tak mi po příkazu zaparkovat přejde přesně do obvyklé homeposition a při příštím zapnutí se jako první objeví dotaz, zda má pokračovat z parkovací pozice nebo ne. Pode toho, co vyberu, se zktátí iniciqalizace o zadávání polohy ale v každém případě zůstane montáž v home position až do začátku alignmentu nebo když bez něj, tak do prvního příkazu k pohybu. .
Až sem to je O.K., takhle by se to mělo chovat. Ale ve vlastním softvéru bych problém jako takový nehledal, tuhle verzi mají desítky tisíc uživatelů. Předchozí uživatel s tím problém neměl ?
Nahrál bych do montáže ze stránek SkyWatcherů firmware, buď verzi 4.39.10 kterou tam máš, nebo novou verzi 4.39.15. Je totiž možné, že máš nějaký soubor poškozený. A pokuk se to bude chovat stejně na l- objekt to najede vyloženě špatně, hledal bych problém ve vlastní elektronické částí. (nejdříve tedy v zapojení vnější i vnitřní kabeláže...)
A jen tak na okraj. Pokud se namíří dalekohled někam k jihu k rovníku, pohybuje se směrovými šipkami dalekohled ve směru šipek ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1746

Příspěvek od patmik »

Už jsem to dřív flešnul čerstvě staženou předposlední verzí (návyk z IT), byla tam o dost starší verze. Bez efektu. Vnější dráty jsem párkrát přehazoval. Neproměřoval ale vypadají dobře a snad jsou stejné - nikde nepíšou, že ne. Dovnitř jsem zatím nelezl - vypravím se tam večer. Nerozumím zapojení krokových motorků, takže netuším, co by se dělo při otočení konektoru nebo přehození drátu. Ale nakouknu, případně vyfotím. Jih zkusím. Ještě mě napadlo, že jsem nenatáčel, co se děje, když s tím točím ručně, tedy přes šipky. To bych mohl přihodit.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu...................

#1747

Příspěvek od peta62 »

Pri otoceni konektoru je nebezpeci spaleni, to bych nedelal, pokud se neozve nekdo, kdo se v tom rutinne hrabe a tudiz tomu presne rozumi a ma zkusenosti.
Ja se snad vecer dostanu k mym pokusum.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
MartinKK
Příspěvky: 81
Registrován: 22. 09. 2020, 20:23

Re: Prosím o radu...................

#1748

Příspěvek od MartinKK »

Zbežne som si prečítal toto vlákno, a silno mi to pripomína moje problémy s EQ6 ..

Fungovalo to tak, že pri Alignmente na 2 hviezdy prvú našlo ako tako vpohode, a pri hladaní druhej (s katalogu named star) vačšinou dalekohlad skončil na druhej strane oblohy , alebo mieriaci do zeme ..

Robilo to pri ovládaní s ručky, a takisto z PC ..

Nakoniec som si pozrel cez Synscan App PC v menu settings - Advanced - Alignment compensation - boli tam dost velke odchylky od nuly skoro na všetkých položkách, tak som dal v menu Alignment - reset Alignment , hodnoty sa vymazali na nulu a už to chodilo normálne ..

Niesom si istý, či má tento reset nejaký vplyv na alignment zo samotnej rúčky ..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1749

Příspěvek od MilAN »

MartinKK píše: Fungovalo to tak, že pri Alignmente na 2 hviezdy prvú našlo ako tako vpohode, a pri hladaní druhej (s katalogu named star).
Ty jsi vybíral tu druhou hvězdu z katalogu nebo jsi využil nabídku hvězd v alignmentu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
MartinKK
Příspěvky: 81
Registrován: 22. 09. 2020, 20:23

Re: Prosím o radu...................

#1750

Příspěvek od MartinKK »

Tých pokusov bolo vela, ale minimálne v polovici z nich som druhú hviezdu vyberal z katalogu "Named stars" a nie z ponuky Alignmentu, kvôli zakrytému výhladu ..

Vačšinou keď to takto zblblo, som všetko vypol, znova nastavil a urobil alignment len na jednu hviezdu ..
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu...................

#1751

Příspěvek od peta62 »

Zkusil jsem na SynScan EQ3 align z parkovaci posice k polu na Siria a Miracha, nahrubo v mistnosti to podle meho docela sedelo. Na Siria najel hodne blbe, mel byt 194 ale najel cisty jih, dokonce dalekohled na zapad, zavazi na vychod, ale kdyz jsem jej od oka srovnal, dal Mirach 17.4 Alt ( mel byt 22, AZ jsem odhadl na 300, presne co mel byt. Moje blbost, ze jsem Alt Siria nedal presne podle vodovahy, mel bych asi dobre i to. Asi lze v budoucnu pouzit k porovnavanim.
Vybiral jsem vzdy z alignmentu.

MartinKK : Co zkusit vzdy vybirat z alignmentu, zmerit busolou s vodovahou a porovnat s nejakym planetariem ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
MartinKK
Příspěvky: 81
Registrován: 22. 09. 2020, 20:23

Re: Prosím o radu...................

#1752

Příspěvek od MartinKK »

Milan, Peta62 : V sobotu by malo byt trochu jasno, mozem to skusit nasimulovat, ako sa to sprava pri vybere inej hviezdy ako z Alignmentu ..
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1753

Příspěvek od MilAN »

MartinKK píše:Tých pokusov bolo vela, ale minimálne v polovici z nich som druhú hviezdu vyberal z katalogu "Named stars" a nie z ponuky Alignmentu, kvôli zakrytému výhladu ..
.
To celkem dává smysl. Pro alignment je vybráno(80) hvězd a z těch se vybírá při alignmentu. nemusím akceptovat hvězdu, kterou mi to nabídne jako první, mohu šipkami pokračovat a odsouhlasit až tu, které mi vyhovuje. Proto tam jsou. Z ručky nejde udělat alignment na něco jiného.
Takže vše funguje, jak má.
.....
edit.: Pokud zvolím alignment na 2 hvězdy, musím ho také dokončit- jinak to nebude fungovat. Pokud mám slušně ustavenou montáž a chci fotit, stačí zvolit alignment na 1 hvězdu a to zvolit ( z nabídky alignmentu) poblíž oblasti, kterou budu fotit. Celé se to výrazně zjednoduší a na oblast nenajíždím přes 1/2 oblohy ale jen třeba několik stupňů. Ale pokud chci pozorovat po celé obloze, vyplatí se alignment na 2 hvězdy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu...................

#1754

Příspěvek od peta62 »

MartinKK píše:Milan, Peta62 : V sobotu by malo byt trochu jasno, mozem to skusit nasimulovat, ako sa to sprava pri vybere inej hviezdy ako z Alignmentu ..
Ne jine nez z alignmentu, ale prave si vybirat jen z nabizenych behem alignmentu.

Ale ja to myslel jinak, jde to i behem dne. Priblizne polarne ustavit montaz a spustit alignment. Vybrat hvezdu a zjistit si, treba z CdC nebo cehokoli jineho jeji azimut a alt. Nechat dalekohled na tu hvezdu najet, busolou a vodovahou dorovnat do zjistenych hodnot, presnost v ramci moznosti. Opakovat pro druhou hvezdu, pripadne treti. Potom nechat najet na cokoli z katalogu rucky a zkontrolovat presnost.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1755

Příspěvek od MilAN »

Při alignmentu na 1 nebo 2 hvězdy sedí přesnost navádění s udávanou hodnotou v manuálu = cca 5 arcmin
Problém je alignment na 3 hvězdy , protože algoritmus je nastaven tak, aby muselo dojít k proložení. To by celkem slušně fungovalo v případě jen drobné kónické chyby, ale ta může být i poměrně velká ( 0,5 - 1°i více) a neseřiditelná a chyba navádění při 3-star align. velmi vzroste.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět