Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1801

Příspěvek od MilAN »

patmik píše: Polární ustavení jsem ověřil na několika hvězdách, které mi vždy v rozmezí cca 10 min zůstaly uprostřed záběru při 160x zvětšení (Procyon, Castor, Mars). Ohad chyby ustavení: výška pólu +-0.2st, azimut +-0.15st. (odhad založen na chybách v použitém postupu ustavení, nikoli na těch hvězdách uprostřed záběru). Nevídím na S a J ale mám to rozumně pořešené.
Nevím, jestli s dostatečnou přesností lze takhle nějak ustavit montáž . Výšku skoro ano, azimut ale zcela určitě ne. Pokud máš tedy místo, odkud uvidíš sever, určitě ustav montáž podle polárního hledáčku
patmik píše:Align 2 star: 1.Capella - primární chyba někde 15st v RA + malinko v Dec. Po korekci RA už byla v záběru (zvětšení 30x). Dojel na střed a 2. Bellatrix: primární chyba cca 5st.
Jen dotaz, máš už nastaven letní čas ? A máš nějakou metodu, jak opakovaně nastavit montáž do Home pozice ?Nespoléhal bych příliš na nějaké ty výstupky na montáži, k tomu určené
Jediná rozumná metoda je použít 1.star alignment. Po vyplnění všech údajů správně ( včetně té 12 hod diference) nechat montáž na hvězdu najet. Hvězda bude určitě jinde. Nesahat na elektroniku - ručku, ale povolit ustanovky a ručně dostrkat hvězdu na střed okuláru. Zaaretovat a na ovladači potvrdit úspěšný alignment. Následně hned nechat zaparkovat do Home pos. a vypnout. Tím si montáž sama určila, která poloha odpovídá jejímu výpočtu pro Home pos.
Následně znovu start a klasický alignment na 2 hvězdy - centrovat už ručkou a potvrdit správnost. Pak už pomocí Goto hledat objekty.
patmik píše:
Je očividné, že to nabízí jen část hvězd, asi tu, která by podle toho měla být vidět.
Při alignmentu to nabízí vhodné hvězdy pro další výpočet. Proto po Castoru ti to nenabídne třeba Pollux. V databázi objektů už to je jedno
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1802

Příspěvek od patmik »

To ustavení popíšu jinde i s fotkou - někomu by se mohlo hodit. Chce to trochu vyrábět.
Určitě zkusím celý ten postup, cos teď popsal, zopáknu včerejší a napíšu. Blbé je, že má být 14 dní zataženo.
Daylight saving mám yes. Opakovací metodu mám, pokud to jen uklízím z balkónu
ustavení: podložky s dírami pro nožky přilepené na podlaze, daná délka noh, ověření pokaždé laserem na 100m vzdáleném domě při definované poloze hlavy. S tímto ustavením jsem opakovaně (cca 10x fotil a jediné s čím jsem problém neměl byl pohyb hvězd).
Home position: osa závaží koaxiálním laserem na značku na podlaze (tohle chci ještě zpřesnit) a Dec laserem na Vixen liště na značku na stropě.
Ustavení venku jsem zatím dělal jen jednou předevčírem. Z balkónu mám lepší světelné podmínky ale když bude potřeba východní obzor, tak vylezu. Áž to porazíme, tak už budu jezdit za tmou (lepším šerem).
Že je v alignmentu omezeně hvězd je OK. Nemám s tím problém. Ale ty hvězdy chybí v GoTo a naopak to nabízí hvězdy hluboko pod obzorem. M48 šla napsat, proto ji uvádím. Před nějakým týdnem jsem měl v seznamu blížence oba, teď když to projedu celé dokola oběma směry, tak mi Pollux a i Procyon a další chybí a přitom na nebi na mě čumí skoro v zenitu. Spojil bych si to s tím časem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1803

Příspěvek od MilAN »

Spojit ustavení montáže s nějakým udělátkem , značkami a laserem samozřejmě jde jako pomůcka. Ale nejdříve tu montáž musím opravdu někde ustavit buď na skutečnou Polárku nebo Scheinerovou metodou, a z toho jako ze základní polohy vycházet. Výšku si dovedu představit že jde udělat s nějakou přesností geometricky, azimut ale potřebuje skutečnou oblohu- busola nestačí. Pak lze už polohu opakovat s nějakou přesností.
A jasně, pokud montáž nabízí jen objekty nad obzorem, potom ten posuv v zadaném čase momentálně způsobí, že objekty, které jsou za 12 hodin pod obzorem, v nabídce nebudou. To odstraní až přehození směru DEC motoru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1464
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Prosím o radu...................

#1804

Příspěvek od Yarkho »

patmik píše:Align 2 star: 1.Capella - primární chyba někde 15st v RA + malinko v Dec. Po korekci RA už byla v záběru (zvětšení 30x). Dojel na střed a 2. Bellatrix: primární chyba cca 5st. Zkorigoval na střed. Pak jsem zkusil GoTo Castor (vyšel na kraji záběru), M45 v záběru, zpět Capellu - střed, Aldebaran cca 5st chyba.
15° chyba nájazdu na 1. hviezdu môže byť spôsobená absenciou letného času (nedávno sa mi tiež podarilo).
GoTo na objekty na kraji zorného poľa je "normálne" správanie, pokiaľ má montáž nejakú odchýlku v ustavení, alebo sa na niektorú z hviezd nenachádza systematicky (t.j. "naháňa sa" v snahe vycentrovať).

5° odchýlka GoTo je už ale veľa, nerozumiem, prečo sa to deje.

Inak Alignment ponúka hviezdy buď na východ alebo západ od centrálneho meridiánu, aby montáž nemusela robiť meridiánový "flip".
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1805

Příspěvek od patmik »

Nepíše se mi to lehce ale skutečně jsem takovej idiot, že se mi povedlo neuložit daylight saving a ve spěchu jsem to nezkontroloval. Včera jsem ulovil chvilkovou díru v mracích a 1. star Capella už byla jen tak do těch 5st kamsi. 2. star jsem bohužel už nenašel a ani žádnou, na kterou by se dalo najet. A pak zalezla i Capella. Budu číhat v dalších dnech. Na GoTo asi zkusím user object.

milan: azimut mám řešený přes západní směr zaměřený na hvězdách se 100m základnou a vyfocený i s pevnými body, aby to nezáviselo na šišatém koukání (tady máme tu skutečnou oblohu :) - přímá spolupráce Mars a Aldebaran). Buzola na lodžii paneláku ukazuje +-10st, to by fakt neklaplo. Můžu ustavení popsat a vyfotit. Udělátko se kupodivu na výsledné chybě podílí zanedbatelně. Nejvíc se na chybě podílí nastavení vodorovnosti stativu v SJ směru. Výšku Clinometrem a ověřeno profi mašinkou pro stavbaře.
Ještě musím zkusit to doladěni Home position a napíšu - dnes to nepůjde. Jasno ale dítě. Včera jsem se zacyklil na hledání použitelné hvězdy v nabídce ručky se Stellariem. Musím se ty jména zase naučit.

yarkho: těch 5st taky nemusí být definitivní. Stejná strana meridiánu to tedy omezí ještě nad to omezení z 12h posunu. K...a!

Nehynoucí díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#1806

Příspěvek od MilAN »

Já myslím, že to podstatné víme. Je potřeba změnit smysl otáčení deklinačního krokového motoru. To je věc, kterou by v Praze zvládly asi desítky členů.
Poté je zpřesnění dáno už ustavením montáže a správným nastavením do Home pos.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
patmik
Příspěvky: 76
Registrován: 14. 09. 2018, 16:45
Bydliště: Praha 6 - Řepy
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu...................

#1807

Příspěvek od patmik »

Ahoj Milane,
moc ti děkuju za pomoc. Motorek jsem si otočil (trivi postup z netu) a stihl jsem to i trochu zkusit. Nastavil jsem Home Position, jaks psal, ale vypadá stejně. Samozřejmě, že na téhle montáži to nejde přesně přečíst ale to by už nemělo vadit. Po zapnutí to najíždí na oblíbenou Capellu s odchylkou cca 1/3st. Druhá hvězda byla horší. Je super, že teď můžu používat celou databázi ručky. Každopádně to začíná být použitelné.
Znovu to po pobytu venku pořádně ustavím a budu chvíli ladit, seznamovat se a testovat a až se počasí umoudří, vezmu to někam do polí.
Ještě jednou moc díky za pomoc (i všem ostatním).
Michal
vpadysak
Příspěvky: 565
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Prosím o radu...................

#1808

Příspěvek od vpadysak »

Ahoj. Mám starý ruský trieder 10x50 a ten nemá závit pre uchytenie na statív. Poradil by mi prosím niekto, ako tento starý trieder jednoducho uchytiť na foto statív?
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Prosím o radu...................

#1809

Příspěvek od dvader »

Podívej se do tohoto vlákna:
viewtopic.php?t=877
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 849
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 54

Re: Prosím o radu...................

#1810

Příspěvek od MiniMistr »

Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
vpadysak
Příspěvky: 565
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Prosím o radu...................

#1811

Příspěvek od vpadysak »

Ahoj na montáži EQ5 sa mi stáva, že po zatiahnutí matice na pohone hodinovej osi sa mi táto matica samovoľne uvoľní. Asi bude zodratá (koliesko )spojka. Aký materiál sa vám osvedčil na jej výmenu? Stačí obyčajná guma?
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Prosím o radu...................

#1812

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím.
Zatím jen tak hledám, nějakou motáž go-to, která by se hodila k mému malému EDčku. (má to smysl?). Nechtěl bych fotit, jen nalézt objekt a pozorovat. Padla mi do oka Syn Scan Discovery 2i (nikde není) a studoval jsem manuál ručky. Jedná se o nastavení cca 10ti údajů, které se musí
nastavovat při každém pozorování, i když pozoruji ze stejného místa? Wifi nechci.
Děkuji za informace.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Prosím o radu...................

#1813

Příspěvek od nou »

Tie 10 udajov si montaz pameta takze dalsi krat staci zadat len aktualny datum a cas.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Prosím o radu...................

#1814

Příspěvek od dvader »

SW AZ Mini (GTi)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Karel1
Příspěvky: 258
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Prosím o radu...................

#1815

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím dvader: To je nejspíš Wifi a tu bych už neukočíroval.
Díky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Odpovědět