Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#766

Příspěvek od Artaban »

Filip91: Tak dej pak vědět, jak to kouká. Zatím ho užiješ hlavně na Měsíc a DSO, ale i ty planety jednou vylezou výš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Filip91
Příspěvky: 74
Registrován: 15. 01. 2018, 21:45

Re: Poraďte vhodný okulár

#767

Příspěvek od Filip91 »

Jasne, este ma zaujima ako je to s viditelnostou a tym aj so zvacsenim objektov napr. planet. Predtym som mal SW Mak 102 a objekty sa mi teraz nejavia ked pozrem cez Dobsona 254 o moc vacsie. Ako je to vlastne, plati cim vacsi priemer zrkadla tym viac uvidim hlbsie do vesmiru, ale objekty nebudu vacsie? To uz zalezi asi od okularu ten mi prave tie objekty zvacsuje?

Lebo dnes rano o 5:00 som napriklad pozeral jupiter aj saturn so setovymi okularmi 25mm a 10mm a planety sa mi o moc vacsie nezdali ako v Maku 102. Morfeus je este na ceste cize neviem to zvacsenie porovnat.

Len ma to z amaterskeho hladiska zaujima ci ma vacsie zrkadlo vplyv na priblizenie a zvacsenie objektov.

Aj aj jupiter a saturn sa mi zdali strasne presvetlene na jupitery som nevidel ani oblacne pasy len svietiacu kotuc
neviem ci to malo za vplyv to ze zrovna vychadzalo slnko, alebo bol zly seeing no ani satrun nebol dobre vidiet, tiez strasne svietil.

Dik
F
SkyWatcher Dobson 10", SP 25mm, 10mm, Baader Planetarium Morpheus 6,5mm
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Poraďte vhodný okulár

#768

Příspěvek od nou »

Samozrejme ze sa budu javit rovnako velke ak maju podobnu alebo rovnaku ohniskovu vzdialenost. Vacsi priemer ukaze viac detailov kym mensi len rozmazanu gulu. Zvacsenie je dane pomerom ohniskovej vzdialenosti objektivu a okularu. Co som nasiel tak ten Mak by mal mat ohniskovu vzdzdialenost 1300mm a ten Dobson odhadujem na 1200mm. Takze pri pouziti rovnakych okularov bude Dobson ukazovat trochu mensie. Teda pri pouziti 10mm okularu to bude 1300/10=130x respektive 1200/10=120x zvacsenie. Rozdiel je ze kym Mak bude na takom zvacsenii koncit tak Dobson 254 moze ist omho dalej.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Filip91
Příspěvky: 74
Registrován: 15. 01. 2018, 21:45

Re: Poraďte vhodný okulár

#769

Příspěvek od Filip91 »

Jasne, chapem. No este ma zaujima ta presvetlenost, cim to mohlo byt sposobene. Nakolimovany ho mam dobre, tak neviem cim, ci zlym seeingom ale to by nemalo vadit skor preco boli tak osvetlene tie planety, ci ozaj tym slnkom. Lebo ozaj iba ziarive kotuce a saturn tak isto. No skusim sa pozriet opat cez vikend rano ci sa nieco zmeni na tej svetelnosti.

Zaujima ma ci je takyto pohlad normalny v takych skorych rannych hodinach tesne pred vychodom slnka.

Dik
F
SkyWatcher Dobson 10", SP 25mm, 10mm, Baader Planetarium Morpheus 6,5mm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#770

Příspěvek od Artaban »

Filip91: I obyčejným selským rozumem musí být jasné, že větší průměr objektivu dá více světla.
Takže oproti 102mm průměru uvidíš ve 250tce slabší DSO, tedy ano, uvidíš taky dál do vesmíru a více světla bude i na planetách. Až budeš mít větší zvětšení, tak ten jas planet bude trochu menší.
Planety jsou zatím nízko, ale i tak ve větším zvětšení určitě uvidíš oblačné pásy na Jupiteru a i ten Saturn bude detailnější. Ten 6,5mm okulár dá zvětšení 185x a bude to celkem šikovné zvětšení do těchto podmínek. Až jednou planety vylezou mnohem víš, tak za dobrého seeingu užiješ zvětšení 250x- 300x.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#771

Příspěvek od MilAN »

A to, jestli je u nás den nebo noc, nemá přeci vliv na jas planet.
Ale pokud je malé zvětšení a je jasu moc, tak je naopak příjemné pozorovat za soumraku- oči si s tím v tom případě dobře poradí. A navíc , v době před východem nebo po západu Slunce nastává po krátkou dobu většinou uklidnění turbulentní atmosféry a jsou ideální podmínky na pozorování.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Poraďte vhodný okulár

#772

Příspěvek od armichael »

Čo sa tých presvetlených kotúčov týka, tak mohlo to byť kombináciou viacerých faktorov:
- už nie dlho pred východom Slnka, začína svitať
- planéty boli okolo piatej len veľmi nízko nad obzorom (kontrolujem... do 15°), tam pozeráš cez hrubšiu vrstvu atmosféry
- važšia šanca, že sa v tej hrubej vrstve bude niečo vlniť
- v tom vzduchu bude aj nejaká vlhkosť, opäť hrubšia vrstva
- potom stačí už len málo svetelného smogu a je to.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Filip91
Příspěvky: 74
Registrován: 15. 01. 2018, 21:45

Re: Poraďte vhodný okulár

#773

Příspěvek od Filip91 »

Dakujem za odpovede. :) Kazdopadne ma napadlo, ze ten jas mohol byt sposobeny aj tym, ze som zrovna zobudil a zrenicky neboli este natolko prisposobene ba aj najmensiemu svetlu, tak sa mi to v ociach javilo ako velky jas. “Len nahlas uvazujem”

Dik
F
SkyWatcher Dobson 10", SP 25mm, 10mm, Baader Planetarium Morpheus 6,5mm
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#774

Příspěvek od Artaban »

armichael píše:Čo sa tých presvetlených kotúčov týka, tak mohlo to byť kombináciou viacerých faktorov:
To jsou asi jenom Tvoje faktory ;)
armichael píše:už nie dlho pred východom Slnka, začína svitať
Tohle ale není důvod pro přesvětlenou planetu. Práve naopak.
armichael píše:planéty boli okolo piatej len veľmi nízko nad obzorom (kontrolujem... do 15°), tam pozeráš cez hrubšiu vrstvu atmosféry
- važšia šanca, že sa v tej hrubej vrstve bude niečo vlniť
- v tom vzduchu bude aj nejaká vlhkosť, opäť hrubšia vrstva
- potom stačí už len málo svetelného smogu a je to.
A tohle taky spíš naopak.

Důvod, je prostě to, že 250mm objektiv dává poměrně už hodně světla a při zvětšení jenom 120x jsou planety přesvícené. Měsíc tuplem. Tohle umocní ještě to, že když bude člověk několik desítek minut lovit duchařiny a pak otočí na třeba Jupiter, tak bude doslova oslněn. Rychle to ale pomine a oko si přivykne většímu jasu. Při velkých zvětšeních planety a Měsíc už tolik neoslňují.Je to jeden z důvodů, proč někdy nejsou okamžitě na planetách vidět detaily. Je třeba chvilku pozorovat a oko si na větší jas zvykne.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Osmond
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 06. 2020, 14:54
Věk: 63

Re: Poraďte vhodný okulár

#775

Příspěvek od Osmond »

Dobrý den,
jsem superzačátečník. Až do dubna tohoto roku byl po 40 let mou jedinou výbavou triedr Zeis Jena 7x50 (a je dobrý pořád), ale vždy jsem chtěl vidět víc. Koukám do nebe buď v Liberci (malá tma) nebo v jedné vesnici zhruba 8km vzdušnou čarou od Turnova a asi 15 km od Mladé Boleslavi, takže relativně slušná tma.

Trochu jsem projel toto fórum a měl jsem z toho všeho hlavu jak pátrací balón. Určitě jsou tu výborné a erudované rady, jen je jich trochu moc - pro zobáka. A tak jsem si nakonec pořídil Sky-Watcher 130/900 EQ2, spolu s 24mm, 10mm a 4 mm okuláry. První dva jsou v pohodě, avšak s tou 4mm si nějak nerozumím. Jsem si vědom různých nedokonalostí mé volby (montáž, okulárový výtah, atd. - ono bude to i v rukách. Byl to kompromis mezi finančními možnostmi a dalším. Přesto chci toho Jupitera, Saturna a sem tam nějaký DSO vidět trochu líp.

Nechci zdržovat - má amatérská otázka: Je to dobrá investice do Omegon LE Planetary 3mm a 6mm? Vím, že to není žádná super třída, ale doufám, že by mi mohly vyhovovat.
Děkuji za pomoc
Osmond
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#776

Příspěvek od MilAN »

Omegony LE patří pro pozorování planet co do kvality velmi vysoko.
3mm ohnisko je pro ten dalekohjled opravdu přes míru, byť by to měla být excelentní optika. Jako nejvyšší zvětšení bych volil maximálně F5 mm a asi ta 6 by stačila
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Osmond
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 06. 2020, 14:54
Věk: 63

Re: Poraďte vhodný okulár

#777

Příspěvek od Osmond »

Díky moc,
koupím jen tu šestku a zkusím to. Zbytek peněz strčím do kolimátoru. Ten ještě nemám a mám pocit, že ho budu potřebovat.
Problém se čtyřkou Plosslem mám se zaostřením i po hodinovém (i delším) temperování mé trubky. Prostě se učím.
Ještě jednou děkuji
Osmond :lol:
Uživatelský avatar
Rikky
Příspěvky: 610
Registrován: 01. 07. 2020, 00:29
Bydliště: Ostrava
Věk: 55

Re: Poraďte vhodný okulár

#778

Příspěvek od Rikky »

Zdravím všechny ;)
Trošku podobná otázka jako od Osmonda, akorát s kratším ohniskem :D
Také bych rád poprosil o radu zkušených k doplnění-výměnu setových okulárů 4 a 20mm (žádná sláva a ta 4 skoro nepoužitelná), sestavy 130/650 EQ3. Už bych chtěl něco kvalitnějšího, ostřejšího a široký úhel. Prioritou jsou planety, měsíc ale samozřejmě i nějaké DSO na které dosáhnu.
Zvažuji na planety z Teleskop-Service High End Planetary HR 5mm, Omegon Cronus WA 60° 5mm, Omegon LE Planetary 5mm. A samozřejmě i nějaké delší ohniska těchto značek. Budou tyto okuláry adekvátní pro lepší pokoukání?
Také asi později Barlowa pro případ super podmínek ale nevím co nejlepšího pro tuhle 130tku. Omegon 2x achromatic, Binorum Optima 2x, ASToptics 2x, Sky-Watcher 2x Achromat T2 ?.
Předem velké díky za rady, informace, které jsou od Vás zkušených k nezaplacení.
SW N 245/1200, EQ6.R SynScan Go-To, ZWO ASI224MC, ADC Omeg., N 130/650 EQ3, Levenhuk BASE 25-75x70, DELTA OPTICAL ENTRY 10x50, mono Levenhuk ATOM 10x42. Canon 450D/Tamron 18-200mm.
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#779

Příspěvek od Artaban »

Rikky píše:Také asi později Barlowa pro případ super podmínek ale nevím co nejlepšího pro tuhle 130tku. Omegon 2x achromatic, Binorum Optima 2x, ASToptics 2x, Sky-Watcher 2x Achromat
Zvětšení 130x a k tomu Barlow 2x a ještě k tomu levný ničemu nepomůže. Zvětšení, by bylo velké a obraz sotva použitelný. Kupovat lepší a né zrovna levný Barlow nevím, jestli se vyplatí s ohledem na cenu a výkon levného dalekohledu. Prostě z houna bič neupleteš. Otázka je, jestli dalekohled unese slušně zvětšení 200x, což docela bochybuju. Radší bych dal přednost trochu menšímu zvětšení s okulárem 4mm ( zv.162,5x) např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4291.html. Cenově okukár k dalekohledu sedne. Tím bych začal a když bude obraz ostrý, tak třeba na ten Měsíc a Saturn zvětšení 203x asi max. Okulár http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 26041.html nebo případně znova TS Planetary.
Na střední zvětšení a DSO ( malé máš ten 20mm) by mohl zase s ohledem na cenu stačit TS Planetary 8mm http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -7990.html zvětšení 81x. Když utrácet, tak max. Hypík 8mm http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4134.html
Jinak si myslím ,že ty setové okuláry nemají vyloženě špatný obraz. Jen jsou nekomfortní.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Rikky
Příspěvky: 610
Registrován: 01. 07. 2020, 00:29
Bydliště: Ostrava
Věk: 55

Re: Poraďte vhodný okulár

#780

Příspěvek od Rikky »

Já toho Barlowa právě myslel na kombinaci s odpovídajícím okulárem do max zvětšení 200x. Taky si myslím, že to je hranice kvality.
Ty 4 mm jsem také ze začátku uvažoval a do té čtyřky teda půjdu. Ujistil si mě. :) Hypík je docela sumička na jeden okulár :o O tom si nechám zatím zdát.
Zbytek vypadá dobře a nechám si poradit. TS bude ta dobrá volba. Barlowa si třeba někdy vyzkouším půjčeného a uvidím. Zatím bude myšlenka spát :lol:
Moc děkuji za názor i rady a samozřejmě také za odkazy ;)
SW N 245/1200, EQ6.R SynScan Go-To, ZWO ASI224MC, ADC Omeg., N 130/650 EQ3, Levenhuk BASE 25-75x70, DELTA OPTICAL ENTRY 10x50, mono Levenhuk ATOM 10x42. Canon 450D/Tamron 18-200mm.
Astrofotky.cz
Odpovědět