Poraďte vhodný okulár

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Poraďte vhodný okulár

#736

Příspěvek od Karel1 »

Chápu, že objektiv mého refráku je na DSO na hranici a že by to chtělo větší průměr a proto se ptám jestli tomu může pomoci okulár, který by to alespoň trochu vykreslil. Neočekávám žádné zázraky, ale zase jen obláčky se mi zdá málo. Přiznávám, že obloha při pozorování nebyla nic moc, byla to chvíle bez inverze, M13 je opravdu nízko, myslím že možná bude lepší M15 v Pegasu. I když v současném počasí je to tak pozorování vrabců na střeše.
Takže jsme to nevyřešili jestli zvětšení 50x 80x nebo ještě víc. Vím, že je to o trpělivosti, zkoušení atd. ale s jedním okulárem je to pořád stejné, buď obláčky nebo šmouhy a čekat až budou lepší podmínky, nebo lepší okulár.
Kdyby jste měli přece jenom typ budu rád.
Zdravím Karel.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#737

Příspěvek od MilAN »

Možná to tu zaznívá jen ob jeden příspěvek, takže ještě jednou: Není to typem okuláru, jako laik na 99 % nepoznáš rozdíl mezi laciným a drahým okulárem - určitě ne v kvalitě kresby a toho, co ukáže. Nedělej si iluzi, že koupíš nový okulár a ono tam bude něco, co doteď nešlo. Nebude. Máš všechno, co potřebuješ na testování: sebe, dalekohled i okuláry.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#738

Příspěvek od Artaban »

Je to tak, jak píše MilAN. Máš vše potřebné. Další vylepšování okulárové řady může být jen na úrovni komfortnějších okulárů, které pomůžou zlepšit prožitek z pozorování, ale už né výkon dalekohledu.
Ten je dán průměrem objektivu a taky trochu jeho kvalitou. Máš achromát, takže jeho možnosti jsou trochu menší ( při velkých zvětšení) než v případě ED optiky. Jak už jsi zjistil, tak planety a Měsíc, ale ukazuje celkem dobře.
Když jsi začátkem léta hledal náhradu za achromát 90/900, tak jsem doporučil ED 120, ( byl v bazaru za slušný peníz) protože Dobson jsi nechtěl. Dalekohled měl být důstojnou náhradou za 90mm achromát. To může být buď Dobson 150-200mm, nebo právě ten ED 120.
Po několika měsících hledání máš achromát 100/1000. Kdyby to byl alespoň 120mm F8 achromát, ( v současné době, je v bazaru za 5tis.) tak dosah ohledně DSO by byl už přeci jen znát. Tohle píšu proto, že často radíme začínajícím a občas si kladu otázku, proč?
Takže pozoruj a co nejvíc poznávej svůj dalekohled. Nic není na věky, ani 100mm achromáty a zkušenosti se získávají pomalu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Poraďte vhodný okulár

#739

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím. Já vám chlapi rozumím a i chápu co je v silách mého achromátu. Jen nevěřím tomu, že seťák 26mm 50° ukáže na DSO to samé jako širokoůhlý 12mm okulár. Je tu 50 stránek o okulárech. Jak píšete mě stačí jeden.
Díky za příspěvky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#740

Příspěvek od Artaban »

No bude mít víc, jak 2x větší zvětšení. Bude tedy větší rozlišovací schopnost. Ikdyž bude širokoůhlý, tak ukaže celkově menší kus oblohy díky velkému zvětšení. Zároveň ale dokáže ukázat těch pár hvězd v M13, což zvětšení 38x asi ne.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#741

Příspěvek od MilAN »

Karel1 píše:Z Jen nevěřím tomu, že seťák 26mm 50° ukáže na DSO to samé jako širokoůhlý 12mm okulár.
Tak přestaň užívat obecný pojem DSO, protože jsou pod tím objekty, diametrálně se lišící a vyžadující diametrálně odlišný způsob pozorování a i odlišnou techniku. A to včetně těch okulárů. Takže napiš, co chceš pozorovat a bude odpověď jednoznačnější. A je celkem jedno, čemu věříš. A chceš-li jít cestou širokoúhlých okulárů - O.k. Připrav si ale podstatně více peněz , aby nebyl výsledek co do kresby a rozlišení horší než u standardního okuláru . Protože je to vždy něco za něco. V trojúhelníku vlastnost í : cena - širokoúhlost- kvalita obrazu jsou vždy oproti jedné vlastnosti ostatní 2 v protikladu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Poraďte vhodný okulár

#742

Příspěvek od Karel1 »

Omlouvám se, že píši DSO, ale celá diskuze začala u M13 a jí podobným dobře pozorovatelných objektů. A jako laik nevím jestli je v silách refráku lepší pozorovat hvězdokupy či mlhoviny a jde mi o to co píše Artaban totiž ukázat pár hvězd v M13 nebo v jiné Dobře pozorovatelné hvězdokupě nic víc.
Na planety se dalekohled osvědčil na výbornou, takže ho chci využít velmi omezeně na tyto objekty. Žádný hvězdář už v mém věku ze mě nebude
ale těch pár objektů bych ještě vidět mohl.
Děkuji.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Poraďte vhodný okulár

#743

Příspěvek od Artaban »

Karel1 píše:Omlouvám se, že píši DSO, ale celá diskuze začala u M13 a jí podobným dobře pozorovatelných objektů. A jako laik nevím jestli je v silách refráku lepší pozorovat hvězdokupy či mlhoviny
Není důvod se omlouvat a tvůj refrák zvládne mnoho a mnoho objektů, jen né tak jako trochu větší dalekohled. Ale i ten, kdo má ten větší dalekohled, tak by často chtěl ještě větší.
Už víš z doslechu ;) , že okrajové časti M13 tvůj refrák zvětšením kolem 100x dokáže trochu rozložit na hvězdy.
Mnohem lepší bude pohled na M42 a to ve většině zvětšení, které máš. Tahle nádherná mlhovina unese i velká zvětšení. Bude pěkná zvětšením už 38x a jistě si všimneš čtyř hvězd asi uprostřed mlhoviny. Je to skupinka hvězd pojmenovaná díky svému tvaru ,, Ttrapéz. http://www.hvezdnouoblohou.wz.cz/image_ ... age037.gif
Zvětšením 100x pak bude Trapéz vidět hezky. Dalekohledy kolem 150mm pak dokážou zobrazit za slušných podmínek hvězdy E a F.
Triedrem snadno najdeš v souhvězdí Vozky 3 obláčky. M36, M37 a M38. Jsou téměř v jedné řadě. V triedru 8x30 jsou pěkně všechny v jednom zorném poli. Už zvětšením 38x je rozložíš na hvězdy. Jsou to krásné pohledy a takhle bych mohl s ohledem na 100mm dalekohled pokračovat ještě dlouho.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Poraďte vhodný okulár

#744

Příspěvek od Karel1 »

Artaban: Díky za odpověď i za typy k pozorování, určitě je použiju až bude počasí. Takhle jsem si to nějak představoval, až se na nebi objeví pro mě pozorovatelný objekt (mám mapy, knihy, dvd) tak se na něj zaměřím. Jinak jsem si i z jiných zdrojů ověřil, že s 38 násobným zvětšením opravdu na M13 neuvidím nic, v lepším případě obláček a ten už jsem viděl. Dokonce se dva prodejci shodli i na typu okuláru vhodný pro tento objekt a to Ex-Sc 14mm
úhel 82°. To jen tak mimo, já samozřejmě nebudu hledat jen M13, ale jde o to že když se na obloze objeví objekt, který bude potřebovat zvětšení 80x
tak mám smůlu. Vím, že to jsou 4tis.ale už to bude poslední výdaj.
Takže ještě jednou díky.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Poraďte vhodný okulár

#745

Příspěvek od vla »

Právě na objekty, o kterých píšeš okuláry se zorným polem 82°nepotřebuješ. Pokud ti jde o zvětšení kolem 80x, stačí Planetary, či nějaký jeho klon. Okulár s velkým zorným polem bych jako vhodný chápal pro menší zvětšení, kdy díky takovému okuláru dosáhneš většího zorného pole. Pro ostatní zvětšení stačí nějaká kategorie okulárů se zorným polem kolem 60°, protože už nepůjde o přehlídku oblohy, ale pozorování konkrétního objektu větším zvětšením.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte vhodný okulár

#746

Příspěvek od MilAN »

Karel1 píše: Dokonce se dva prodejci shodli i na typu okuláru vhodný pro tento objekt a to Ex-Sc 14mm
úhel 82°.
A asi ti nikdo neřekl, že ne každému se do těhle okuláru dobře dívá a že jsou lidi, kteří by si ho určitě nikdy nekoupili. To jen tak na okraj, takhle dopadneš vždycky, když chceš konkrétní radu od druhých. Kdyby to tak jednoduše šlo, tak se nedělá tolik okulárů s tolika různými parametry.
A jen nechápu, proč se cpeš do okuláru s 82°úhlem - mám na to stejný názor jako vla.
Navíc nemáš vůbec zaručeno, že si zrovna tenhle okulár ( a to právě kvůli tomu kompromisu širokoúhlosti) , sedne do kupy s tvým dalekohledem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: Poraďte vhodný okulár

#747

Příspěvek od Karel1 »

Milan: Já se do okuláru 82° necpu, mě to bylo porazeno a jako další třeba 11mm s úhlem 62° od stejného výrobce, proto hledám odpověď na tomhle foru.
Zatím nic nekupuju a budu hledat dál.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Poraďte vhodný okulár

#748

Příspěvek od Yarkho »

Vzdy sa dá zájsť do Supry Praha a konkrétny okulár si vyskúšať priamo na oko - aj bez ďalekohľadu, zorné pole a poľná clona sú zreteľné aj tak, pri danej dĺžke výstupnej pupily. (Týmto spôsobom som napr. skončil u Morpheusov.)

Inak so širokoúhlymi okulármi nemám problém, až na to, že sú drahšie, a tá investícia je pri veľkých zväčšeniach naozaj otázna.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
vpadysak
Příspěvky: 568
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Poraďte vhodný okulár

#749

Příspěvek od vpadysak »

Ahoj. Mam sadu okulárov 66 Ultra Wide so zlatym pasikom (SVBONY) kupenych z ebay (Cina) od 20mm do 6mm. Vedel by mi prosim niekto povedat, o aky konstrukcny typ sa jedna? Pripadne nazor na kvalitu tychto okularov.
Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Poraďte vhodný okulár

#750

Příspěvek od vla »

Kdysi jsem je měl, kvalita mizerná.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět