Astrofotografie - dotazy začínajících

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3526

Příspěvek od MilAN »

Jasně, ty tu máš jasný důvod, proč to děláš a respektuješ vlastnosti těch doplňků a dodržuješ backfocus reduktoru.
Jenže tazatel to chce na planety s malým SCT. Takže přejít z 1:10 na 1:12,5 je zde skoro nic , potřebuje spíš jít na 1:20 a více. A navíc dává Barlow za reduktor. To vyžaduje respektovat trochu tu optiku správným backfocusem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3527

Příspěvek od Beho »

A ten správnější postup/pořadí optických prvků s respektováním backfocusu by mohl být jaký ?
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3528

Příspěvek od MilAN »

Pokud se dá nejdříve Barlow a pak reduktor, není problém dodržet jeho backfocus. Problémem může být, jak si rekuktor, který je navržen na dalekohled 1:10, poradí s novou světelností za Barlowem = 1:20. Určitě to nebude exaktně správně, ale nemusí to výrazně ovlivnit výsledek.
Z toho důvodu by bylo správnější : reduktor - Barlow.. Problém bude v tom, vypořádat se správně s backfocusem redutoru. Porotože zde nesprávná poloha vnáší do výsledku výrazně aberace.
Stále mi ale pro focené planet chybí důvod, proč tam dávat do cesty reduktor,( kterým nic nezískám) , když potřebuji podstatně prodloužit ohniskovou délku přístroje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3529

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:
Nicholas píše: Čistě teoreticky, reduktor ideální backfocus zmenšuje, barlow ho zas prodlouží,
Co to je ideální backfocus.?
Ano, je to asi svatý grál, vedou se o tom sáhodlouhé debaty na všech fórech. Celestron udává svoje doporučené hodnoty backfocusu pro SCT (bez reduktoru). Ale je to spíš orientační, výsledek bude podobný s plus mínus autobus taky.
https://www.celestron.com/blogs/knowled ... stron-scts
Jejich f/6,3 reduktor má snad doporučený backfocus 105 mm pro nejlepší korekci pole, ale třeba stále nevím jistě, jestli to je počítané od začátku závitu nebo od skla a z praxe lidi zjišťují, že nejlepší výsledek jim to dává i s jinými hodnotami, někdo většími, někdo menšími, tohle bych nechal na osobním testování. Pro planety bych to neřešil vůbec, protože jde hlavně o korekci krajů pole a na střed to nemá velký vliv, to si ostatně každý může otestovat sám. Fakt na tohle téma jsou desítky fór a nakonec to každý řeší po svém, třeba i tak, aby se mu kamera vešla nad zábradlí montáže atp.

Pokud vím, že chci celou noc strávit s planetami nebo okuláry, tak reduktor můžu sundat. Pokud skáču z objektu na objekt, vyměňuju kameru za okulár a zpět, z hlediska komfortu je pro mě rychlejší hodit před kameru barlow, udělat párminutové video planety a jít dál. Ale je to na každém, taky vzhledem k tomu co má doma za výbavu (C6 bude asi chtít barlow i bez reduktoru) a aby si otestoval, jestli vidí s a bez reduktoru nějaký rozdíl v kvalitě a jestli mu to za to stojí. Univerzální řešení bohužel neexistuje a tak se řeší menší nebo větší kompromisy.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3530

Příspěvek od MilAN »

Celestron EDGE HD má jasně danou vzdálenost, protože už obsahuje čočkový korektor v cestě.( tady nemají fóra co řešit) Do jeho cesty už určitě nebude dávat někdo další korektor, protože je jasné, že dosáhne jen zhoršení. . U klasického Celestronu SCT se žádný backfokus neřeší,- poloha ohniska je dána jen zaostřením - není žádný daný backfocus. Jen se sestavuje vše co nejblíže primáru ( kde je sestava obvykle počítána a je to ideál z hlediska mechanické tuhosti )
Co jsem u tvého příspěvku kritizoval , bylo tvrzení, že reduktor zkracuje backfocus, Barlow prodlužuje. Oba členy někam posunují polohu výsledného ohniska, u obou členů můžeme mluvit o bacfocusu, a klasického SCT ale ne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3531

Příspěvek od Nicholas »

Ten optimální back focus udávaný Celestronem viz jejich FAQ je nejspíše vzdálenost, při které teleskop dosahuje deklarované ohniskové vzdálenosti. Ten backfocus je tedy s jejich visual backem a hranolem (což ale té udávané hodnoty 5" nedosahuje), tak tipuju, že počítají i s tubuskem atp. u zrcadlovky. 5" u C6/8 je 127 mm a s reduktorem je udávaných 105 mm, proto jsem napsal, že reduktor zkracuje doporučovaný backfocus. Při přidání barlow by se pak měl zase vysunout víc ven, o kolik přesně, těžko říct, jestli to jde spočítat, určitě by to šlo změřit metodou pokus/omyl a porovnávat okraje pole, kde budou hvězdy nejlepší. Ale pro planety myslím, že to není velký problém, že by neoptimální backfocus měl velký vliv na střed pole. Mám v plánu si udělat porovnání s kamerou, až bude čas, u vizuálu jsem rozdíl neviděl. Ale je fakt že ve chvílích vzácného dokonalého seeingu nemůžu odtrhnout oči :-)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3532

Příspěvek od MilAN »

Pro polohu ohniska - jak píšeš 5" od zadní části tubusu -bude výsledná ohnisková vzdálenost větší než jmenovitá ( tak o 250mm nebo i více ). A opravdu se tomu neříká backfocus a není to něco, co by bylo potřeba nějak striktně dodržet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Honza24
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 08. 2021, 14:42

Modifikace Sony

#3533

Příspěvek od Honza24 »

Zdravím všechny,
chtěl bych se zeptat, zda někdo někoho v CZ znáte, kdo by dokázal spolehlivě modifikovat bezzrcadlovky Sony Alpha (konkrétně Sony A7 III)? Sám si na to prostě netroufám a v CZ jsem doposud nikoho nenašel. :)
Díky moc.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Modifikace Sony

#3534

Příspěvek od Psion »

Modifikace Sony A7 je velmi složitá věc a jen tak někdo si na to netroufne. Ten kdo to dělal, už řekne nikdy více. Nedej bože, kdyby se to muselo znovu rozdělávat. Firma co dělá modifikace : https://www.jtwcameras.com/collections/ ... ifications

Ještě dodám, že Canon 6D nebude mít ty problematické věci, co má Sony a stojí 1/3 co použitá Sony A7.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3535

Příspěvek od MMys »

Zmodifikoval jsem už kdeco, ale po prostudování, co za problémy je s tímhle tělem, od toho dávám ruce pryč.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3536

Příspěvek od mordy »

Modifikované A7 se dají se sehnat na ebay z Anglie, pokud by ti šlo o to, že k tomu tělu máš e-mount objektivy a chceš je používat. Osobně jsem takhle kupoval Nex u redvisionuk a můžu doporučit. Objednal jsem si předem přesně typ, co chci, i když ho neměl v nabídce. On ho sehnal, zmodifikoval a poslal. U nás jsem nikoho nenašel.
Honza24
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 08. 2021, 14:42

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3537

Příspěvek od Honza24 »

Díky všem. No, jsem právě chtěl vyhnout to poslat někam do zahraničí, že by se možná někdo v CZ našel.
Zřejmě se tomu asi nevyhnu, když to už mám poslat, tak jsem našel jednu korejskou firmu, která přidělá k tomu i systém chlazení.
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3538

Příspěvek od Beho »

Nezkusil zde někdo foto planet (Jupiter, Saturn) s QHY5III485c - jaký nastavil gain, expozici, offset, frame rate limit, RGB.... Používám SCT C6, Barlow ES 2x, montáž AZ Gti. Vizuálně (bez Barlow) vše OK. S posledním Sharpcapem 4.0.8026 do AVI a pak zpracování v Autostakkert 3.1.4 se zatím moc nedaří.Drivery QHY mám poslední - beta - kde již kamera je uváděna. Na netu jsem planetární fotografie s touto kamerou zatím pro srovnání nenašel.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 736
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3539

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Přemýšlím o pořízení asi 533. Používá/používal ji někdo z vás a chtěl by se podělit o zkušenosti? Jak kamerka obstojí např v porovnání s asi 183? Něco jsem si už přečetl/shlédl na netu, zkušenosti kolegů z naší kotliny ale velmi ocením.

Já ani nevím jestli kameru poptavat na bazaru (co zrovna bude k dispozici), nebo brát novou a jít po konkrétním typu? Poznam jako absolutní amater vůbec rozdíl mezi jednotlivými typy? Třeba i mezi ZWO a QHY v podobné cenové kategorii? Trochu v tom plavu a za každou radu budu rád
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Astrofotografie - dotazy začínajících

#3540

Příspěvek od Psion »

Honza24 píše:Díky všem. No, jsem právě chtěl vyhnout to poslat někam do zahraničí, že by se možná někdo v CZ našel.
Zřejmě se tomu asi nevyhnu, když to už mám poslat, tak jsem našel jednu korejskou firmu, která přidělá k tomu i systém chlazení.
Ano, to je nejlepší řešení vyndat z těla foťáku čip ven a chladit ho. Navíc zmizí vinětace bajonetu. Modifikace přímo v těle foťáku je problém, protože při delších expozicích tam prolézá IR záření z těla přístroje, upozorňuje na to i firma, která je upravuje.
Odpovědět