Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5116

Příspěvek od Grga Pitič »

Děkuji za odpovědi. Říkal jsem si, že těch "jen" pár tisíc navíc se musí nějak projevit někde na kvalitě. Finance nejsou úplně problém, ale spíš řeším rozměry a skladnost a většího Dobsona do toho bordelu v pracovně už nevměstnám. Navíc potřebuju něco na trojnoze, co nechá kocoura chladným ohledně průzkumů. Přemýšlím i o SW 200/800 nebo 200/1000 taky na trojnohách, ale ty už jsou zase na častější přenášení po domě zbytečně těžké. Kdo ví jak to dopadne, zatím se to přelévá kvůli moc velké nabídce na trhu. Zatím jsem ale vždy kolečkem došel zpět k tomu SW 150/750, ten mi přijde asi nejpraktičtější z hlediska toho, co od toho očekávám. GoTo spíše až časem, baví mě hledat DSO podle mapek a Stellaria ručně. Zatím pátrám Lidlskopem po Messierech a mám 100% úspěšnost (ale občas je to vykoupeno delším časem samozřejmě :) ). To hledání mě na tom baví asi stejně jako pozorování samotné.
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5117

Příspěvek od dvader »

Dle informací, co jsem nabyl od J. Zahajského, potvrzuji info, co již tu zaznělo. Newtony v edici discovery jsou zásadně rozdílné:
Plastová přední i zadní objímka tubusu.
Napevno přidělané primární zrcadlo, kolimace možná pouze sekundárem.
Uchycení k montáži pouze šrouby za tenký plech tubusu (žádné kruhy).

Výsledek = nebrat !!!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5118

Příspěvek od Cztwerec »

Největší prasárna na tom je, že za tu srágoru někdo chce 17 000 Kč!!!
Lectorem iustus...
Porsche
Příspěvky: 25
Registrován: 09. 04. 2021, 11:43

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5119

Příspěvek od Porsche »

Dobry den

Precetl jsem radu rad pro zacatecniky a take bych se rad pridal se svym osobnim nazorem. Je to muj osobni nazor ktery nikomu nevnucuji.
Totiz predtim nez si neco koupime, prvni co si musime uvedomit je co od dalekohledu vlastne pozadujeme. Samozrejme, "videt toho co nejvic". Ale to nemusi znamenat ten nejvestsi a nejtezsi dalekohled.

Abych to vysvetlil - zacatecnik se musi naucit poznat oblohu behem roku a videt na vlastni oci nebeske objekty - Mesic, planety, dvojhvezdy, hvezdokupy, mlhoviny a galaxie. Na to je dulezite mit "dobry" dalekohled, ale take casto pozorovat. Mate stale misto pro pozorovani, kde muzete dalekohled nechat? Pak si muzete koupit neco vetsiho. Mate zahradu? Balkon nebo terasu? Nebo musite kvuli pozorovani jezdit za mesto? Musite dalekohled casto prenaset?

Co tedy chceme od dalekohledu? Dalekohled se musi snadno ovladat - tu hvezdu co vidim na obloze musim byt schopen co nejrychleji zamerit. Nebyt prilis tezky, jinak vas to prenaseni po kratke dobe omrzi a pozorovat budete jen tu a tam pokud vubec. Vetsi prumer objektivu znamena vice nasbiraneho svetla a lepsi rozlisovaci schopnost, ale take vetsi rozmery a hmotnost a vetsi naroky na tuhost montaze. Tuhost montaze je neco co se nesmi podcenovat, s necim so se stale klepe vas to brzy prestane bavit. A to souvisi jak s hmotnosti tak i s cenou.

Pak je tu otazka zda refraktor nebo reflektor. Za stejnou cenu mate vetsi reflektor. Tedy pro zacatecnika prichazi v uvahu hlavne Newton, pro Maksutova nebo Cassegraina musite sahnout jiz hloubeji do kapsy.
Refraktor je totalne "blbuvzdorny" a nejsnadneji se ovlada. Take ovsem mensi refraktory (pod zhruba 10cm prumer objektivu) jsou mene kvalitni a pri vetsim zvetseni budete mit nejspis znatelnou barevnou vadu. Tedy pro pozorovani planet problem. Pro pozorovani mlhovin zase bude vadit mensi prumer objektivu.
Reflektory jsou vice citlive na zmeny teploty a tu a tam se musi serizovat. Zato mate "za mene penez vice muziky". A zadnou barevnou vadu.

Montaz.
Montaz by mela byt hlavne stabilni! To se neda zduradnit dostatecne casto. Montaz se nesmi klepat, nebo aspon ne neprimerene.
Pro foto potrebujete equatorialni montaz, eventuelne elektronicky rizenou azimutalni. Pokud fotografovat nechcete, jen se divat, osobne bych spise doporucil nejakou stabilni azimutalni montaz. Equatorialni ma sice sve vyhody pokud je dobre serizena a pro delsi pozorovani. Jinak je to ale vice mene jedno. Azimutalni byva vice kompaktni a nema protizavazi, coz ma vyhody pokud potrebujete spise mobilni zarizeni. Take se obvykle da rychleji zamerit.

Okular.
Nesetrete na okularu! Jak se rika, okular je pul dalekohledu. Dva nebo tri dobre okulary prozacatek na male, stredni a velke zvetseni.

Osobne bych tedy asi doporucil kratsi, stredne velky Newton (130 - 150mm) na stabilni azimutalni montazi (AZ4). Takovy pristroj se da jeste snadno prenaset, snadno se zameri a jiz je v nem ledaccos videt. Za stejne penize muzete koupit 200mm Dobsona... ale dokaze s nim zacatecnik plne vyuzit jeho vykonu? Nevim... Take je jiz vetsi a tezsi. Pokud chcete pozorovat co nejcasteji, nepodcenujte snadnou prenosnost!

To jsou tedy ve zkratce me osobni zkusenosti a nazory.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5120

Příspěvek od Artaban »

Porsche píše:Refraktor je totalne "blbuvzdorny" a nejsnadneji se ovlada. Take ovsem mensi refraktory (pod zhruba 10cm prumer objektivu) jsou mene kvalitni a pri vetsim zvetseni budete mit nejspis znatelnou barevnou vadu. Tedy pro pozorovani planet problem. Pro pozorovani mlhovin zase bude vadit mensi prumer objektivu.
Tady bych si dovolil upřesnit pro neznalé. Menší refraktor neznamená velkou barevnou vadu pokud to bude třeba ED např. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63524.html . Myslím, že začínat právě s tímto refraktorem, by bylo vhodnější, než s větším Dobsonem, kdy začínající očekává neskutečně krásné objekty, ale ono to tak ve většině případech není.
Taky to, že velkou bar. vadu má právě např. velký, ale krátký achromát. Především 150/750, ale i 150/1200 je třeba zvážit. S tím se ale už pracovat dá a je u něj možnost zaclonění na asi 120mm, takže rozlišení ještě bude celkem dostatečné.
Naopak refraktor třeba 80/1000 bude mít bar. vadu celkem malou, která nijak zásadně neomezuje při vizuálním pozorování. Spíš může být problém s montáží, nebo celkovou kvalitou dalekohledu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5121

Příspěvek od armichael »

Porsche píše:Dobry den
Osobne bych tedy asi doporucil kratsi, stredne velky Newton (130 - 150mm) na stabilni azimutalni montazi (AZ4). Takovy pristroj se da jeste snadno prenaset, snadno se zameri a jiz je v nem ledaccos videt. Za stejne penize muzete koupit 200mm Dobsona... ale dokaze s nim zacatecnik plne vyuzit jeho vykonu? Nevim... Take je jiz vetsi a tezsi. Pokud chcete pozorovat co nejcasteji, nepodcenujte snadnou prenosnost!

To jsou tedy ve zkratce me osobni zkusenosti a nazory.
Myslím že s väčšinou sa dá súhlasiť aj keď polemika, či začiatočník využije 200mm je trochu zbytočná. Ak ho to chytí využije, ak nechytí, tak aj tá 150ka bude za chvíľu v kúte zbierať prach. Skôr je to fakt o priestorových možnostiach každého (viď otázky ohľadne miesta na balkóne)

A pridám teda z mojich skúseností:
- porovnám refrák 115/800 na trojnožke a 300mm dobsona, Refraktor je síce ľahší ale že by zaberal menej miesta sa rozhodne povedať nedá. skôr naopak. buď mám roztiahnutý statív a to je potom riadna plocha, alebo môžem statív zložiť a sú to veľké krabice s nohami, montážou a naviac potom je to viac práce pred pozorovaním - to som robil kedysi, ale už sa mi nechce, odkedy som statívu s montážou našiel suché miesto v drevenej búde.

- rovnako je to aj s prípravou na pozorovanie. Dobson (300) je ťažší, ale paradoxne som s ním ready o niečo skôr. Znamená to vyniesť podstavu, tubus, kufrík s okulármi a ide sa na vec. Refrák so statívom a montážou je akosi na viac dielov a keď prirátam aj doplnky ako závažia, zenitálne zrkadlo...

Povedal by som, samého ma prekvapilo ako môže byť aj taký veľký prístroj pohotový a pohodlný. Trochu ma mrzí, že som nezačínal práve Dobsonom! Keby som nesledoval toto fórum, asi by ma to možno ani nenapadlo. (čím vzdávam vďaku ľuďom na AF!) Keby som bol pred rokmi kúpil dobson 200/1000 alebo 200/1200, namiesto refraktora 150/750 na EQ montáži, dosť by som bol ušetril. Ale to je tak, keď som sa s nikým neradil.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5122

Příspěvek od dvader »

Ono je těch možností vždycky víc a záleží na tom, co od toho kdo chce - ale to už zaznělo mnohokrát...

Osobně si myslím, že pro nezkušené je hlavním přínosem osvětlení a poukázání na konkrétní nevýhody toho kterého řešení a specifické věci ohledně manipulace a zacházení.
Člověk je tvor přizpůsobivý a díky nadšení z koníčka se naučí a zvykne si používat ledacos...
Pokud mu to už nejde vyloženě “proti srsti” - a proto jsou důležitá ta negativa, aby si mohl říct, že tohle už prostě ne.

EDIT:
A samozřejmě upozornění na vyložené zmetky!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5123

Příspěvek od Grga Pitič »

Můžete mi prosím vysvětlit, jaký je rozdíl mezi zkratkami OTA a OTAW?

Když se tu probírají Dobsony, chtěl bych se zároveň zeptat, proč je značka Omegon u jinak technicky stejných paramatrů výrazně levnější než SW, GSO (kde jsem tedy tady na foru vyčetl, že nejlépe vychází SW)? A proč se tu prakticky nemluví o Bresseru? Předpokládm, že to bude v kvalitě optiky a materiálů na nich použitých?

A třetí všetečný dotaz - jak se stavíte k takovým těm "kapesním" Dobům? Nešlo by o hlavní dalekohled, spíše o takovou tu rychlou/operativní možnost koukat třeba rovnou z parapetu v pracovně, aby člověk nemusel vytahovat větší dalekohled, třeba když je méně času na pozorování, případně na cestování. Uvažuji totiž i o pořízení většího triedru (20x80), ale tyto vycházejí cenově přibližně stejně a přijdou mi více "user freindly":

Pro představu co myslím:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 18572.html
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63669.html
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 691
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5124

Příspěvek od armichael »

OTA je skratka Optical Tube Assembly, po našom tubus s optikou, bez doplnkov ako zenit. zrkadlo a okulár. OTAW vidím po prvý raz, tak neviem...

K tretej otázke: takéto dobsony pohotové môžu byť, ale skôr na cestovanie. Celkom si viem predstaviť to nepohodlie, keď je ďalekohľad na parapete a ja tam mám kdesi trčať vedľa neho von z okna.

Chcel by som varovať pred nákupom Celestron 20x80. Nielen že je ťažký (statív takmer nevyhnutný), ale opticky nestojí za veľa. Mal som ho a rýchlo vrátil do obchodu. Nedal som na množstvo negatívnych recenzií, ale nemýlili sa a zdá sa mi, že aj tu na AF sa naň niekto sťažoval. Hovorím o Celestrone, neviem ako iné značky s týmito parametrami. Spomínaný 20x80 som potom vymenil za Celestron 15x70, ktorý bol výrazne lepší. Žiaden zázrak, ale vo svojej cenovej kategórii ok a ukáže veľa.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5125

Příspěvek od peta62 »

Tim OTAW se zrejme nekteri prodejci snazi navodit dojem, ze davaji vice prislusenstvi ( hledacek, okulary ) nez "jen" OTA. Nektere dalekohledy, zvlaste ty vyssich trid, toto prislusenstvi mit nemuseji, protoze majitele by se setovych veci stejne ihned zbavili a nahradili je kvalitnejsimi ( tezko nekdo bude do APO davat setovy okular ).
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 131
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5126

Příspěvek od Grga Pitič »

Děkuji za odpovědi. S "OTAWem" jsem se právě setkal u více kusů, čili nejspíše nejde o překlep a nedařilo se mi tu zkratku rozklíčovat, viz: https://www.novedalekohledy.cz/search/?search=otaw

K Celestronu 20X80 jsem tu diskuzi četl, čili jsem ho úplně vyřadil z potencionálních možností.
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5127

Příspěvek od Yarkho »

Zasa nejaká "inovácia"-
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5128

Příspěvek od g »

myslím, že je nabízeno už velmi dlouho, jedná se o OTA + např. hliníkový kufřík, dobré 2" zrcátko, redukce, slušný hledáček a přehledový okulár. OTAW přišel s ED dalekohledy SW a nešlo o ošizené komponenty. Zkratku si vysvětluji jako OTA "s" dalším příslušenstvím v setu bez montáže.
Např.: http://www.atc-astro.eu/eshop/sky-watch ... mplet.html
Naposledy upravil(a) g dne 11. 04. 2021, 09:11, celkem upraveno 3 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5129

Příspěvek od MilAN »

Takhle bych to byl ochotný chápat.
Ale např. tady https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... o_sw-1003/
je přidán bídný okulár , ale dobrý OV nahrazen jednoduchým a výsledná cena za OTAW je nižší než za OTA. Což nutně vyvolává dojem, že se tu někde ušetřilo. Ale kde a co se jednoduše nedozvíme.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled pro začátečníka

#5130

Příspěvek od biker.fm »

OTA/OTAW se probiralo i na cn uz pred nejakym tym rokem nazpet. Ja by jsem se tim moc nezabyval a koukl vzdy na web podejce co konkretni OTA(W) obsahuje a nechal si to potvrdit prodejcem pred nakupem.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět